آرشیو
انتخاب نشریه


به بهانه آزادي خرمشهر

محمدكاظم انبارلويي
anbarloee.ir
36 سال پيش که بانگ مارش نظامي در صدا و سيماي جمهوري اسلامي پيچيد و خبر آزادي خرمشهر اعلام شد، مردم به خيابان‌ها ريخته و شادي خود را به رخ دشمنان ايران و اسلام کشيدند. همه منتظر بودند ببينند فاتح اين فتح بزرگ کيست؟
امام (ره) به اين نياز خبري مردم توجه داشت لذا طي پيامي اعلام کرد؛ "خدا خرمشهر را آزاد کرد." تمامي کساني که در فتح خرمشهر نقش کليدي داشتند از آن هنگام تا کنون هيچ وقت به اين مهم تفوه نکرده اند 
که ما خرمشهر را آزد کرديم.
قهرمانان و پهلوانان امنيت و اقتدار ملي در طول چهل سال گذشته هيچ گاه به خود جرات ندادند در صفحه سيما يا خطوط صداي جمهوري اسلامي ظاهر شوند و از نقش خود در پيروزي‌هاي نظامي در داخل يا منطقه سخني بگويند. سردار حاج قاسم سليماني که اکنون در نگاه دوست و دشمن به يک اسطوره تبديل شده است و ضرب شست رزمندگان اسلام را در سرتاسر خطوط مقاومت فرماندهي مي‌کند، فراري ترين مسئول از قاب سيما و ظهور در مرئي و منظر عمومي است. در قول و فعل او کمترين اشتياق به شهوت شهرت ديده نمي شود. در انقلاب اسلامي از اول قرار بود هر آنچه که بوي فتح و ظفر از آن مي آيد به نام اسلام و خدا ثبت شود و هر آنچه را که عدم فتح به دليل برخي ناخالصي ها پديد مي‌آيد به خود نسبت ندهيم. بايد مسئوليني که متکفل اين گونه امور بوده‌اند مسئوليت آن را بپذيرند. موضوع گفتگوهاي سياسي با دشمن که ربط مستقيم به امر امنيت و اقتدار ملي دارد نيز از اين سنخ است. اگر مسئولين امر ديپلماسي کشور قدري هوشمندي از خود نشان مي‌دادند، آن را از شائبه رقابت‌هاي سياسي و انتخاباتي دور نگه مي داشتند و بيشتر روي عزم ملي، اتحاد و انسجام اسلامي سرمايه‌گذاري مي کردند، دشمن را به طمع نمي‌انداختند تا در گرفتن امتيازات دچار توهم شود. مدال دادن به مسئولين ديپلماسي کشور در حالي که اجراي برجام و تعهدات طرف مقابل تقريبا هيچ بود و جشن و پايکوبي راه انداختن براي خسارت محض، نتايج برجام خالي از حکمت و عقلانيت سياسي بود. اين رويکرد دولت باعث شد هنوز برخي از زيارتگاه برجام انتظار شفاي امراض اقتصادي و معجزه سياسي در تغيير معادلات قدرت در منطقه داشته باشند. اگر نبود دست پرقدرت سربازان و جان‌برکفان فرزندان ملت در مبارزه پيروز عليه تروريسم در منطقه، امروز آمريکا مطالبات بيشتري را درخواست مي کرد.
نطق ترامپ در خروج از برجام يک شليک به قلب برجام و سخنراني وزير خارجه آمريکا در انديشکده آمريکايي - صهيونيستي هريتيج هم تير خلاص به مغز برجام بود. امروز برجام مرده است، هر گفتگو و جستجوي ديگر در فضاي ديپلماسي براي احياي آن بي‌نتيجه است، چرا که اگر به نتيجه هم برسد ديگر برجام نيست، بلکه معاهده‌اي است که فضاي آزمون و خطاي تجربه‌اي جديد را پديد مي‌آورد.
دولت نبايد از فوت برجام متاثر و غمگين باشد. اگر برخي خطا کردند و مسائل سياست خارجي را با رقابت‌هاي سياسي در داخل پيوند زدند، رقباي آنها هرگز چنين خطايي را مرتکب نخواهند شد. امروز پاسخ گستاخي هاي ترامپ و پمپئو و باند تبهکار اروپايي آنها اين است که دولت و ملت يکپارچه در برابر زياده‌خواهي‌هاي غرب بايستند و نگذارند دشمن در شکاف نقد درون گفتماني نيروهاي انقلاب در خصوص برجام زيستي انگل‌وار، فريبکارانه و مزورانه داشته باشد.
آمريکايي‌ها در مواضع خصمانه خود روي فتنه‌گران و نفوذي‌ها در ايران براي ايجاد اين شکاف حساب باز کرده اند. اين حساب را بايد با بصيرت انقلابي بست و موجودي آن را به صفر رساند. اين مهم وظيفه نيروهاي امنيتي، انتظامي و قضائي است که دشمن را براي هميشه از ناحيه ضربه نفوذي‌ها نااميد کنند. دولت به ويژه رئيس جمهور 4 مطلب را بايد در دستور کار قرار دهد تا از اين گردنه عبور کنيم؛
1- دولت، ديپلماسي تهاجمي و طلب‌کارانه را جايگزين ديپلماسي التماسي کند و اميدي به اروپا نداشته باشد. نمي‌دانم چرا دولت اين قاعده را که «هر وقت در برابر دشمن ضعف نشان داديم و عقب نشستيم آنها حمله کردند» را فراموش کرد و در برجام دچار خطاي راهبردي شد؟
2- دولت مي تواند به قول روسيه و چين در پايبندي به موضوعاتي که آمريکا و اروپا تا کنون عمل نکرده اند اميدوار باشد و براي دورزدن تحريم‌ها روي آن حساب کند. لذا رويکرد راهبردي نگاه به چين و روسيه بايد در وزارت خارجه جايگزين نگاه به غرب شود.
3- حل مشکلات اقتصادي در حوزه رکود، تورم و بيکاري منوط به تکيه بر ظرفيت‌هاي داخلي و تقويت توليد ملي است. اگر تا ديروز قصور و تقصيري بود بايد به سرعت جبران شود و حرکت در مسير  اقتصاد مقاومتي تداوم يابد. حتي يک لحظه توقف دولت هم جايز نيست.
4- آينده فروشي و اقتدار فروشي، سم مهلک براي روان‌سازي روابط با غرب است اين دو مثل موريانه پايه‌هاي نظام را مي  خورد دولت از اين کجراهه بايد به شدت پرهيز کند.
اگر اين مسير درست طي شود نصرت الهي هم خواهد آمد و 
مي توانيم پيروزي جديدي را به نام «خدا» ثبت کنيم به شرطي که از نگاه کاسبکارانه به مسائل امنيت ملي و روابط خارجي به طور جدي پرهيز شود.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9224/1/21243/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha