آرشیو
انتخاب نشریه


به بهانه دعوت علي کريمي براي تحريم خودرو و طلا

احسان تقدسي
سلبريتي ها؛ بازيگراني که هرروز نقش عوض مي کنند
علي کريمي اسطوره فوتبال کشور روز يک‌شنبه در اقدامي که موافقان و مخالفان فراواني داشت کمپيني را راه اندازي کرد که برمبناي آن از مردم خواسته است به مدت يک ماه از خريد هر چيزي که گران شده خودداري کنند. 
اين پست در فضاي مجازي بخصوص اينستاگرام ده‌ها هزار مرتبه به اشتراک گذاشته شد.
برخي نيز به انتقاد از اين رويکرد پرداخته و آن را احساسي و فاقد منطق ارزيابي کردند که به باور آنها در نهايت کسبه و تجار از طرح آن ضرر خواهند کرد. 
اين اولين يا آخرين باري نيست که هنرمندان و ورزشکاران يا به قولي سلبريتي ها به اعتبار شهرت و محبوبيت خود مردم را دعوت به رفتاري مطابق خواسته خود مي کنند. 
در دنيا اعتبار و محبوبيت سلبريتي ها در کمپين هاي محيط زيستي و 
فعاليت هاي خيرخواهانه هزينه مي شود و کمتر هنرمند يا ورزشکاري را 
مي توان سراغ گرفت که اعتبار و حيثيت خود را به گروه‌هاي سياسي گره بزنند. در ايران اما موضوع ماهيتي متفاوت از همه دنيا دارد و سلبريتي ها در 
گوشه گوشه سياست حضور داشته و در عکس العمل به تحولات سياسي گاه جلوتر از سياستمداران حرفه اي رفتار مي کنند. 
انتخابات رياست جمهوري و مجلس شوراي اسلامي در خط مقدم سياسي کاري سلبريتي ها قرار دارند. 
در ميان طيف هاي سياسي ايران اصلاح طلبان در برهه هاي مختلف بيشترين استفاده را از جوزدگي سلبريتي ها برده اند. آخرين نمونه آن انتخابات رياست جمهوري سال گذشته بود که بسياري از هنرمندان با همه اعتبار و شهرت خود به ميدان آمده و خواستار راي مردم به حسن روحاني شدند. همين ها تنها دوماه بعد از آغاز رياست جمهوري روحاني در دور دوم و در حالي که تازه مراسم تحليف وي تمام شده بود به ناگاه شروع به انتقاد از وضع گراني و ارز و سکه کرده و روحاني را به باد انتقاد گرفتند. 
يکي از مهم‌ترين دلايل جدي شدن حضور سلبريتي ها در سياست، گسترش شبکه هاي اجتماعي در چند سال اخير بوده است. مبناي جدي گرفته شدن يا نشدن افراد و چهره ها در اين فضا صرفا محبوبيت بوده و لاغير. به اين معني که سلبريتي ها هرچقدر محبوب تر باشند درستي يا نادرستي رفتارشان در فضاهاي مختلف از جمله موضع گيري هاي سياسي شان کمتر مورد پرسش و اما و اگر قرار خواهد گرفت. 
اتفاق ديگري که در اين فضا افتاده تلاش سياستمداران براي نزديکي به سلبريتي ها 
و استفاده از محبوبيت و شهرت آنها و در مواردي حتي رفتارهاي سلبريتي گونه است. بارها و بارها شاهد تلاش برخي سياستمداران براي تقليد رفتار سلبريتي ها 
حتي در نحوه پوشش بوده ايم. 
مهم‌ترين خطري که عرصه سياسي کشور را در اين حوزه تهديد مي کند خارج شدن فضاي سياسي کشور از حوزه کارآمدي و مديريت و سپردن آن به فضاي محبوبيت و رفتارهاي هيجاني سلبريتي هاست. 
در اين فضا سلبريتي ها به دليل نبود منطق و درک درست از حوادث و اتفاقات، صرفا براي افزايش محبوبيت خود و گرفتن چندلايک بيشتر به موضوعات و تحولاتي ورود پيدا مي کنند که اساسا درباره آن کوچک‌ترين اطلاعي ندارند و اين رفتار در برخي اوقات مي تواند به رفتارهاي ضدامنيتي از سوي هواداران آنها تبديل و کنترل امنيت را سخت کند. 
سلبريتي ها فضاي سياسي کشور را به مثابه فيلمنامه اي جذاب مي بينند و خود را بازيگر اول آن تصور مي کنند و بالطبع هرروز براي خود نقش جديدي را تعريف مي کنند و از هواداران خود مي خواهند اين نقش را از آنها بپذيرند. 
اين در حالي است که اساسا فضاي سياسي کشور فضاي چهره عوض 
کردن هاي مداوم و روزمره نيست و بازيگران سياسي نقش ثابتي در حوزه انديشه و عمل سياسي براي خود تعريف مي کنند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9241/1/23756/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha