آرشیو
انتخاب نشریه


نگاه برخي صاحبنظران به 29 سال زعامت و رهبري حضرت آيت‌الله خامنه‌اي
پرچم به دست توست،جمع است خاطرم

عملكرد 29 ساله رهبر معظم انقلاب از صفحات درخشان تاريخ انقلاب اسلامي پس از حيات امام است . ايران امروز در اوج اقتدار و امنيت ملي است . دست پرقدرت رهبري و رزمندگان اسلام امكان هر گونه شرارت را از دشمن گرفته است و در سايه اين امنيت پيشرفت هاي چشمگير
 ملت ايران مورد حسد و كينه قدرت هاي جهاني است .
 خبرنگار رسالت با صاحب نظران مختلف گفتگو كرد و ديدگاه هاي آنان را در اين مورد جويا شد . 
 مهدي چمران؛ رئيس سابق شوراي شهر تهران: استقرار آرمان هاي امام خميني (ره) 
مديريت کلان رهبري معظم انقلاب استقرار آرمان‌ و نظرات  امام راحل بود. باتوجه به شرايط خاصي که براي کشور به‌وجود آمد و اتفاقات سختي که براي کشور رخ داد، ايشان به عنوان ناظر از ديدگاه بالاتر و اشراف بيشتري که به مسائل داشتند، توجه مي‌کردند و هرجا که نياز مي‌ديدند توصيه‌اي به مسئولان داشته باشند به‌صورت صريح بيان مي‌فرمودند و در مواردي مانند برجام نيز تذکرات کتبي دادند که البته متاسفانه آنگونه که بايد عملي و اجرايي نشد. رعايت مصلحت در اوج حكمت از ويژگي هاي بارز رهبر معظم انقلاب در طول سالياني است كه سكان هدايت و رهبري جمهوري اسلامي به دست ايشان سپرده شده است.
 مهدي فضائلي، فعال رسانه اي: حفظ انقلاب و مديريت بحران ها
 اگر بخواهيم به شکل بسيار موجز، عملکرد 29 ساله رهبر معظم انقلاب اسلامي را گزارش کنيم و يک دريا حرف و سخن را در پياله اي بگنجانيم، مي‌توانيم اين عملکرد را در دو سرفصل کلي جمع کنيم. نخست حفظ و تداوم انقلاب در مسير صحيح و اوليه خود و دوم، مديريت بحران‌هاي رنگ و وارنگ و هدايت کلان کشور از ميان امواج متلاطم به سمت ساحل امن و آرام.
 آيت الله کعبي، عضو مجلس خبرگان رهبري: مديريت بحران ها و گفتمان سازي
زنده کردن مکتب امام و مديريت کشور در عبور از بحران هاي 
حساس از ويژگي هاي مطلوب مديريت کلان مقام معظم رهبري به شمار مي رود. ويژگي دوم رهبري گفتمان سازي 
نظري متناسب با شرايط انقلاب اسلامي وجلوگيري از ايجاد انحراف در گفتمان انقلاب اسلامي است که بسيار حائز اهميت است.
 محسن هاشمي، رئيس شوراي شهر تهران: تدبير حفظ ملک
آيت الله خامنه اي در سه دهه سکانداري انقلاب اسلامي، داراي ويژگي هاي برجسته و منحصر بفردي بوده است که اگر فقط بخواهيم به يک ويژگي ايشان اشاره کنيم، 
مي توان "تدبير حفظ ملک" را يکي از خصوصيات برجسته ايشان به‌شمار آورد.
بارها در طول سه دهه رهبري ايشان، حوادث و رخدادهاي خطرناکي کشور را تا مرز درگير شدن در جنگ ومناقشه بين المللي 
پيش برد که تدبير و دورانديشي ايشان مانع آسيب ديدن کشور گرديد، در سال 1369و جنگ خليج فارس، برخي جريانات راديکال داخلي مي خواستند که ايران در حمايت از صدام وارد جنگ با آمريکا گردد، يک‌دهه بعد و در جريان حمله به کنسولگري ايران در مزار شريف، برخي به دنبال حمله ايران به طالبان و جنگ با افغانستان بودند، پس از واقعه يازدهم سپتامبر و قراردادن ايران در محور شرارت توسط بوش دوم، دو کشور افغانستان و عراق درگير جنگ شدند و خطر ايران را نيز تهديد مي کرد و در سال هاي اخير نيز با سناريو سازي و پرونده سازي براي ايران در شوراي امنيت ، دشمنان کشور قصد وارد کردن ايران در مناقشه اي 
نظامي با نظام بين الملل را داشته ودارند که در همه اين مقاطع حساس، با وجود تحريکات وشعارهاي نيروهاي مختلف تندروي داخلي، اين حکمت وتدبير مقام معظم رهبري بوده است که کشور را حفظ کرده و از درگير شدن ايران، در جنگي خسارت بار خودداري نموده است. 
 محمد حسين قديري ابيانه، فعال سياسي:  
دشمن شناسي و شناخت اهداف دشمن
واقع بيني، تدوين و حرکت به سمت آرمان‌ها، اعتماد به مردم  و تلاش براي شناساندن واقعيت‌ها به مردم و جلب مشارکت مردم  امري كه براي رسيدن به وضعيت مطلوب مورد توجه رهبري بوده است. رسيدن به وضعيت مطلوب باتوجه به دشمن شناسي و شناخت اهداف و خنثي کردن تلاش دشمن و حرکت کردن در مسيري که حضرت امام راحل ترسيم کرده بودند مورد نظر رهبري بوده است و اين همان حرکت اسلامي مبتني بر قرآن است.
 حميدرضا ترقي،عضو حزب موتلفه: قاطعيت و صلابت در تصميم گيري هاي رهبري
يکي از اصلي ترين وجوه مديريتي مقام معظم رهبري در سطح داخلي وخارجي قاطعيت ومقاومت مثال زدني ايشان  در برابر فشارهاي تحميلي داخلي وخارجي در راستاي  عدم عدول از اصول وآرمانهاي انقلاب بوده است. مقام معظم رهبري در بحران هاي مختلف وحوادث  بيشماري که پس از رحلت بنيانگذار انقلاب اسلامي رخ داده همواره با استقامت و مقاومت در برابر فشارهاي بيروني وعوامل خارجي نشان دادند که هرگز در برابر تصميماتي که منتهي به تغيير در موازين واصول انقلابي مي شود تسليم نمي شوند وبه هيچ وجه تحت تاثير فشارها قرار نمي گيرند.
 عبدالله ناصري؛ فعال سياسي اصلاح طلب: تدبير و دورانديشي در پرونده هسته اي
پايان دادن به پرونده هسته اي وآغاز مذاکرات با مديريت عالي مقام معظم رهبري وبه نمايش گذاشتن اقتدار جمهوري اسلامي ايران در مذاکره با قدرتمندترين کشورهاي دنيا از جمله ويژگي هايي است که مي توان بر نحوه مديريت کلان ايشان در سطح داخلي وهم خارجي تحسين گفت.مسئله هسته اي 
دقيقا مشابه آخرين هفته هاي پايان جنگ تحميلي بود که تبعات اقتصادي نامطلوبي را براي کشور رقم زده بود. نه تنها مديريت عالي کشور در زمان مذاکرات هسته اي نقش مهمي داشت بلکه هم اکنون نيز در دوران پسابرجام و با خروج آمريکا  از برجام همچنان نيازمند مديريت عالي مقام معظم رهبري هستيم.
 رضا صالحي اميري، رئيس کميته ملي المپيک: ايجاد ساختار و سيستم کارآمد
در بحث مديريت کلان رهبر معظم انقلاب اسلامي بايد ايجاد ساختار و سيستم کارآمد را در صدر شاخصه هاي مديريت کلان رهبري دانست. قانون محوري، پرهيز از اشرافي گري، عدالت محوري در توزيع منابع با محوريت محروميت زدايي و همچنين امانتداري بيت المال از جمله مولفه هاي مديريت عالي رهبر معظم انقلاب در طول سه دهه اخير است که ثمره آن ثبات، امنيت و اقتدار جمهوري اسلامي در منطقه و جهان بوده است. 
  لاله افتخاري، نماينده پيشين مجلس شوراي اسلامي وکارشناس فرهنگي –سياسي: رهبري بر دل هاي مردم مسلمان و آزاده جهان
يکي از ويژگي هاي بارز مقام معظم رهبري, رهبري بر دلهاي مردم مسلمان وآزاده غير مسلمان در سراسر دنياست به‌نحوي که با جرات مي توان گفت نگاه بشردوستانه ايشان به گروه يا مذهب خاصي تعلق ندارد بلکه ايشان با نگاهي متفاوت به نوع بشر دلهاي مردم را در سرتاسر جهان به خود جلب نموده اند به‌نحوي که تبعيت از رهبر فرزانه انقلاب اسلامي ايران و استماع سخنانشان در بين جوانان ساير ملل چيزي دوراز ذهن وغريب نيست. مردمي بودن رهبر انقلاب وراحت بودن مردم با ايشان در ديدارهاي صميمانه اي که در سراسر سال دارند از ويژگي هاي مديريت ايشان بر دلها وقلوب است. رهبري مقتدر و بيان مواضع بهنگام و درعين حال اقتدار وبرخورداري از صلابت در تصميم گيري از ويژگي هاي 
کلان مديريتي مقام معظم رهبري است که در برهه هاي مختلف زماني از فتنه 88 تا ساير مسائل ومشکلات در کشور از خود به نمايش گذاشته اند. تيزبيني و آينده نگري نيز از ويژگي هايي است که بيانگر تفاوت رهبر انقلاب با ساير مسئولين شده است.
 محمد جواد حق شناس، عضو شوراي شهر تهران: شخصيت موثر در جهان و منطقه
بي ترديد مقام معظم رهبري يكي از موثرترين شخصيتهاي سياسي در سطح منطقه وبين الملل در چند دهه گذشته بوده است كه نكته سنجي ،شناخت و هوشمندي سرشار نسبت به فضاي سياسي داخلي منطقه اي و بين المللي و ثبات قدم و استواري در اهداف  و سياستها از ويژگي هاي بارز ايشان مي باشد. 
 زهرا ساعي، نماينده مجلس: همه جانبه نگري 
در حوزه هاي روابط بين الملل و داخلي
از ويژگي هاي بارز رهبري اقتدار  و همه جانبه نگري در حوزه هاي روابط بين الملل و داخلي مي باشد. صراحت و شجاعت در کلام ايشان مشهود و هميشه به نفع مردم بوده است. جوان گرايي و حمايت ايشان از جوانان مثال زدني است. برگزاري جلسات با همه طيف ها و گروه هاي فکري و سياسي با توجه به ايام و مناسبت هاي مختلف از ويژگي هاي 
بارز رهبري است که موجب همدلي در آحاد مردم مي شود. بعد از امام راحل ايشان بهترين گزينه براي جانشيني بوده اند
و مشي ، اهداف و آرمان انقلاب را به بهترين وجه پيش برده اند.
ونيز استکبار ستيزي از نقاط بسيار درخشان و قابل تحسين ايشان است.
 خانم شهربانو اماني: حمايت از توليد ملي
يکي از مولفه هاي مهم مديريت رهبر انقلاب در طول سي سال اخير حمايت از توليد ملي و عدم وابستگي اقتصادي بود. موضوعي که حتي در دوران رياست جمهوريشان هم بر آن تاکيد داشتند. اقتصادي که تمامي توان در جهت حمايت از توليد ملي قرار گيرد و از اقتصاد تک محصولي وابسته به  نفت پرهيز شود. از ديگر ويژگي هاي مديريت کلان رهبري حمايت از دولت ها از هر طيفي بوده است که نظرات راهبردي در حمايت از دولت ها مي دادند. از سوي ديگر حمايت از دولت هاي مستضعف و تحت فشار بيگانگان از ديگر ويژگي هاي مديريت ايشان است. حمايت از حقوق زنان و خانواده همواره مورد  تاکيد ايشان بوده و قوانين حمايت از زنان و خانواده را به خصوص در سخنراني شهريور 1375 در جمع مردم استان آذربايجان مورد اشاره قرار دادند.
 محمد نصيري فرد، معاون امور بين الملل اتحاديه جهاني اساتيد مسلمان: صيانت از  کيان جمهوري اسلامي 
نقش جمهوري اسلامي ايران در مناسبات وحوادث جهان در سه دهه اخير بسيار قابل توجه است چرا که يکي از دلايل تاثير گذاري جمهوري اسلامي در حوادث منطقه که ايران را به عنوان قدرت برتر خاورميانه وغرب آسيا مطرح نموده در مديريت کلان رهبر فرزانه انقلاب اسلامي حضرت آيت الله خامنه اي مشهود است. آمريکا و رژيم جعلي صهيونيستي از دهه سوم انقلاب اسلامي سوداي به پايان رسيدن عمر نظام اسلامي را در سر مي پروراندند با اين استدلال که عمر انقلاب ها 
بيش از سي و پنج سال نيست اما مقام معظم رهبري با به هم ريختن  تئوري هاي نظري تمام کشورهاي قدرتمند جهان نشان داد نقش راهبردي ايشان مانع از وقوع تصورات آنها در حذف نظام جمهوري اسلامي شده است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9234/1/22212/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha