آرشیو
انتخاب نشریه


آيا دولت مي داند بالاگجك كجاست؟

غلامرضا انبارلويي
دولت متولي آب و برق كشور است. شركت‌هاي آب و فاضلاب استاني و روستايي همه زيرمجموعه‌ اين وزارتخانه و تماما دولتي هستند. مشكل آب در كشور يك مشكل اساسي است و رفع تهديدات ناشي از كم‌آبي يك اقدام استراتژيك است كه با تصميمات تاكتيكي از جمله تعيين كارگروه‌هايي كه طي مصوبات هيئت  وزيران تشكيل شده و مي‌شود قابل حل نيست. آخرين مصوبه دولت در مورد مسائل و مشكلات آب شرب و آب كشاورزي تصويب‌نامه 9 بندي است كه به فرض اجراي تام و تمام آن قادر به حل مشكلات آبي كشور نه در بلند مدت بلكه حتي در كوتاه مدت هم نيست (1) مشكل كم آبي در اين مصوبه به قدري نازل ديده شده كه محور آن تشكيل كارگروه‌هايي از دستگاه‌هاي مختلف از جمله محيط زيست يا صدا و سيما در اين مصوبه برايشان تعيين تكليف گرديده است. هيچ يك از بندهاي 9 گانه اين مصوبه قادر به حل مشكل و مسئله كم آبي نيست كه اگر مي‌بود وضع آب در مناطق خشك و حتي مناطق آبادي مثل اصفهان و يزد و شيراز و خراسان جنوبي و حتي ديگر مناطقي كه نزولات آسماني در آنها قابل توجه است اين‌گونه نبود. دولت فعلي همانند دولت‌هاي قبلي در طي 5 سال تصدي زمان از دست رفته‌اي را بر مردم تحميل كرده است و هزينه فرصت از دست رفته كلاني را بر مردم بار نموده‌اند. چرا براي اينكه فكر اساسي براي اين معضل نكرده‌اند و هرازچندگاهي با يك مصوبه و يك تصميم موقتي از اصل مشكل و حل آن فرار و به صورت مسئله، توجه نكرده‌اند. صورت مسئله چيست؟
توجه و تدقيق در مراتب زير نقدي است بر بند بند مصوبه اخير دولت و بي‌تاثيري كارگروه‌هاي تشكيل شده كه  مفاد بندهاي مصوبه در حكم نصيحت و پند و اندرز در مورد چگونگي توزيع و مصرف آب است نه فكر اساسي. فكر اساسي كدام است؟
1- مشكل كم ‌آبي در كشور مشكل شرايط اقليمي است آيا اين شرايط اقليمي ثابت‌اند يا قابل تغيير پاسخ به اين سوال و اقدام در جهت ‌آن چاره حل مشكل است نه پند و نصيحت و اندرز و پلكاني كردن مصرف و تعيين تعرفه آب‌بها و جريمه 30 ميليون اشتراك مصرف كننده آب خانگي و صدها هزار مشترك آب كشاورزي.
2- آيا بيش از 2هزار كيلومتر مرز آبي در جنوب كشور داشتن و به خليج فارس به درياي عمان و به اقيانوس هند متصل بودن راه‌حلي براي اين مشكل اساسي نيست.
3- حل اين مشكل با انتقال آب از كمترين فاصله طولي در كمترين ارتفاع پست از 
خليج فارس به فلات مركزي و آب گيري سه درياچه بزرگ جازموريان - كوير لوت - و كوير مركزي يعني تغيير و تبديل شرايط اقليمي آب و هواي كشور و تبديل آب شور به آب شيرين ميسر است. با كدام انرژي ، با انرژي خورشيدي مفت و مجاني.
4- درياچه جازموريان بيش از 9 ميليارد و 30 ميليون متر مربع مساحت دارد عمق متوسط اين درياچه خشك شده 40 متر است و قادر به ذخيره كردن 372 ميليارد متر مكعب آب است . كدام آب ، آبي كه از طريق خط لوله ، كدام خط لوله ؟ مشابه همان خط لوله‌اي كه نفت خام را از جنوب به پالايشگاه تهران مي‌آورد، مي‌باشد.
5- آيا وزارت نيرو نمي‌داند مساحت كوير لوت چقدر است ؟ نگارنده بر اساس مدارك مثبته و نقشه‌هاي توپوگرافي موجود مي گويد 15 ميليارد 800 متر مربع عمق اين درياچه 130 متر است و حجم ‌آبي كه مي تواند ذخيره كند 189 ميليارد متر مكعب است.
6- مساحت كوير مركزي 338 ميليارد متر مربع است با عمق متوسط 90 متر قادر به آب‌گيري 2933 ميليارد متر مكعب آب مي باشد.
آيا وزارت نيرو نمي داند با اين حجم آب متصل به اقيانوس در فلات مركزي ايران چه تغيير آب و هوايي در مركز ايران ايجاد مي‌شود؟ آيا وزارت نيرو مي‌داند از طريق انتقال آب يا كانال كشي از جنوب به فلات مركزي و آبگيري اين سه درياچه شرايط اقليم آب و هوايي مناطق خشك ايران چه تغييري خواهد كرد؟
7- موسسه صلح ايالات متحده آمريكا پرونده بحران محيط زيست ايران را روي ميز دارد در اين انديشكده تبديل ايران به كشوري كه تا 30 سال ديگر بدون آب خواهد ماند رصد مي‌شود آيا از دولت مدعي تدبير و اميد نبايد انتظار داشت و اميد داشت كه از ظرفيت‌هاي موجود براي تغيير اين روند بي‌آبي فكري انديشيده شود؟
8- در اين انديشكده پيش‌بيني شده درياي خزر در آينده 
60 درصد آب خود را از دست خواهد داد و تبديل به درياچه اروميه فعلي خواهد شد. 
9- راقم اين سطور از 7 سال پيش با درج مقالاتي طي 4 مقاله (2) 
لزوم تهيه ، طرح ، نقشه‌ و اجراي انتقال آب از خليج فارس به فلات مركزي را به دولت سابق يادآور شدم كه توجهي نشد دولت دهم رفت دولت يازدهم آمد . نگارنده ضمن دعوت از وزير نيرو و معاونين آن كليه نقشه‌ها و محاسبات اين طرح عظيم ملي را كه طي چند فاز در طول حداقل 4 سال قابليت اجرايي با كمترين هزينه از طريق شناخت كمترين فاصله در كمترين ارتفاع پست را براي مسئولين آن وزارتخانه در جلسه‌اي رسمي با حضور رئيس دادستان و مستشاران و معاونين و كارشناسان وزارت نيرو در ديوان محاسبات تشريح كردم اما توجهي نشد امروز رسيده‌ايم به جايي كه دولت با يك مصوبه 9 بندي به شماره 158969 كه حكم پند و اندرز و نصيحت در توزيع و مصرف آب را دارد مي خواهد مشكل كمبود آب را در كشور رفع كند آيا با حرف و حديث و نصيحت مي‌شود مشكل آب شرب و كشاورزي را حل كرد؟
10- ختم كلام؛ زمان به سرعت از دست مي رود پرونده روحاني مثل پرونده احمدي‌نژاد و اسلاف قبل از او به بايگاني ذهن مردم ايران سپرده مي شود مسير روشن، نقشه‌هاي يك 150 هزارم توسط افراد خبره و كاربلد تهيه شده، برنامه مشخص است انتقال ‌آب از جنوب به درياچه جازموريان و از آنجا به فلات مركزي امروز شروع كنند بهتر از فرداست مسيريابي و محاسبات فني انجام شده عبارت است از انتقال آب از :
از خليج فارس به بالاگجك- از بالاگجك به منوجان - از منوجان به خسروآباد- از خسروآباد به سرزه - از سرزه به كوير لوت - از كوير لوت به مرغاب كوه - از مرغاب كوه به رودشور و سوال آخر آيا دولت مي داند بالاگجك كجاست ؟ اگر مي‌داند بسم الله . 
پي نوشت ها :
(1)- تصويب نامه شماره 158969 مورخ 12/12/96
(2)- رسالت 20/1/90 و 29/5/90 و 11/2/91 و 4/4/92


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9247/1/24850/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha