آرشیو
انتخاب نشریه


بازخواني تجربيات درس آموز برجامي

محمدكاظم انبارلويي
anbarloee.ir
مقام معظم رهبري در ديدار با مسئولان و كارگزاران نظام 6 تجربه 
درس آموز مذاكرات برجام را يادآور شدند كه اگر به آن توجه نشود، در گفتگو با اروپا و ديگر اعضاي 1+4 و نيز در نگاه به ديپلماسي خارجي آسيب خواهيم خورد. خلاصه اين تجريبات را مي توانيم در زير مرور كنيم:
1- تعامل با آمريكا ممكن نيست چون بدعهد هستند و نقض پيمان 
مي كنند. اكنون نه تنها ايران بلكه ديگر كشورهاي جهان و حتي شركاي آمريكا نيز اين تجربه عيني را دارند لمس مي كنند.
2- تجربه تلخ برجام نشان داد كه بهانه آنها فقط هسته اي نيست. آنها مؤلفه هاي قدرت ايران و اقتدار ملت را نشانه گرفته اند.
3- عقب نشيني و انعطاف از دشمني آمريكا نمي كاهد بلكه آنها را گستاخ تر و جسورتر مي كند.
4- ايستادن در برابر زياده خواهي ها، آنها را عقب مي نشاند. به رسميت شناختن حق غني سازي محصول مذاكره نبود، محصول ايستادگي دانشمندان و تداوم غني سازي تا 20 درصد بود.
5- اروپا همراه آمريكاست، بدعهدي آنها را در مذاكرات دوران دولت اصلاحات تجربه كرديم.
6- گره زدن مسائل كشور به ويژه مشكلات اقتصادي به برجام، يك خطاي بزرگ است و كشور را معطل گفتگوهاي خارجي مي كند.
اگر دولت و وزارت خارجه اين 6 تجربه عيني را آويزه گوش خود نكنند، نمي توانند سياست خارجي كشور را بر اساس ريل منافع و مصالح ملي مديريت كنند. نگاه دولت به سياست خارجي در حوزه برجام يك كجراهه بود كه راهبردهاي امنيتي و اقتصادي كشور را تابعي از متغير راهبردهاي دشمن مي كرد.
اينكه گفته مي شود؛ برجام آمريكا را رسوا كرد، در جامعه جهاني شكاف انداخت و آمريكا به لحاظ حقوقي و اخلاقي در مذاكرات شكست خورد، با اساس، فلسفه و اهداف گفتگو نمي خواند. اين ديدگاه در بيانات مقام معظم رهبري مورد نقد قرار گرفت و فرمودند: «ما مذاكره كرديم 
تحريم هاي ظالمانه برداشته شود، نبايد دلخوش باشيم كه آمريكا بي آبرو شد يا بين آنها و اروپا شكاف ايجاد شد!»
رهبري انقلاب با هوشمندي و درايت، نقشه راه را نشان دادند و به اين سؤال كليدي پاسخ دادند كه نحوه مواجهه دولت با خروج آمريكا از  برجام چه بايد باشد؟ نكات زير واقعاً مبتني بر حكمت سياسي است. بازخواني آن خالي از لطف نيست؛
الف- واقع بين باشيم و صادقانه آنچه را اتفاق افتاده، به مردم بگوييم.
ب- قبول كنيم اقتصاد كشور را با برجام نمي شود درست كرد.
ج- حق ايران است كه پس از خروج آمريكا از برجام و تداوم بدعهدي اروپا فعاليت هاي تعطيل شده هسته اي را آغاز كند. دولت هرچه زودتر بايد در اين مورد تصميم بگيرد.
د- دولت محكم بايستد و حل مشكلات اقتصادي مردم را در دستور كار قرار دهد و از ظرفيت هاي عظيم انساني و سرزميني كشور در حل مشكلات مدد بگيرد. 
ه- دولت، اقتصاد را مردمي كند، بداند اقتصاد دولتي جواب 
نمي دهد.
و- دشمن مدام تزريق نااميدي و القاي بن بست و ناتواني مي كند. دولت و مردم با اين جنگ رواني مقابله كنند. كشور يكپارچه در برابر فريبكاري آمريكا و اروپا بايستد.
ز- عناصر سياسي و مطبوعاتي از سرزنش كردن يكديگر بپرهيزند و نگذارند يك دوقطبي برجامي كه مورد نظر آمريكاست شكل بگيرد. همه تلاش‌ها معطوف به حل مشكل شود نه اينكه مشكل جديدي پديد آيد.
رهبر معظم انقلاب يك ساعت و نيم در عصر چهارشنبه گذشته با نشاط و اميدوار ظاهر شدند، هم درد را درست بيان كردند و هم درمان آن را نشان دادند. 
رئيس جمهور محترم هم يك ساعت وضعيت كشور و توانايي هاي ايستادگي كشور در برابر بدعهدي و ستم آمريكا را بيان كردند. اولين سخن رئيس جمهور اين بود كه؛ «آنچه آمريكا امروز مي گويد سخن تازه اي نيست، حرف‌هاي كهنه متعلق به 40 سال پيش است.» اين حقيقتي كه رئيس جمهور به آن تقوه كردند نشان مي دهد تلاش‌هاي ديپلماتيك دولت يازدهم و دوازدهم در نرم كردن موضع آمريكا و با انعطافات برجامي جواب نداده است. آمريكا همان موضع يا مواضع خصمانه 40 سال گذشته را حتّي شديدتر ادامه مي دهد. اين سخن رئيس جمهور همان حقيقتي را بيان مي كند كه رهبر معظم انقلاب به عنوان اولين تجربه برجامي فرمودند؛ «تعامل با آمريكا جواب نمي دهد. »
رئيس جمهور در اين نشست گفتند: «كشور را چه با برجام و چه بدون برجام به خوبي اداره مي كنيم.» لذا طمع دشمن را با بيان يكصدايي در داخل عليه آمريكا هدف قرار دادند. رئيس جمهور پذيرفت آمريكا بدعهد است و اميدي هم به اروپا نيست و تاكيد كرد: «ملت پشت سر رهبري ايستاده و آمريكا نمي تواند كشور را به زانو درآورد.»
چهارشنبه گذشته فضاي ديدارها و گفتگوها بر سر سفره افطار پس از سخنان رهبر معظم انقلاب و رئيس جمهور صميمانه و برادرانه بود. همه جناح‌ها و شخصيت هاي سياسي با ديدگاه‌هاي متفاوت، گويي به يك جمع بندي رسيده اند و آن اينكه از بگومگوهاي داخلي بايد پرهيز شود و همه با قدرت در برابر زياده خواهي و شرارت آمريكا و اروپا بايستند. اگر بخواهيم محصول نشست چهارشنبه گذشته را در يك جمله خلاصه كنيم، آن جمله اين است كه فصل جديدي از مقاومت در برابر استبداد و استكبار جهاني در چهل سالگي انقلاب شروع خواهد شد كه با فصول گذشته نبرد با آمريكا متفاوت خواهد بود. 


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9226/1/21427/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha