آرشیو
انتخاب نشریه


نگاهي گذرا به هزينه فايده برجام

غلامرضا انبارلويي
چندي پيش ظريف وزيرخارجه كشورمان سخن از خسارات ايران در برجام به ميان آورد و گفت:" اگر بنا باشد برجام ادامه يابد اعضاي باقيمانده در برجام بايد اطمينان دهند خسارت ايران بي‌قيد و شرط جبران شود." نجفي سفير ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي نيز گفته بود؛ "اگر خسارت ايران بابت نقض برجام توسط آمريكا جبران نشود حق داريم اقدام مناسب اتخاذ كنيم" سخن گفتن از خسارت برجام در ادبيات جديد تيم ديپلماسي كشور را بايد به فال نيك گرفت و آن را نوعي واقع‌بيني تلقي كرد نگره هزينه - فايده برجام يك امر ضروري در واكاوي و ارزيابي كارنامه دولت در ديپلماسي خارجي به شمار مي‌رود . بايد از يك طرف خسارت اجراي تعهدات ايران در برجام را درست تقويم كرد و تصوير درستي از آن به دست داد و از طرف ديگر خسارت عدم تعهد طرف مقابل را نيز ارزيابي كرد متاسفانه رئيس جمهور از بدو تصدي دولت يازدهم منتقدين خود را كاسبان تحريم ناميده و در توجيه اقدامات خود براي رسيدن به توافق به هر نحو و به هر قيمت تصميمات نادرست خود و تيم مذاكره‌كننده را تاييد و حتي از جاسوسي و خيانت يك عضو تيم هسته‌اي مذاكره‌كننده را كه جرم جاسوسي‌اش در محكمه صلاحيت‌دار رسيدگي و به قطعيت راي رسيده عبور كرد. امروز پس از چندين ماه از اجراي يك طرفه تعهدات دولت در برجام و لگدي كه ترامپ اصلي‌ترين عضو گروه 1+5 به برجام زده از توافق خسارت باري كه در برجام در اثر اعتماد به دشمن ايجاد شده نه به صورت گذشته اما همچنان دفاع مي‌كند برخي نيز براي فرار از مسئوليت عواقب آن را به پاي نظام مي‌نويسند و برجام و خسارت‌هاي هنگفت آن را اراده نظام تبليغ مي‌كنند كدام نظام؟ اگر منظور از نظام مقام معظم رهبري است كه در راس نظام قرار دارد معظم له برجام را با قيد 9 شرط پذيرفت. كدام شرط از شروط معظم له را دولت رعايت كرد؟ شروط چه بود؟
1-مقام معظم رهبري فرموده بودند تضمين كتبي بگيريد گفتند قول جان‌ كري تضمين است!! كدام آدم عاقلي در عرصه ديپلماتيك و عقد قراردادهاي بين‌المللي قول شفاهي يك عنصر خارجي را كه عمر خدمتي‌اش رو به پايان بوده را به جاي تضمين كتبي مي‌پذيرد كه شما پذيرفتيد؟
2- مقام معظم رهبري شرط كرده بودند كه تعهدات عملي را به تدريج انجام دهيد شما يك دفعه 200 كيلو اورانيوم را اكسيد و يك دفعه قلب رآكتور اراك را بتن‌ريزي كرديد آيا معناي ايفاء تعهد تدريجي، عمل دفعتا واحده است ؟
3-شروط ديگر معظم له را هم به همين غفلت ناديده گرفتند و حالا برخي ناجوانمردانه با تحريف واقعيات سمت و سوي انتقادات را از خود به جانب نظام و شخصا مقام معظم رهبري هدايت مي‌كنند و ژورناليسم تبهكار مردم را فريب مي‌دهند و مي گويند كاسبان تحريم به كاسبان برجام تبديل شده‌اند.
4- راقم اين سطور در مقاله موسوم به كاسب تحريم كيست؟ مصداقا برخي از كاسبان تحريم را نام بردم.(1) اينك بد نيست نگاهي به تقويم بخشي از هزينه‌ها و خسارات وارده داشته باشيم و به آن بپردازيم مراتب اين پردازش به شرح زير است:
1- اعضاء تيم مذاكره كننده به ماهو دولت در برجام 200 كيلو اورانيوم 20 درصدي را  اكسيد كردند و ما به ازاء آن قرار بود تحريم‌ها لغو شود و نشد به عبارت ساده در اين معامله 200 كيلو اورانيوم 20 درصدي داديم و هيچ چيز نگرفتيم.
2- اين معامله يا تعهد كه در آن ثمن رفع تحريم و مثمن 200 كيلو اورانيوم بود چند مي‌ارزيد؟
3- پاسخ ، با رجوع به سايت" يو اس - دي پارتمنت آمريكن انرژي" قيمت هر 10 ميلي‌گرم آن 930 دلار به قيمت 2018 در اينترنت قابل مشاهده براي همگان است.
4- بها يا ارزش اين تعهد و معامله با 1+5 جمعا چقدر مي‌شود؟ پاسخ را مي‌توان در محاسبه ساده زير به مبلغ بيش از 18 ميليارد دلار محاسبه كرد.
دلار 000/000/600/18=930 دلار ×10 ÷ 1000 ميلي گرم × 1000 گرم ×200 كيلو
5- خداوكيلي اين معامله نجومي يا تعامل با طرف مذاكره كننده در حالي كه هيچ تضميني براي اداي تكليف و تعهدات آنها در متن برجام وجود نداشت، آن هم از سوي دولت، عقلا معقول بود.اين فقط يك قلم خسارت وارده است. بايد يك تيم متخصص و متشكل از كارشناسان مالي دقيقا خسارت‌هاي ايران ناشي از عمل به تعهدات برجامي را كه دو قلم درشت آن برچيدن هزاران سانتريفيوژ و نيز بتن‌ريزي تاسيسات آب سنگين اراك است احصاء كند هزينه فرصت‌هاي از دست رفته در پيشرفت هسته‌اي را تقويم كند تا گوشه‌اي از خسارات به عمل آمده شفاف‌سازي شود.
6- در اين معامله برجامي كه فقط يك تعهد از ده‌ها تعهد نوشته و نانوشته آن اين مبلغ خسارت را بر بيت‌المال جمهوري اسلامي ايران تحميل كرده چه چيزي نصيب دولت و ملت ما شده است؟ پاسخ را اگر از زبان عضو دولت يعني رئيس كل بانك مركزي دولت يازدهم و دوازدهم بپرسيد مي‌گويد و گفته است تقريبا هيچ!
7- نصيب دولت و ملت كه چيزي نشد اما نصيب مذاكره كنندگان و امضاكنندگان برجام چه شد؟ جواب : به شرح مراتب زير با عدد و رقم و مبلغ قابل احصاء است.
الف - 5 سال حقوق و مزايا فوق‌العاده ماموريت سفر و مسافرت به پايتخت‌هاي كشورهاي اروپايي و انداختن عكس يادگاري با مقامات اروپايي و آمريكايي 
ب - دريافت مدال و نشان درجه يك و دو و سه خدمت و مزاياي مترتب بر ‌آن
مزاياي مترتب بر اين مدال و نشان چيست؟ و مبناي قانوني آن كدام است ؟
8- همراه هر مدال درجه يك 100 سكه بهار آزادي و هر مدال درجه 2 تعداد 75 سكه بهار آزادي و براي هر مدال درجه 3 تعداد 50 سكه طبق روال معمول نصيب مدال آوران مي‌شود كه مبناي قانوني اعطاي اين سكه‌ها در قوانين و مقررات موضوعه حداقل براي نگارنده معلوم نيست اما مزاياي قانوني مدال در قانون مديريت خدمات كشوري مشخص است.
9- علاوه بر مزاياي مطلاي مدال ، مزاياي نقدي نشان‌هاي دولتي به شرح زير است:(2)
نشان عالي 800 امتياز شغلي
نشان درجه يك 650 امتياز شغلي
نشان درجه دو 500 امتياز شغلي
نشان درجه سه 400 امتياز شغلي
10- تمامي امتيازات شغلي از جمله امتيازات شغلي مترتب بر نشان‌ها، طي مصوبه دولت در سال 95 به نصاب 50 درصد افزايش يافته است (3) كه شرح و تفسير مغايرت آن با قانون در همين ستون درج شد (4) به اين ترتيب  اگر امتياز شغلي ناشي از نشان درجه يك را به امتياز شغلي وزير كه طبق ماده 71 قانون مديريت 16000 مي باشد با افزايش 50 درصدي بيفزاييم امتياز شغلي وزير امور خارجه پس از برجام مي شود 24975 و از اين باب حقوق و مزاياي اعضاء تيم مذاكره كننده به همين ترتيب در دوران پسابرجام تا پس از اين توافق افزايش يافته است و آنها از مزاياي آن ناشي از اجراي بند 2 ماده 68 قانون مديريت خدمات كشوري بهره‌مند گرديده‌اند.
11- ختم كلام؛ با توجه به مراتب فوق اين سوال بي‌جواب مانده كه هزينه فايده برجام چيست و چه كساني از آن بهره‌مند شدند و چه سودي از اين كسب و كار برجامي نصيب ماليه عمومي كشور و مردم شده و چه چيزي نصيب دست‌اندركاران برجام گرديده است ؟ مردم مسلمان و حامي  نظام جمهوري اسلامي ايران آنقدر شعور دارند تا با ‌آگاهي از همه جوانب اين كسب و كار برجامي با توجه به مراتب فوق به سوال فوق پاسخ دهند هر چند برخي در دولت بخواهند با پاك كردن صورت مسئله نتيجه تقريبا هيچ نامعادله برجامي را پاك و بدون پاسخگويي به مردم مسئوليت تصميم نادرست خود را به گردن نظام بيندازند و طلبكار هم بشوند. واكنش طلبكارانه حاميان برجام به بيانيه رئيس محترم مجلس خبرگان رهبري مبني بر لزوم عذرخواهي دولت از مردم به خاطر بازي باخته با شيطان بزرگ را برد برد تلقي كرده بودند مويد اين ادعاست.اين واكنش منصفانه ، عادلانه و معقول نبود.
پي‌نوشت‌ها :
(1)- رسالت مورخ 10/12/94
(2)- بند 2 ماده 68 قانون مديريت خدمات كشوري
(3)- تصويب نامه شماره 162864 مورخ 21/12/96
(4)- رسالت مورخ 27/2/97

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9235/1/22327/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha