آرشیو
انتخاب نشریه


ضحي ميوند، حافظ خردسال قرآن :
مي خواهم صد نفر را حافظ قرآن كنم

سرکار خانم «ضحي ميوند» حافظ کل قرآن کريم از جمله کساني است که توانسته با کمک والدينش در هفتمين بهار زندگي‌ خود و در شب 23 ماه مبارک رمضان به درجه حفظ کل قرآن کريم نايل شود. وي در گفتگو با تسنيم گفت: مي‌خواهم ۱۰۰ نفر را حافظ قرآن کنم.
آنچه پيش روي مخاطبان قرار دارد، بخش‌هايي از اين گفتگو با «ضحي ميوند» حافظ خردسال و «مريم نعمت‌الهي» مادر گرامي اين حافظ قرآن است که در زير مي خوانيد:
*ضحي از چند سالگي حفظ قرآن را شروع کرد؟
نعمت‌اللهي: ضحي حفظ را از دو سالگي شروع کرد. خاطرم هست،  داشتم با برادر ضحي، آيةالکرسي را تمرين مي‌کردم و اين تمرين چند شبانه‌روز ادامه داشت تا اينکه يکي از اين شب‌ها در حال تثبيت آيات بوديم که ضحي تازه زبان باز کرده بود و در هفت ماهگي کلمات را به زبان مي‌آورد و از من خواست که آية‌الکرسي را بخواند من مي‌دانستم که هوش بسيار خلّاقي دارد؛ بسم‌اللّه را همانند برادرش شروع کرد و آيات را بدون غلط خواند و همانجا برايم حجت شد که اين بچه، هوش بالايي دارد. من در دوران بارداري به صورت مستمر قرآن مي‌خواندم و گوش مي‌کردم. پيش  از آن به اعجاز قرآن باور داشتم امّا همان لحظه به يقين رسيدم که قرآن تا چه اندازه مي‌تواند در روح و جسم کودک تاثير بگذارد.
شما خودتان حافظ قرآن هستيد؟
نعمت اللهي: خير؛ من دبير فيزيک هستم و ضحي جزء اولين نفراتي است که در بين اقوام، حفظ قرآن را شروع کرد.
ضحي، حفظ را به چه صورت فرا گرفت؟
نعمت اللهي: هر شب يک آيه از قرآن را حفظ مي‌کرديم. دو يا سه بار آيات را برايش مي‌خواندم و  فرداي آن روز، دوباره ازش سوال مي‌کردم تا اينکه 8 شب اين رويه ادامه داشت. آنجا بود که فهميدم ضحي ذهن خلاّقي دارد.
چه چيزي باعث شد به حفظ قرآن علاقه‌مند شوي؟
ضحي:دوست داشتم قرآن را با معني حفظ کنم تا متوجه شوم خدا چه مي‌گويد و چه خواسته‌اي از من دارد که من انجام دهم.
پس از اينکه حافظ کل قرآن شدي، فهميدي خداوند چه خواسته‌اي از بندگانش دارد؟
ضحي: بله. من آيات را با معني حفظ مي‌کردم تا در لحظه لحظه زندگي‌ام از آن استفاده کنم.
خاطره‌اي از زماني که قرآن را حفظ مي‌کردي، برايمان تعريف کن.
ضحي: داشتم سوره يوسف (ع) را حفظ مي‌کردم؛ زماني که به آيه «وَتَوَلَّى عَنْهُمْ وَقَالَ يَا أَسَفَى عَلَى يُوسُفَ وَابْيَضَّتْ عَيْنَاهُ مِنَ الْحُزْنِ فَهُوَ كَظِيمٌ» آن گاه يعقوب (از شدت حزن) روي از آنها بگردانيد و گفت: وا اسفا بر فراق يوسف! و از گريه غم چشمانش سفيد شد و سوز هجران و داغ دل بنهفت. مي‌رسيدم، گريه مي‌کردم و محزون مي‌شدم.
نعمت اللهي: زماني که داشتيم اين آيه را مرور مي‌کرديم وقتي به آيه مربوط به حضرت يعقوب (ع) رسيديم، ديدم ضحي اشک‌هايش جاري شد و پرسيدم چرا گريه مي‌کني که مي‌گفت: دلم براي حضرت يعقوب (ع) مي‌سوزد که از فرزندش جدا شده است.
*خانم نعمت‌اللهي، شما نيز خاطره‌اي از دوران حفظ ضحي در خاطرتان داريد؟
يکي از شب‌ها ضحي تب داشت و اصرار داشتم آن شب استراحت کند امّا اصرار داشت ادامه دهد، خاطرم هست بايد صفحه‌اي از سوره اعراف را حفظ مي‌کرديم. ضحي به اتاقش رفت و برخلاف شب‌هاي گذشته که يک ساعت طول مي‌کشيد تا صفحه را حفظ کند، 15 دقيقه‌اي از اتاق بيرون آمد و گفت که صفحه را حفظ کرده است. زماني که صفحه را مي‌خواند، بهم مي‌گفت: مادر، خدا زمان‌ها را تعيين مي‌کند و امشب صفحه راحت را براي اينکه مريض هستم، انتخاب کرده است.
*حفظ يک ساله قرآن به نظرتان سخت نيست؟
اگر بچه‌ها علاقه داشته باشند، غير‌ممکن نيست به شرطي که حفظ را رها نکنند و براي تثبيت زمان بگذارند.
*در استعداد و توانايي ضحي که شکي نيست امّا ممارست و پيگيري‌هاي شما در رسيدن به اين جايگاه بسيار تاثيرگذار بوده است. پيشنهاد شما براي مادراني که علاقه دارند فرزندانشان حافظ قرآن شوند، چيست؟
ميزان توانايي هر فردي نسبت به فرد ديگر متفاوت است و براي حفظ قرآن نبايد به صورت يکسان برخورد کرد.  قرآن در اين باره مي‌فرمايد: «فَاقْرَءُوا مَا تَيسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ»؛ پس هر آنچه براي شما امکان دارد قرآن بخوانيد.حتي در بخش ديگري از اين آيه خداوند مي‌فرمايد: اگر مريض هستيد و در سفر و جنگ هستيد، خداوند براي شما پوشيده مي‌کند. من درباره ضحي امتحان کردم و ديدم او توانايي حفظ روزانه 4 صفحه از قرآن را دارد امّا راحت‌ترين شرايط را انتخاب کردم و گفتم شبي يک صفحه قرآن را حفظ کند تا آساني که خداوند فرموده محقق شود و به او استرس وارد نشود. مادري که مي‌بيند فرزندش، مي‌تواند شبي سه آيه حفظ کند، بايد يک صفحه را توصيه کند تا فرزندش به عسر و هرج نيفتد.
ما قرآن را حفظ مي‌کنيم و با قرآن مانوس مي‌شويم تا اگر فرزندانمان به جامعه ورود پيدا مي‌کنند، بتوانند با استفاده از آيات قرآن، راه حقيقت را طي کنند. من پيشنهاد نمي‌کنم والدين، شبي يک صفحه را اجبار کنند. حفظ قرآن نيازمند برنامه‌ريزي دقيقي است که والدين مي‌توانند اين زمان را به درستي کنترل کنند.
دوست داري در آينده چه‌کاره شوي؟
ضحي: مهندس. به کارهاي آزمايشي علاقه زيادي دارم.
دوست نداري چون حافظ قرآن هستي، شغل‌هاي مرتبط با امور قرآني را انتخاب کني؟
ضحي: حافظ شدم تا ببينم خداوند چه دستوري بهم داده است. حفظ قرآن زمينه تدبّر در آيات قرآن است و همه مردم جامعه چه مهندس و غيره بايد در آيات قرآن تدبّر کنند.
در پايان اگر پيشنهاد و مطلبي داريد، بفرماييد.
نعمت اللهي: به عنوان مطلب آخر عرض مي‌کنم، ما نبايد فقط برچسب اسلام را يدک بکشيم. ما اگر برخي اوقاف با مشکلاتي مواجه مي‌شويم براي اين است که از مرجع خوبي مثل قرآن دوري جسته‌ايم و آن را درک نکرديم. خداوند آيات خوبي دارد که مي‌تواند ما را براي رسيدن به مسير حقيقت هستي راهنمايي کند.
ضحي: من دوست دارم 100 نفر را حافظ کل قرآن کنم تا تعداد بيشتري از مردم به اين توفيق دست پيدا کنند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9245/1/24141/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha