آرشیو
انتخاب نشریه


اين حق خوزستان نيست

محسن پيرهادي
ما هيچ وقت دين خود را به 
خوزستاني ها ادا نكرديم. خوزستاني ها در هشت سال دفاع مقدس خط مقدم مبارزه با رژيم صدام بودند و در سال هاي بعد از دفاع مقدس هم نصيب چنداني از آباداني كشور نداشتند. 
اين روزها خوزستاني ها بخصوص 
شهرهاي آبادان و خرمشهر بيش از گذشته به دليل اضافه شدن مشكل «آب» به انبوه مشكلات شان تحت فشار قرار گرفته اند. بر اساس پيش بيني سازمان هواشناسي طي چند روز آينده هواي اين استان به حدود 46 درجه سانتي گراد مي رسد و در اين شرايط خوزستاني هايي كه در چند سال گذشته هوا نداشتند حالا آب هم ندارند. 
در بسياري از مناطق مانند آبادان و خرمشهر آب 
لوله كشي علاوه بر آنكه گل آلود و به قول يكي از اهالي آبادان پرلجن است، شور هم هست. يعني اين آب حتي به كار دوش گرفتن در اين هواي گرم و آلوده هم نمي آيد. در اين شرايط مردم آب شرب خود را به ناچار به صورت دبه اي 
و از مغازه هايي كه آب تسويه شده مي فروشند تهيه 
مي كنند كه قيمت اين دبه ها هم وارد بازار سياه شده و در يك هفته گذشته از دبه اي هزار تومان تا 1800 تومان در روزهاي اخير رسيده است. قيمتي كه براي بسياري از اهالي اين شهرها گران است و برخي حتي امكان تهيه همين آب را هم ندارند. 
اين گونه به نظر مي رسد كه مشكلات آب و هواي خوزستاني ها 
بيش از آنكه علت هاي خارجي داشته باشد، ريشه در 
سوء مديريت و ناكارآمدي مديران اجرايي دارد. در كنار آب و تشنه بودن از عجايب روزگار است كه نمونه آن را حتي در دورافتاده ترين كشورهاي آفريقايي كه دولت در آنجا مفهومي ندارد نيز نمي توان يافت. 
مردم خوزستان امروز صبورانه در انتظار حل مشكل خود نشسته و صداي اعتراض خود را نجيبانه به گوش مسئولان رسانده اند. در اين ميان وظيفه مسئولان نه نگاهي از سر ترحم بلكه تلاش براي حل اين مشكل است. عجيب است كه آقاي دكتر روحاني به جاي سفر به خوزستان و دستورات اجرايي فوري براي حل مشكل آب مردم اين استان ترجيح داده اند به توچال گردي بروند و تله كابين سوار شوند.
بسياري از وزراي كابينه، تحصيلكرده كشورهاي غربي اند و هر از چندگاهي در 
نوشته ها و حرف هايشان متكبرانه قانونمداري و ماليات دادن غربي ها را به رخ مردم مي كشند اما اگر انصافي وجود داشت كسي مي پرسيد در كدام كشور غربي يا عربي يا حتي آفريقايي دنيا كه طبيعتا محروم ترين مردمان دنيا هستند وقتي مردم يك استان با مشكل آب آشاميدني مواجهند و آب خوردن ندارند، رئيس جمهور و هيئت همراهش اينگونه براي خود برنامه تفريحي هماهنگ مي كنند يا حتي نمايندگان مجلسش به تعطيلات مي روند؟ 
نمايندگاني كه براي به تلويزيون نيامدن فوتباليست اسپانيايي زمين و زمان را به هم مي دوزند و براي ورود خانواده ها به ورزشگاه نامه نگاري كرده و دهها مصاحبه 
مي كنند در كجاي بحران آب خوزستان ايستاده اند؟ 
مدل پيگيري برخي نمايندگان كليدي مجلس و اولويت بندي آنها به گونه اي است كه مخاطب خيال مي كند اينها نماينده كشور ديگري به جز ايران هستند چه آنكه مشكلات اساسي مردم همچون مشكلات مردم قهرمان خوزستان جايي در 
موضع گيري هاي آنها ندارد و برعكس موضوعاتي را پيگيري مي كنند كه در نظرسنجي ها 
در اولويت هاي پايين مردم است. 
مشكل آب خوزستاني ها حل شدني است اگر دولتمردان اراده و انگيزه اي براي آن داشته باشند. آنچه سبب اين مشكل شده سوءمديريت و نبود تدبير است. خوزستاني ها 
به اندازه يك تاريخ گردن ايران حق دارند. اين آب و اين هوا حق آنها نيست.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9246/1/24754/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha