آرشیو
انتخاب نشریه


دكتر محمدجواد لاريجاني، دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه :
دولت، خود را از تلگرام بازي فارغ كند

دكتر محمدجواد لاريجاني مي‌گويد: دولت بايد از 
"تلگرام بازي" خود را فارغ کند و به حوزه فضاي مجازي به عنوان يک ميدان و عرصه بسيار مهم و بابرکت و با زمينه نگاه کند. 
لاريجاني در پاسخ به اين سوال تسنيم كه از وي پرسيد؛چرا روحاني اصرار دارد همه تصور كنند وي با فيلترينگ تلگرام مخالف است؛گفت: پايه اول حرف ايشان که تضمين "دسترسي عمومي و آزاد به اطلاعات" است با در نظر گرفتن مسائلي که امنيت جامعه، امنيت ملي يا امنيت زندگي فردي را تهديد مي‌کند، مبناي قابل دفاعي است. پايه دوم استدلال جناب آقاي روحاني اين است که "فعاليت آزاد" (بدون فيلترينگ) پيام رسان‌هاي خارجي در کشور تا حد زيادي اين دسترسي آزاد به اطلاعات را تضمين مي‌کند. اين نگاه، مبنايي سست و مخدوش دارد که در فهم پديده "دسترسي ديجيتال" در شرايط امروز طرح مي‌گردد. نبايد مسئله "دسترسي" را با هيجانات ساده طرف استفاده کننده  ارزيابي کرد.
وي با بيان اينکه پيام‌رسان‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي  هم از لحاظ عملياتي و هم از لحاظ نحوه کار با داده‌ها داراي نظام‌هاي بسيار پيچيده و مهمي هستند، کلمه "اطلاعات" را نامناسب‌ترين اصطلاح براي بيان عمليات پيام‌رسان‌ها دانست و گفت: صورت مسئله دسترسي به ذهن و فکر استفاده کننده و تأثير مورد نظر را گذاشتن و فعل مورد نظر را دامن زدن است. صورت مسئله يک طراحي مهندسي و عملياتي وسيع است که در آن "دسترسي به فکر افراد مورد هدف"، کليدي است.لاريجاني افزود: در مقابل، حکومت در جنبه‌هايي از پيام‌رساني ديجيتال- که هم امنيت ملي و هم امنيت اجتماعي-فرهنگي و هم امنيت زندگي خصوصي تک تک شهروندان عزيز ايراني را مورد تهديد قرار مي‌دهد -مسئوليت مقابله دارد: دولت مسئوليت اجرايي براي توسعه زيرساخت را دارد و قوه قضائيه که مسئوليت پاسداري از حقوق عامه را برعهده دارد و مجلس که ديده بان منافع ملي بايد باشد؛ جمعا در اين خصوص مسئوليت دارند.
لاريجاني افزود: اين تکنولوژي مي‌تواند "بُراق"  تيزپردازي براي ميدان‌داري "حق" باشد و تکيه‌گاه حق مداران براي دستيابي مستمر به بصيرت بالاتر.اينها همه پتانسيل‌هاي موجود است. بحث بر سر همين موضع است: آيا بايد آستين را بالا بزنيم و کمر همت ببنديم و شبکه‌اي امن، ارزان و راحت و همه جايي براي بستر اين امور ايجاد کنيم يا برعکس "خود" را ناتوان بدانيم و ميدان را به پيام‌رسان‌هاي خارجي-که همه بر مبناي مديريتي پشت پرده 
و مهندسي تخاصمي طراحي شده‌اند-بسپاريم؟
وي در ادامه سخنان خود تصريح کرد: بحث مدرن "اطلاعاتي" امروز اين است که بهمن اطلاع‌نماها چه بلايي بر سر دستيابي به اطلاعات آورده‌اند؟ به نحوي که اگر حادثه‌اي اتفاق بيفتد آيا امکان دستيابي به تصويري مطمئن از حادثه وجود دارد يا اينکه عبور از لايه‌هاي ضخيم "اطلاع نماها" عملاً راهي جز تسليم را باقي نمي‌گذارند؟ به قول يکي از متفکرين غربي معاصر، فکر انسان غربي امروز مانند صفحات زيراکس است که دست به دست مي‌شود ولي نسخه اصلي در کار نيست!! اين بلايي است که برسر حقيقت آمده است.
وي در خصوص معقول بودن فيلترکردن يک پيام‌رسان خارجي نيز گفت: حکومت در هر سه شاخه اجرايي، قضائي و تقنيني موظف است که امنيت ملي، امنيت اجتماعي و امنيت فردي را در مقابل تهديدها حفظ کند. 
 وي با بيان اينکه چهار زمينه بايد مورد حمايت دولت با جديت و با ميدان‌داري نيروهاي باسواد و جوان و پرتحرک باشد، مورد نخست را "تکميل شبکه داخلي با سرعت، ارزان و قابل اعتماد" برشمرد و توضيح داد: مقصود من زيرساخت است که البته بايد افراد، شرکت‌ها و موسسات روي اين زيرساخت شبکه‌هاي اجتماعي و دسترسي‌ها را شکل دهند. اين شبکه‌ها کاملا داخلي است و در مقابل نفوذ بايد بسيار هوشيار باشند.
لاريجاني دومين زمينه‌اي که دولت مي‌تواند به فضاي مجازي در کشور کمک کند را کمک به شکل‌گيري مراکز "داده بزرگ" دانست که خود ميدان مهم علمي و فني است و مي‌تواند به شبکه‌هاي اجتماعي خدمات ارائه کند.
رئيس پژوهشگاه دانشهاي بنيادي ادامه داد: سومين زمينه، کمک به شکل‌گيري مراکز محاسبات سريع «اچ پي سي» است که مي‌تواند خدمات گوناگون را در بستر بومي ارائه دهد.
وي ادامه داد: زمينه چهارم کمک به شکل‌گيري گريد محاسباتي و سپس"ابرهاي محاسباتي" است که مي‌توانند به نحو توزيع شده و با کاهش چشمگير قيمت به کامپيوترهاي شخصي و محلي خدمات ارائه دهند.
وي در بخش ديگري از اين گفتگو اظهار كرد: ما بايد انبوه استعدادهاي عالي را به سوي فعاليت پايه‌اي در اين گونه زمينه‌ها سوق دهيم؛ سپس مشاهده خواهيم کرد که چه غوغايي بپا خواهند کرد و ديگران انگشت حسرت و شگفتي به دهان خواهندبرد! 
محمدجواد لاريجاني درباره نسبت محدودسازي تلگرام با موضوع چندصدايي و دموکراسي پرسيديم؛ بويژه آنکه پس از فيلترينگ تلگرام يکي از مهمترين محورهاي انتقاد رسانه هاي دوم خردادي به اين موضوع از موضع دفاع از چندصدايي و دموکراسي بوده است؛ گفت:  اولاً اين سخن از کساني که آلوده به فتنه 88  يا شورش‌هاي 78 هستند، شبيه شوخي است! کساني که با تمام توان و البته وقاحت وارد ميدان کودتا عليه جمهوريت شدند، راجع به چند صدايي 
و يا دموکراسي دلواپسي داشته باشند!!
دبير ستاد حقوق بشر کشورمان با طرح اين سوال که آن چندصدايي که با پيام‌رسان‌هاي مديريت شده دشمنان ما تضمين شود چه نوع صداهايي است؟ گفت: کافي است شما گشت‌و‌گذاري بکنيد و حجم عمليات را مختصرا رصد کنيد: توهين و دشمني با اساس اسلام و مکتب اهل بيت، دشمني با امام(ره) و راه امام، دشمني کينه‌توزانه با نظام جمهوري اسلامي، ولايت فقيه و استقلال کشور و ... اينها حجم عمده استفاده شده در اين پيام‌رسان‌ها است. اين به غير از سازمان‌دهي شورش، فتنه و عمليات تروريستي است.لاريجاني برهمين اساس تصريح کرد: چند صدايي که با کمک پيام‌رسان‌هاي مديريت و نظارت شده دشمن مطرح است، در خدمت مهندسي افکار عمومي و فضاي عمومي و سوق کشور به سوي بهم ريختگي سياسي-اقتصادي و بالاخره براندازي است. آيا اينها تضمين دموکراسي است؟! 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9226/1/21430/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha