آرشیو
انتخاب نشریه


ظريف منتشر كرد:
فهرست جنايات آمريكا و مطالبات قانوني ايران

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران، فهرست جنايات آمريکا عليه ملت ايران و مطالبات ايران از اين دولت را منتشر کرد. محمدجواد ظريف وزير امورخارجه کشورمان با انتشار مقاله‌اي به درخواست‌هاي دوازده‌گانه «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا پاسخ داد و تأکيد کرد که واشنگتن بايد به فهرست بلندي از اشتباهاتي که در گذشته انجام داده اعتراف کند. ظريف همچنين شماري از مواردي که مي‌تواند خواسته‌هاي ايران از آمريکا باشد را نيز برشمرده است.در بخشي از اين نامه آمده است :
 فهرست کوتاهي از مطالبات بحق مردم و دولت ايران از دولت ايالات متحده آمريکا مي‌تواند حداقل شامل موارد زير باشد:
۱. دولت آمريکا بايد به استقلال و حق حاکميت ملي ايران احترام بگذارد و تضمين دهد بر اساس تعهدات اين کشور در عهدنامه ۱۳۵۹ الجزاير به مداخلات خود در ايران خاتمه خواهد داد.
۲. دولت آمريکا بايد تهديد و استفاده از زور به عنوان يک ابزار سياست خارجي عليه جمهوري اسلامي ايران و ساير کشورها را که با اصول آمره حقوق بين‌الملل و منشور ملل متحد در تضاد بوده و باعث خسارات فراوان به مردم جهان، منطقه ما و مردم آمريکا شده است، رسماً کنار بگذارد.
۳. دولت آمريکا بايد به مصونيت دولت جمهوري اسلامي ايران که از اصول اساسي حقوق بين‌الملل به شمار مي‌آيد، احترام گذارد و ضمن الغاي احکام خودسرانه و غيرقانوني صادره قبلي از به اجرا گذاردن آنها در آمريکا و ساير کشورها خودداري نمايد.
۴. دولت آمريکا بايد اقدامات غيرقانوني خود عليه مردم ايران در طول دهه‌هاي گذشته شامل موارد ذيل را پذيرفته، خسارات وارده به مردم ايران را جبران نموده و به صورت قابل راستي‌آزمايي اطمينان دهد که از ادامه و تکرار آنها خودداري خواهد نمود:
* نقش در کودتاي ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ که منجر به سقوط دولت مردمي و قانوني ايران شد و خسارات و زيان‌هاي عظيمي به ملت ايران بابت استمرار ۲۵ ساله دولت خودکامه کودتايي وارد نمود.
* ضبط و مصادره غيرقانوني ده‌ها ميليارد دلار اموال و دارايي‌هاي ملت ايران که پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال ۱۳۵۷ در آمريکا مسدود شده يا در طول ساليان گذشته به بهانه‌هاي واهي به صورت غيرقانوني مصادره شده است.
* تجاوز نظامي به خاک ايران در سال ۱۳۵۹ و نقض صريح و آشکار حق حاکميت و تماميت ارضي ايران.
* کمک‌هاي بي‌دريغ نظامي، تسليحاتي و اطلاعاتي به ديکتاتور معدوم عراق (صدام) در جنگ تحميلي ۸ ساله عليه مردم ايران.
* نقش مستقيم در درد و رنج سه دهه‌اي خيل عظيم ايرانيان مجروح شده توسط سلاح‌هاي شيميايي عراق که اجزاي آن توسط آمريکا و متحدين غربي در اختيار صدام گذاشته شده بود.
* ساقط نمودن هواپيماي مسافربري ايران توسط ناو وينسنز در تيرماه ۱۳۶۷ که به کشته شدن بيش از ۲۹۰ مسافر و خدمه بي‌گناه غيرنظامي انجاميد، و اعطاي مدال به فرمانده ناو.
* حملات مکرر به سکوهاي نفتي ايران در بهار سال ۱۳۶۷ .
* تهمت‌ها و ناسزاگويي‌هاي مستمر و بي‌پايه به ملت شريف ايران نظير نام بردن از ملت ايران به عنوان «ملت ياغي و مجرم» و «ملت تروريست» و عضو «محور شرارت».
* قرار دادن غيرقانوني، نژادپرستانه و بي‌دليل مسلمانان، از جمله شهروندان ايران در فهرست افرادي که ورودشان به آمريکا ممنوع است. ايرانيان در زمره موفق‌ترين، فرهيخته‌ترين و قانونمندترين گروه مهاجر در آمريکا بوده و خدمات فراواني به جامعه خود کرده‌اند و اکنون از ديدار اقوام خود، حتي مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌هاي خود محرومند.
* پناه دادن به افراد مروج خشونت عليه ايران در آمريکا و حمايت از گروه‌هاي تبهکار شبه‌نظامي و سازمان‌هاي تروريستي که برخي از آنها سال‌ها در فهرست گروه‌هاي تروريستي دولت آمريکا قرار داشته و با تلاش لابي‌هاي جنگ‌افروزان و حقوق‌بگيران اين سازمان‌ها ـ‌که برخي از آنها امروز در زمره مسئولين تراز اول دولت کنوني آمريکا قرار دارند، از اين فهرست خارج گرديده‌اند.
* کمک به سازمان اطلاعاتي رژيم صهيونيستي (موساد) براي اقدامات تروريستي که منجر به شهادت دانشمندان هسته‌اي ايران شد.
* خراب‌کاري در برنامه هسته‌اي ايران از طريق جنگ‌هاي سايبري.
* تلاش براي جعل اسناد و اغواي جامعه بين‌المللي و ترويج بحران ساختگي.
۵. دولت آمريکا بايد سياست‌هاي تجاوزکارانه تجاوز مستمر اقتصادي خود در چهار دهه گذشته عليه مردم ايران را متوقف نموده، تحريم‌هاي ظالمانه و گسترده مستقيم و فرامرزي عليه ايران را باطل کرده و صدها لايحه و فرمان اجرايي جهت مانع‌تراشي در مسير طبيعي توسعه در ايران را که نقض صريح و آشکار حقوق بين‌الملل و معاهدات لازم الاجراست و از سوي همگان محکوم گرديده است، فورا متوقف نموده و خسارات عظيم وارده بر ملت و اقتصاد ايران را جبران نمايد.
۶. دولت آمريکا بايد فوراً بدعهدي‌ها و نقض صريح برجام را که صدها ميليارد دلار خسارت مستقيم و غيرمستقيم ناشي از جلوگيري از تجارت با ايران و سرمايه‌گذاري در ايران وارد کرده است، متوقف نموده، خسارات مردم ايران را جبران نمايد و به صورت قابل راستي‌آزمايي متعهد شود که بدون هيچ قيد و شرط کليه تعهدات خود در برجام را اجرا نموده و بر اساس مفاد برجام از هر اقدامي که مانع عادي شدن روابط اقتصادي با ايران شود، خودداري خواهد کرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9244/1/24043/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha