آرشیو
انتخاب نشریه


صداي مردم مشهد!

مهدي عامري
صداي مردم مشهد كجاست؟آيا نمي توان آن را از درون 
صندوق هاي راي شنيد؟
آقاي محمدصادق جوادي‌حصار در فعالان سياسي اصلاح‌طلب در گفتگو با روزنامه آرمان (2/4/97، ص6) گفته است: «اين واقعيت را بايد پذيرفت که مشهد آنگونه که نشان داده مي‌شود نيست. امروزه تصور مي‌شود صداي مشهد همان صدايي است که از سوي کانون‌هاي قدرت و تريبون در اين شهر شنيده مي‌شود، در صورتي که اينچنين نيست و اين صدا نمي‌تواند صداي نماينده مردم مشهد و مردم خراسان باشد بلکه صداي اقليتي است که از فضاي عمومي اين شهر مذهبي و زيارتي در جهت اهداف سياسي خود استفاده مي‌کند. مواضعي که گاه از برخي تريبون‌هاي مشهد اعلام مي‌شود مواضع مردم مشهد نيست زيرا هر صدايي نمي‌تواند داراي پيشينه و جايگاه اجتماعي باشد.» جالب اينجاست که غالب مصاحبه در باب عملکرد دولت و  ترميم  کابينه است اما روزنامه آرمان ترجيح داده است تيتر اين گفتگو را از اين بخش کوتاه و معترضه انتخاب کند! 
به نظر مي رسد جناب جوادي با واقعيت‌هاي شهر مشهد آشنا نيست يا در صدد کتمان آنهاست! البته جداي از اين دو مسئله و فارغ از مواضع آقاي جوادي، 
اصلاح طلبان همواره اين  گونه موضع مي گيرند که هر گاه مردم و جرياني عليه آنها باشد اقليت و سخنانش بي کيفيت است حتي اگر انتخاباتي هم برگزار شود و موجب شکست آنها شود، آن انتخابات مشکل دارد! 
امروز در مشهد يک تريبون مهم نماز جمعه آن شهر است. امام جمعه محترم مشهد که با تازگي نمايندگي ولي فقيه در استان خراسان رضوي را نيز به عهده گرفته است، نماينده اکثريت مردم مشهد و استان خراسان رضوي در مجلس خبرگان رهبري است! اين بدان معناست عليرغم تمام شايعات و اهانت هايي که جريان اصلاح طلب و حامي دولت عليه آيت الله علم الهدي ساخته و پرداخته کردند مردم مشهد که از نزديک با ايشان حشر و نشر دارند و جداي از مواضع ايشان که ممکن بعضا به آن منتقد باشند، مشي مردمي و ساده ايشان را به خوبي لمس مي کنند. از اين رو براي مجلس خبرگان، در حالي که در انتخابات اخير، ليست اصلاح طلبان و حاميان مردم نيز در مشهد توزيع مي شد، ايشان را اصلح دانستند! 
علاوه بر آن هر هفته جمع کثيري از مردم مشهد در حرم رضوي براي نماز جمعه به ايشان اقتدا مي کنند! 
با اين حال جناب جوادي معتقد است صداي امام جمعه مشهد، صداي مردم مشهد نيست! دليل اين امر هم مشخص است، هنگامي فردي سخناني مخالف نظر اصلاح طلبان بيان کند حتي اگر پشتوانه راي مردم را نيز داشته باشد صداي مردم نيست و در اين حالت اين آقايان دموکراسي و صندوق راي و انتخابات و ... را وقعي نمي نهند! 
اما در عين حال اگر جمعي محدود و حتي تنها يک استاد دانشگاه يا يک هنرپيشه يا ورزشکار موافق مواضع اينان سخني بگويد آن را در بوق و کرنا کرده و سخن ملت شريف مي دانند! 
تريبون مهم ديگر شهر مشهد در دستان حجت الاسلام رئيسي توليت محترم آستان قدس رضوي است. در آخرين انتخابات رياست جمهوري آقاي رئيسي در خراسان رضوي (و تقريبا به همين نسبت در شهر مشهد) 55 درصد و آقاي دکتر روحاني 41 درصد آرا را به خود اختصاص دادند! 
اين يعني توليت آستان قدس در شهر مشهد و استان خراسان رضوي از محبوبيت نسبي مورد نظر اهل دموکراسي برخوردار است. در واقع سخن ايشان را مي توان بنابر قواعد دموکراسي سخن مردم مشهد دانست.. البته روشن است به همان دليل پيش گفته چون آقاي رئيسي مواضعش با اصلاح طلبان متفاوت است، راي مردم اينجا براي اينان ارزشي ندارد! 
تريبون ديگر مشهد نيز نمايندگان محترم اين شهر در مجلس هستند که اتفاقا همگي اصولگرا و مخالف جريان اصلاح طلبي هستد! اينکه نماينده آن شهر صداي مردم مشهد نيست را آقاي جوادي به عنوان يک فعال سياسي بايد توضيح دهند يا معناي آن قابل فهم باشد!! در جريان انتخابات مجلس نيز ليست اميد در مشهد وجود داشت اما مردم مشهد ترجيح دادند به نمايندگان اصولگرا اقبال نشان دهند! 
در منطق اين افراد اگر جلسه چند صد نفره دانشجويي يا کنسرت چند صد نفري يک خواننده لغو شود يا چند ده نفر در يک پاساژ اقدام به رقص و آواز کنند و کسي با اينها برخورد کند، مقابله با مردم مشهد رخ داده است! اما اگر نمايندگان رسمي و قانوني اين شهر که توسط مردم انتخاب شده اند 
و راي مردم را با خود دارند، سخني بگويند که به مذاق ايشان خوش 
نمي آيند، نماينده و صداي مردم نيستند و فاقد پايگاه اجتماعي به حساب 
مي آيند «البته اين مسئله تنها به مشهد ختم نمي‌شود و در همه جاي کشور به نوعي» هر کس منتقد دولت و اصلاحات باشد حتي اگر راي مردم را داشته باشد از سوي جناب جوادي و دوستانش اين گونه معرفي مي شود: «يک طيف خاص صاحب تريبون و قدرت سعي دارند در ساختار قدرت و تصميم‌سازي‌هاي کلان کشور در جهت اهداف سياسي خود دخالت کنند و خود را به عنوان نماينده همه مردم معرفي مي‌کنند در حالي که فاقد پايگاه اجتماعي هستند»در ادامه آقاي جوادي با لحني تهديد آميز مي گويد: »باز اين موضوع نيز به دولت بر مي‌گردد که بايد تکليف خود را با اين جريان در همه امور مشخص کند. دولت يا نمي‌خواهد با اين جريان روبه‌رو شود يا اينکه قادر نيست در مقابل آن ايستادگي کند و در هر دو صورت بايد مواضع خود را روشن و صريح به مردم اعلام کند».باز هم آقاي جوادي دچار غفلت شده يا خود را به تغافل زده است، روزي نيست که دولت و حاميانش در سليت ها و تريبون ها و روزنامه هايشان استهزا و شايعه و تهمتي عليه آيت الله علم الهدي و آقاي رئيسي و ساير منتقدين خود به طور شفاف و صريح بيان نکند! مروري به سخنان رئيس جمهور محترم و روزنامه هاي حاميان ايشان در برابر منتقدان به خوبي ميزان سعه صدر و عدم تقابل با منتقدان را نشان مي دهد! 
ضمن آنکه بر فرض آنکه اين افراد و جريانات در اقليت باشند خوب است آقاي جوادي به عنوان يک فعال سياسي به جاي پيشنهاد ايستادگي و برخورد با منتقدان، به طور علمي و منطقي به انتقادات آنها پاسخ دهد و صرف اينکه فلان فرد يا جريان پايگاه اجتماعي ندارد دليل نمي شود تا سخني نگويد و پشت تريبون نرود! 
به خصوص آنکه دولت محترم و بيش از آن اصلاح طلبان داعيه دفاع از منتقد و آزادي بيان دارند! 


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9246/1/24756/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha