آرشیو
انتخاب نشریه


اهداف پشت پرده مايک پمپئو از تداوم رايزني هاي برجامي با اروپا
مذاکرات واشنگتن و تروئيکاي اروپايي

فخرالدين اسدي
 اظهارات مايک پمپئو، وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا در خصوص توافق هسته اي با ايران، بازتاب گسترده اي در محافل سياسي و رسانه اي دنيا داشته است. اکثر تحليلگران مسائل بين الملل از اين اظهارات به مثابه "تقابل تمام عيار کاخ سفيد با ايران" ياد کرده و شروط بيان شده از سوي وزير امور خارجه جديد آمريکا را غير قابل تحقق دانسته اند.
مواضع پمپئو در حالي مطرح مي شود که مذاکرات ايران و تروئيکاي اروپايي بر سر حفظ توافق هسته‌اي همچنان ادامه دارد. مذاکراتي که ايالات متحده آمريکا ظاهرا در آن نقشي ايفا نمي کند، اما در پشت پرده، مشغول رايزني با سران اروپايي در تقابل با تهران مي باشد. طي روزهاي اخير، بسياري از رسانه هاي آمريکايي و تحليلگران مطرح حوزه روابط بين الملل، به ترامپ در خصوص رويکرد مغرضانه اش در قبال ايران هشدار داده اند؛ هشدارهايي که اگرچه تا کنون مورد توجه رئيس جمهور آمريکا و همراهانش مانند نيکي هيلي و  جان بولتون قرار نگرفته است، اما در آينده اي نزديک مي تواند به پاشنه آشيل قدرت ترامپ و همراهانش تبديل شود.
اکثريت قريب به اتفاق تحليلگران مسائل بين الملل بر اين باورند که اظهارات پمپئو، نوعي پرده برداري علني از رويکرد تقابلي مطلق کاخ سفيد با نظام و ملت ايران و اعلام رسمي تلاش آنها براي براندازي نظام جمهوري اسلامي بوده است. اين در حالي‌است که چنين مسيري از سوي جيمي کارتر، دونالد ريگان، بوش پدر، بيل کلينتون، بوش پسر و اوباما نيز طي شد و نتيجه اي جز شکست و تباهي براي واشنگتن نداشت! در اين معادله، مايک پمپئو به پيام آور شکست دولت ترامپ در مقابل جمهوري اسلامي ايران تبديل شده است؛ عدم موافقت اوليه اکثر اعضاي سناي آمريکا با حضور پمپئو در مسند وزات امور خارجه، بي دليل نبوده است! بنابراين اظهارات پمپئو را بيشتر مي توان جنگ رواني يک تازه کار عليه جمهوري اسلامي دانست.
روزنامه نيويورک تايمز در خصوص  اخير پمپئو مي نويسد:
"پمپئو وعده داده است در صورت از سرگيري فعاليت‌هاي هسته اي ايران، فشاهاي مالي بي سابقه اي عليه ايران وارد خواهد شد. اين رويکرد  بدون شک مملو از اشتباه و خطاست. اين يک "استراتژي" نيست، بلکه تفکر خودخواهانه اي است که منجر به درگيري و منازعات بيشتر در خاورميانه مي شود. در اين معادله، آمريکا در موضع پايين تري قرار دارد، زيرا دونالد ترامپ يک قرار داد چند جانبه بين المللي را لغو کرده و از آن کناره گيري کرده است"
نکته بعدي در خصوص رويکرد واقعي  تروئيکاي اروپايي نسبت به برجام است. تروئيکاي اروپايي به صورت همزمان و در حالي که با مقامات وزارت امور خارجه کشورمان در راستاي آنچه "حفظ برجام" مي‌خوانند در حال رايزني و مذاکره هستند، مشغول مذاکره با "مايک پمپئو" وزير خارجه آمريکا و ديگر ديپلمات‌هاي اين کشور نيز هستند. پمپئو اخيرا شروط 12 گانه‌اي را در خصوص انعقاد توافق جديد با ايران اعلام کرده است که از جمله آنها مي توان به بازرسي از اماکن نظامي ايران، توقف توان موشکي ايران و آزادي زندانيان آمريکايي اشاره کرد؛ شروطي که برآورده ساختن آنها اساسا ناممکن است. در همين جهت بود که رهبر معظم انقلاب در سخنراني اخير ابتکار عمل را به دست گرفتند و به جاي اين که آمريکا و يا احتمالا اروپا شرايطي را براي ايران مطرح کند، معظم له چند شرط اساسي را به مثابه تضمين‌هاي عملي اروپا به ايران جهت تداوم برجام با اروپا اعلام کردند و عدم تحقق آن ها را به معناي پايان يافتن برجام از سوي ايران دانستند.
با اين حال تروئيکاي اروپايي سعي دارند با اتخاذ رويکردي متناقض، پارادوکسيکال و چند گانه، ايران را نسبت به پذيرش توافق جديد با ايالات متحده ترغيب کنند. همان گونه که تاکيد شد، مايک پمپئو از همان لحظه خروج ايالات متحده آمريکا از توافق هسته اي، مشغول رايزني هاي فشرده با وزراي امور خارجه کشورهاي اروپايي در خصوص نحوه و چگونگي مواجهه با فضاي فعلي شکل گرفته در نظام بين الملل است. 
وزارت خارجه آمريکا  در بيانيه اي رسمي اعلام کرد که مايک پمپئو وزير امور خارجه اين کشور در روزهاي اخير در مورد ايران با همتايان انگليسي، فرانسوي و آلماني خود صحبت کرده است. در قسمتي از اين بيانيه آمده است:
"آمريکا و متحدان اروپاييش در جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته اي و مقابله با فعاليت هاي بي‌ثبات کننده ايران در منطقه منافع مشترک قوي دارند. وزيرامور خارجه بر کارهاي خوبي که طي ماه هاي گذشته براي مقابله با تهديدهاي مشترک داشته ايم، تاکيد کرد و گفت که او اميدوار است همکاري هاي مستحکم خود ادامه داده و به جلو حرکت کنيم!"
بديهي است که اگر طرف اروپايي، تضمين هاي لازم در خصوص حفظ برجام (تضمين هايي که از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي مورد تاکيد قرار گرفت) را ارائه نکنند و به بازي خود در زمين آمريکا ادامه دهند، آثار و تبعات خروج ايران از توافق هسته اي گريبانگير آنها خواهد شد.
 آنچه مسلم است اين که متعاقب خروج آمريکا از برجام، ادامه بازي اتحاديه اروپا و خصوصا سه کشور آلمان، انگليس و فرانسه در زمين ايالات متحده آمريکا قابل پذيرش نيست. خروجي مذاکرات آمريکا و تروئيکاي اروپايي، تاکيد مشترک اخير آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه در خصوص تکميل توافق هسته اي با گنجاندن موضوعات موشکي و منطقه اي مربوط به ايران است. اصرار اخير مقامات اروپايي در خصوص "تغيير برجام" در همين راستا قابل ارزيابي است. مقامات اروپايي خود نيز به خوبي مي دانند که به واسطه خروج يک‌جانبه ايالات متحده آمريکا از برجام، قاعدتا موضوع "اعمال تغيير در توافق هسته اي" نيز منتفي است، اما مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا به همراه وزراي خارجه کشورهاي اروپايي در حال هدايت نقشه مشترکي در اين خصوص مي باشند.
 اين بار نيز مقامات آمريکا، انگليس، فرانسه و آلمان (به مانند يکسال قبل) در حال چينش پازل مشترکي با يکديگر هستند که تصوير نهايي آن، منفعتي براي کشورمان ندارد. هم اکنون ايران در يک سوي معادله‌اي قرار دارد که واشنگتن و تروئيکاي اروپايي در سوي ديگر آن هستند. در اين ميان، تفکيک بازي آمريکا و اروپا بزرگترين خطاي راهبردي در حوزه سياست خارجي کشورمان محسوب مي شود.
وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا  اعلام کرده است که واشنگتن علي‌رغم خروج از برجام خواستار ادامه همکاري با اروپايي‌ها پيرامون توافقي جديد درباره ايران است! به عبارت بهتر، مقامات اروپايي در عين اينکه سخن از ايستادگي در مقابل عواقب و تبعات اقدامات برجامي واشنگتن سخن به ميان مي‌آورند، در حال رايزني با کاخ سفيد براي شکل‌دهي مذاکرات هسته اي جديد با ايران هستند. در چنين شرايطي، تنها راه باقيمانده براي تروئيکاي اروپايي، جدايي کامل از بازي ايالات متحده در قبال برجام و تامين واقعي و مستند خواسته هاي بر حق جمهوري اسلامي ايران (در حوزه هاي اقتصادي، اعتباري، بانکي ، نفتي و ...) مي باشد. بدون شک هر اندازه اتحاديه اروپا بيشتر به بازي در زمين آمريکا تن دهد، هزينه هاي شکست بروکسل در اين معادله افزايش بيشتري خواهد يافت؛ موضوعي که بسياري از تحليلگران مسائل اروپا نيز در اين خصوص به سران قاره سبز هشدار داده اند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9226/1/21423/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha