آرشیو
انتخاب نشریه


انصارالله، پيروز ساحل غربي
جنگ جهاني کوچک در الحديده

مهدي نوري
 ائتلاف سعودي از روز چهارشنبه 23 خرداد ماه عمليات پيروزي طلايي را براي اشغال بندر مهم و استراتژيک الحديده آغاز کرده است. در اين عمليات امارات نقش محوري را دارد چرا که يکي از اهداف مشارکت اين کشور در حمله سه ساله به يمن تلاش براي تسلط بر بنادر يمني بوده تا بدين طريق ضعف ژئوپليتيکي خود را برطرف کند. اما در نبرد بزرگ الحديده علاوه بر عربستان و امارت کشورهاي آمريکا، انگليس و فرانسه و حتي رژيم صهيونيستي نيز حضور دارند. به همين دليل اين جنگ تبديل به يک جنگ جهاني کوچک شده است. با وجود گذشت يک هفته از آغاز نبرد، انقلابيون يمني موفق شده اند قدرت خود را بر متجاوزان تحميل کنند.
آمار هفته نخست نبرد الحديده
در روز نخست جنگ يک کشتي اماراتي توسط انصارلله در درياي سرخ منهدم شد. بر اساس گزارش‌ها، در پي درهم شکستن کشتي متجاوز اماراتي در بندر الحديده يمن، ۱۰۰ سرباز خارجي به هلاکت رسيده‌اند. خبرگزاري اسپوتنيک روسيه اعلام کرد، خبر‌هايي از کشته شدن ۱۲ سرباز آمريکايي، هشت سرباز صهيونيست، ۵۰ سرباز اماراتي و ۳۰ سرباز سعودي در کشتي جنگي در الحديده منتشر شده است و ائتلاف به علت بيم از واکنش افکارعمومي ملت‌هاي کشور‌هاي متجاوز و تحت فشار قرار گرفتن براي پايان دادن به جنگ عليه يمن بر اين خبر سرپوش گذاشته و آن را سانسور کرده است. از سوي ديگر، رسانه‌هاي نزديک به مبارزان يمني اعلام کردند که طي عملياتي دو تن از نيروهاي ويژه فرانسه در خاک اين کشور را بازداشت کرده‌اند. نيروهاي يمني اعلام کردند گارد ساحلي بندر الحديده يک قايق نظامي تندروي فرانسوي را متوقف کرده و سرنشينان آن را نيز بازداشت کرده‌ است. طي روزهاي گذشته گزارش‌هايي درباره حضور نيروهاي فرانسوي در عمليات اخير ائتلاف سعودي و اماراتي در بندر الحديده يمن منتشر شد که وزارت دفاع فرانسه آن را رد کرد. اما روزنامه لوفيگارو در گزارشي تأييد کرد که نيروهاي ويژه فرانسوي در عمليات حمله به بندر الحديده حضور دارند. همچنين علي‌ العماد عضو دفتر سياسي جنبش انصارالله تاکيد کرد شمار اسيران وابسته به ائتلاف متجاوزان در ساحل غربي يمن به 160 نفر رسيده است. به گفته وي، 160 مزدور ائتلاف متجاوز سعودي در درگيري‌هاي ساحل غربي به اسارت ارتش و کميته‌هاي مردمي يمن درآمده‌اند. علاوه بر اين، شبکه خبري العالم از کشته شدن سرلشكر ستاد مهندس «عيسي سيف بن عبلان المزروعي» جانشين رئيس ستاد مشترک ارتش امارات در درگيري‌هاي جبهه ساحل غربي يمن در استان الحديده خبر داد. کشته‌هاي ائتلاف سعودي در چند روز گذشته، به ۲۵۳ نفر رسيده است. «محمد عبدالسلام» سخنگوي رسمي جنبش انصارالله يمن نيز در مورد شرايط جنگ تاکيد کرد که تمام راه‌هاي پشتيباني و امداد نيروهاي متجاوز در حمله به ساحل غربي يمن بسته شده و خون آنها به گونه‌اي در حال ريخته شدن است که تصورش را نمي‌کردند.
جنگ جهاني کوچک
نکته مهم در مورد نبرد الحديده به ترکيب متجاوزان برمي گردد. در اين نبرد انصارالله به همراه ديگر گروه‌هاي انقلابي در يک طرف و ائتلاف پنج گانه در طرف ديگر قراردارد. آمريکا، فرانسه و انگليس در حالي در اين نبرد مشارکت دارند که بارها اين کشورها از ديگر بازيگران منطقه اي نيز خواسته اند که در کشورهاي ديگر دخالت نکنند. به عنوان مثال در 12 شرطي که مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا براي ايران مطرح کرد 7 شرط آن مربوط به امور منطقه اي بود و به دنبال اين بود که ايران را از نقش آفريني در منطقه بازدارد. اين در حالي است که آمريکا از ابتداي جنگ يمن در کشتار مردم اين کشور دست داشته و اينک در نبرد الحديده نيز نقشي پررنگ دارد. روزنامه گاردين در اين مورد اعلام کرد، غربي‌ها با مشاوره، راهنمايي و ارسال تجهيزات نظامي، در حمله به يمن به عربستان و امارات کمک مي‌کنند. گاردين نوشت، گرچه انگليس درباره حمله به الحديده هشدار داد اما مسئول فجايع اين جنگ است؛ عربستان و امارات اين جنگ را با آموزش‌هاي نظاميان غربي و مشاوره‌هاي آنان انجام مي‌دهند، آنها با حمايت ديپلماتيک غرب، به چنين اقداماتي در يمن دست مي‌زنند. گاردين افزود، اماراتي‌ها و سعودي‌ها اين حملات را در يمن با کمک تسليحات آمريکايي، انگليس و فرانسوي انجام مي‌دهند و افسران نظامي انگليسي و آمريکايي در اتاق فرمان اين حملات هوايي بوده‌اند.
در واقع ائتلاف سعودي در سه سال گذشته نتوانسته است در يمن به اهداف خود برسد و اکنون براي انجام هرگونه مذاکره اي در موضع ضعف قرار گرفته اند. در شرايط کنوني الحديده به عنوان ميدان نبرد سرنوشت‌ساز انتخاب شده است. اين امر به چند دليل است: در درجه اول منطقه ساحلي الحديده دشتِ باز بوده و مانند استان هاي شمالي يمن کوهستاني و صعب‌العبور نيست. به همين دليل ائتلاف سعودي تصور مي‌کند که با استفاده از اين موقعيت و عدم پوشش هوايي قوي انصارالله مي تواند الحديده را به راحتي اشغال کند. از سوي ديگر در يک سال گذشته تمامي عمليات‌ها براي رسيدن به شهر صنعا با شکست مواجه شده و عربستان سعي دارد جبهه ديگري براي رسيدن به صنعا باز کند. مسئله مهم ديگر اين است که ائتلاف سعودي به يک پيروزي هرچند مقطعي و محدود براي روحيه دادن به سربازان و همچنين اقناع افکار عمومي نيازدارد. بنابراين در شرايط کنوني عربستان و امارات با کمک آمريکا ، فرانسه و انگليس و رژيم صهيونيستي به دنبال اشغال الحديده هستند.
نکته اي که نبايد فراموش کرد اين است که حتي در صورت اشغال شهر الحديده از سوي ائتلاف سعودي نبايد انتظار پيروزي بزرگي براي متجاوزان در يمن را داشت. چرا که هرچند 70 درصد موادغذايي يمن از بندر الحديده تامين مي شود و عملا اين بندر تنها راه ارتباطي کنوني يمن با دنياي خارج است اما در چند ماه گذشته ائتلاف سعودي از ورود هرگونه مواد غذايي و دارويي به الحديده جلوگيري کرده اند. بنابراين الحديده عملا در چند ماه گذشته براي انصارالله کارايي چنداني نداشته است. هرچند که انقلابيون يمني در هفته نخست جنگ توانسته اند شکست هايي را متوجه دشمن کنند. انصارالله در سه سال گذشته بارها در برخي مناطق عقب نشيني هاي تاکتيکي داشته اما به سرعت مناطق اشغال شده را آزاد کرده است. به عنوان مثال در سه روز نخست جنگ الحديده، انصارالله در ساير مناطق يمني مساحتي به اندازه کشور امارات را آزاد کرد. مهمترين منطقه آزاد شده کوه استراتژيک النار در مرز يمن و عربستان بوده که چند ماه گذشته توسط عربستان تصرف شد. در مورد الحديده نيز وضع به همين ترتيب رقم خواهد خورد. در کل يمن اکنون شاهد جنگ جهاني کوچکي است که پنج کشور در برابر مردم يمن صف آرايي کردند. اين در حالي است که سربازان آمريکايي هزاران مايل دورتر از سرزمين خود در حال نبرد با مردم يمن هستند که از سرزمين خود دفاع مي کنند. طنز ماجرا زماني است که آمريکا که ايران را از نقش آفريني منطقه اي برحذر داشته خود بزرگترين عامل تنش هاي منطقه اي است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9247/1/24844/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha