آرشیو
انتخاب نشریه


تكرار خيانت فرانسوي‌ها
بازي خطرناك ماكرون در زمين ترامپ

طي روزهاي اخير، مقامات اروپايي به صورتي هدفمند و برنامه ريزي شده، مشغول تکرار خواسته نامشروع و غير قانوني خود مبني بر «تغيير توافق هسته اي » و بسط آن به موضوعات موشکي و منطقه اي 
هستند. شواهد و مستندات موجود نشان مي دهد که کشورهاي اروپايي قصد دارند از «تغيير برجام» به عنوان پيش شرطي براي «بقاي توافق هسته اي»، آن هم به صورت حداقلي!  ياد کرده و سپس از مسئولين دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي کشورمان بخواهند تا خود را براي "انعقاد توافقي جديد" آماده کند! سوال اصلي اينجاست که اين بازي هدفمند از سوي چه منابع و افرادي هدايت و مديريت مي شود و تکليف دستگاه ديپلماسي ما در برابر اين  موضوع چيست؟
يک روزنامه روس به نقل از «يک منبع بلندپايه در وزارت امور خارجه فرانسه» نوشت: پاريس آماده آغاز مذاکرات با تهران بر سر يک توافق جديد بعد از خروج آمريکا از توافق هسته‌اي برجام است. روزنامه «ايزوستيا» (نقل‌شده در ايتارتاس) افزود:  کميته امور خارجي، دفاعي و نيروي مسلح سناي فرانسه اين موضوع را تأييد کرده و اضافه کرده پاريس احتمال امضاي توافقي جديد با ايران و خروج از «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) را بررسي مي‌کند. 
اين روزنامه نوشته «امانوئل ماکرون»، رئيس‌جمهور فرانسه در جريان ديدار اخيرش با «ولاديمير پوتين»، رئيس‌جمهور روسيه با او درباره حفظ برجام و در عين حال، تدوين سندي جديد که به امضاي 
همه طرف‌هاي توافق، از جمله آمريکا برسد، رايزني کرده است. ماکرون در ديدار با «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا هم اين موضوع را مطرح کرده است. به نوشته روزنامه روس، سند جديد بايستي تمامي موارد اضافه بر موضوع هسته‌اي که محل نگراني مشارکت‌کنندگان در توافق است را شامل شود. 
منبع مورد استناد «ايزوستيا» مي‌گويد: «علاوه بر موضوع سلاح‌هاي هسته‌اي ما درباره فعاليت‌هاي ايران در حوزه موشک‌هاي بالستيک و حضور نظامي روزافزون آن در خاورميانه هم نگراني داريم. به همين دليل است که مايل به آغاز يک فرآيند مذاکره‌اي جهاني و جامع با تهران هستيم.»اين منبع اضافه کرد: «مي‌خواهيم ايران اين را درک کرده و بپذيرد که لازم است با يکديگر عمل کنيم.»
يک منبع در سناي فرانسه هم ضمن تأييد اين موضوع گفته امانوئل ماکرون به دنبال گرد هم آوردن طرف‌هاي فعلي و سابق برجام دور ميز مذاکره و تلاش براي حصول يک توافق جديد و «اصلاح‌شده» با تهران است.«رابرت دل پيچيا»، معاون کميته امور خارجه، دفاعي و نيروهاي مسلح سناي فرانسه گفت: «هدف رئيس‌جمهور اين است که فرانسه ممکن است از توافق جديد با ايران خارج شود، اما فقط به اين دليل که مذاکراتي بر سر سند جديد و کامل‌تر را آغاز کند.»
واقعيت اين است که اصرار دوباره  مقامات اروپايي در خصوص «تغيير برجام»، محصول رايزني هايي است که طي يک هفته اخير ميان وزارت امور خارجه ايالات متحده آمريکا و سه وزير امور خارجه اروپايي صورت گرفته است. مايک پمپئو از وزراي اروپايي خواسته است تا ايران را بار ديگر و براي انعقاد توافقنامه اي جامع ( با هدف تحديد همزمان توان هسته اي، موشکي و منطقه اي ايران ) پاي ميز مذاکره کشانده و زمينه را جهت «مهار همه جانبه ايران» در منطقه  و نظام بين الملل فراهم کنند. به نظر مي سد مقامات اروپايي نيز در اين خصوص به دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا و مايک پمپئو و جان بولتون چراغ سبز نشان داده اند! 
چنانچه از مواضع اخير ديپلمات هاي اروپايي بر مي آيد، آنها در صدد تحميل توافقي جديد به ايران هستند که در نهايت، به تاييد کاخ سفيد و شخص ترامپ برسد! در اين معادله، موضوعاتي مانند «ارائه تضمين به ايران جهت حفظ نسخه فعلي برجام» و « استراتژي مهار ترامپ»اصالت و موضوعيتي ندارند. در حال حاضر، چينش ميز مذاکره اي جديد با ايران، به اصلي ترين دغدغه سران اروپايي تبديل شده است. اين در حالي است که حتي کليت حضور ديپلمات هاي کشورمان پاي اين ميز خطرناک است!امانوئل مکرون رئيس جمهور فرانسه از انعقاد توافي گسترده تر 
با ايران سخن به ميان آورده و خواستار تحديد قدرت منطقه اي و موشکي کشورمان شده است. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نيز خواستار مذاکره مجدد بر سر برجام ( با هدف تغيير توافق هسته اي ) شده و مدعي شده است که توافق هسته اي، توافقي کامل نبوده و بايد گسترش ( تغيير) يابد. 
تنها اقدامي که بازي خطرناک تروئيکاي اروپايي در زمين آمريکا را خنثي ساخته و از تاثير منفي آن بر معادلات سياست خارجي کشورمان جلوگيري مي کند، اعلام رسمي و قطعي« نافرجام بودن گفتگوها با اروپا » بر سر بقاي برجام است. بدون شک، تروئيکاي اروپايي نه تنها اراده اي براي حفظ برجام و ارائه تضمين هاي اقتصادي ، بانکي و اعتباري لازم به کشورمان را ندارند، بلکه در صددند با همان گويي  تعهدات محدود برجامي خود( که در اخيرا بيانيه بروکسل نيز شاهد آن بوديم ) ، نقشه شوم خود مبني بر «تحميل توافقي جديد» بر ايران را عملي سازند.همان گونه که اشاره شد، در اين معادله تروئيکاي اروپايي کاملا تحت مديريت و امر ايالات متحده آمريکا و دونالد ترامپ رئيس جمهور اين کشور عمل مي کند. بديهي است که در چنين شرايطي«اعتماد به اروپا»،نه تنها يک«خطاي محاسباتي» ، بلکه فراتر از آن «يک خطاي راهبردي»محسوب مي شود. خطايي که هزينه جبران آن بسيار سنگين و حتي غير ممکن به نظر مي رسد...

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9232/1/21988/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha