آرشیو
انتخاب نشریه


رمزگشايي از منازعات آمريکا و اروپا

حنيف غفاري 
اکثر منابع غربي از تشديد منازعات واشنگتن و اروپا در دو سوي آتلانتيک خبر مي دهند. برخي تحليلگران مسائل اروپا اين منازعات را «روبنايي» و «مقطعي»  و برخي ديگر ، آن را «زيربنايي» و «دامنه دار» مي دانند. صورتبندي مناقشات اخير دولت ترامپ و شرکاي اروپايي آن، سهل و ممتنع به نظر مي رسد! اگرچه خروج ترامپ از توافق هسته اي با ايران و وضع تعرفه هاي گمركي بر فولاد و آلومينيوم وارداتي از اروپا خشم تروئيکاي اروپايي از کاخ سفيد را بر انگيخته است، اما در محاسبه حدود و ثغور اين «منازعه ديپلماتيک» نبايد دچار اشتباه شد. در اين خصوص نکاتي وجود دارد که لازم است مورد توجه قرار گيرد:
1- به طور کلي، اتحاديه اروپا مي تواند سه نوع  استراتژي «تعامل»
« مهار» و « تقابل» با دولت ترامپ را در پيش گرفته و حرکت خود در قبال واشنگتن را بر مبناي هر يک از آنها تنظيم کند. بسياري از مقامات اروپايي در جريان ملاقاتهاي مستقيم و رايزني هاي غير مستقيم خود با دولت ترامپ در يافته اند که تکيه بر «استراتژي تعامل با آمريکا» ديگر پاسخگوي نيازهاي راهبردي ، اقتصادي و سياسي آنها نيست. چندي پيش «هايکو ماس» وزير امور خارجه دولت آلمان در اظهاراتي قابل تامل  تاکيد کرد:
« اقدام ايالات متحده آمريکا در خروج از برجام ، موجب مسموميت روابط فراآتلانتيک شده و دوستي اروپا و واشنگتن را نيز خدشه دار ساخته است».
با اين حال، اروپا هنوز از استراتژي تعامل با ترامپ عبور نکرده است. اخيرا ترزا مي، نخست وزير انگليس صراحتا از کشورهاي اروپايي خواسته است تا ضمن تعامل با دولت آمريکا، واکنشي نسبت به اقدامات تعرفه اي ترامپ نشان ندهند. همچنين ترزا مي تاکيد کرده است که موضوعاتي مانند برجام نيز از طريق گفتگو با آمريکا ( به معناي تن دادن اروپا به خواسته هاي آمريکا) قابل حل مي باشد! 
امانوئل ماکرون، رئيس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از يک سو معتقدند که تاريخ مصرف «استراتژي تعامل» با آمريکا به پايان رسيده است، اما اين به معناي آغاز دوران تقابل اروپا با آمريکا نيست! اروپا در بهترين حالت ممکن، از اين پس وارد فاز « مهار ترامپ»و مديريت رفتار رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا خواهد شد. در اين معادله، اروپا سعي در کنترل رفتارهاي ترامپ و تطبيق آنها با منافع کوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت خود در نظام بين الملل خواهد داشت. درست پس از خروج ترامپ از توافق هسته اي با ايران، 
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان قواعد بازي اروپا در فاز «مديريت رفتار ترامپ» را ترسيم کرده است :
«تصميم دونالد ترامپ در زمينه خروج از توافق هسته‌اي با ايران دليل نمي‌شود که روابط اروپا با آمريکا زير سوال برود.نبايد انتظارات از اروپا براي مناقشه با آمريکا بر سر برجام، بيش از حد ممکن باشد. اروپا نمي‌تواند بيشتر از آنچه هست، خود را نشان بدهد.» 
2- اتحاديه اروپا هنوز وارد فاز «تقابل با ترامپ»نشده و شواهدو مستندات موجود نيز نشان مي دهد که قصد ورود به چنين مرحله اي را ندارد. براي کشورهايي مانند انگليس، آلمان و فرانسه، «تعامل مديريت شده» با ترامپ همچنان اولويت دارد. حتي آنها آماده هستند تا برخي پرونده ها 
و موضوعات مانند «برجام» را وجه المصالحه نقاط اختلافي خود با ايالات متحده آمريکا قرار دهند.بنابر آنچه رسانه هاي غربي تصريح کرده اند،  امکان دارد ترامپ در ازاي همکاري مطلق کشورهاي اروپايي با واشنگتن در قبال برجام، در تصميم خود مبني بر وضع تعرفه هاي گمرکي بر اقلام وارداتي از اروپا بازنگري کند. بنابراين، مقامات اروپايي نسبت به برجام به عنوان يک متغير حقوقي مستقل نمي نگرند.
نگاه ابزارگرايانه تروئيکاي اروپايي نسبت به توافق هسته اي ،منجر به بروز رفتارهاي سينوسي و غير قابل پيش بيني آنها در قبال برجام شده است. تاکيد افرادي مانند آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون بر ناکافي بودن توافق هسته اي براي مهار ايران! و لزوم بسط آن به مسائل موشکي و منطقه اي در همين راستا قابل ارزيابي است. اين در حالي است که مقامات اروپايي در کنار بيان خواسته هاي غير معقول و زياده خواهانه خود، بر لزوم حفظ توافق هسته اي نيز تاکيد مي کنند! مصدر و منشا اين رفتارهاي پارادوکسيکال را بايد در مناسبات پشت پرده کشورهاي اروپايي با دولت ترامپ جستجو کرد. 
3- دستگاه ديپلماسي کشورمان در برهه فعلي وظيفه سختي را در صيانت از حقوق حقه ملت ايران بر عهده دارد. يکي از اصلي ترين پيش شرطهايي که بايد در اين خصوص مورد توجه قرار گيرد، “درک صحيح از بازي اروپا” مي باشد. در اين برهه، گزاره اي به عنوان “تقابل آمريکا و اروپا” اساسا وجود عيني نداشته  و صرفا ماهيتي انتزاعي دارد. حداقل بايد اذعان کرد که اروپا هنوز وارد فاز تقابلي با آمريکا نشده و امکان ورود آن به اين فاز نيز فعلا منتفي است. نسل فعلي رهبران اروپايي در بهترين حالت ممکن، دغدغه “مديريت رفتار ترامپ” را دارند که در ذيل اين دغدغه، معاملات آشکار و نهان تروئيکاي اروپايي با واشنگتن در جريان خواهد بود.هر چند بايد عبور اروپا از “فاز تعامل مطلق  با آمريکا” ( که آن نيز هنوز عينيت تام پيدا نکرده است ) را به فال نيک گرفت، اما محصول اين رفتار، “تفکيک بازي اروپا از آمريکا” نيست. “تفکيک بازي اروپا از آمريکا “صرفا زماني مي تواند به عنوان يک “گزاره قطعي” از سوي دستگاه ديپلماسي ما مدنظر قرار گيرد که طرفين وارد فاز تقابلي با يکديگر شوند. بديهي است که در چنين شرايطي لازم است گارد بسته ما در برابر غرب ( آمريکا و اروپا ) حفظ شود و  اعمال محاسبات ايده آل گرايانه در اين خصوص، هزينه هاي زيادي براي ما به همراه خواهد داشت. 


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9244/1/24058/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha