آرشیو
انتخاب نشریه


تکاپوي قطر براي تقويت توان نظامي در برابر عربستان
منازعه‌اي که عميق‌تر مي‌شود

فاطمه صالحي
  خبري که روزنامه فرانسوي لوموند منتشر کرد به‌مثابه بمب رسانه اي بود که باعث شد جنگ لفظي ميان مقامات قطري و سعودي بار ديگر شدت گرفته و اين بار رنگ و بوي نظامي به خود بگيرد.روزنامه لوموند در گزارش خود نوشت: عربستان سعودي به تازگي در نامه اي به کاخ اليزه اعلام کرده است که در صورت دستيابي قطر به سامانه ضد موشکي اس- ۴۰۰ روسيه، رياض آماده اقدام نظامي عليه قطر است.اين يکي از مستقيم ترين و بي پرواترين تهديدات نظامي عربستان عليه قطر به شمار مي آمد. اين خبر واکنش مقامات قطري را برانگيخت به طوري که «محمد بن عبدالرحمن آل ثاني» وزير خارجه اين کشور صراحتا اعلام کرد: سامانه اس- ۴۰۰ يک سامانه دفاعي است و نه هجومي بنابراين دليل اينکه برخي طرف‌ها اين سامانه را يک تهديد تلقي مي کنند، نمي فهمم. تصميم قطر براي تقويت تجهيزات نظامي و دفاعي خود يک مسئله کاملا حاکميتي است. اين تصميم هيچ ارتباطي به عربستان سعودي و ديگران ندارد.
«فهد بن محمد العطيه» سفير قطر در روسيه نيز اعلام کرد: بر اساس اصلِ حمايت از حاکميت ملي، اين حق قطر است که با خريداري تجهيزات نظامي دفاعي همچون اس- ۴۰۰ از حاکميت ملي خود دفاع کند. اگر اين اظهارات مقامات سعودي (تهديد نظامي) صحيح باشد، بايد بگويم که دوره و عصر حاکميت «قانون جنگل» که در آن امکان تهديد ديگران وجود داشت، به پايان رسيده است. ما زير چتر سازمان ملل هستيم و هيچکس حق ندارد اراده خود را به ما ديکته کند.
بعد از اين جنگ رسانه اي بود که مقامات قطري علنا بر تلاش خود براي پيوستن به ائتلاف ناتو و گسترش همکاري با کشورهاي غربي تاکيد کردند. وزارت دفاع قطر روز چهارشنبه گذشته اعلام کرده بود که با همکاري انگليس يک سيستم هوايي براي حمايت و دفاع از حريم هوايي قطر ايجاد کرده است. وزير دفاع قطر اعلام کرد که دوحه تمايل دارد به صورت کامل به عضويت ائتلاف ناتو درآيد. وي در ادامه افزود: قاطعانه مي گويم که ما در حال حاضر در شرايط بهتر از گذشته به سر مي بريم. قطر همکاري‌هاي
 عملي و واقعي با ائتلاف ناتو دارد که روز به روز افزايش مي يابد و ممکن است اين همکاري به حضور يکي از بخش‌ها يا مراکز تخصصي ائتلاف ناتو در قطر منجر شود.
عضويت در ائتلاف ناتو يکي از اهداف استراتژيک قطر به شمار مي رود به ويژه آنکه دوحه مي کوشد تا مراکز وابسته به اين ائتلاف را در خاک خود پذيرا باشد. قطر و ائتلاف ناتو آغاز سال جاري ميلادي يک توافق‌نامه امنيتي امضا کردند که در جريان آن بيانيه‌هاي محرمانه در چارچوب طرح همکاري استانبول ميان دو طرف رد و بدل مي شود.توجه قطر به عضويت در ائتلاف ناتو بيش از هر زمان ديگري در حال حاضر نمايان شده است چرا که تنش با کشورهاي عربي حوزه خليج فارس در سايه يک ساله شدن بحران اين منطقه ميان قطر و کشورهاي مذکور باعث مي‌شود تا دوحه بيش از پيش به فکر تقويت نظامي خود و کمک گرفتن از کشورهاي غربي براي گسترده تر کردن همکاري هاي نظامي اش و محدود نبودن به چند کشور عربي بيفتد.  
قطر همچنين در سال گذشته يک توافق نامه با روسيه در زمينه همکاري هاي نظامي امضا کرد. بعد از اين ماجرا بود که قطر تلاش‌هاي خود را براي پيوستن به ائتلاف ناتو افزايش داده و تلاش مي کند تا به ضمانت‌هاي امنيتي بيشتري براي محافظت از خود در برابر عربستان دست يابد.در دوره کنوني و با افزايش فشارهاي آمريکا بر ايران، قطر ديگر مانند گذشته نمي تواند از اين کشور براي تحقق منافعش در برابر همسايگان عربش استفاده کند. نزديکي به روسيه و پيوستن به محور آن نيز باعث مي شود تا قطر با کشورهاي اروپايي زاويه پيدا کند که اين مسئله مطلوب دوحه نيست.
حضور نظاميان ترک در خاک قطر نيز باعث نمي شود تا دوحه نسبت به قدرت کافي خود براي مواجهه با حمله احتمالي اعراب و در رأس آنها عربستان اطمينان خاطر لازم را به دست آورد چرا که در صورت وقوع جنگ ميان قطر و همسايگان عربش، ترکيه نمي‌تواند به صورت مستقيم وارد عمل شود زيرا آنکارا توافق‌نامه‌هاي رسمي بسياري با اين کشورها امضا کرده و تلاش مي‌کند تا خود را از تنش در رابطه با عربستان دور نگه دارد.سخنان اخير خالد بن محمد العطيه وزير دفاع قطر در خصوص ائتلاف ناتو در واقع اعلام رسمي اين کشور براي پيوستن به آن محسوب مي شود و در عين حال تأکيد دارد که دوحه مي تواند دايره همکاري خود را با ناتو افزايش دهد.
البته نبايد از اين نکته غافل بود که کشورهاي عضو ناتو از لحاظ محدوده جغرافيايي با يکديگر در ارتباط بوده و از هم جدا نيستند بنابراين نبود يک مرز جغرافيايي مستقيم ميان قطر و اين کشورها مي تواند به مانعي در اين مسير تبديل شود.
پيوستن قطر به ناتو باعث مي شود تا عربستان ديگر نتواند اين همسايه کوچک خود را به راحتي تهديد نظامي کند. بررسي تحولات ميان اين کشورها نشان مي دهد که آن طور که عربستان و ديگر کشورهاي عربي خليج فارس پيش بيني مي کردند قطر به راحتي تسليم خواسته هاي آنها نشده و بعد از آنکه خود را در بُعد اقتصادي از طريق ترکيه و ايران تأمين کرده و دست نياز به سمت اردوگاه عربستان دراز نکرد اينک به دنبال تقويت توان نظامي اش و گسترده تر کردن دايره آن تا اروپا است.
البته ناگفته نماند که ائتلاف ناتو به تازگي اعلام کرده که کشورهاي عضو اين ائتلاف به اروپا و آمريکا محدود مي شود و امکان عضويت قطر در آن نيست. بعد از اين بيانيه بايد ديد که آيا قطر براي پيوستن به ناتو دست به اقدامات جديدي مي زند  يا اينکه تلاش 
مي کند خود را به اردوگاه روسيه براي در امان ماندن از حملات احتمالي عربستان نزديک کند چرا که تنها يک روز بعد از اين اعلام مخالفت ناتو، سفير دوحه در مسکو اعلام کرد که دو کشور به دنبال ايجاد مراکز وابسته نظامي در قطر و روسيه هستند و اين اقدام تا پايان سال جاري ميلادي صورت مي گيرد. اين سخنان مسئول قطري نشان مي دهد که روسيه يکي از گزينه هاي قطر براي تقويت توان نظامي و يارگيري در برابر اردوگاه عربستان محسوب مي شود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9235/1/22319/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha