آرشیو
انتخاب نشریه


آيت الله شبيري زنجاني: عرفان‌هاي دروغين عوام را به بازي گرفته‌اند

شنيدم فردي در يک جمع عمومي ادعا مي‌کرده که فلان آقايي که الان اينجا آمده بود و با من حرف مي‌زد و شما هم او را ديديد حضرت رضا(ع) بود! چنين ادعاهاي‌ نامربوطي مي‌کرد. اينها جعلياتي است که منتشر کرده‌اند.به گزارش حوزه، آيت‌الله شبيري زنجاني در برخي جلسات علمي‌شان گفته‌اند: بعضي افراد کرامت‌هاي دروغيني درباره خودشان ادعا مي‌کنند و عوام را به بازي مي‌گيرند. هر روز ادعاي شهود و کرامت مي‌کنند. خيلي از اينها دکان است و اين براي عقايد مردم خطرناک است.البته اصل وجود کرامت را نبايد زير سؤال برد، چون ممکن است خداوند متعال به واسطه اعمال و مراقبات فردي و نفساني برخي افراد به آنها مقامات و الطافي عنايت ‌کند که مردم عادي از آنها بي‌بهره‌اند، چنانکه براي افراد خاصي که در رده‌هاي بالاي ايمان و معرفت و عمل به وظيفه شرعي قرار دارند، شکل‌هاي ويژه‌اي از بهره‌مندي از وجود امام عصر (عج) در عصر غيبت کبري وجود دارد که افراد عادي از آن محروم هستند، اما اين مطلب هيچ‌گاه به معني وجود نيابت يا سفارت يا ارتباط و امثال اينها نيست. چنين افرادي با اين الطاف و عنايات الهي دکان باز نمي‌کنند و به دنبال اغراض نفساني نمي‌روند که نقض غرض شود.
شنيدم فردي در يک جمع عمومي ادعا مي‌کرده که فلان آقايي که الان اينجا آمده بود و با من حرف مي‌زد و شما هم او را ديديد حضرت رضا(ع) بود! چنين ادعاهاي‌ نامربوطي مي‌کرد. اينها جعلياتي است که منتشر کرده‌اند. اين حرف‌ها را آدم‌هاي حسابي نمي‌زنند. اينها را چاپ مي‌کنند و مردم عوام هم که نمي‌دانند دروغ است و باور مي‌کنند. باز شدن باب اين چيزها خيلي خطرناک است.
درباره برخي بزرگان هم کشف و کرامات‌هاي عجيب و غريب مي‌نويسند ولي خود آنها از خدا مي‌ترسيدند و اهل اين ادعاها نبودند. آنها آدم‌هاي مقيد و با تقوايي بودند.‌ ما که با بعضي از اين علما ارتباط داشتيم  يک حرف غير متعارف از اين چيزهايي که درباره‌شان گفته مي‌شود از ايشان نشنيديم.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9242/1/23774/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha