آرشیو
انتخاب نشریه


مقاومت، قواعد جديد را ترسيم کرد
صبح موشکي

فرزاد فرهادي
  بامداد سه شنبه ۲۹ ماه مي ۲۰۱۸ را بايد نقطه عطفي در واکنش مقاومت فلسطين به حملات مکرر جنگنده‌هاي رژيم صهيونيستي به غزه و نيز شهادت و زخمي کردن شماري از فلسطيني ها در تظاهرات بازگشت بزرگ در نزديکي غزه با فلسطين اشغالي دانست زيرا نيروهاي مقاومت فلسطين دست کم ۲۲ موشک به سمت اراضي اشغالي شليک کردند که از زمان جنگ ۵۱ روزه در تابستان سال ۲۰۱۴ تاکنون چنين حمله‌اي سابقه نداشته است و مهم‌تر از آن ناتواني گنبد آهنين صهيونيست‌ها در دفع اين حملات موشکي بود.
جنبش هاي مقاومت جهاد و حماس فلسطين از اين حملات تمجيد کردند. جنبش مقاومت اسلامي فلسطين(حماس) با صدور بيانيه اي موشکباران صبح سه‌شنبه را در راستاي حق طبيعي براي دفاع از ملت فلسطين دانست.در بيانيه حماس آمده است: آنچه صبح سه‌شنبه انجام شد در چارچوب حق طبيعي براي دفاع از ملت ما و واکنش به جنايات قتل اسرائيلي ها و هدف قرار دادن و ترور رزمندگان در رفح و شمال غزه است. حماس اشغالگران اسرائيلي را مسئول تشديد و وخامت بيشتر اوضاع دانست.
عبداللطيف القانوع سخنگوي حماس نيز گفت: «اشغالگران اسرائيلي در تغيير قواعد بازي و تثبيت هر معادله جديدي شکست خواهد خورد. خويشتنداري مقاومت در غزه در حق واکنش و سکوت آن به خاطر مراعات منافع ملت ما  است و ناشي از ضعيف نيست. هر که گمان مي کند که خويشتنداري مقاومت در واکنش نشان دادن و سکوت آن به خاطر منافع ملت ما ناشي از ضعف در موضع گيري يا عقب نشيني از گزينه هايش است، نادان است. مقاومت حکيم است و توان وارد کردن ضربه به دشمن و وارد کردن بهاي سنگين به سبب جناياتش را دارد».
داود شهاب، مسئول دفتر رسانه اي  جهاد اسلامي فلسطين گفت: «جهاد اسلامي فلسطين:خون ملت ما بي ارزش نيست تا تروريست ها آن را ناديده بگيرند و با اقدام بازدارنده روبه‌رو نشوند. واکنش مقاومت با شليک موشک در صبح ديروز به سوي شهرک‌هاي صهيونيست نشين در اطراف غزه مبارک است. کرامت ملت ما گران‌ترين است. تبريک و تهنيت به دلاوراني که در راستاي کرامت ما تلاش مي کنند و با وجود محاصره و آلام فراوان دست به اقدام عليه صهيونيست‌ها مي زنند. واکنش مقاومت را در دفاع از ملت خود عليه تروريست‌هاي اشغالگر تبريک مي گوييم».
در مقابل صهيونيست‌ها از اين حمله موشکي خشمگين شدند. بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي براي فلسطيني ها در غزه به دنبال حملات موشکي مقاومت فلسطين خط و نشان کشيد.وي گفت: ارتش اسرائيل با تمام قدرت به حملاتي که ديروز به شهرک‌هاي اطراف غزه شد واکنش نشان خواهد داد. گروه‌هاي فلسطيني تاوان سنگيني به خاطر آنچه سه‌شنبه صبح انجام دادند خواهند پرداخت. واکنش اسرائيل شديد خواهد بود و ارتش گزينه‌هايش را براي واکنش بررسي مي کند.نخست وزير رژيم صهيونيستي حماس را مسئول دانست و به رجزخواني پرداخت و افزود: اسرائيل به حملات جهاد اسلامي و حماس به عنوان اقدامي که مستوجب واکنش است مي‌نگرد. روزنامه صهيونيستي معاريو نيز از سه سناريويي که انتظار غزه را پس از حملات موشکي مقاومت فلسطين به شهرک هاي صهيونيست نشين، مي کشد، خبر داد.«يوسي ملمان» تحليلگر نظامي صهيونيست اعلام کرد: سناريوي نخست حمله گسترده نيروي هوايي اسرائيل مشابه آنچه در حال حاضر بر اساس گزارش هاي دريافتي از غزه وجود دارد. سناريوي دوم واکنش حماس که به جنگ ختم خواهد شد و سناريوي سوم دستيابي به آتش بس و تبادل اسرا و آغاز عمليات بازسازي غزه با مشارکت مصر، اتحاديه اروپا، آمريکا و تشکيلات خودگردان.اين حمله موشکي مقاومت فلسطين از آن حيث اهميت دارد که منطقه بيش از قبل آبستن حوادث جديدي است و صهيونيست‌ها دست به حملات مکرر به سوريه مي زنند، دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا از برجام خارج شده و تحرکات تل آويو و متحدانش در سايه حمايت آمريکا در منطقه خاورميانه بيش از قبل شده است.
اما مقاومت فلسطين با اين حملات موشکي به دنبال ترسيم قواعد درگيري پس از تجاوزهاي متوالي اشغالگر است مقاومت فلسطين با اين حملات موشکي به دنبال ترسيم قواعد درگيري پس از تجاوزهاي متوالي اشغالگر است. موشکباران شهرک هاي صهيونيست نشين درصبح سه‌شنبه هشتم خرداد که دشمن صهيونيست آن را بزرگترين و شديدترين واکنش از زمان پايان جنگ در سال ۲۰۱۴ توصيف کرده است؛ در واقع نوعي واکنش طبيعي به ادامه حملات ارتش اسرائيل به مواضع مقاومت فلسطين در ماههاي اخير است.
مشخص است که صبر مقاومت فلسطين در قبال اقدامات اسرائيل لبريز شده است به ويژه که اين رژيم به حماقت‌هاي مکرر ادامه مي دهد و مي کوشد که قواعد درگيري جديد را به گونه اي که دست مقاومت را ببندد، تغيير دهد که اين مورد قبول مقاومت فلسطين  نيست و حمله موشکي به شهرک هاي صهيونيست نشين اطراف غزه در واقع اين پيام را براي تل آويو به دنبال داشت که حالت سکوت موقت به ارتکاب جنايات ضد ملت فلسطين سپري شده است.
«عدنان ابو عامر» کارشناس امور اسرائيل در صفحه فيس‌بوک خود نوشت: حملات صبح سه شنبه بايد قبل از اين انجام مي شد زيرا ادامه تلاش هاي اشغالگران براي فرسودن توان مقاومت از حيث نيروي انساني، استخباراتي و لجستيکي سبب شده بود که دشمن به جنايات خود بدون اينکه واکنشي دريافت کند، ادامه مي داد. دشمن صهيونيست شايد مرتکب درک اشتباه از اين مواضع فلسطيني ها مبني بر اينکه فلسطيني ها مايل به جنگ نيستند، شد. اين موضع گيري بايد کم شود و به شکل مجاني به دشمن اطمينان داده نشود زيرا اين رژيم از مواضع خالي مقاومت به هدف قرار دادن رزمندگان فلسطيني روي آورد. مقاومت به بخشي از اقدامات ناقض حال آتش بسي که از زمان جنگ ۲۰۱۴ وجود داشت، واکنش نشان داد به ويژه که مقاومت سطح خواسته هاي خود را بيش از حد لازم به خاطر شهروندان و اينکه متهم نشود که غزه را به جنگ تمام عيار مي کشاند اما اين وضع نمي توانست ادامه پيدا کند و به قول معروف ضربه اي به سمت راست صورتم بزن تا سمت چپ صورتم را نيز به سويت برگردانم.اين کارشناس فلسطيني با اشاره به تهديدات مسئولان رژيم صهيونيستي ضد مقاومت پس از اين حملات افزود: اين تهديدات جدي است اما به مفهوم جنگ فراگير نيست. ما به توان مقاومت براي رساندن پيام عملياتش به اشغالگران اعتماد داريم».
«ابراهيم المدون» تحليلگر فلسطيني نيز در فيس بوک خود مي نويسد: «موشکباران مقاومت ضد شهرک هاي مجاور غزه در راستاي تثبيت قواعد درگيري و اينکه آماده رفتن به سوي اقدامات بيشتر در صورتي که اشغالگران به تجاوزات خود ادامه دهند، است.هنوز زود است که از جنگ نظامي فراگير صحبت شود اما آنچه ما در آن به سر مي‌بريم جنگ تمام عيار است. مسيرهاي بازگشت و تلاش‌ها براي شکستن محاصره از طريق راه انداختن کشتي‌هاي شکست حصر وجود دارد و اسرائيل در محاسبات خود بازنگري خواهد کرد. مقاومت به دنبال ترسيم قواعد درگيري با آتش از طريق واکنش نشان دادن به وقاحت و بي شرمي اشغالگران است به ويژه پس از آنکه حق فلسطيني ها را پايمال کرده و مسالمت آميز بودن تظاهرات بازگشت را عاملي براي کشن شهروندان بي گناه قرار داده است و از روند مسالمت آميز سوء استفاده مي کند و خون فلسطيني‌ها را ناديده مي شمارد».
قدر مسلم آن است که اوضاع پس از حمله موشکي به شهرک هاي صهيونيست نشين مشابه آنچه در قبل وجود داشت، نخواهد بود و معادله جديدي رقم خورده است. بدون ترديد صهيونيست‌ها دست به حملات گسترده هوايي خواهند زد کما اينکه گزارش رسانه اي گواه آن است و مقاومت فلسطين هم بعيد است که حملات گسترده صهيونيست ها را برتابد.آنچه اهميت دارد اين است که مقاومت فلسطين قواعد درگيري جديدي پس از حملات مکرر صهيونيست‌ها ترسيم کرده است به ويژه که تل آويو معمولا اگر پاسخي پس از حملات و تجاوزات خود دريافت نکند گستاخ تر از قبل به حملات خود ادامه مي دهد و اين موضوعي است که تحولات سوريه گواه آن است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9230/1/21826/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha