آرشیو
انتخاب نشریه


ياران عربستان به رياض پشت مي کنند
دومينوي خروج از ائتلاف عليه يمن

فاطمه صالحي
 سخنان اخير وزير دفاع جديد مالزي در خصوص خروج کشورش از ائتلاف متجاوز سعودي بسيار قابل تأمل است.محمد سبو، وزير دفاع مالزي با اشاره به اينکه اين کشور علاقه اي براي حضور در مناقشات موجود در منطقه خليج فارس ندارد گفت: در حال ارزيابي خارج کردن نيروهايمان از عربستان سعودي که اقدام به بمباران يمن مي کند هستيم. چرا بايد بخواهيم در  حمله به يمن يک کشور اسلامي ديگر حضور داشته باشيم؟ نمي خواهيم در چنين مناقشاتي حضور داشته باشيم. اگر قرار بر حضور نظاميان مالزي در چنين حملاتي باشد بايد صرفا از طريق سازمان ملل متحد باشد.
محمد علي الحوثي، رئيس کميته عالي انقلاب يمن نيز بعد از اين سخنان در حساب توئيتري خود نوشت: سخنان محمد سابو، وزير دفاع جديد مالزي نشان مي دهد که اين کشور بحث خروج نيروهاي مالزي مستقر در عربستان از ائتلاف اين کشور عليه يمن را بررسي مي کند.
نشانه هاي محکمي در خصوص احتمال خروج ديگر کشورها بعد از مالزي از ائتلاف عربستان وجود دارد. با بازگشت ماهاتير به قدرت امور به حالت طبيعي خود بازگشته است. سخنان وزير دفاع مالزي مثبت بوده و به نفع ملت و ارتش اين کشور و همچنين ملت يمن است. ما از اين مواضع قدرداني کرده و از ديگر کشورها مي خواهيم از ائتلاف عربستان خارج شده و در جنايت کشتار و محاصره يمن مشارکت نداشته باشند. اين کشور ميان ماندن در ائتلاف همراه با اجر شدن و از بين رفتن منابع‌شان بدون هيچ احترامي يا خروج از ائتلاف مخير هستند.
اين موضع گيري مقام مالزي بعد از گذشت کمتر از يک ماه از برکناري نجيب عبدالرزاق، نخست وزير سابق به اتهامات فساد صورت مي‌گيرد و به نظر مي‌رسد که مالزي در دوره جديد خود تلاش دارد تا برخي سياست‌هاي اشتباه کشورش را در قبال خاورميانه از جمله مشارکت در ائتلاف متجاوز سعودي عليه يمن تصحيح کند؛ اقدامي که به احتمال بسيار زياد با دنباله روي ديگر کشورها از مالزي رو به رو شود.سخنان وزير دفاع جديد اين کشور به خوبي نشان مي دهد که حضور کشورهاي مسلمان يا عرب در ائتلاف متجاوز سعودي عليه يک کشور مسلمان و عرب ديگر اقدامي است که منافع امت عربي و اسلامي را زير پا گذاشته و باعث عدم اتحاد اين کشورها و تضعيف آنها در برابر مستکبران و کشورهاي غربي ميشود.
مسئله اي که ديگر اعضاي ائتلاف مذکور يا به آن پي برده و خواهان اعلام رسمي جدايي از اين ائتلاف به دلايل مختلف نيستند يا هنوز متوجه پيامدهاي اين تجاوز بي رحمانه به يکي از فقيرترين کشورهاي جهان نشده اند.
تنها دستاورد تجاوز نظامي عربستان به يمن که ۲۵ مارس ۲۰۱۵ آغاز شد بعد از گذشت چهار سال ويراني‌ها و خرابي ها در کنار قتل عام و کشتار دسته جمعي مرد و زن و کودک در اين کشور بوده است. حتي حمله نظامي اخير اين ائتلاف به استان الحديده براي به دست گرفتن يکي از مهم‌ترين معبرهاي دستيابي به کمک هاي بشر دوستانه يعني بندر الحديده تاکنون هيچ دستاوردي جز افزايش شمار قربانيان اين حملات نداشته است.
با وجود آنکه ائتلاف سعودي تلاش مي کند تا با استفاده از ابزار رسانه اي خود نشان دهد که پيشروي‌هايي در اين استان داشته و توانسته کنترل فرودگاه الحديده را به دست بگيرد اما انتشار ويدئوها و تصاوير اين فرودگاه دروغ رسانه اي متجاوزان را آشکار کرده است.در هر صورت بررسي کارنامه سياه ائتلاف سعودي در يمن طي اين چهارسال نشان مي دهد که نيروهاي مقاومت يمن در برابر مزدوران سعودي هرگز عقب‌نشيني نکرده و نخواهند کرد و اين تجاوز هر چقدر هم که طول بکشد دستاوردي جز يک جنگ فرسايشي براي عربستان نخواهد داشت.
خروج مالزي از ائتلاف عربستان که در شرايط حساس اين ائتلاف و ورود به يک نبرد فرسايشي ديگر در محور الحديده صورت مي گيرد به احتمال بسيار زياد منجر به خروج سودان از ائتلاف مذکور نيز خواهد شد.درست است که بعد از اين سخنان وزير دفاع مالزي، مقامات سودان براي دلگرم کردن رياض اعلام کرده اند که به نقش خود در ائتلاف ادامه خواهند داد اما بررسي اعتراضات سياستمداران در سودان عليه مشارکت اين کشور در ائتلاف عربستان نشان مي دهد که دير يا زود خارطوم از اين ائتلاف خارج خواهد شد.
نظاميان سوداني طي روزهاي اخير تلفات بسيار زيادي در جريان درگيري با نيروهاي مقاومت يمن داده‌اند چرا که سرکردگان اين ائتلاف مشخصا نظاميان سوداني را براي جبهه الحديده در نظر گرفته اند تا جايي‌که محمد حمدان حميدتي، فرمانده نيروهاي سوداني رسما اذعان کرده است که تاکنون دهها نظامي سوداني از جمله چندين افسر بلند پايه در اين درگيري ها کشته شده اند.  
افزايش تلفات نظاميان سوداني بدون اينکه دستاورد مشخصي براي اين کشور داشته باشد باعث شده تا نمايندگان پارلمان اين کشور نيز صداي اعتراض خود را عليه ادامه حضور سودان در ائتلاف عربستان بلند کنند به طوري‌که حسن عثمان رزق و عبدالرحمن الفضيل دو نماينده سوداني اعلام کرده اند که در سايه تلفات نظاميان کشورشان در يمن بايد خارطوم از اين ائتلاف خارج شود چرا که هيچ نشانه اي مبني بر توقف اين تجاوز نظامي به يمن وجود ندارد.
البته از اين نکته نيز نبايد غافل بود که جنگ يمن علاوه بر آنکه هيچ نتيجه اي براي سودان به دنبال نداشته بلکه اين کشور را نيز در معرض خطر قرار داده است به طوري‌که يمني ها خواهان هدف قرار دادن خارطوم با موشک‌هاي بالستيک مانند شهرهاي عربستان هستند و سودان نيز فاقد سيستم دفاعي قدرتمند است.
به نظر مي رسد سياست‌هاي خصمانه عربستان در قبال کشورهاي مختلف باعث شده تا ياران رياض يکي يکي پشت آن را خالي کرده و دور عربستان بيش از قبل خلوت شود. مخالفت قطر با سياست‌هاي عربستان در منطقه و تحريم شدنش توسط کشورهاي عربي حوزه خليج فارس به دستور رياض، خشم مراکش از اقدام نماينده عربستان در خصوص رأي دادن عليه اين کشور براي ميزباني جام جهاني ۲۰۲۶ و خائن خواندن رياض، پشت کردن سنگال، چاد و سودان به عربستان در خصوص تحريم قطر تنها نمونه هايي از لبريز شدن کاسه صبرکشورهاي عربي و ياران رياض در برابر سياست‌هاي خصمانه عربستان در قبال منطقه است.
در نهايت مي توان گفت که ائتلاف پوشالي عربستان عليه يمن آرام آرام در حال شکستن است و شکاف‌هاي ايجاد شده بر روي آن با گذشت زمان و اثبات شکست رياض در يمن براي يارانش عميق تر خواهد شد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9246/1/24763/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha