آرشیو
انتخاب نشریه


زخم کارساز بر پيکره سعودي‌ها
زلزله سياسي رياض در پيش است

بخش سياسي خارجي: وليعهد عربستان سعودي که دستانش به خون صدها هزار مسلمان بي‌گناه در سوريه، لبنان، فلسطين، عراق، يمن و بحرين آغشته است ،مدتي است در انظار عمومي حاضر 
نمي شود! واقعيت امر اين است که مقامات آل سعود به شدت نگران افشاي اخبا مربوط به زخمي شدن بن سلمان هستند زيرا اين مسئله، اوج آشفتگي در دربار سعودي ها را به تصوير مي کشد. اين موضوع به خودي خود نشان مي دهد که جدال شاهزاده هاي 
سعودي براي کسب قدرت، بسيار جدي تر از آن چيزي است که تصور مي شود. از سوي ديگر، بن سلمان به شدت نسبت به آينده سياسي خود هراسان است زيرا تضميني نسبت به عدم حذف فيزيکي وي در آينده اي نزديک وجود ندارد.زخمي شدن وليعهد سعودي و غيبت وي در مقابل رسانه ها و انظار عمومي، مقدمه اي 
جهت وقوع يک زلزله سياسي جدي در رياض است. اختلافات دربار سعودي و شکست‌هاي متعدد منطقه اي و سياسي آنها ، 
به زودي زمينه ساز سقوط رژيم سعودي خواهد شد.  وليعهد رژيم سعودي احتمالا در حادثه تيراندازي در کاخ الخزامي در اوايل ارديبهشت ماه زخمي شده باشد. چرا که وي پس از آن حادثه ناپديد شده است. پس از اين گزارش اين مسئله به سرعت در رسانه‌هاي داخلي و خارجي پيگيري شد و آل‌سعود را وادار به واکنش کرد. در نخستين قدم رئيس دفتر «محمد بن سلمان» تصويري از وي را منتشر کرد تا نشان دهد که وي زنده است اما اين تصوير هيچ تاريخي نداشت و مشخص نبود براي چه زماني است. رسانه هاي سعودي نيز اقدام به انتشار اخباري با هدف 
رد کردن شايعات مربوط به کشته شدن بن سلمان کردند. 
خبرگزاري رسمي عربستان بدون پرداختن به اخبار منتشر شده درباره دليل غيبت طولاني وليعهد اين کشور در انظار عموم، مدعي تماس تلفني وي با صدراعظم اتريش شد.
 در ادامه خبرگزاري عربستان بامداد چهارشنبه گذشته با انتشار عکسهايي از وليعهد سعودي، نوشت، او در جلسه هيئت وزيران اين کشور حضور داشته است. کاخ «اليزه» نيز خبري را در مورد گفتگوي «امانوئل ماکرون» رئيس جمهور فرانسه با بن سلمان منتشر کرد. خبرگزاري رسمي عربستان (واس) نيز تصاويري را منتشر کرد که رياست بن سلمان را در نشست شوراي امور اقتصادي و توسعه اين کشور نشان مي‌داد. اما اين تصاوير هيچ کدام شايعه زخمي شدن بن سلمان را رد نکرده است. اکنون رسانه‌هاي عربي و انگليسي بيشتر از احتمال زخمي شدن بن سلمان خبر مي‌دهند.
پايگاه صوت العرب به نقل از منابع آمريکايي نوشته است که وليعهد سعودي در حادثه تيراندازي در کاخ پادشاهي در منطقه الخزامي مجروح شده است. اين منابع مي‌گويند که بن سلمان پس از اين حادثه با بالگردي از محل خارج شده است. به نوشته اين پايگاه، ترديدهايي دراين باره که او درمان شده يا همچنان در بيمارستان بستري است وجود دارد.
در همين حال، «مجتهد» افشاگر معروف سعودي نيز نوشته است که صحبتها درباره زخمي شدن بن سلمان در حادثه الخزامي افزايش يافته است. به نوشته وي احتمال دارد بن سلمان به زودي براي تکذيب خبرها درباره او با يک رسانه مصاحبه کند. مجتهد در صفحه توئيترش نوشته که گويا طرح انتشار تصاويري از بن سلمان شکست خورده است.
چند روز پيش از اين نيز يک حساب کاربري در توئيتر که به «محمد بن نايف» وليعهد سابق عربستان نسبت داده مي‌شود نوشته بود:«تصاويري که از بن سلمان منتشر شد، قديمي است. 
بن سلمان از زمان حادثه الخزامي، هنوز از چشم رسانه‌ها مخفي است. حتي قرار بود او در ورزشگاه «الجوهره» در جده حاضر شود ولي حاضر نشد. اطلاعات نشان مي‌دهد، خبرهاي مجروح شدن او در حادثه تيراندازي کاخ، درست است. جراحت او خطر جاني ندارد، ولي اگر اين را فاش کند، براي او در ادامه مسيرش، خطرساز خواهد شد.
در کل به نظر مي‌رسد سياستهاي رسانه‌هاي عربستان با هدف رد کردن شايعات مربوط به زخمي شدن بن سلمان، شکست خورده است.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9227/1/21458/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha