آرشیو
انتخاب نشریه


نااميدي مرکل و ماکرون از ترامپ
هشدار اقتصادي اروپا به آمريکا

بخش ديپلماتيک: اظهارات و مواضع سران اروپايي پس از برگزاري نشست اخير گروه هفت، نشان دهنده شکست مذاکرات آمريکا- اروپا در حوزه مسائل اختلافي از جمله "تعرفه هاي گمرکي" و" برجام" بوده است. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان که تا قبل از برگزاري نشست اخير، سعي داشت از فرصت حضور مشترک با ترامپ براي حل و فصل مسائل اختلافي استفاده کند، هم اکنون صراحتا از شکست مذاکرات خود با واشنگتن سخن مي گويد. 
صدراعظم آلمان با ابراز تأسف از عدمِ حمايت رئيس جمهور آمريکا از اعلاميه رسمي گروه «جي۷»، از اتخاذ تدابير تلافي جويانه اروپا عليه تعرفه هاي گمرکي آمريکا خبر داد. «آنگلا مرکل» روز يک‌شنبه ضمن ابراز تأسف از تصميم غيرمنتظره «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا در عدم حمايت از اعلاميه رسمي گروه «جي۷»، اعلام کرد که اتحاديه اروپا همچون کانادا عليه 
تعرفه هاي اِعمالي آمريکا بر واردات فولاد و آلومينيوم، تدابير تلافي جويانه اي به مرحله اجرا مي گذارد.
مرکل در مصاحبه خود با شبکه تلويزيوني (ARD) آلمان اظهار داشت: «خودداري [ترامپ از اعلام حمايت از اعلاميه رسمي] اقدامي تأمل برانگيز و البته تاحدودي ناراحت کننده بود».
با اين حال، صدراعظم آلمان تأکيد کرد که اين اجلاس نشانه پايان مشارکت فرا آتلانتيکي اروپا و آمريکا نيست و تصريح کرد که اروپا ديگر نمي تواند به اين متحد خود (آمريکا) متکي باشد و خود بايد سرنوشتش را در دست بگيرد.
صدراعظم آلمان در ادامه افزود که اتحاديه اروپا همچون کانادا در حال تهيه و آماده سازي تدابيري تلافي جويانه و منطبق با قوانين سازمان تجارت جهاني (WTO) عليه تعرفه هاي اِعمالي آمريکا بر واردات فولاد و آلومينيوم است.وي در پاسخ به اين پرسش که اتحاديه اروپا در صورتِ اقدام متقابل دولت آمريکا عليه تدابير تلافي جويانه اين اتحاديه و وضع تعرفه بر واردات خودرو چه تدبيري انديشيده است، گفت: «در وهله اول، ما تلاش مي کنيم که از بروز آن جلوگيري کنيم... و سپس اميدواريم که اتحاديه اروپا بار ديگر با اتحادي مشابه به اين اقدام آمريکا پاسخ دهد».
از سوي ديگر،  ترامپ در صفحه شخصي خود در توئيتر نوشت: تجارت آزاد اگر متقابل نباشد بايد آن را تجارت احمقانه خواند. کانادا طبق گزارشي که منتشر کرده است، تقريبا يکصد ميليون دلار از تجارت با آمريکا به دست مي آورد.وي افزود: آنها بر لبنيات ما 270 درصد ماليات بسته اند.
رئيس جمهوري آمريکا در توئيت ديگري اظهار داشت: چرا من به عنوان رئيس جمهوري آمريکا بايد اجازه بدهم که ساير کشورها همچنان مازاد تجاري زيادي در مقابل ما داشته باشند. آنها دهه هاست که اين کار را مي کنند و اين در حالي است که کشاورزان، کارگران، ماليات دهندگان ما بايد چنين هزينه گزاف و ناعادلانه اي بدهند؟ اين در حق مردم آمريکا منصفانه نيست.ترامپ ادامه داد: هشتصد ميليارد دلار کسري تراز تجاري. به علاوه، آمريکا تقريبا تمام هزينه ناتو را داده و از بسياري از همان کشورهايي که در زمينه تجاري ما را متضرر کرده اند، حمايت مي کند.وي تاکيد کرد: اتحاديه اروپا 151 ميليارد دلار مازاد تجاري داشته و بايد هزينه بسيار بيشتري براي ارتش بدهد.
رئيس جمهوري آمريکا مشخصا از آلمان نام برد و افزود: آلمان يک درصد از توليد ناخالص داخلي خود را صرف ناتو مي کند، در حالي که ما چهار درصد از توليد ناخالص داخلي خود را که بسيار بيشتر از آنهاست، پرداخت کرده ايم.
از اروپا حمايت مي کنيم (که البته خوب است) اما با زيان مالي بسيار زياد. ما در زمينه تجاري به طرز غيرمنصفانه اي 
زيان ديده ايم. تغيير فرا خواهد رسيد.
«جان بولتون» مشاور امنيت ملي دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا نيز  در ادامه تنش هاي داخلي هفت کشور صنعتي (جي 7) گفت که ايالات متحده ديگر بانک اعضاي اين بلوک نخواهد بود.بولتون در توئيتي نوشت: 'يک گروه هفت ديگر؛ جايي که ساير کشورها انتظار دارند آمريکا همواره بانک آنها باشد. رئيس جمهوري امروز به روشني اعلام کرد که ديگر چنين نخواهد بود'.
تقابل آمريکا و ساير اعضاي گروه هفت نشست امسال را به يکي از تيره ترين جلسه سران اين بلوک تبديل کرد. ترامپ چندي پيش بر واردات فولاد و آلومينيوم از کانادا، مکزيک، اتحاديه اروپا و برخي کشورهاي ديگر تعرفه وضع کرد. تعرفه فولاد 25 درصد و تعرفه آلومينيوم 10 درصد تعيين شده است. اين کشورها در مقابل تصميم آمريکا دست به اقدام تلافي جويانه زده يا خواهند زد.
اروپايي ها اميدوار بودند که در گروه هفت آمريکا را تحت فشار قرار دهند که از تصميمات خود منصرف شود. اين کشورها به همراه کانادا ضمن انتقاد از شعار ترامپ «آمريکا اول» اعتقاد دارند که رئيس جمهوري آمريکا حتي با متحدان سر ناسازگاري گذاشته و جامعه جهاني را به سمت يک جنگ جهاني تجاري سوق مي دهد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9236/1/22438/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha