آرشیو
انتخاب نشریه


رمزگشايي از اعتراضات اخير در اردن
سناريوي آمريکايي، صهيونيستي و سعودي براي اردن

فاطمه صالحي
 اردن طي روزهاي اخير شاهد اعتراضات و درگيري‌هاي گسترده اي بوده که به زد و خورد ميان تظاهرات‌کنندگان و نيروهاي امنيتي اين کشور نيز انجاميده است.در پي همين اعتراضات بود که دولت اردن استعفا داده و کابينه جديدي بر سر کار آمد؛ کابينه اي که اخيرا اعلام کرده که پس از اداي مراسم سوگند پيش نويس قانون جنجالي ماليات بر درآمد را لغو خواهد کرد. اين در حالي است که فايل هاي ويدئويي منتشر شده از اين اعتراضات نشان مي دهد که علاوه بر آنکه معترضين شعارهايي عليه افزايش مالياتها و قيمتها سر مي دهند شعارهايي عليه شخص پادشاه نيز به گوش مي رسد.
ملک عبدالله دوم به تازگي دريافته که نبايد تمام تخم‌مرغهايش را در سبد آمريکا و کشورهاي عربي حوزه خليج فارس مي گذاشت و بايد برخي از آنها را به سبد روسيه و سوريه منتقل کند. بسياري از تحليلگران معتقدند که اوضاع جاري در اردن تنها حاصل اعتراض به شرايط بد اقتصادي آن نيست بلکه يک پوشش براي متشنج کردن اوضاع کشور از سوي طرفهاي خارجي محسوب مي‌شود.اردن پيشتر اعلام کرده بود که قصد دارد روابط سياسي خود را با دمشق از سر بگيرد و اين مسئله ترس و وحشت عربستان و آمريکا را برانگيخته بود. رياض مي خواهد تا امان همچنان حيات خلوت و اتاق عمليات تروريستها باقي بماند و آمريکا نيز علاقه اي به از سر گيري اين روابط ندارد چرا که سوريه از اردن مي خواهد تا پايگاه التنف را که محلي براي آموزش تروريستها توسط نظاميان آمريکايي است ببندد.
حمد بن جاسم آل ثاني، نخست وزير سابق قطر پيشتر در پستهاي توئيتري خود با اشاره به اين مسئله نوشته بود: اميدوارم که آنچه که اردن در حال حاضر شاهد آن است از سوي کشورهاي نزديک به آن برنامه ريزي نشده باشد تا بدين وسيله بر اردن براي پذيرش معامله قرن فشار آورند.
مخالفت اردن با معامله قرن باعث ايجاد دردسر براي عربستان مي شود چرا که نقشه اين کشور را براي اعلام عادي سازي روابط کشورهاي عربي حوزه خليج فارس و به صورت کلي اعراب با رژيم صهيونيستي با مشکل مواجه مي سازد. هدف اصلي اين معامله در واقع ايجاد يک ائتلاف عربي در کنار رژيم صهيونيستي عليه ايران است.
عربستان و آمريکا با همکاري يکديگر متن اين توافق را آماده کرده اند و قرار است بر اساس آن بخشي از خاک اردن در اختيار فلسطيني ها قرار بگيرد و در مقابل پادشاه اين کشور سالانه کمک هاي مالي دائمي دريافت کند که البته با مخالفت عبدالله دوم رو به رو شده است.در سايه اين تحولات گمانه زني‌ها و بحث و جدل ها در خصوص کشيده شدن اردن به محور سوريه و روسيه براي رويارويي با تنش ها و ناآرامي هاي داخلي افزايش يافته است. چنانچه اردن به درخواستهاي آمريکا و عربستان در خصوص معامله قرن و عدم از سر گيري روابط با سوريه که صد البته منافع اقتصادي بسياري براي آن دارد پاسخ مثبت دهد درواقع به رياض و واشنگتن چراغ سبز نشان داده تا هر زمان و سر هر معامله و مسئله اي که بخواهند بر اردن فشار آورده و از اهرم تظاهرات و اعتراضات در اين کشور سوء استفاده کنند.
اردن از طريق رايزني با مقامات سوريه مي تواند از تجربيات اين کشور که سالهاي گذشته را در مبارزه با نقشه هاي عربي عبري و غربي براي براندازي نظام حاکم و از بين بردن محور مقاومت پشت سر گذرانده استفاده کند. علاوه بر آن نخست وزير سابق اردن صراحتا اعلام کرده بود که از سر گيري روابط با سوريه منافع اقتصادي سرشاري براي اين کشور دارد و مي تواند اوضاع اقتصادي نا بسامان آن را بهبود بخشد.
از سوي ديگر يک منبع ديپلمات به تازگي اعلام کرده که مقامات اردن با ارسال پيامهايي به رهبران عرب تاکيد کردند که کمک هاي کشورهاي عربي حوزه خليج فارس به اردن به جز کويت طي ۲ سال اخير بسيار کاهش يافته است.بنا به گفته اين منبع آگاه، مضمون پيام هاي اردن به رهبران عرب اين بود که اعتراضات اقتصادي در اردن به دليل اوضاع بد معيشتي مردم به وجود آمده است و دولت گذشته و جديد اردن تمام تلاش خود را براي کاهش هزينه ها از جمله لغو جشنهاي ملي سفارتخانه هاي خارجي به کار گرفته است.
وخيم شدن اوضاع در اردن تأثير منفي بر امنيت کشورهاي حوزه خليج فارس خواهد داشت چرا که اردن به مثابه سدي 
در مرزهاي مشترک با عراق و سوريه عمل مي کند. دربار پادشاهي عربستان نيز سريعا با صدور بيانيه اي اعلام کرد: ملک سلمان پادشاه عربستان با تاکيد بر بررسي مسائل کشورهاي عربي و امنيت و ثبات آنها بحران اقتصادي در کشور اردن را زير نظر گرفته و تماسهايي با عبدالله دوم پادشاه اين کشور و صباح الاحمد الصباح امير کويت و محمد بن زايد آل نهيان وليعهد ابوظبي برقرار کرد.در ادامه اين بيانيه آمده است: در جريان تماسهاي صورت گرفته بر سر برگزاري يک نشست با حضور نمايندگان چهار کشور مذکور در شهر مکه در تاريخ ۱۱ ژوئن براي بررسي راه هاي حمايت از کشور اردن و خروج از بحران اقتصادي آن توافق به عمل آمد. اين اقدام عربستان و در رأس آن پادشاه اين کشور که شخصا وارد عمل شده نشان دهنده آن است که رياض به شدت از احتمال خروج اردن از محور و اردوگاه خود و پيوستن به محور روسيه و سوريه در منطقه وحشت داشته و تلاش مي کند تا با دادن امتيازهايي و چه بسا کمک هاي مالي بيشتر نظر امان را جلب کند.آمريکا اجراي مفاد معامله قرن را حتي قبل از اعلام آن از طريق انتقال سفارتخانه اش از تل آويو به قدس اشغالي به عنوان به اصطلاح مرکز رژيم صهيونيستي آغاز کرده است. دسيسه چيني براي متشنج کردن اوضاع در اردن و تلاش براي برکناري پادشاه اين کشور نيز بنا به اذعان تحليلگران صهيونيست با اين هدف صورت مي گيرد که ديگر بندهاي معامله قرن از جمله تحويل دادن خاک اين کشور به فلسطيني ها و اعطاي حاکميت بر کرانه باختري به رژيم صهيونيستي اجرايي شود. بر اساس اين طرح و نقشه تمام فلسطيني هاي آواره در جهان بايد به اردن رفته و تابعيت اين کشور را دريافت کنند و آمريکا و رژيم صهيونيستي نيز در عوض با اعطاي کمک مالي به اردن در ايجاد يک شهر جديد در اين کشور مساعدت خواهند کرد. بعد از آن صهيونيستها به راحتي کنترل کرانه باختري را در دست خواهند گرفت.البته اين نخستين باري نيست که اردن به عنوان يک کشور جايگزين براي فلسطيني ها مطرح مي شود و مقامات صهيونيست در سال ۱۹۷۸ نيز اين مسئله را مطرح و مخالفت خود را با تشکيل کشور فلسطين اعلام کرده بودند.
در هر صورت به نظر مي رسد که اردن در مرحله کنوني از تاريخ تحولات خود به يک دو راهي براي انتخاب رسيده و بايد ميان رژيم آل سعود و آمريکا و رژيم صهيونيستي از يک سو و محور ضد آنها و حامي فلسطيني ها از سوي ديگر يکي را انتخاب کند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9236/1/22439/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha