آرشیو
انتخاب نشریه


پوليتيکو گزارش مي دهد :
لزوم ايستادگي اروپا در برابر کاخ سفيد

مترجم: سعيد سبحاني 
 اشاره: اقدامات دونالد ترامپ، رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا در خروج از توافق هسته اي با ايران و وضع تعرفه هاي گمرکي بر فولاد و آلومينيوم صادراتي از اروپا، منجر به بروز اختلافات و بعضا مناقشاتي در دو سوي آتلانتيک شده است. بسياري از مقامات اروپايي صراحتا رفتار ترامپ را محکوم کرده و خواستار مقابله به مثل با واشنگتن هستند. البته برخي سياستمداران اروپايي مانند ترزا مي، نخست وزير انگليس نيز معتقدند اروپا نبايد اقدامي در برابر ترامپ صورت دهد و صرفا بايد با تعامل و گفتگو، بحران‌هاي موجود با شريک آتلانتيکي خود را حل کند! با اين حال اکثر تحليلگران  مسائل اروپا معتقدند که رويکرد انفعالي اين مجموعه در برابر ترامپ، مولد بحران‌هاي تازه اي براي قاره سبز خواهد بود. بحران‌هايي که حل و فصل آنها در آينده تا حدود زيادي ناممکن خواهد بود و حوزه هاي امنيتي، اقتصادي و سياسي اروپا را در بر خواهد گرفت.  نشريه پوليتيکو در تحليلي به قلم "مارک لئونارد" به بررسي مناسبات آمريکا و اروپا در برهه فعلي پرداخته و خواستار ايستادگي اروپا در مقابل دولت ترامپ شده است.اين تحليل از نظرتان مي گذرد :
طرح هاي پيشنهادي توسط اروپا در خصوص مسائلي مانند توافق هسته اي با ايران و بودجه نظامي اعضاي ناتو، 
يک به يک توسط دولت ترامپ با طرح و رفتار ديگري جايگزين شد. با اين حال، وضع تعرفه هاي گمرکي اخير
( در خصوص فولاد و آلومينيوم) نشان داد که رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا خود را در موضع قدرت و شرکاي اروپايي خود را در موضع ضعف تصور مي کند. بايد به عنوان يک آتلانتيک‌گراي متعهد، اعتراف کنيم که هم اکنون زمان اجراي طرح جديد  از سوي اروپاست: مبارزه با ترامپ.
اگر ترامپ بخواهد به رويکرد تجاري فعلي خود در رابطه با اروپا ادامه دهد، لازم است اروپا از همکاري با ايالات متحده در برخي مناطق( که داراي سود تجاري براي آمريکاست) عقب نشيني کند. ترامپ حداقل سه سال و شايد حدود هفت سال ديگر در کاخ سفيد حضور داشته باشد. بديهي است که در چنين شرايطي کشورهاي اروپايي نبايد اجازه استمرار مسير فعلي را به دولت وي بدهند.البته درست است که آمريکا همواره نزديک‌ترين هم پيمان اروپا در جهان باقي خواهد ماند و صحبت از «استقلال استراتژيک» در اين خصوص موضوعيتي ندارد،  اما در بلندمدت، هر دو طرف  تنها در صورت ايجاد يک رابطه متعادل ، از منافع مشترک بهره خواهند برد. 
اتحاديه اروپا نياز به پيدا کردن و بهره برداري از اهرم‌هايي دارد که از طريق آن، نگراني هاي جدي خود را به دولت ايالات متحده آمريکا منتقل کند. اگرچه تا کنون اين نگراني ها مسائل تجاري و اقتصادي را در بر گرفته است، اما لازم است اروپا ابزارها و اهرم‌هاي خود را در ساير حوزه‌ها (امنيتي و بين المللي) به کار گيرد. يکي از مسائلي که اتحاديه اروپا بايد بر روي آن تمرکزي ويژه کند، موضوع هسته‌اي ايران است. در اين خصوص لازم است اتحاديه اروپا در مقابل اقدامات ايالات متحده آمريکا در تقابل با برجام ايستادگي کند. آنها ( اروپا) بايد از توافقنامه هسته‌اي
 حمايت کرده  و اقدامات واشنگتن را در تقابل با آن متوقف کنند. اگر قدرت‌هاي اروپايي نتوانند از توافقنامه اي که در خصوص آن مذاکره کرده و خود آن را امضا کرده اند محافظت کنند، به متغيري وابسته به خلق و خوي مقامات آمريکايي تبديل خواهند شد. تصميم رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا براي خروج از توافق هسته اي يک موضوع و اعمال تحريم‌هاي ثانويه عليه ايران موضوع ديگري است. اقدام ترامپ براي اعمال تحريم‌هاي ثانويه عليه شرکت‌هاي اروپايي غافلگيرانه بوده است. اعمال اين تحريم‌ها، استقلال اروپا براي تصميم گيري( در خصوص برجام ) را دچار مشکل مي سازد.  "برونو لي ماير" وزير دارايي فرانسه يک طرح معتبر را ارائه کرده است که شامل حمايت قانوني از تحريم‌هاي ثانويه  ايالات متحده د قبال  شرکت هاي تجاري در ايران، جبران خسارات آنها از طريق نوعي طرح بيمه و سرمايه گذاري در ايران از طريق بانک هاي مرکزي و اروپايي ،براي جلوگيري از معاملات دلاري مي شود. کشورهاي اروپايي مي توانند ساختاري را طراحي کنند که به ايران امکان فروش نفت و گاز اين کشور ( به يورو) را مي دهد.  با اين حال اگر فشارهاي ايالات متحده آمريکا در قبال اروپا و شرکت‌هاي اروپايي به نقطه اوج خود برسد و دولت ترامپ قصد سوء استفاده را در اين خصوص داشته باشد و از دادن معافيت‌ها و تخفيفات به شرکت‌هاي اروپايي اجتناب کند، لازم است کشورهاي اروپايي اقدامات متقابلي را در خصوص شرکت‌هاي آمريکايي در اروپا صورت دهند. 
از سوي ديگر، اروپا مي تواند همکاري خود را در مناطقي که به صورت مستقيم براي آمريکا داراي منفعت مي باشد  را متوقف کند. به عنوان مثال، دولت ايالات متحده آمريکا از انگليس خوسته است تا 400 نيرو را به افغانستان ارسال کند. پاسخ بريتانيا به اين خواسته ترامپ، مي تواند بستگي به نوع رفتار وي در قبال تحريم‌هاي ثانويه عليه ايران داشته باشد. برخي افراد مي گويند اروپا همچنان به لحاظ امنيتي به شدت به ايالات متحده آمريکا وابسته است و از اين رو بعيد است که اتحاديه اروپا بتواند در مقابل اقدامات آمريکا در نظام بين الملل (از جمله اقدامات واشنگتن در قبال برجام) واکنشي نشان دهد. 
البته اين موضوع زماني قابل درک بود که اتحاديه اروپا و ايالات متحده آمريکا در يک پروژه مشترک غربي ، مشغول ساختن و تعريف نظم نوين جهاني بودند. آنها به صورت مشترک براي خلق نظم جهاني ليبرال مشغول همکاري بودند. اگرچه برخي اتفاقهاي تلخ مانند جنگ عراق ( در سال 2003 ميلادي ) اختلافاتي را در اين خصوص به وجود آورد، اما اين اختلافات تاکتيکي بود. اما به نظر مي رسد چنين منازعاتي که اخيرا در نظام بين الملل به وجود آمده است با قبل متفاوت باشد.  امروز، يک مناقشه شديد در اين خصوص به وجود آمده است که ساختار چندجانبه گرايي د نظام بين الملل را به چالش کشيده است. رئيس‌جمهور ايالات متحده آميکا صراحتا معتقد است که نظم جهاني ليبرال( به عنوان محصول همفکري و اقدام مشترک آمريکا و اوپا)، براي تضعيف موقعيت ايالات متحده آمريکا طراحي شده است. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9243/1/23879/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha