آرشیو
انتخاب نشریه


هشدار به دستگاه ديپلماسي
بازي مشترك آمريكا و اروپا در مواجهه با برجام

بخش سياسي خارجي: اظهارات اخير مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، ضمن پرده برداري دوباره از «اروپاي غير قابل اعتماد» ،حاکي از مذاکرات پنهاني و آشکاري دارد که ميان واشنگتن و بروکسل در حال انجام است. 
فدريکا موگريني در پايان نشست وزراي خارجه اتحاديه اروپا گفت که اتحاديه اروپا در حال بررسي مشوق‌هاي اقتصادي براي ايران به منظور حفظ برجام است.مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا همچنين تاکيد کرد که حفظ برجام براي اتحاديه اروپا، موضوعي منحصر به مسائل اقتصادي نيست بلکه براي اتحاديه اروپا اين يک موضوعي امنيتي است.او گفت: ما به طور عمده درباره تدابيري براي حفظ توافق و تعهدات اقتصادي‌مان در قبال ايران صحبت کرديم، اما براي ما مسئله تنها منافع اقتصادي نيست بلکه منافع امنيتي است، چون ما معتقديم در نبود توافق، امنيت منطقه و اروپا در خطر خواهد بود.
موگريني در بخش ديگري از اين سخنراني در پاسخ به يک سؤال تاکيد کرد که اتحاديه اروپا در قبال ايران، نگراني‌هاي مشترکي با آمريکا دارند از قبيل برنامه موشک بالستيک اين کشور و برخي موضوعات منطقه.به گفته او، اتحاديه اروپا در اين موضوع که برجام بهترين راه براي پرداختن به نگراني‌هاي آمريکاست، اتفاق نظر دارد؛ نگراني‌هايي که به گفته موگريني، اتحاديه اروپا با آمريکا درباره آنها اشترک نظر دارد.
ايالات متحده آمريکا در صدد هدايت و مديريت بازي برجامي اتحاديه اروپا ( خصوصا تروئيکاي اروپايي ) 
مي باشد. مذاکرات آمريکا- اروپا با همين هدف همچنان ادامه دارد. خروجي مذاکرات آمريکا و تروئيکاي اروپايي
( که بخش اعظم آن در قالب ديپلماسي پنهان صورت گرفته است )، تاکيد مشترک اخير آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل مکرون رئيس جمهور فرانسه در خصوص تکميل توافق هسته اي با گنجاندن موضوعات موشکي و منطقه اي مربوط به ايران است. اصرار اخير مقامات اروپايي در خصوص "تغيير برجام" در همين راستا قابل ارزيابي است. مقامات اروپايي خود نيز به خوبي مي دانند که به واسطه خروج يکجانبه ايالات متحده آمريکا از برجام، قاعدتا موضوع "اعمال تغيير در توافق هسته اي " نيز منتفي مي باشد  اما مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا به همراه وزراي خارجه کشورهاي اروپايي در حال هدايت نقشه  مشترکي در اين خصوص مي باشند. اين بار نيز مقامات آمريکا، انگليس، فرانسه و آلمان (به مانند يکسال قبل) در حال چينش پازل مشترکي با يکديگر هستند که تصوير نهايي آن، منفعتي براي کشورمان ندارد. از سوي ديگر، مايک پمپئو اعلام کرده است که واشنگتن عليرغم خروج از برجام خواستار ادامه همکاري با اروپايي‌ها پيرامون توافقي جديد درباره ايران است! به عبارت بهتر، مقامات اروپايي در عين اينکه سخن از ايستادگي در مقابل عواقب و تبعات اقدامات برجامي واشنگتن سخن به ميان مي آورند، در حال رايزني با کاخ سفيد براي شکل دهي مذاکرات هسته اي جديد با ايران هستند. حداقلي ترين موضوعاتي که آمريکا و تروئيکاي اروپايي قصد تحميل آن به ايران را دارند، عبارت از تحديد توان موشکي ايران و دائمي کردن محدوديتهاي هسته اي کشورمان است. بنابراين، اغراق در محاسبه واقعيات موجود و القاي جدايي اروپا از آمريکا ( پس از خروج ترامپ از برجام )، مواردي هستند که به تلقي واقع بينانه ما نسبت به آنچه در فضاي سياست خارجي کشورمان مي گذرد آسيب مي زند.واقعيت امر اين است که  اصلي ترين دغدغه مقامات اروپايي، مديريت و هدايت مناسبات  بروکسل و  واشنگتن در ذيل پيمان آتلانتيک شمالي است. در اين معادله، "برجام" صرفا نقش يک "ابزار" و " موضوع تبعي" را براي اروپايي  ها دارد. آنچه براي کاخ اليزه اهميت دارد، جلوگيري از تبديل "شکاف " موجود ميان آمريکا و اروپا به يک " منازعه " است. ماکرون رئيس جمهور فرانسه در اظهارات اخير خود تاکيد کرده است که دليلي ندارد بر سر برجام و خروج ايالات متحده آمريکا از توافق هسته اي، منازعه اي ميان دو سوي آتلانتيک( آمريکا و اروپا) صورت گيرد. بنابراين، آنچه براي رئيس جمهور فرانسه اصالت و موضوعيت دارد، حفظ توافق هسته اي با ايران نيست، بلکه "مديريت مناسبات دو سوي آتلانتيک" است. متعاقبا، بديهي است که برجام در چنين معادله اي نقش يک "متغير مستقل" را ندارد! مکرون ، آنگلا مرکل و ترزا مي به عنوان سه سياستمدار ارشد اروپايي در صددند توافق هسته اي با ايران را به موضوع و دستمايه اي جهت معاملات تاکتيکي با دولت ترامپ تبديل کنند. از اين رو هيچ گاه شاهد اتخاذ مواضع قاطعانه تروئيکاي اروپايي در دفاع از برجام نبوده و نخواهيم بود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9230/1/21829/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha