آرشیو
انتخاب نشریه


نبرد بزرگ جنوب سوريه در راه است
وحشت واشنگتن و تل‌آويو

فرزاد فرهادي
  پس از اينکه ارتش سوريه دمشق و حومه آن را امن کرد تحليلگران به جبهه هاي بعدي اشاره کردند و برخي ادلب را مقصد بعدي ارتش سوريه و برخي ديگر ديرالزور و مناطقي که هنوز تحت اشغال داعش و نيروهاي مورد حمايت آمريکاست را در اولويت دانستند و برخي ديگر هم جبهه جنوبي را براي سوريه مهم دانستند.
روند تحولات سوريه به گونه اي است که برحسب اهميت راهبردي يک جبهه عمليات در آن در اولويت قرار مي گيرد و به نظر مي‌رسد که جبهه جنوبي بر جبهه شمالي و شمال شرقي اولويت دارد روند تحولات سوريه به گونه اي است که برحسب اهميت راهبردي يک جبهه، عمليات در آن در اولويت قرار مي گيرد و به نظر مي رسد که جبهه جنوبي بر جبهه شمالي و شمال شرقي اولويت دارد به ويژه که دمشق و متحدانش همواره اعلام کرده اند که اين جبهه را به هر قيمتي از لوث گروههاي مسلح و تروريستي پاکسازي خواهند کرد. در طرف مقابل با توجه به آمادگي ارتش سوريه، آمريکا به تهديد روي آورده است.
آمريکا با وجود موضع گيري هايي که درباره خروج از سوريه از سوي مقامات آن به ويژه ترامپ مي شود اما بر ماندن در سوريه و قطع ارتباط ميان عراق و سوريه و ايران اصرار دارد. آنها با سيطره بر منطقه شمال شرقي و مرزهاي شرقي سوريه با عراق و منطقه التنف تا مرزهاي سوريه با فلسطين اشغالي در درعا اصرار دارند. سياست آمريکا اين است که سوريه رنگ ثبات به خود نبيند. حضور گروههاي مسلح و تروريستي در جنوب سوريه براي آمريکا بسيار مطلوب است.
موضع رژيم صهيونيستي نيز کاملا روشن است زيرا تل آويو هرگز نمي خواهد که ارتش قوي مانند ارتش سوريه را در نزديکي خود ببيند بلکه مايل است که تروريستهاي مورد حمايت خود ميان اين رژيم و سوريه فاصله اندازند و به عبارتي ارتش سوريه به مرزهاي فلسطين اشغالي نزديک نشود.با توجه به اقدامات لجستيک و تدارکات ارتش سوريه در جنوب از نظر نظامي و ميداني آزادسازي اين منطقه حتمي است و همه شواهد و نشانه‌ها براي تحقق آن از سوي ارتش سوريه فراهم است.
علاوه بر آن، «ميخائيل بوگدانف» معاون وزير خارجه روسيه گفته، وضعيت در آنجا (جنوب سوريه) دشوار است و تماس‌ها و رايزني‌ها با طرف‌هاي ذيربط درباره اين وضعيت، ادامه دارد. اين اظهارات به خوبي روشن مي‌کند که روس‌ها شرايط را در جنوب سوريه،  براي آمريکا و رژيم صهيونيستي مبهم مي‌کنند و حاضر نيستند در چارچوب خواسته آنها رفتار کنند.شرايط و حساس بودن اوضاع جنوب سوريه سبب شده است که آمريکا و رژيم صهيونيستي و متحدانش به شدت نگران باشند و به واکنش هاي جنون وار روي آورند.
راي اليوم در مطلبي با اشاره به آمادگي ارتش سوريه براي شروع نبرد در جنوب اين کشور آورده است: « بيشتر اخبار منتشر شده از سوي رسانه هاي آمريکايي و اسرائيلي حکايت از افزايش احتمال عمليات ارتش سوريه در جنوب براي بازپس‌گيري بر جنوب غرب اين کشور به ويژه منطقه درعا و بازگشايي گذرگاههاي مرزي با اردن دارد.
هنگامي که بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي با ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه به منظور هماهنگي اوضاع سوريه گفتگوي تلفني مي کند و وزارت خارجه آمريکا روز جمعه از واکنش قوي به هر عمليات ارتش سوريه در منطقه کاهش تنش در جنوب غرب سوريه سخن مي گويد و از بابت عمليات احتمالي ارتش سويه ابراز نگراني مي کند مفهومش دريافت گزارشهايي از دمشق است که عمليات قريب الوقوع ارتش سوريه در جنوب درست است و بايد آن را جدي گرفت.
ارتش سوريه هم اکنون در موضع قوي پس از سيطره بر بيش از ۸۰ درصد از اراضي سوريه به ويژه بازپس گيري غوطه شرقي، اردوگاه اليرموک، محله الحجر الاسود قرار دارد اما تامين امنيت دمشق پايتخت سوريه جز با سيطره بر مناطق جنوبي مجاور اردن و فلسطين اشغالي و بازگشايي گذرگاه مرزي نصيب کامل شده نيست.
بعيد نمي دانيم که وحشت اسرائيلي-آمريکايي و هروله نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي براي گفتگو با پوتين رئيس جمهور روسيه و تهديد وزارت خارجه آمريکا درباره واکنش به ارتش سوريه در صورت پيشروي به سوي جنوب؛ ناشي از اطلاعات تاييد شده درباره حرکت حتمي ارتش سوريه به سوي جنوب است که پس از تعطيلات عيد فطر و باحمايت روسيه صورت مي گيرد. حق ارتش سوريه است که به سوي جنوب برود و گذرگاه جنوبي با اردن را تحت سيطره قرار دهد».
به هر حال به نظر مي رسد که همزمان با تداوم اقدامات لجستيک ارتش سوريه در درعا و اطراف آن همه طرفهاي دخيل در جنگ سوريه به اين نکته واقف شده اند که نبرد آزادسازي جنوب به ويژه درعا قريب الوقوع است. به نظر 
مي رسد که نبرد بزرگ آزادسازي در راه است و اين نبرد چند مرحله اي خواهد بود و به منطقه درعاالبلد در عمق شهر درعا منتهي نخواهد شد و همزمان با آن نبردهاي حومه غربي، شمالي و شرقي و حومه السويداء شروع مي شود.
بر اساس گزارش منابع سوري؛ بيش از ۳۵ هزار نيروي ارتش سوريه مجهز به جديدترين تسليحات آماده نبرد بزرگ در جنوب سوريه هستند. نبرد آزادسازي جنوب سوريه نبردي ويژه محسوب مي شود که  از نگاه ناظران امور سوريه؛ نيروهاي نخبه ارتش سوريه آن‌را فرماندهي مي‌کنند و نيروهاي لشكر چهارم، پنجم، نهم و پانزده حضور خواهند داشت و احتمال مشارکت تيپ فلسطيني قدس که ماموريتش آزادسازي اردوگاه آوارگان فلسطيني در شهر درعاست نيز وجود دارد.
به اعتقاد ناظران امور سوريه؛ اين عمليات به احتمال زياد برق‌آسا خواهد بود و جبهه نظامي گسترده اي گشوده خواهد شد که نيروهاي ويژه ارتش سوريه در راستاي محاصره و سپس آزادسازي منطقه اللجاه در حومه شمال شرقي درعا و مناطق حدفاصل جاده مواصلاتي شهرک هاي رخم و کرک شرقي واقع در حومه شرقي درعا حرکت خواهند کرد که يکي از بزرگترين مناطق تحت کنترل گروههاي مسلح در جنوب سوريه است.
ارتش سوريه در وهله نخست به دنبال جدا کردن و محاصره مناطق است تا مشابه نبردهاي قبلي در ديرالزور و غوطه شرقي دمشق بتواند ضربه نهايي را که آزادسازي منطقه است، وارد کند.
اما سوالي که ذهن تحليلگران را به خود  مشغول کرده است موضع رژيم صهيونيستي و ديگر حاميان گروههاي مسلح در جنوب سوريه است که آيا برگه درعا را به راحتي در اختيار دمشق قرار مي دهند؟ در پاسخ به اين سوال بايد گفت که با توجه به تحرکات آشکار و پنهان محور ضد دمشق بعيد است که آنها به راحتي از جنوب سوريه بگذرند. بعيد نيست که اتاق عمليات جديدي شکل گيرد و دخالت شود و از گروههاي مسلح حمايت همه جانبه اي شود.به اعتقاد ناظران امور سوريه؛ دخالت رژيم صهيونيستي به شکل مستقيم در نبرد درعا در صورت نزديک شدن ارتش سوريه براي آزادسازي تپه هاي راهبردي مانند المال، الحاره و ديگر تپه ها و بلندي ها بعيد نيست و اين مشارکت با پوشش آمريکايي و برخي طرفهاي منطقه اي ضد سوريه انجام خواهد شد زيرا آنها نمي خواهند که شکست جديدي متحمل شوند.
از دست رفتن درعا به مثابه شکست دومينو وار براي طرفهاي منطقه اي حامي تروريستها در سوريه به شمار مي رود به ويژه که شکست هاي محور ضد دمشق اخيرا زياد شده است. از دست رفتن درعا به مفهوم شکست جديد و بزرگ براي اين محور خواهد بود و اين چيزي است که آنها نمي خواهند و حالت وحشت و جنوني که در اين طرفها مشاهده مي شود نيز به همين خاطر است.از دست رفتن درعا به مفهوم شکست جديد و بزرگ براي اين محور خواهد بود و اين چيزي است که آنها نمي خواهند و حالت وحشت و جنوني که در اين طرفها مشاهده مي شود نيز به همين خاطر است.
رژيم صهيونيستي، آمريکا و متحدان منطقه اي آنها خواستار راهکار مصنوعي از طريق سرويس هاي جاسوسي خود هستند و اين با طرح دمشق براي آزادسازي و بسط حاکميت بر کل اراضي سوريه سازگاري ندارد از اين رو گزينه اي در برابر دولت سوريه و متحدانش جز رقم زدن سرنوشت جنوب سوريه با اقدام نظامي نيست تا گروههاي مسلح را از مناطق گسترده اي 
که در استانهاي درعا و قنيطره قرار دارد، بيرون کنند و اين همزمان با توجه به تلاش هاي جدي براي انجام آشتي ملي بزرگ در برخي شهرک هاي استان درعاست. دمشق به خوبي مي داند که حل مشکل جنوب سوريه به غير از عمليات نظامي دشوار به نظر مي رسد.
از آنچه گفته شد مي توان نتيجه گرفت که نبرد بزرگ در جنوب سوريه لحظه به لحظه نزديکتر مي شود و علت فريادهاي آمريکا و رژيم صهيونيستي نيز عزم راسخ دولت سوريه براي آزادسازي جنوب سوريه است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9241/1/23754/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha