آرشیو
انتخاب نشریه


توطئه هاي واشنگتن در منطقه ادامه دارد
راز وحشت آمريکا از عمليات ارتش سوريه

فرزاد فرهادي
ارتش سوريه پس از اينکه موفق شد که دمشق و حومه آن را امن کند در راستاي بسط حاکميت سوريه بر تمامي اراضي خود حرکت کرده و به دنبال گشودن جبهه جديدي عليه گروه‌هاي مسلح در جنوب اين کشور است. اين حق دولت سوريه است که بر همه اراضي خود مسلط شود. علاوه بر آن از بُعد اقتصادي نيز تسلط بر همه مناطق در سوريه از اهميت بسزايي برخوردار است به ويژه جنوب سوريه و درعا در اولويت اصلي دمشق با دلايل اقتصادي و گشودن باب تجارت با اردن است.
طبق گزارش روزنامه الوطن سوريه بيش از نيمي از شهر درعا تحت کنترل گروه‌هاي مسلح است. همچنين مناطق داعل، ابطع، محجه و انخل در حومه درعا تحت سيطره آنهاست. گروه‌هاي مسلح بر شهرک‌هاي طرنجه، جباتا الخشب، اوفانيا و المکاسر در استان قنيطره نيز مسلط هستند.ارتش سوريه طي روزهاي گذشته اعلاميه هايي در جنوب سوريه پخش کرده که در آن خطاب به ساکنان آمده است: ارتش سوريه براي رهايي شما از ساکنان و تروريست‌هايي که شهرها و روستاهاي شما را ويران کرده اند، مي جنگد. ارتش سوريه پيروز خواهد شد. بيايد با هم با تروريسم و حاميان آن مبارزه کنيم. جنگي که براي همه مصائب به بار آورد در شرف پايان است. ادامه حمل سلاح به نتيجه اي نخواهد رسيد. بر زمين گذاشتن سلاح و پيوستن به آشتي ملي ضامن جان شما و توقف خونريزي است. ارتش سوريه ضامن سلامت و ثبات و امنيت درعاست.
همچنين ارتش سوريه از گروه‌هاي مسلح خواست که سلاح خود را بر زمين بگذارند. در اين اعلاميه خطاب به گروه‌هاي مسلح بيان شده است: جان خود را به خطر نيندازيد. کساني که شما را به سوي مرگ سوق دادند و شما را به تخريب و ويراني و کشتار کشاندند کجايند؟ همگي از شما دست برداشتند. در برابر شما دو گزينه بيشتر وجود ندارد؛کشته شدن يا سلاح را بر زمين گذاشتن. قبل از اينکه زمان از دست برود تصميم خود را بگيريد.اما در اين ميان آمريکا و رژيم صهيونيستي به شدت نگران عمليات احتمالي ارتش سوريه در جنوب سوريه هستند. آمريکا تهديد کرد اگر سوريه آتش‌بس را نقض کند، با واکنش متناسب و البته شديد واشنگتن مواجه خواهد شد.
در همين راستا، هدر نائورت سخنگوي وزارت خارجه آمريکا مدعي شد از بابت وقوع عمليات قريب‌الوقوع در منطقه کاهش تنش واقع در جنوب‌غرب سوريه نگران است. وي در ادامه ادعاهاي خود افزود: «آمريکا به‌عنوان ضامن منطقه کاهش تنش ميان روسيه و اردن، اقدامات جدي و متناسبي را در پاسخ به نقض آتش‌بس از سوي دمشق اتخاذ مي‌کند».
بدون شک اراضي سوريه در معرض حملات رژيم صهيونيستي و آمريکا قرار دارد و آنها براي حمايت از گروه‌هاي مسلح دست به حملاتي در مناطق مختلف سوريه از جمله ديرالزور و حمص زده و مي زنند. آمريکايي ها به دنبال جان بخشيدن به گروه‌هاي مسلح و تروريستي هستند که رمقي براي آنها نمانده و در آستانه فروپاشي قرار دارند به ويژه که نشانه‌هاي پيروزي دولت سوريه در اين جنگ بزرگ روز به روز نمايان تر مي شود.
پس از پايداري ارتش سوريه و فروپاشي گروه‌هاي تروريستي در بسياري از مناطق شاهد توسعه فرايند آشتي ملي در بيشتر جغرافياي سوريه هستيم. اين در شرايطي است که عمليات مقاومت مردمي در الرقه ضد آمريکايي ها توسعه پيدا کرده و ضربات مهلکي به آمريکايي ها وارد کرده است. جداي از تحولات الرقه، ارتش سوريه و متحدانش در شرق و غرب ديرالزور و شرق حمص و باديه سوريه و ديرالزور ضربات مهلکي به آمريکايي ها و همپيمانانش وارد کرده اند. هدف ارتش سوريه نابودي طرح هاي توسعه طلبانه آمريکايي ها در شرق سوريه است. اگر آمريکايي ها نگران عمليات هستند و تحرکات جنون واري انجام مي دهند به علت عمليات نظامي برق آسا و طرح‌ها و تاکتيک هاي نظامي ارتش سوريه است که آمريکايي‌ها را سخت به ستوه آورده است.
آمريکايي ها پس از هر حمله به مواضع ارتش سوريه و متحدانش منتظر مي مانند تا روند اقدام خود و نتيجه را ببينند اما ارتش سوريه و متحدانش در عرصه ميداني پاسخ آمريکايي ها را با پيشروي هاي خود مي دهند.
ارتش سوريه ابتکار عمل را در شرق سوريه و ديگر مناطق در دست گرفته است و علت عصبانيت آمريکا نيز همين است.واقعيت اين است که آمريکايي ها از زمان شروع بحران سوريه مايل به ماندن سوريه در هرج و مرج و بحران هستند. آنها علاوه بر حمايت از گروه‌هاي مسلح دست به حملات موشکي و هوايي زده اند. اما ارتش سوريه براي مقابله با تحرکات گروه‌هاي مورد حمايت آمريکا در شرق و شمال شرق و جنوب سوريه به تلاش هاي خود ادامه مي دهد.
«جمال الزعبي» نماينده پارلمان سوريه در گفتگويي با اسپوتنيک به راز ترس و وحشت ايالات متحده آمريکا از عمليات ارتش سوريه در جنوب سوريه پرداخت و گفت: «هشدارهاي آمريکا درباره عمليات ارتش سوريه در جنوب سوريه به اسرائيل مربوط است. اهتمام آمريکا به جنوب سوريه و هشدار دادن درباره عمليات ارتش سوريه ربطي به غيرنظاميان آنگونه که واشنگتن ادعا مي کند ندارد بلکه به بحث حمايت آمريکا از اسرائيل و جولان اشغالي در جنوب مربوط است به ويژه که ارتش سوريه به دنبال آزادسازي همه مناطق تحت کنترل گروه‌هاي مسلح در جنوب سوريه به موازات مرزهاي اردن و فلسطين اشغالي است. ارتش سوريه اقداماتي را شروع کرده که از جمله آنها پخش اطلاعيه و درخواست از گروه‌هاي مسلح براي بر زمين گذاشتن سلاح شان و ضرب الاجلي است که براي آنها تعيين کرده و پس از آن عمليات شروع خواهد شد.
اين نماينده پارلمان سوريه گفت: اين قبيل تهديدات خللي بر عزم ارتش سوريه و رئيس جمهور سوريه براي بازپس گيري اراضي سوريه ايجاد نمي کند. هشدارها درباره آزادسازي سرزمين سوريه قابل قبول نيست به ويژه که آمريکا فقط به دنبال منافع اسرائيل و حفظ امنيت آن در منطقه است.
سرتيپ «علي مقصود» کارشناس امور راهبردي گفت: در حقيقت ارتش سوريه از مدتها قبل به گروه‌هاي مسلح هشدار داده بود که سلاح خود را بر زمين بگذارند. ارتش سوريه اقدام به اعزام نيروها و تجهيزات از حدود دو هفته قبل کرده است و از چهارشنبه گذشته اين تدارکات را تقويت کرده و مقدمات براي شروع عمليات در جنوب سوريه از حومه شمالي و شمال غربي درعا را فراهم کرده است. ارتش سوريه به سرعت نبرد را رقم خواهد زد.
قدر مسلم آن است که ارتش سوريه که تاکنون در جبهه هاي متعددي در حال جنگ بود پس از پيروزي هاي به دست آمده توان مضاعفي پيدا کرده و نيروهاي خود را از جبهه هاي تحت کنترل به مقابله با گروه‌هاي مسلح اعزام مي کند تا معادله جنگ را به نفع خود تغيير دهد و علت نگراني آمريکايي ها نيز شکست تمام عيار در سوريه است و تحرکات واشنگتن نيز در اين راستا با هدف تحت الشعاع قرار دادن تصميم دمشق صورت مي گيرد اما تجارب گذشته ثابت کرده که دولت سوريه تحت تاثير اين هشدارها قرار نخواهد گرفت.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9229/1/21727/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha