آرشیو
انتخاب نشریه


گفتگو با متين ستوده بازيگر جوان سريال سرّ دلبران
مديريت و توليد در سينماي ما بيمار شده است

ناهيد جعفرپور کامي
اشاره:
متين ستوده در بيست و دوم ارديبهشت ماه سال 64 در تهران به دنيا آمد. ليسانس مديريت بازرگاني دارد. پدرش کارمند صدا و سيما و مادرش معلم اول دبستان بود. متين ستوده در زمان خردسالي دو بار تجربه بازيگري را به خاطر حضور پدرش در صدا و سيما به دست آورد؛ يک بار در نقش نوه مرحوم حميده خيرآبادي در سريال "اين خانه دور است" و بار ديگر در نقش نوه مرحوم  هادي اسلامي در سريال "بازنشستگي". البته پس از اين دو نقش، پدرش با بازي کردن او به دليل عقب افتادن از درس مخالفت کرد. در سال ۱۳۸۷ متين ستوده به کلاس هاي آزاد بازيگري امين تارخ رفته و راه بازيگري را به صورت حرفه اي و اصولي در پيش گرفت. پس از پايان دوره به عنوان منشي صحنه در يک تله فيلم حضور پيدا کرد تا با سينما و تلويزيون آشنايي بيشتري پيدا کند. پس از آن با بازي در تله فيلم "روز برمي خيزد" به کارگرداني رضا درستکار، پس از چندين سال مجددا وارد دنياي بازيگري شد. متين ستوده در سريالهايي چون "سه دونگ سه دونگ" و "چمدان" ايفاي نقش کرده اما با بازي در سريال "يادآوري"، خود را مطرح کرد. اين بازيگر در نقش مهري در سريال "ميکائيل" شبکه يک نيز ايفاي نقش کرده و استعداد خود را به رخ کشيده است. در سريال "سرّ دلبران" ماه رمضان امسال نيز خوش درخشيد. ماحصل گفتگو با اين هنرمند جوان و توانا تقديم حضورتان مي شود؛
* بازيگر پارتنر تاثير زيادي روي بازي مي‌گذارد. آيا اين اتفاق در "سرّ دلبران" برايتان افتاده است؟ 
- بله، خوشبختانه يکي از ويژگي‌هاي "سرّ دلبران"، حضور پيشکسوتان است که برکت سريال هستند. در اين سريال پيشکسوتاني همچون محمد کاسبي، اسماعيل محرابي، جعفر دهقان، جهانبخش سلطاني، رابعه مدني و… را داريم. بيشترين بازي من هم با آقايان کاسبي و فرهاد قائميان بوده که اهالي محل هستند. نقش همسرم را برزو ارجمند بازي مي‌کند و نقش مادر هم به عهده رابعه مدني بوده است.
* تمام لوکيشن‌هاي سريال "سرّ ‌دلبران" در يزد مي‌گذرد. دوري از خانواده برايتان سخت نبود؟ 
- خيلي سخت است دوري از خانواده. اما چه مي کرديم؟ در يزد مشغول کار بوديم. چاره‌اي نبود. سخت‌ترين بخش اين پروژه، دور بودن از محل زندگي‌ ام بود.
* بعد از اين همه سال که تجربه نقش‌ هاي متفاوت را در کارنامه ‌تان داريد، طول و اندازه نقش برايتان مهم است؟
- من در بعضي فيلمها دو سکانس بازي کرده‌ام يا در برخي کارها نقش‌هاي کوتاهي داشته‌ام. تصميم گرفتم گزيده‌تر انتخاب کنم. در مجموع عرض نقش را بيشتر از طول آن دوست دارم.
* در باره اين سريال برايمان توضيح 
مي دهيد؟
- سريال روايتي اجتماعي در باره مسجد و نقشِ محوري آن دارد و تلاش کرده با ترسيم فضاي روابط اجتماعي يک محله روي نقش مسجد و امام جماعت در رتق و فتق مشکلات روزمره مردم تمرکز کند.
* چرا توليد اين سريال اين همه مدت طول کشيد؟
- سازندگان "سرّ دلبران" کار سختي را براي ضبط اين فيلم داشتند؛ اين کار پر لوکيشن بود، سکانس‌هاي شلوغ به وفور در سريال هست. من اصلاً باور ندارم که کار، کُند ضبط شد. اي کاش اين منتقدين در يزد حضور داشتند و از نزديک اين سختي‌هاي گروه را لمس مي‌کردند. اتفاقاً رفتار حرفه‌اي آقاي لطيفي و همکارانشان باعث مي‌شد تا گروه با نشاط و پويا، کار کنند.
* در جايي خوانده بودم که اين سريال را بيشتر از کارهاي قبلي تان دوست داريد. چرا؟ اين سريال با کارهاي ديگرتان چه فرقي دارد؟
- اين کار خيلي براي من ارزشمند است چرا که در عين بي تکلف بودن، مضمون بزرگي دارد و راهي است که به حضرت علي بن ابي طالب عليه السلام منتهي مي‌شود. تمام عواملي که در اين هفت ماه با جان و دل کار کردند انگيزه بزرگي داشتند و آن يک همدلي درون کار بود که در اين آب و هواي سخت باعث شد دوستي خوبي ميان همه عوامل شکل بگيرد. البته حمايت هايي که از تهران مي‌شد در کنار مديريت محمد حسين لطيفي انگيزه دوچندان براي گروه بود.
* به نظر شما تم تکراري مسجد و روحانيت در اين سريال بيننده را خسته نمي کند؟
- نمي‌توان گفت که بيننده از ديدن تم تکراري مسجد و روحانيت خسته و افسرده شده است. اقتضاي ماه مبارک رمضان همين است. مردم هم دوست دارند معنويت بيشتر را در اين ماه حس کنند. نبايد به بيننده نگاه تکراري داد. نقطه محوري فيلمنامه مسجد است و هر هنرمند از نظر خود به اين نکته نگاه مي‌کند. 
* قصه "سرّ دلبران" چطور بود؟
- واقعاً خيلي خوب بود. همه پتانسيل‌هاي لازم براي روايت‌شدن و جذاب‌بودن براي مخاطب را دارد و اين در عين رواني و سادگي آن است و اين قصه با کارگرداني خوب حسين آقاي لطيفي به نظرم يک کار سنگين و آبرومند است. براي خود من اين سريال خيلي مهم است. اين کار از کارهايي است که نمي‌توانم به آن فکر نکنم، بسيار درگير نقشم بودم، بسيار توجهم را به خودش معطوف کرده بود و الان هم منتظرم ببينم چه واکنش‌هايي را به دنبال داشته است؟ براي خود من "سرّ دلبران" فرق‌هاي زيادي با بسياري از کارهايي که انجام داده بودم، دارد. نه تنها من، گمان مي‌کنم بسياري از بازيگران اين کار براي "سرّ دلبران" ارزش ويژه‌اي قائل هستند.
* مديوم سينما و تلويزيون برايتان فرقي 
مي‌ کند؟
- پيشه من بازيگري است. دوست دارم نقش، عمق داشته باشد. ماه رمضان را خيلي دوست دارم و علاقه‌ مندم در اين ماه سريال بازي کنم، چون برايم برکت دارد.
* نظرتان درباره روند سريال سازي در تلويزيون و توجهي که لازم است به آثار با کيفيت نشان داده شود چيست؟
- لازم است که اتاق فکري در تلويزيون باشد که روي روند توليد سريال ها نظارت کند. در اين نظارت ها بايد توليد آثار به صورت ميداني مورد توجه قرار گيرد و مجموعه اي از کارگردان، نويسنده، تهيه کننده، فيلمبردار و... آثار را بررسي کنند که به طور مثال اکنون چه سريالي به چه صورتي و با چه کيفيتي ساخته مي شود، نه اينکه فقط بخواهند آمار بدهند. در اين صورت است که تفاوت ساخت سريال هاي مختلف تلويزيون مشخص مي شود، در حالي که اکنون چون اين اتاق فکر وجود ندارد ما در سريال سازي سليقه اي عمل مي کنيم و به زحماتي که در بعضي از تيم ها کشيده مي شود، توجهي نداريم.
* به نظر شما يکي از نکات بارز "سرّ دلبران" چيست؟
- تجربه در کنار هم بودن با بازيگران پيشکسوت، خلاق و کاربلد تلويزيون براي خيلي‌ها يک توفيق بزرگ است که خوشبختانه نصيب بنده حقير هم شد. به نظرم اين دور همي بازيگران اصيل به قوام "سرّ دلبران" کمک زيادي کرده اما در عين حال بايد ببينيم مخاطبان چه نظري راجع به هنرنمايي پيشکسوتان در اين سريال دارند. انتظار دارم منتقدين و کارشناسان ما نيز اظهار نظر کنند که بسيار هم نقدهايشان کمک‌ کننده است.
* درست است که مي گويند خانم ستوده هر نقشي را كه بتواند او را وادار به پذيرش كند، دوست دارد؟
- نقشي كه به من پيشنهاد مي شود، حتماً بايد خيلي تأثيرگذار باشد. وقتي نقش گيرا باشد، ديگر فرقي نمي كند كه داستان تاريخي، اجتماعي يا پليسي باشد.
* در سينما که با وسواس، کار قبول مي کنيد. با اين نگاه در تئاتر و تلويزيون، ناگزير کم کار خواهيد شد؟
- اين را براي نخستين بار است مي گويم؛ تصميم گرفته ام تغيير رويه بدهم. چون فيلمنامه ها ضعيف و کلاً ساز و کار مديريت و توليد در سينماي ما بيمار شده است. فکر مي کنم در چنين شرايطي با فاصله کار کردن بهتر است از اينکه هر کاري را قبول کنم و پولش را بگيرم و بگويم کيفيتش ربطي به من ندارد. خيلي خوب است فيلمي براي مخاطب ساخته شود و در ادامه روند طبيعي اش جوايز جهاني هم بگيرد. ولي اينکه از ابتدا با اين هدف فيلم بسازيم، يکي از عارضه هاي سينماي ماست. من اين وسط، فيلم هاي اجتماعي را انتخاب کرده ام و همه تلاشم را براي خوب درآمدن نقش و فيلم به کار بسته ام. ادعا نمي کنم هرچه بازي کرده ام خوب بوده است. ممکن است شما با اميد سر کاري بروي و بعد نتيجه نهايي راضي ات نکند و به اصطلاح، فيلم درنيايد، اين هم بخشي از ذات اين حرفه است.
* چرا امروز کمتر نام بزرگان را در تيتراژ سريال‌ها و فيلم‌هاي سينمايي مي‌بينيم؟
- واقعاً متأسفم که برخي فقط به سراغ يک عده رفته‌اند و از اين همه اصالت و هنرنمايي پيشکسوتان ما غافل شده‌اند. واقعاً پا به سن گذاشتن دليل بر ناتواني بازيگر نيست. اتفاقاً تجربه هنرمند هرچه بيشتر باشد به شکوه هنرنمايي‌اش و استفاده بهتر مخاطب کمک مي‌کند. به نظرم مخاطب علاوه بر درگير شدن با داستان "سرّ دلبران"، ‌ محو شکوه هنرنمايي اين بازيگران پيشکسوت شده است. به اين بازيگران پيشکسوت پيشنهادهاي زيادي مي‌شود منتها فيلمنامه‌ها و نقش‌ها در شأن اين بزرگان نيست. چرا برخي فکر مي‌کنند يک آدم سن و سال‌دار بعد از گذشت چندين سال در يک فيلم سينمايي يک سکانس بازي کند. معلوم است اين کار را نمي‌کند مگر اينکه نقشي در قد و قواره‌شان نوشته شده باشد مثل "سرّ دلبران" که اين‌ها کار کنند.
* خانم ستوده! کمي از فضاي "سرّ دلبران" فاصله بگيريم. اين روزها پر است از حرف‌وحديث‌هاي مختلف درباره فرهنگ و فضاي فرهنگي کشور. مي‌خواهم نظر متين ستوده  را به‌عنوان يکي از هنرمندان خوشنام تلويزيون کشور درباره وضعيت فرهنگي اين روزهاي کشور بدانم؟
- ببينيد، من آدم سياسي نيستم، اين را هم همه مي‌دانند، ولي واقعيت اين است که بروبچه ‌هاي هنرمندان، 5-4سالي هست که روزگار خوشي را نگذرانده ‌اند. بيکاري، بي‌پولي و عزلت‌نشيني اتفاق‌هاي خوبي نبود. من نمي‌دانم چرا اساساً جايگاهي مثل صدا و سيما بايد دغدغه بودجه داشته باشد و هر از گاهي زمزمه‌هايي مبني بر نبودن پول و بودجه کافي به گوش برسد؟ چرا بايد مدام سريال‌هاي تکراري دهه‌هاي 70 و 80 بازپخش شود و مردم هم به خاطر نبود سريال‌هاي جديد ديدني، ناگزير به تماشاي آنها بنشينند؟ متأسفانه اين چند سال چيزي جز بيکاري و خانه‌نشيني عايد بسياري از هنرمندان نشده و اين موضوع منجر به رکود فرهنگي هم شده و اميدوارم از اين رکود فرهنگي خارج شويم. چون رکود، فقط در حوزه اقتصاد معنا نمي‌دهد. اين رکود را در فرهنگ هم داشته ايم که واقعاً مي‌توانم بگويم ما در چهار سال قبلي درجا زده‌ايم و اميدوارم که از اين رکود و اين شرايط خارج شويم.
* شما روح تان را چطور گريم مي کنيد؟
- مهم اين است که بازيگر آن قدر نقش را باور و در خود حل کند که بتواند در آن زندگي کند. روح هم مانند نقش مي ماند. اگر خوب بازي کند مسلما در روح هم تاثيرگذار است.
* چقدر اهل شبکه هـاي اجتماعـي هستيد؟
- خيلي نيستم. گاهي خبرها را مي بينم. تاثيري که کتاب مي گذارد شبکه هاي اجتماعي فاقد آن هستند. خودم هم بيشتر موضوعات فرهنگي را منتشر مي کنم. 
در واقع حضورم در فضاي مجازي يک حضور فرهنگي است.
* موقعيت بازيگري و قرار گرفتن روي سردر سينماها اغواگر است. به همکاراني که اين طور فکر مي کنند حق مي دهيد؟
- اولا هر کسي، فردي تربيت مي شود. در نتيجه هفت ميليارد آدم متفاوت داريم و همين جهان را زيبا مي کند. 
اگر فکر مي کنيد من اين تخت پادشاهي و کجاوه اکران را در اختيار دارم صادق باشيم هيجان انگيز است اما اين ها ابتدايي ترين هيجان بازيگري است. اگر بعضي همکاران جور ديگر فکر مي کنند، من قضاوت شان نمي کنم. به نظرم در بازيگري مفاهيم ساده انساني جاري است که مقدم بر تکنيک هستند. در طول تاريخ بازيگران زيادي آمدند و رفتند. مهم اين است که از تو مثل خسرو شکيبايي ياد شود.
* به چيزي که در بازيگري مد نظرتان بوده و فکر مي کرديد، رسيده ايد؟
- با مترِ آرزوهايي که در زمان دانشجويي داشتم ، بله رسيده ام. خدا را شکر حالم خوب است، فيلم هاي خوبي بازي کرده ام. افق پيش رو خيلي روشن است اما بازيگري خيلي فراز و نشيب دارد و واقعا ترسناک است. بازيگري هزارتوي کشف نشده است. مسيري نيست که بگويم سيمرغ را گرفتم و ديگر چشم بسته پيش مي روم.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9241/1/23755/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha