آرشیو
انتخاب نشریه


شوخي مسئولين با اقتصاد

مجتبي توانگر 
سال 1360، جمهوري اسلامي ايران درگير بزرگترين بحران امنيتي تاريخ شد. بحراني که با اتفاقات روز به روز آن، هر حکومت مستحکمي را به زانو در مي‌آورد. هزينه سنگيني در اين بحران پرداخت شد. شهادت رئيس جمهور، نخست وزير، وزير، نماينده مجلس، رئيس حزب و... حدود 
17 هزار نفر(شهداي ترور) از شهروندان عادي ايران، بخشي از اين هزينه سنگين بود. بر همين اساس، مسئولين جمهوري اسلامي ايران، همت خود را بر اين نهادند «امنيت» را به عنوان «اولي‎ترين» کالاي مورد نظر با مجاهدت و ايستادگي تامين نمايند.
هزينه‌هاي دهه شصت، حضور جدي در مرزهاي جغرافيايي، سرمايه گذاري ضروري در نزديک مرزهاي فلسطين اشغالي، حضور موثر در کشورهايي چون عراق، سوريه و.. براي مقابله با گروه هاي تروريستي چون داعش و... تلاش هاي قابل توجهي بود که نظام اسلامي براي «تامين‌امنيت» ايرانيان انجام داده و مي‌دهد.
نظام اسلامي در تامين «امنيت» با هيچ فرد، گروه، جريان و کشوري، شوخي و انعطاف ندارد. براي همين است که حتي يک کمربند انفجاري نيز قابليت عبور از مرزهاي جغرافيايي ايران اسلامي ندارد.
حال با اين همه چه مي‌شود که کاميون کاميون، کالاهايي که واردات آن، ممنوع يا تعرفه سنگيني دارد وارد کشور مي‌شود و هيچ واکنش عملي، مشاهده نمي‌شود.
به عنوان نمونه در همين تهران به انبارهاي جاده کرج مراجعه کنيد يا به راسته لوازم خانگي فروش‌ها در سه‌راه‌امين‌حضور مراجعه کنيد تا ببينيد که علي‌رغم همه شعارها در محدوديت واردات لوازم خانگي، چگونه چون نقل و نبات در دسترس است.
حال جاي آن ندارد که بگوييم «دولت جمهوري اسلامي» در مقوله «امنيت» محکم اما در مقوله «اقتصاد» و «واردات» شوخي مي‌کند؟ و اين را همه گروه‌ها، جريان هاي مختلف اقتصادي و دشمنان اقتصادي مردم ايران(در وزارت خزانه‌داري آمريکا) از رفتار مسئولين نظام ايران دريافته‌اند.
جالبتر آنکه اگر قدري در سوپري‌ها و بوتيک هاي شهرهاي‌مان قدم بزنيم از سسِ آلماني، آدامس ترکيه‌اي، ريش بلژيکي، کلاه گيس انگليسي، پوشاک آذربايجاني، سوزن منگنه چيني، عروسک فرانسوي- چيني و...را مي‌توانيم به وفور پيدا کنيم. کالاهايي که حتما با اطلاعاتي که ارائه مي‎شود از مبادي رسمي- گمرکي کشور وارد شده است. کالاهايي که بود و نبودشان، آرامش در زندگي مردم ايران را دستخوش التهاب نخواهد کرد اما صبح تا شب از مسئولين محترم در رسانه‌ها از برخورد با واردات مي‌شنويم و اقدام عملي نمي‌بينيم.
اگر به ما راست مي‌گويند و درگير «جنگ‌اقتصادي» هستيم، بايستي ارز صرفا براي کالاهاي «ضروري» و «اساسي» اختصاص يابد و از واردات خودروي آلماني تا سس آلماني که فقط موجب افزايش شکاف اقتصادي و انحراف سبک زندگي اجتماعي مي‌شود خودداري کنيم. 
(کالاي ضروري: به کالاها و خدماتي گفته مي شود که نيازهاي حياتي مشتري را تأمين مي کنند: مانند دارو/ کالاي اساسي: به کالا و خدمات گفته مي شود که نيازهاي اساسي مردم را تأمين مي کنند ، مانند گندم، گوشت، آب.)
به اين گزارش دقت کنيد که صرفا واردات رسمي را روايت مي‌کند:
«آمار 11 ماهه گمرک از عملکرد تجارت خارجي در سال گذشته نشان مي‌دهد در حالي که صادرات غيرنفتي به ميزان 6/41 ميليارد دلار انجام شده ، واردات اما به ميزان بيشتري صورت گرفته و به نزديک 7 ميليارد دلار رسيده است.
آمار واردات برخي کالاها‌ در حالي چشمگير است که توانايي ساخت آنها در داخل کشور وجود دارد و حتي توليدکنندگان ايراني ساليان سال است که در توليد اين نوع کالاها مهارت زيادي کسب کرده‌اند و به نياز بازار نيز آشنايي دارند.
آمار گمرک پرده از واردات کالاهايي برمي‌دارد که ورود آنها به کشور به قول کارشناسان با هيچ توجيهي همراه نيست و در نهايت در مغايرت با اهداف اقتصاد مقاومتي است. حتي  برخي به صراحت با اين موضوع مخالفت کرده‌اند و آن را خيانت به توليد ملي دانسته‌اند. آمار مقدماتي گمرک از تجارت خارجي 12 ماهه سال 96 نشان مي‌دهد که در اين مدت بيش از 154 تن کلاه‌گيس، ريش و مژه مصنوعي و گيس‌باف از کشورهاي مختلف جهان وارد ايران شده است. براساس واردات اين حجم کلاه‌گيس، ريش و مژه مصنوعي، گيس‌باف به کشور، 907هزار و 647 دلار ارز از کشور خارج شد که بالغ بر سه ميليارد و 108 ميليون و 547 هزار و 358 تومان در آمار گمرک به ثبت رسيده است. همچنين، کلاه‌گيس، ريش، مژه مصنوعي و گيس‌باف از کشورهاي چين، آلمان، ازبکستان، اندونزي، ترکيه، کره، چين، سنگاپور، روسيه و ويتنام وارد ايران شده است.
آمار منتشر شده از سازمان گمرک نشان مي‌دهد که در نيمه اول سال 96 حجم عظيمي از حشره‌کش، تله‌موش، فرچه ريش‌تراشي، پشه‌بند و دفتر حسابداري از چين وارد کشور شده است. در نيمه اول سال گذشته 305 تن حشره‌کش  به ارزش 62592686316 ريال وارد کشور شده و 1888787 دلار از کشور خارج کرده است. در اين مدت 172 تن تله‌موش به ارزش 14072393092 ريال‌ از چين راهي بازارهاي ايران شده که بابت آن 431678 دلار از کشور خارج شده است. از جمله کالاهاي غيرضروري ديگري که در سال جاري از چين وارد ايران شده، پشه‌بند است. در شش‌ماه  اول امسال 6/8 تن پشه‌بند وارد کشور شده که ارزش ريالي آن 1143411220 ريال و ارزش‌ دلاري آن 35357 دلار بوده است. براساس گزارش گمرک، 559 تن فرچه ريش‌تراشي در نيمه اول سال گذشته از چين وارد کشور شده است که ارزش آن 48220803288 ريال بوده و 1478088 دلار بابت آن از کشور خارج شده است.»(*)
راستي چه تفاوتي است بين يک کمربند انفجاري که از ديد تيزبين مسئولين امنيتي کشور عبور نمي‌کند اما کانتينر کانتينر کالاي «غيرضرور» و «لوکس» رسما از گمرکات دولت محترم وارد کشور مي‌شود و کسي هم پاسخگو نيست؟!
شايد اين پاسخ را يک پاسخ خيالي بدانيد شايد بر اساس برخي اَمار ‌ها، آن را فعلا در سطح يک فرضيه بدانيد اما پاسخ نگارنده اين است که: 
«وقتي همه سطوح دولتي و حکومتي آلوده بحث واردات هستند صحبت از جنگ اقتصادي و ايستادگي ملت ايران و دعوت مردم به استفاده از کالاي ايراني يک امر مضحک تلقي مي‌‌‌شود»
ديگر آنکه 
«رفتارشناسي واردکنندگان نشان مي‌دهد کاملا شبيه هم عمل مي‌کنند و همه آنها تنيده در برخي مسئولين و نهادهاي دولتي و حکومتي، افزايش حساب خود در بانک‌هاي اروپايي و احتمالا آمريکايي را هدف گيري کرده اند.»
(*) کيهان- ص2- ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9245/1/24148/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha