آرشیو
انتخاب نشریه


در اتاق فکر اقتصاد دولت چه مي گذرد؟
روي من حساب نکنيد!

سيد مسعود علوي
مي گويند زمان شاه عباس صفوي از طرف دربار يک اطلاعيه در سطح شهر اصفهان توزيع کردند که در آن نوشته شده بود؛ «هر کس بتواند يک نامه را از اصفهان تا تهران، يك روزه ببرد، فلان مبلغ را جايزه مي گيرد.» اين اطلاعيه در شهر پخش شد اما کسي به دربار مراجعه نکرد. تا اينکه فردي که به قيافه او نمي آمد اهل اين کار باشد، به دربار مراجعه کرد. نگهبانان وقتي ديدند فردي از دور مي آيد، پرسيدند کيستي؟ او گفت براي اين اطلاعيه آمده ام. بلافاصله او را تحويل گرفتند و بردند در يک اتاق و کلي اطعمه و اشربه برايش آوردند. او هم سير خورد و سپس در حالي که دست به سر و صورت و سبيل خود مي کشيد خطاب به نگهبانان گفت: «من آمده ام  بگويم روي هر کسي در اين اطلاعيه حساب باز کرده ايد، روي من حساب نکنيد!»
مقاله اخير دکتر مسعود نيلي، دستيار ارشد اقتصادي رئيس جمهور در روزنامه اعتماد روز دوشنبه 28 خرداد که در سايت جماران نيز انعکاس داشت، چنين پيامي را در ذهن هر خواننده اي واتاب مي دهد. او در اين مقاله طوري حرف زده كه گويي مردم ديگر نبايد روي كارآمدي تيم اقتصادي دولت حساب باز كنند.
آقاي روحاني در ايام تبليغات انتخاباتي و پس از آن حد اقل يکصد وعده براي بهبود اوضاع اقتصادي داد. اين وعده هاي اقتصادي از اتاق فکري که به رياست مسعود نيلي و جمعي از وزراي اقتصادي و برخي اقتصاددانان تشکيل مي شد، بيرون مي آمد. پيام هاي طراحي شده اين اتاق اين بود که اولاً اقتصاد يک علم است و بايد با تکيه بر آن مشکلات کشور را حل کرد. ثانياً هشتاد درصد مشکلات کشور، مديريتي است و تنها بيست درصد به روابط خارجي و مسائل هسته اي مربوط است. ثالثاً با شفاف سازي، فساد از اقتصاد رخت برمي بندد و جلوي اختلاس و دزدي گرفته مي شود. همه بايد به اتاق شيشه اي بروند تا ديده و نقد شوند و هيچ استثنايي نيست. رابعاً دولت بايد کوچک شود و مردم جايگاه خود را در اقتصاد پيدا کنند. اقتصاد بازار، گردش آزاد اطلاعات و برخورد با رانت خواري ها، بخش عظيمي از مشکلات اقتصادي را حل مي کند. خامساً براي مهار تورم، جلوگيري از گراني ها، خروج از رکود و مبارزه با بيکاري، بسته هاي
صد روزه و چند روزه داريم و به مردم گزارش مي دهيم.
امروز پس از گذشت پنج سال از عمر دولت يازدهم و دوازدهم، وعده ها يکي پس از ديگري فراموش شده است. افزايش قيمت ارز و سکه، سه برابر شدن حجم نقدينگي، افزايش قيمت مسکن و به قول  آقاي نوبخت افزايش پنجاه تا شصت درصدي  برخي کالاها همچون دماسنجي، دردهاي اقتصاد بيمار کشور و ميزان وخامت اوضاع و تب اين بيمار را نشان مي دهد.
با آنکه ده ها راه حل قانوني براي خروج از اين مشکلات وجود دارد، با آنکه مردم و نخبگان بيشترين همراهي را با دولت داشته اند، اما اتفاق مهمي نيفتاده است و دولت همچنان در عمل به وعده هاي اقتصادي، مشکل جدي دارد. امروز گفته مي شود ما از رکود اقتصادي عبور کرديم اما بيشتر درهاي اقتصادي قفل شده است و رئيس جمهور و تيم همراه، کليدي براي بازگشايي اين درها ندارند.
دکتر مسعود نيلي، سرتيم اقتصادي و رئيس اتاق فکر اقتصادي دولت در يادداشت ياد شده آورده است؛
«دو دسته راه حل وجود دارد: 1- سياسي اعم از داخلي و خارجي 2- سياستي شامل مسائل تخصصي در حوزه هاي مختلف. برخي معتقدند مسئله اصلي کشور، سياسي است. تا در اين زمينه توفيقي حاصل نشود، راه حل هاي پيشنهادي در حوزه سياستي پشت درهاي اتاق هاي تصميم گيري مي ماند. در مقابل برخي انتظار دارند فارغ از هر وضعيتي، مشکلات سياسي حل شود.» او با تشريح اين دو ديدگاه، خود را طرفدار نظر اول مي داند و در حقيقت با بالا بردن دست ها مي گويد؛ «روي من حساب باز نکنيد!»
دولت از اول بر اساس همين ديدگاه رفت به سوي درب باغ سبزي که آمريکا براي برجام گشوده بود، که با بدعهدي آنها اين درب بسته شد. اگر منطق آقاي نيلي را هم بپذيريم که مشکلات، سياسي است، دولت پنج سال مهلت داشت که با نگاه راهبردي به شرق، دندان طمع بهبود روابط با غرب را بکند و باب مراودات با همسايگان و بهره گيري از موقعيت استراتژيک ايران در منطقه از يک سو و دست زدن به اصلاحات اقتصادي از جمله عملياتي کردن اقتصاد مقاومتي و ده ها
 امکان ديگر، از پس راه حل هاي سياسي برآيد. کره اي ها از ما باهوش تر نيستند اما با قدرت در برابر آمريکا ايستادند و امروز ترامپ کاري از دستش ساخته نيست. هارت و پورت هاي او بوي عقب نشيني خفت بار مي دهد.
تيم سياسي و تيم اقتصادي دولت کم آورده، اولي مي خواهد تقصير را گردن دومي و دومي نيز تقصير را گردن اولي بيندازد. ما معتقديم هنوز دير نشده است. با ايستادگي در برابر زياده خواهي هاي غرب مي توان بر مشکلات غلبه کرد. يک قدم عقب نشيني، صد قدم پيشروي آنها را در پي خواهد داشت. تيم سياسي و اقتصادي دولت تا دير نشده بايد در مباني نظري و عملي خود تجديد نظر کند و از ظرفيت هاي عظيم ملي و توانايي هاي بي پايان اقتصادي استفاده نمايد. دولت در حوزه اختيارات اقتصادي مبسوط اليد است، بايد از اين بسط يد خود براي عبور از مشكلات استفاده كند. ما با بحران روبرو نيستيم. مشكل داريم و براي هر مشكل راه حل معقول و علمي وجود دارد. بيش از نيمي از توليد ناخالص ملي کشور اصلاً ربطي به واردات و مراودات اقتصادي کشور با غرب ندارد. براي نيم ديگر فقط با يک اراده ملي مي توان به سرعت در مسير خودکفايي و تدابير ويژه قرار گرفت.
مردم در صف اول مقابله با تحريم ها قرار دارند. هيچ مسافري از خارج وقتي به بازارهاي ايران وارد مي شود اصلاً تحريم را حس نمي کند. قسمت اعظم بازي آمريکايي ها جنگ رواني است. از اين گردنه با صبر استراتژيک، به راحتي مي توان عبور کرد. تصميم سران سه قوه براي مقابله با جنگ رواني آمريكا يك گام خوب به جلوست.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9242/1/23779/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha