آرشیو
انتخاب نشریه


پيام‌هاي متناقض از نشست وين
عراقچي: نسبت به حفظ برجام مطمئن شديم

بخش سياسي خارجي: برگزاري نشست کميته بررسي برجام در وين، آن هم در برهه زماني فعلي از اهميت ويژه اي برخوردار بود. اين نشست، با هدف بررسي راهکارهاي عملي اعضاي 1+4
( تروئيکاي اروپايي، چين و روسيه )براي حفظ توافق هسته اي برگزار شد. سيد عباس عراقچي در اين خصوص مي گويد : ما هنوز به اين تصميم نرسيده‌ايم که در برجام خواهيم ماند يا نه و اين امر بستگي به اين موضوع دارد که چگونه ديگر اعضاي برجام مي‌توانند آثار و تبعات خروج يک عضو برجام را جبران کنند، به‌خصوص کشورهاي اروپايي بايد به ما بگويند که چگونه در نبود آمريکا و بازگشت تحريم‌هاي اين کشور، مي‌توانند منافع ايران را در برجام تضمين کنند.وي با اشاره به برگزاري جلساتي بين ايران و اروپا در سطح کارشناسي، معاون وزير خارجه و وزير خارجه در طول دو هفته گذشته در ارتباط با برجام و خروج آمريکا از اين توافق بين‌المللي، افزود: ما در اين جلسات نظرات يکديگر را مي‌شنويم و قطعا اين بررسي‌ها در نتيجه و نوع تصميم‌گيري ما در ارتباط با برجام موثر خواهد بود.عراقچي با بيان اينکه جلسات کارشناسي ما با اروپا در سطوح مختلف برگزار شده است، تصريح کرد: در اين جلسات در مورد حوزه‌هاي مختلف تحريم‌ها از جمله انرژي شامل نفت و گاز، بخش صنعت، خودرو، حمل و نقل، مسائل مربوط به هواپيما، مسائل بانکي و بيمه‌اي گفت‌وگو کرده‌ايم.
همچنين عراقچي پس از نشست وين اعلام کرده است که کشورهاي انگليس، فرانسه، آلمان ، روسيه و چين نسبت به حفظ برجام متحد بوده و هم اکنون ما نسبت به حفظ برجام مطمئن تر شده ايم.
با وجود سيگنال‌هاي مثبتي که از سوي دستگاه ديپلماسي کشورمان مخابره مي شود، در آن سو شاهد سيگنال‌هاي ديگري هستيم که نمي توان به سادگي از کنار آنها گذشت. امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه  گفت فرانسه مخالف تحريم‌هاي يک‌جانبه عليه ايران است اما 
نمي توانيم از شرکت‌هاي فعال خودمان در آمريکا محافظت کنيم.ماکرون گفت دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا به دليل اينکه توافق هسته اي با ايران در دوران باراک اوباما، رئيس جمهوري پيشين آمريکا مذاکره شده است، اين توافق را دوست ندارد."ميخائيل اوليانوف" نماينده دائم روسيه در سازمان‌هاي بين المللي در وين در گفتگو با خبرگزاري «نووستي» اعلام کرد که ايران بشدت نگران عواقب اقتصادي تصميم رئيس جمهوري آمريکا در مورد خارج شدن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است و به همين دليل کاملا منطقي بود که ابعاد اقتصادي اين اقدام يک‌جانبه آمريکا در مرکز توجه اين دور از نشست کميسيون مشترک برجام در وين قرار داشته باشد و طرفين دورنماي تحقق اين توافقنامه را مورد بررسي قرار دادند.لازم به يادآوري است که دور ديگري از نشست‌هاي کميسيون مشترک برجام، براي نخستين بار بدون حضور نماينده‌اي از طرف آمريکا، روز جمعه در وين برگزار شد. اوليانوف بعد از پايان اين نشست، با اعلام اين مطلب به خبرنگار اين خبرگزاري گفت: «به عقيده من، ما در مسير درستي قرار داريم و شانس ادامه اجراي توافقات در چارچوب برجام کاملا واقعي است و در صورت وجود اراده سياسي لازم از سوي همه طرفين شرکت کننده در آن، امکان موفقيت در اين زمينه وجود دارد.»اين ديپلمات بلندپايه روس همچنين يادآور شد که کميسيون مشترک برجام بايد حداقل هر سه ماه يکبار تشکيل جلسه بدهد و تا زماني که اين توافقنامه پابرجاست، اين ملاقاتها نيز بطور مرتب ادامه خواهند داشت. به گفته وي، رايزني‌هاي قبلي در تاريخ 16 ماه مارس برگزار شده بود. بنابراين نشست بعدي کميسيون مشترک برجام، مي بايست در اواسط ماه ژوئن تشکيل ميشد، ولي بعد از خروج آمريکا و درخواست طرف ايراني، زودتر برگزار شد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9226/1/21429/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha