آرشیو
انتخاب نشریه


تصميم مهم ارزي سران سه قوه
توقف پرداخت دلار به واردات کالاهاي غيرضرور

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي خبر داد، در شوراي هماهنگي اقتصادي سران قوا تصميم خوبي اتخاذ شد و آن اين است که از اين هفته براي کالاهايي که در کشور توليد مي‌شود و کالاهاي غيرضروري نبايد ارز از کشور خارج شود، با اين کار از توليد حمايت مي‌شود. به گزارش خبرگزاري تسنيم، رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: التهابات و هيجانات اخير در حوزه اقتصادي از جمله در بازار طلا و خودرو، دلايل اقتصادي واقعي ندارد و بخش عمده‌اي از اين التهابات، غيراقتصادي و ناشي از فضاي رواني و سياسي است. محمدرضا پورابراهيمي در گفتگوي ويژه خبري با اشاره به اينکه تحريم‌ها از سال‌هاي قبل وجود داشته است و جديد نيست، افزود: زماني که آمريکايي‌ها در برجام حضور داشتند کاري در زمينه اقتصاد براي ما انجام ندادند بنابراين خروج آنها از برجام تأثير خاصي بر اقتصاد کشورمان ندارد. وي با تأکيد بر اينکه بازارهايي مانند ارز، طلا و سکه بازارهاي نوسان‌گيري و کوتاه‌مدت است و بلندمدت نخواهد بود، اضافه کرد: مردم بايد به‌سراغ بازدهي‌هاي واقعي اقتصادي از جمله بازار سرمايه بروند. وي افزود: سياست‌هاي ارزي بانک مرکزي بايد بازنگري شود و بهبود يابد. پورابراهيمي گفت: به‌علت نبود سياست‌هاي منطبق با رويکردهاي تخصصي اقتصادي، فاصله زيادي ميان نرخ بازدهي دارايي‌هاي واقعي در اقتصاد و نرخ بازدهي دارايي مالي وجود دارد و اين شکاف اثرات خود را بر حوزه ساختار نظام تأمين مالي در اقتصاد مي‌گذارد. وي افزود: نرخ‌هاي واقعي بازدهي در اقتصاد کشورمان کمتر از نرخ بازدهي سود سپرده‌هاست. رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: ​بر اساس گزارش‌ها، بانک‌ها سود سپرده 15 درصد را رعايت نمي‌کنند و همچنين بانک مرکزي اواخر پارسال 5 درصد سود سپرده را افزايش داد که خطاي فاحش در اقتصاد کشور بود و حدود 15 هزار ميليارد تومان هزينه اضافي به نظام بانکي تحميل کرد. پورابراهيمي هزينه زياد تأمين مالي را از مهمترين مشکلات توليد کنندگان بيان و اضافه کرد: نرخ سود سپرده در اقتصاد بايد به‌تدريج کاهش يابد البته بايد متناسب با تورم باشد.
وي با اشاره به اينکه حدود 1500 هزار ميليارد تومان نقدينگي در کشور وجود دارد، گفت: اگر اين نقدينگي به‌سمت اجراي طرح‌هاي مهم عملياتي هدايت شود بازدهي بسيار زيادي خواهد داشت.
پورابراهيمي با ابراز اينکه قيمت نفت نسبت به سال‌هاي اخير 2 برابر شده و به‌تبع آن درآمد ارزي افزايش يافته است، افزود: ميانگين واردات کل کشور در 5 سال گذشته حدود 45 ميليارد دلار بود در حالي که درآمد ارزي سالانه کشورمان بيش از 100 تا 110 ميليارد دلار است يعني بيش از 2 برابر مصارف، ​منابع ارزي داريم بنابراين چرا بايد التهاب ارزي داشته باشيم؟
وي اضافه کرد: انتظار داريم دولت اين وضعيت را مديريت کند و نبايد کاري کنيم که تقاضا براي ارز افزايش يابد.
پورابراهيمي گفت: در شوراي هماهنگي اقتصادي سران قوا تصميم خوبي اتخاذ شد و آن اين است که از اين هفته براي کالاهايي که در کشور توليد مي‌شود و کالاهاي غيرضروري نبايد ارز از کشور خارج شود با اين کار از توليد حمايت مي‌شود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9243/1/23891/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha