آرشیو
انتخاب نشریه


ترامپ افزايش تعرفه هاي فولاد و آلومينيوم را ابلاغ کرد
جنگ تجاري آمريکا و اروپا

يلبر راس، وزير بازرگاني ايالات متحده آمريکا جمعه ۳۱ مه ( ۱۰ خرداد)
گفت: «از نيمه شب امشب (پنج‌شنبه، به وقت واشنگتن) افزايش تعرفه واردات فولاد و آلومينيوم براي اتحاديه اروپا، کانادا و مکزيک اعمال خواهد شد.»در همين حال کارشناسان در مورد آغاز يک جنگ تجاري در جهان که مي‌تواند تهديدي براي رشد اقتصادي جهان باشد، هشدار داده‌اند ولي ترامپ در واکنش به اين هشدارها و برنامه اقدام‌ متقابل شرکاي تجاري آمريکا اعلام کرده که در صورت شکل گيري جنگ تجاري کشورش حتما پيروز خواهد شد.
در نخستين واکنش به اين خبر، ژان کلود يونکر، رئيس کميسيون اروپا گفت: «اعمال افزايش تعرفه آمريکا غير قابل قبول است. امروز روز بدي براي دنياي تجارت است. ما از منافع اروپا دفاع خواهيم کرد.»
رئيس کميسيون اروپا در ادامه تاکيد کرد که اروپا در برابر اين اقدام، روش «مقابله به مثل» را در پيش خواهد گرفت و در طي ساعات آينده اين اقدامات به صورت علني اعلام خواهد شد.وزير بازرگاني آمريکا پيش از واکنش اروپا گفته بود که حتي اگر اروپا تصميم به مقابله به مثل بگيرد، اين اقدامات تاثير خاصي بر روي اقتصاد آمريکا نخواهد گذاشت. سيسيليا مالمستروم، کميسر اتحاديه اروپا در امور تجاري نيز در واکنش به افزايش تعرفه اظهار داشت که اتحاديه اروپا عليه آمريکا به سازمان تجارت جهاني شکايت مي‌کند. مالمستروم افزود: واکنش اروپا متناسب با اقدام آمريکا و مطابق با قوانين سازمان تجارت جهاني خواهد بود.
مانفرد وبر، رئيس فراکسيون محافظه کاران پارلمان اروپا در حساب توئيتري خود نوشت :«اروپا به دنبال جنگ تجاري نيست اما اگر دونالد ترامپ تصميم بگيرد با اروپا همچون يک دشمن رفتار کند، ما چاره‌اي جز دفاع از صنايع، مشاغل و منافع اروپايي نداريم. ما در برابر اين تصميم آمريکا ساکت نخواهيم نشست.»
رئيس جمهور فرانسه در تماس تلفني با همتاي آمريکايي خود، تصميم کاخ سفيد براي افزايش تعرفه‌ واردات فلزات را «غيرقانوني» خواند و از تدارک پاسخي تلافي‌جويانه «به شيوه قاطع و مناسب» خبر داد.ماكرون گفت که از ديدگاه او، اين اقدام «اشتباه» بوده است و با دامن زدن به «ملي‌گرايي اقتصادي» در نهايت همه را متضرر مي کند.وي در همين رابطه در جمع خبرنگاران گفته بود: تصميم جديد دولت آمريکا به هر صورت اشتباه است؛ چرا که براي رسيدگي به عدم توازن هاي فعلي در عرصه بين‌المللي، بدترين شيوه يعني ملي‌گرايي اقتصادي را برگزيده است.
ماكرون ادامه داد: ملي‌گرايي هم يعني جنگ؛ اين همان اتفاقي است که در دهه 30 رخ داد.به نوشته ايرنا، اشاره وي به سال 1930 و زماني است که کنگره آمريکا در اوج رکود بزرگ اقتصادي، تعرفه‌هاي وارداتي سنگيني را اعمال کرده بود؛ اقدامي که به عقيده اقتصاد دانان، اوضاع اقتصادي اين کشور را حتي وخامت بيشتري بخشيد.
سخنگوي دولت بريتانيا نيز اعلام کرد: «ما از تصميم آمريکا براي افزايش تعرفه واردات فولاد و آلومينيم براي اروپا به بهانه مشکلات امنيت ملي ناخشنوديم. بريتانيا و ديگر کشورهاي اتحاديه اروپا از متحدين نزديک ايالات متحده آمريکا هستند و بايد به طور دائم و کامل از افزايش تعرفه معاف باشند.»
کانادا در پاسخ به تعرفه‌هاي گمرکي جديد واشنگتن بر واردات فولاد و آلومينيوم، تعرفه‌هاي تلافي جويانه‌اي بر ۱۲/۸ ميليارد دلار از کالا‌هاي وارداتي آمريکا وضع کرد.کانادا در پاسخ به تعرفه‌هاي گمرکي جديد آمريکا بر واردات فولاد و آلومينيوم، اقدامي 
تلافي جويانه را انجام داد و در مجموع ۱۶ ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار کانادا (۱۲ ميليارد و هشتصد ميليون دلار آمريکا) عوارض گمرکي روي محصولات وارداتي آمريکايي وضع کرد.
جاستين ترودو، نخست وزير کانادا، پنج‌شنبه گذشته در يک کنفرانس خبري اعلام کرد: «تعرفه‌هاي فولاد و آلومينيوم آمريکا کاملا غيرقابل قبول هستند. اين تعرفه‌ها توهيني به دوستي و شراکت ديرينه امنيتي کانادا و آمريکا و بخصوص توهيني به هزاران کانادايي است که همراه با نظاميان آمريکايي جنگيدند و کشته شدند. بايد باور داشته باشيم که در نهايت قضاوت درست صورت خواهد گرفت، اما فعلا، آنچه امروز در رفتار دولت آمريکا مي‌بينيم با چنين چيزي همخواني ندارد».
کريستيا فريلند، وزير امور خارجه کانادا، نيز در اين باره گفت: تعرفه‌هاي اعمال شده کانادا عليه آمريکا متناسب با اقدامات آمريکا صورت گرفته است و از اول ژوئيه (۱۰ تير) اجرايي مي‌شود.
وي افزود: کشورش تعرفه‌هاي آمريکا را بر اساس قرارداد تجارت آزاد آمريکاي شمالي (نفتا) و در سازمان تجارت جهاني به چالش خواهد کشيد.واشنگتن پيشتر کانادا و مکزيک را از تعرفه‌هاي فلزات معاف کرده بود تا به آن‌ها فرصت دهد مذاکرات 
موفقيت آميزي درباره توافقنامه تجاري جديد داشته باشند. اما واشنگتن آخرين پيشنهاد همسايگان خود را براي پذيرش سهم بيشتر آمريکا در توليد خودرو‌هاي آمريکاي شمالي در ازاي ناديده گرفتن ساير مطالبات جنجالي اش رد کرد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9231/1/21926/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha