آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

وزارت کشور و مناقصه ۸۶۰۰ ميليارد ريالي
نماينده مردم نجف آباد در مجلس گفت: اوج فاجعه در پرونده مناقصه ۸۶۰۰ ميليارد ريالي سامانه هوشمند حمل و نقل، تغيير مديري است که به نحوه برگزاري مناقصه معترض بوده و زير بار اين موضوع نرفته است. ابوالفضل ابوترابي در گفتگو با خبرگزاري دانشجو افزود: متاسفانه در وزارت کشور و در يکي از اتحاديه ‌هاي زيرمجموعه سازمان شهرداري‌ها مناقصه‌اي با نام سامانه هوشمند ناوگان حمل و نقل برگزار شده بود که در آن يک سري اتفاقات ناگواري در حال وقوع بود؛ اين مناقصه، جاي تأمل و ابهامات فراواني دارد. وي ادامه داد: مناقصه سامانه هوشمند حمل و نقل برگزار شده اشکالات حقوقي و فني متعددي بر آن وارد است که بخش حقوقي با توجه به ايرادات دستور ابطال آن را داده است. نماينده مردم نجف آباد تصريح کرد: اين مناقصه علاوه بر اشکالات حقوقي، ايرادات فني متعددي هم دارد. براي مثال چارچوب فني مشخصي را براي اين دستگاه تعيين نکرده و با سيستم جي پي اس عمل مي‌کند که اين خودش محل اشکال است، زيرا در صورت تحريم، اين طرح متوقف خواهد ماند و از لحاظ امنيتي نيز خودروهايمان توسط ديگران رصد مي‌شود. وي تصريح کرد: از پيگيري‌کنندگان اين مناقصه که رقم آن در حدود ۸۶۰۰ ميليارد ريال مي‌باشد يکي از اقوام سببي آقاي وزير کشور که در گذشته از معاونين و اکنون مشاور ايشان هستند، نيز مي‌باشد. ابوترابي گفت: در اين خصوص به وزير کشور تذکر داده و خواسته خواهد شد که مانع عملياتي شدن مناقصه شود.
***
مديريت جهادي و انقلابي، داعش را نابود کرد
توليت آستان قدس رضوي در جمع مردم سرخس گفت: حاج قاسم سليماني رسماً ختم داعش را به رهبر معظم انقلاب اعلام کرد. به گزارش جهان نيوز، 
آيت الله رئيسي افزود: آنچه موجب نابودي داعش شد، يک مديريت جهادي و انقلابي بود. مديريتي که منتظر رسيدن امکانات نايستاد و از قدرت‌هاي ظاهري جهان نترسيد، بلکه معتقد بود به قدرت و اراده خداوند متعال و ياري حضرت رضا (ع) 
و شعار "ما مي توانيم". وي همچنين اظهار داشت: امروز براي يک‌ بار ديگر بعد از دفاع مقدس به جهانيان ثابت کرديم هر جا شرارت خبيثان باشد، مرداني از ايران اسلامي با اراده پولادين، فتنه و ظلم آنها را نقش برآب خواهند کرد. اثبات شد اگر روزي آزادي خرمشهر ممکن شد و امروز عراق و سوريه آزاد شد، ان‌شاء لله جريان انقلابي روزي اعلام خواهد کرد "قدس شريف نيز آزاد شد" و ما اين امر مبارک را بسيار نزديک مي دانيم.
***
نشانه شکست سياست خارجي اسرائيل
به گزارش پايگاه شبکه الکوثر، ايهود باراک، نخست‌ وزير پيشين رژيم صهيونيستي، به ديدار و گفتگوي بشار اسد، رئيس جمهور سوريه با ولاديمير پوتين، رئيس جمهور روسيه، واکنش نشان داد. وي در صفحه حساب توئيتر خود درباره اين ديدار نوشت: «ديدار اسد و پوتين نشانه شکست سياست خارجي اسرائيل است.»
تخلفات گمرک را نمي شود انکار کرد
سخنگوي کميسيون قضائي مجلس گفت: ما در قانون مبارزه با مواد مخدر نيز اعلام کرديم که بايد با سران قاچاقچيان اصلي مواد مخدر مبارزه کرد نه با حاملان جزء. حجت‌الاسلام حسن نوروزي، عضو هيئت تحقيق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگو با خبرگزاري دانشجو، با اشاره به کشف محموله عظيم کالاي قاچاق توسط وزارت اطلاعات طي روزهاي اخير اظهار داشت: کشف محموله کالاي قاچاق بيانگر صحت صحبت‌ها و تحقيق و تفحصي است که هيئت مبارزه با قاچاق کالا و ارز مجلس از سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشته است. وي افزود: تمام حرف ما اين بود که در حالي که هزاران کانتينر به راحتي در کشور کالاي قاچاق وارد مي‌کنند ما به دنبال تعدادي کوله بر و چند دله قاچاق نيستيم، چراکه کالاي قاچاقي اعلامي در روزهاي اخير بيانگر اين است که شبکه‌هاي مافيايي در پشت صحنه وجود داشته و اين تخلفات را انجام مي‌دهند. نوروزي در واکنش به اظهارات کرباسيان، وزير اقتصاد مبني بر اينکه کالاهاي قاچاق از مبادي رسمي وارد کشور نمي‌شوند، گفت: احتمالا از آنجايي که کرباسيان پيشتر رياست گمرك را برعهده داشته چنين صحبتي مطرح کرده تا خود را تبرئه کند، اما وي بايد بداند که چشم‌هاي تيزبين اين موضوعات را مي‌بينند و متوجه مي‌شوند.
***
با بزرگ‌ نمايي ريزش مسکن مهر
 کاسبي سياسي مي‌ کنند
عضوکميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه زلزله و ريزش مسکن مهر ميز محاکمه نيست، گفت: آقايان منتظر زخمي هستند تا روي آن نمک بپاشند و با بزرگ نمايي ريزش مسکن مهر، کاسبي سياسي مي‌کنند. حجت الاسلام والمسلمين مجتبي ذوالنور در گفتگو با جهان نيوز افزود: گرچه نمي خواهم از مسکن مهر دفاع کنم ولي آنچه که در زلزله ريخته اين طور نبوده است که اسکلت ساختمان بريزد؛ ساختمان يک اسکلت، سقف و ديوار دارد. در اين زلزله با اين شدت 7/3 ريشتري اسکلت ساختمان فرو نريخته است. آنچه در اين زلزله اتفاق افتاده فقط برخي ديوار و نماي ساختمان هاي مسکن مهر فرو ريخته و اين با بزرگي اين زلزله طبيعي است.
***
امارات و اسرائيل مانند برادرند
سرپرست وزارت دفاع امارات مي‌گويد امارات و اسرائيل مانند برادر هستند و آمريکا نيز مانند برادر بزرگ ‌تر که اجازه درگيري ميان اين دو طرف را نمي‌دهد. به گزارش «القدس‌ العربي»، ژنرال عبدالله محمد الهاشمي،  در گفتگو با رسانه آمريکايي «ديفنس اند اير اسپيس» و در پاسخ به اين سوال که آيا افزايش قدرت نظامي امارات تهديدي براي اسرائيل است، افزود: اگر راه‌ حلي ميان اسرائيل و اعراب يا مشخصا فلسطين باشد، آن روي ميز بررسي خواهد شد، براي اينکه من معتقدم ما هرگز تهديدي براي اسرائيل نيستيم و فکر نمي‌کنم که اسرائيل نيز تهديدي براي دولت امارات باشد. اين ژنرال اماراتي در پاسخ به خبرنگار آمريکايي درباره پيامي که آن را درباره ايران به آمريکا مي‌دهد، گفت: معتقدم تنها پيامي که مي‌توانم آن را به ايالات متحده بدهم اين است که به شيخ محمد بن زايد (وليعهد ابوظبي) زماني‌که سخن مي‌گويد، خوب گوش فرا دهد. او مرشد ما و خردمند است و ما دنباله‌ روي وي هستيم و بلکه در واقع ما او را پرستش مي‌کنيم!
***
وزارت نفت از قراردادهاي محرمانه دست بردارد
عضو کميسيون قضائي و حقوقي مجلس به سابقه بدعهدي شرکت توتال در گذشته اشاره کرد و با بيان اينکه ما از اول به اين شرکت خوش‌بين نبوديم، گفت: چرا وزارت نفت بايد براي 5 ميليارد دلار با التماس با شرکت سرمايه ‌گذار فاسد توتال که هرجا رفته فساد کرده است، قرارداد ببندد؟ محمد دهقان در گفتگو با فارس به قرارداد شرکت فرانسوي توتال اشاره کرد و با بيان اينکه وزارت نفت بايد از قراردادهاي محرمانه خود دست بردارد و به منابع داخلي کشور تکيه کند، گفت: ما در کشور منابع نفتي، گازي و معدني همچنين نيروهاي متخصص زيادي داريم و اگر اين سه با هم پيوند داده شوند کشور متحول خواهد شد. وي همچنين در خصوص اعمال تحريم‌هاي جديد از سوي آمريکا گفت: با توجه به اتفاقاتي که در اين مدت افتاده، چهره واقعي آمريکا براي همه روشن شده است و ما به دليل حفظ وحدت عمومي و اينکه همه بدانند آمريکا بدعهد است بايد مراقبت کنيم تا فضاي دروني جامعه دوقطبي نشود. وي همچنين گفت: اروپايي ها مي‌خواهند آن قدر فشار بياورند تا ما از برنامه موشکي و مبارزه با داعش دست برداريم، چرا که در برخي از موارد کشورهاي اروپايي با آمريکا هم نظر هستند. نماينده مردم چناران، گلبهار، طرقبه و شانديز با بيان اينکه برخي از دولتمردان و سياستمداران ما چشم خود را به غرب دوخته‌اند، درحالي که آنها نيز قابل اعتماد نيستند، تأکيد کرد: اين گونه رفتارها براي کشور ما خطرناک است، رفتار ما بايد در مقابل آنها سنجيده باشد، نه اينکه به دنبال شان باشيم.
***
ارتباط مخفيانه اسرائيل با عربستان عليه ايران
يووال اشتاينيتز، وزير انرژي اسرائيل، براي نخستين بار از ارتباط مخفيانه اين کشور با عربستان سعودي براي مقابله با ايران سخن گفته است. يووال اشتاينيتز وزير انرژي اسرائيل به راديو ارتش اسرائيل گفته است: ما با بسياري از کشورهاي عرب و مسلمان روابطي داريم که در واقع تا حدي مخفيانه است، و معمولا اين ما نيستيم که از اين روابط شرمنده ايم. وي افزود: طرف مقابل است که علاقه دارد اين روابط بي سر و صدا بماند. از نظر ما معمولا مشکلي نيست اما ما به خواست طرف ديگر احترام مي‌گذاريم، چه عربستان سعودي باشد يا ديگر کشورهاي عربي و اسلامي. بيشتر از اين هم هست اما ما آن را محرمانه نگه مي‌داريم.
***
واردات برنج از هفت دولت، آزاد!
وزارت صنعت در نامه اي به سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت استان ها اعلام کرد واردات برنج تا ۳۱ تيرماه ۹۷ آزاد است. به گزارش مهر، در ابلاغيه جديد وزارت صنعت آمده است: ثبت سفارش و واردات برنج تحت رديف تعرفه هاي ۱۰۰۶۱۰۰۰، ۱۰۰۶۳۰۰۰، ۱۰۰۶۲۰۰۰ و ۱۰۰۶۴۰۰۰ از تاريخ ۱۳۹۶/۹/۱ تا ۱۳۹۷/۴/۳۱ مجاز مي باشد و ضروري است به کليه واردکنندگان برنج ابلاغ و تعهد اخذ گردد که کالاهاي وارداتي آنها حداکثر تا تاريخ ۱۳۹۷/۴/۳۱ وارد و ترخيص شود.
***
مردم تفاوت کمک کردن و رياکاري را مي دانند
به گزارش جام نيوز، نادر سليماني هنرپيشه سينما و تلويزيون از حضور سلبريتي‌ها در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه انتقاد کرد و در اينستاگرامش نوشت: «گاهى وقتا بايد دقيقا همين جوري ايستاد و به اين همه رياكارى و تزوير خنديد، به بعضي از دوستان ميخوام اينو بگم كه مردم شعور بالايي دارند و تفاوت بين كمك كردن و رياكاري رو كاملا متوجه ميشن!  لطفا از آسيبي كه مردم عزيز كرمانشاه ديدن، واسه خودتون شانتاژ خبري درست نكنين! 
پي نوشت: دم همه اونايي كه خالصانه كمك كردن گرم.»
مسئولين رسيدگي نکنند فاجعه رخ مي‌ دهد
مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در گفتگو با خبرگزاري دانشجو گفت: مشکل اصلي مردم اين مناطق فقر است، مشکل آن‌ها زلزله نيست. مردم به کوچکترين امکانات دسترسي ندارند و نمي‌دانند که بايد در حوادث چه کاري انجام دهند. اگر به اين مردم رسيدگي نشود ممکن است تعداد کشته ها در اثر سرما يا بيماري‌هاي مختلف از زلزله بيشتر باشد. اميرحسين محمودي افزود: قشر آسيب پذير در اين منطقه زنان و کودکان و همچنين سالمندان هستند که با اولين بارش زمستاني، دچار مشکلات اساسي مي‌شوند. وي همچنين گفت: در مناطقي که ما حضور داشتيم کمک‌هاي هلال احمر محسوس نبود و بسيار ضعيف بود. هلال احمر بايد مشخص کند که آيا مي‌خواهد در منطقه کمکي به مردم داشته باشد يا خير؟ تنها کمکش انداختن چادر به اين مناطق بود. پس از سه روز از زلزله، بيماراني که مراجعه مي‌کردند به زلزله مربوط نبودند، بلکه مراجعات به دليل کمبود داروها، افزايش بيماري‌هاي عفوني و بيماري‌هاي رايج بين سالمندان است.
***
مردم منتظر عذرخواهي جهانگيري هستند
روزنامه صبح ‌نو در مطلبي نوشت: در اولين روزهاي حادثه تلخ زلزله کرمانشاه بي‌تدبيري و ناخويشتن‌داري معاون اول رئيس‌جمهور در معرفي کردن مسکن مهر به عنوان عامل اصلي تخريب‌ها و تلفات زلزله، آن هم بدون هيچ سند و مدرکي، موجبات نگراني شديد مردم به ويژه حدود 12 ميليون ساکن مسکن مهر را در سراسر کشور فراهم کرد. اين در حالي است که متأسفانه دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم، با وجود ادعاهاي بسيار، هيچ توفيقي در امر مسکن اجتماعي و انبوه نداشته و صرفاً با يک رفتار سياسي درصدد تخريب اقدامات مثبت گذشته برآمده‌اند. با وجود اينکه گزارش‌هاي بعدي بي‌اساس بودن ادعاي معاون اول رئيس‌جمهور را به اثبات رساند، اما جهانگيري تاکنون هيچ اقدامي براي اصلاح گفتار اشتباه خود و عذرخواهي از افکار عمومي به عمل نياورده است.
***
کيسه ‌اي که مسئولين آموزش و پرورش 
با زلزله دوخته اند
در خبري که پورتال اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه منتشر کرده، مرزبان نظري، مديرکل نوسازي مدارس استان کرمانشاه گفته است: «براي بازسازي 415 کلاس درس 120 ميليارد تومان اعتبار نياز است که مي‌طلبد خيران همچون هميشه نخستين گام را بردارند.» اظهار نظري که به ارائه شماره حساب براي ياري مردم به ايشان گره خورده، اما تامل در آن به نکته عجيبي مي‌رسد. تابناک نوشت: کافي است مبلغ 120 ميليارد تومان را به عدد 415 کلاسي که بايد ساخته شوند تقسيم کنيم تا به مبلغ هنگفت 290 ميليون توماني به ازاي ساخت هرکلاس درس برسيم. مبلغي که به نظر مي‌رسد براي ساخت مدارس چند کلاسه و تجهيز آنها کافي باشد، اما براي ساخت يک کلاس درس در نظر گرفته شده و بيان مي‌شود. اين در حالي است که مي‌دانيم اين مبلغ هنگفت توسط مديران نهادي ارائه شده که کارويژه اش، ساخت مدرسه و کلاس درس است. به اين معني که مي‌بايست با هزينه کمتر ساخت و ساز مدارس را پيش ببرد و مزيت نسبي در قياس با ديگر افراد و مجموعه هاي شاغل در ساخت و ساز داشته باشد. اين عدد آن قدر گزاف و نجومي است که ممکن است تصور کنيم اشتباهي در درج خبر رخ داده است، در حالي که تبديل مبلغ 120 ميليارد تومان به ريال نيز باز به عددي بزرگ مي‌رسد. اين در حالي است که کمي کنکاش، ثابت خواهد کرد اين عدد، پيش فاکتور مسئولان سازمان آموزش و پرورش براي بازسازي کلاس هاي تخريب شده در مناطق زلزله است. اينجاست که به نظر مي‌رسد درخواست مبلغ حدود 300 ميليون توماني براي ساخت هر کلاس درس، ترفند مسئولان آموزش و پرورش کشورمان براي استفاده بهينه(!) از زلزله رخ داده است؛ زلزله‌اي که ظاهرا قرار است به کمک شرايط بحراني بروز کرده با آن و همراهي بي نظير مردم با زلزله زدگان، به تامين بودجه اي 
هنگفت براي سازمان توسعه و نوسازي مدارس گره بخورد!آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9089/1/2295/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha