آرشیو
انتخاب نشریه


رهبر معظم انقلاب در ديدار رئيس و نمايندگان مجلس :
اولويت مجلس رفع مشكلات طبقات ضعيف باشد

حضرت آيت الله خامنه اي ،رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز  در ديدار رئيس و نمايندگان و جمعي از کارکنان مجلس شوراي اسلامي، مجلس را رکن رکين نظام و به فرموده امام راحل، عصاره فضائل يعني جوهره برترين خصوصيات ملت خواندند و افزودند: نمايندگان در قانونگذاري و عمل به وظايف اساسي خود مسائل مهمي همچون «اولويت‌هاي کشور، رفع مشکلات مردم بويژه طبقات ضعيف و متوسط، تأثيرناپذيري از ديدگاه هاي 
غربي، انقلابي‌گري و پرهيز از اشرافي‌گري» را مورد توجه کامل قرار دهند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در ابتداي سخنانشان خدمت خالصانه به مردم را برترين عبادات دانستند و گفتند: همه اقدامات، رفتار و گفتار نمايندگان اگر براي خدا و در راه رضاي او باشد، خدمت واقعي و موجب تقرب به پروردگار است.
ايشان با تأکيد بر اينکه کيفيت مجلس در هر دوره بايد نسبت به دوره قبل افزايش يابد، دستيابي به اين هدف را در گرو کار بيشتر و بهتر برشمردند و خاطرنشان کردند: لازمه در صدر قرار گرفتن در ميدان خدمت، کار برتر و اقدام و عمل اساسي است.
رهبر انقلاب اسلامي، گزارش رئيس مجلس از کارهاي انجام‌شده را خوب ارزيابي کردند و در عين حال افزودند: شاخص هاي کمّي همچون تعداد مصوبات براي اين ارزيابي کافي نيست بلکه بايد وزن مصوبات در مديريت کشور يعني تأثير قوانين در پيشرفت ايران و رفع مشکلات مردم، اندازه‌گيري شود.
ايشان با اشاره به تعبير امام بزرگوار از مجلس به‌عنوان «عصاره فضائل ملت»، خاطرنشان کردند: ملت ايران در تاريخ نماد فضائلي همچون «ايمان، علم، اعتماد به‌نفس، استقلال، پايداري و افتخار به داشته‌هاي خود» بوده است و بر همين اساس، مجلس و نمايندگان آن بايد عصاره چنين فضائلي و مظهر عزت ملي، اقتدار و استحکام نظام اسلامي باشند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در همين زمينه تأکيد کردند: مجلس نبايد نماد ترديد و خودکم‌بيني، يأس و نااميدي، و بي‌اعتنايي و بي‌مبالاتي به مسائل کشور باشد و نبايد با ديد مأيوسانه به ظرفيت‌ها و توانايي‌هاي ملي نگاه کند.
رهبر انقلاب اسلامي با يادآوري دو نمونه تاريخي از تهاجم بيگانگان يعني ورود سلجوقيان و مغول‌ها به ايران و همچنين با اشاره به ورود اسلام عزيز به ايران، خاطرنشان کردند: در همه اين دوره‌ها زبان فارسي و فرهنگ و هنر و تمدن ايراني محفوظ ماند و روز به روز پيشرفت کرد که اين نشانه اقتدار و استحکام ملت است.
ايشان، با اشاره به دشمني همه‌جانبه با مردم ايران در چهل سال گذشته افزودند: چهل سال است که جبهه عظيمي از دشمنان همچون جنگ احزاب در صدر اسلام با هر کار ممکن مانند جنگ و تحريم و توطئه امنيتي، سخت‌ترين اقدامات خصمانه را عليه ملت ايران انجام داده‌اند اما امروز علم، اقتدار، پيشرفت، عظمت و حضور بين‌المللي ايران روزافزون و غيرقابل مقايسه با روز اول انقلاب است.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در نوعي جمع‌بندي از اين بخشِ سخنانشان خطاب به نمايندگان تأکيد کردند: ملت ايران چنين ملت پرافتخار و ممتازي است، بنابراين شما که عصاره فضائل آنها هستيد با اين نگاه به خود و مجلس بنگريد و وظايف تان را انجام دهيد.
رهبر انقلاب اسلامي، «قانون گذاري و ريل گذاري حرکت اجرايي کشور» را مهم ترين وظيفه مجلس خواندند و با تأکيد بر افزايش مستمر کيفيت قانون گذاري، نکات مهمي را در اين زمينه بيان کردند.
«توجه به اولويت هاي کشور و پرهيز کامل از قانونگذاري در زمينه مسائل کم اهميت» نخستين نکته ايشان بود.
حضرت آيت الله خامنه اي به نمايندگان ملت خاطرنشان کردند: شما براي خدمت به ملت فقط چهار سال مهلت داريد، بنابراين لحظه‌لحظه‌ آن را صرف قانونگذاري در مسائل مهم و داراي اولويت کنيد.
«عملي بودن قوانين» و «پرهيز از قانونگذاري در مسائل خلاف مصلحت کشور» دو نکته ديگر رهبر انقلاب خطاب به نمايندگان مجلس بود.
ايشان در همين بحث در زمينه معاهدات و کنوانسيون هاي 
بين المللي گفتند: اين معاهدات ابتدا در اتاق هاي 
فکر قدرت هاي بزرگ و براي تأمين منافع و مصالح آنها پخت و پز مي‌شود و سپس با پيوستن دولت هاي 
همسو يا دنباله رو يا مرعوب، شکلِ به ظاهر بين‌المللي مي‌گيرد به‌گونه‌اي که اگر کشور مستقلي مانند ايران، آنها را قبول نکند او را مورد هجوم شديد قرار مي‌دهند که مثلاً ۱۵۰ کشور پذيرفته اند شما چطور آن را رد مي کنيد؟
رهبر انقلاب در تبيين راه صحيح برخورد با اين گونه کنوانسيون ها افزودند: همانگونه که درباره «برخي کنوانسيون هاي بين‌الملليِ اخيراً مطرح شده در مجلس» گفتيم، مجلس شوراي اسلامي که رشيد و بالغ و عاقل است، بايد مستقلاً در موضوعاتي مثل  مبارزه با تروريسم يا مبارزه با پولشويي قانونگذاري کند.
ايشان افزودند: البته ممکن است برخي مفاد معاهدات بين المللي خوب باشد اما هيچ ضرورتي ندارد با استناد به اين مفاد به کنوانسيون هايي بپيونديم که از عمق اهداف آنها آگاه نيستيم يا مي‌دانيم که مشکلاتي دارند.
حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه بحث ضرورت هاي قانونگذاري افزودند: قانون در درجه اول بايد در جهت رفع مشکلات مردم بويژه طبقات ضعيف و متوسط باشد و به گونه اي نباشد که آلت دست و در خدمت صاحبان زر و زور قرار گيرد.
«رعايت کامل جنبه هاي کارشناسي با استفاده از توانمندي‌هاي مرکز پژوهش هاي مجلس و نيز آرا و ديدگاه هاي نخبگان خارج از مجلس» نکته ديگري بود که رهبر انقلاب به نمايندگان ملت توصيه مؤکد کردند.
ايشان با انتقاد از برخي تأثيرپذيري‌ها در مجلس از ديدگاه هاي غربي در بحث و بررسي مسائل مربوط به «خانواده» گفتند: در قانون گذاري در پي حل واقعي مشکلات باشيد.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: سبک زندگي غربي در تعارض با معناي حقيقي خانواده است و مشکلات لاعلاجي را براي آنها به‌وجود آورده است، بنابراين در قانون گذاري براي حل مشکلات خانواده هاي 
ايراني، نبايد به نگاه غربي ها به زن، فرزند، پدر و مادر توجه کرد.
«قانونگذاري در جهت اولويت مهم کشور يعني حل معضلات اقتصادي» دستور کار ديگري بود که رهبر انقلاب براي مجلس ترسيم کردند.
ايشان با ابراز خرسندي از تشکيل جلسه سران و عناصر سه قوه براي ورود جدي به مسائل اقتصادي گفتند: اين جلسه بايد بِبُرد و با تصميمات قوي، راه را براي حل مشکلات موجود باز و مجلس نيز در همين جهت حرکت کند و به دشمنان اجازه سوءاستفاده از مشکلات اقتصادي ندهد.
«تازه گرداني و تنقيح قوانين»، «حذف برخي قوانين گذشته که فلسفه وجودي و منطق تصويب خود را از دست داده اند»، «رفع برخي قوانين متضاد و 
مشکل آفرين از جمله براي تسهيل در فضاي کسب و کار»، نکته ديگر رهبر انقلاب در باب ضرورت هاي قانونگذاري در خانه ملت بود.
ايشان با انتقاد از اجرا نشدن يا تأخير در اجراي قوانين در برخي دستگاه ها تأکيد کردند: قانون براي اجرا تصويب مي شود و مجلس اجراي قوانين را پيگيري و مطالبه جدي کند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر رفتار انقلابي نمايندگان يعني «رفتار عاقلانه، مدبرانه و مجاهدانه» خاطرنشان کردند: شما در سوگند نمايندگي متعهد مي شويد که از مباني و دستاوردهاي انقلاب و نظام صيانت کنيد و عمل به اين سوگند جز با رفتار انقلابي به معناي صحيح آن ممکن نيست، ضمن اينکه اگر به اين تعهد عمل نشود، حضور نماينده در مجلس از لحاظ قانون اساسي و شرع دچار اشکال مي شود.
رهبر انقلاب با اشاره به توصيه هميشگي خود به مسئولان کشور براي «مديريت جهادي» گفتند: بايد روحيه، ايمان و انگيزه انقلابي بر رفتار، سخن گفتن و اقدامات نمايندگان مجلس حاکم باشد.
«حضور به موقع و کامل در کميسيون ها و صحن علني مجلس»، «پرهيز کامل از سفرهاي خارجي غير ضرور» و «پرهيز از اشرافي‌گري» توصيه هاي ديگر رهبر انقلاب به نمايندگان بود.
حضرت آيت الله خامنه اي، «اشرافي‌گري» را بلاي بزرگ کشور خواندند و افزودند: اگر خلق‌وخوي اشرافي جزء سبک زندگي ما شد، تبعات منفي آن از جمله ريزش ها پاياني نخواهد داشت و کار خيلي مشکل مي شود.
رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان بحث «نظارت بر رفتار نمايندگان» را حتي از نظارت مجلس بر دولت و ديگر مجموعه‌ها مهمتر دانستند و تأکيد کردند: هيئتي که در اين زمينه در مجلس ايجاد شده بايد تقويت شود و به معناي حقيقي کلمه بر رفتار نمايندگان نظارت کند.
ايشان عملکرد مجلس شوراي اسلامي به عنوان يک رکن اساسي نظام را تا به امروز خوب و رو به پيشرفت خواندند و تأکيد کردند: اين حرکت بايد هرچه بيشتر تقويت شود، زيرا کشور به استحکام ساخت دروني ملت و نظام نياز دارد.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به آشکار شدن روزافزون خباثت ذاتي زورگويان بين‌المللي افزودند: ديدن تصاوير جنايت جدا کردن هزاران فرزند از مادرانشان در آمريکا، انسان را بي‌طاقت مي کند اما آمريکايي‌ها با خباثت کامل، فرزندان را از والدين مهاجر جدا مي کنند.
ايشان حملات جنايت‌بار و خونين چند کشور داراي تسليحات پيشرفته براي خارج کردن يک بندر از دست مردم مظلوم يمن را نمونه‌اي ديگر از ذات خبيث زورگويان جهاني خواندند و افزودند: اين دشمنان بشريت به علت ايستادگي و عدالت طلبي ملت ايران با جمهوري اسلامي نيز دشمني مي کنند اما ملت ايران به فضل الهي با حفظ استحکام داخلي، بر آمريکا و ديگر دشمنان پيروز خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند:اين جنايتکاران، شمرهاي زمان هستند و به‌فرموده قرآن، هيچ عهد و پيمان آنها مورد اعتماد نيست و اين حقيقت را ملت ايران امروز به روشني مي بيند.
حضرت آيت الله خامنه اي در پايان سخنانشان تأکيد کردند: دشمنان ملت ايران به معناي واقعي کلمه باج‌طلب و زورگو هستند و بديهي است که نظام، ملت و مسئولان ايران زير بار هيچ باج‌طلب و زورگويي نخواهند رفت. پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، رئيس مجلس با بيان گزارشي از اقدامات مجلس در حوزه نظارت و قانون‌گذاري، گفت: در مجلس، ۲۰۰ جلسه علني برگزار شد و ۱۰۹ قانون و ۱۴ مورد تحقيق و تفحص به تصويب رسيد.
آقاي لاريجاني با اشاره به برخي از قوانيني که در مجلس دهم تصويب شده، خاطرنشان کرد: ۲۶ جلسه مجلس به موضوعات مهمي نظير بررسي وضعيت صندوق‌هاي بازنشستگي، مشکلات آب، مسئله‌سازي‌هاي دي‌ماه سال گذشته، مسائل هسته‌اي و منطقه‌اي، وضعيت بانک‌ها و اشتغال و اولويت‌هاي اقتصادي کشور اختصاص يافت.
رئيس مجلس افزود: مشکل تورم و طرح‌هاي عمراني نيمه‌تمام مورد توجه مجلس است و در بودجه سال ۹۷ سازوکار جديدي براي حل آن در نظر گرفته شد.
آقاي لاريجاني حساسيت نمايندگان به اقدامات خصمانه آمريکا و مقابله با تحريم‌ها را بسيار جدي خواند و گفت: در شرايط حساس امروز ايران با تدابير هوشمندانه رهبر انقلاب ملت با سرافرازي از چالش‌ها عبور خواهد کرد.
رئيس مجلس افزود: مجلس شوراي اسلامي با همه توان، در مقابله با دسيسه‌هاي بيگانگان مي‌ايستد و در جهت امنيت و سعادت ملت ايران بويژه در ابعاد اقتصادي با قواي ديگر همکاري صميمانه خواهد داشت.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9243/1/23885/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha