آرشیو
انتخاب نشریه


رهبر معظم انقلاب در ديدار مسئولان و کارگزاران نظام :
اقتصاد كشور با برجام اروپايي درست نمي شود

رهبر انقلاب اسلامي فرمودند: اقتصاد كشور با برجام اروپايي درست نمي شود .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری ، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر روز چهار شنبه در ديدار سران قوا و جمعي از مسئولان و کارگزاران نظام، با اشاره به دشمني مبنايي، عميق و مستمر آمريکا با اصل نظام جمهوري اسلامي و ملت ايران تأکيد کردند: شکست آمريکا در ماجراي اخير در صورت اداي وظايف مسئولان، قطعي و بدون ترديد خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامي در اين ديدار در سخنان مهمي در دو محورِ «رفتار صحيح در قبال آمريكا، برجام و اروپا» و نيز «لوازم و ضرورت هاي حرکت راهگشاي اقتصادي در داخل کشور»، چندين تجربه عبرت آموز در روابط ايران و غرب را يادآوري و تضمين‌هاي لازم اروپا براي ادامه يافتن برجام را تشريح کردند.
رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنان خود از ماه مبارک رمضان به عنوان فرصت خاص براي طراوت بخشيدن روح ايمان و معنويت ياد و خاطرنشان کردند: اين فرصت براي همه مردم فراهم است اما اين ماه براي نخبگان و مديران کشور يک امتياز مضاعف دارد تا با ارتباط بيش از پيش با خدا و تضرع و دعا، معنويت خود را جهت انجام رسالت سنگين مسئوليت، تقويت کنند.
حضرت آيت الله خامنه اي سپس وارد بحث اصلي خود شدند و با اشاره به مقاطع مختلف نظام جمهوري اسلامي و آزمون هاي مهم در هر يک از اين مقاطع گفتند: جمهوري اسلامي در چهل سال گذشته همه مقاطع و حوادث گوناگون آنها را با قدرت و استقامت و با تدبير پشت سر گذاشته و مقطع فعلي را نيز با قدرت و تدبير، پشت سر خواهد گذاشت و مسير پيشرفت خود را ادامه خواهد داد.
ايشان افزودند: از ابتداي انقلاب اسلامي و در همه اين مقاطع، رژيم آمريكا دشمن اصلي ملت ايران بوده و از همه ابزارها و ترفندهاي سياسي، اقتصادي امنيتي، نظامي و تبليغاتي نيز استفاده کرده است اما در همه موارد هم شکست خورده است.
رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تکرار تعبير «براندازي» در صحبتهاي مقامات آمريكايي گفتند: اين تعبير، جديد نيست و مقامات آمريكايي از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي، آن را بکار مي بردند. حتي همان رئيس جمهوري که مي گفت بدنبال براندازي نيستم، به دنبال براندازي بود و نيت و اهداف او نيز مشخص شد.
ايشان با تأکيد بر اينکه بر اساس سنت الهي، در شکست دشمن هيچ ترديدي وجود ندارد، خاطرنشان کردند: سرنوشت رئيس جمهور کنوني آمريكا بهتر از سرنوشت اسلاف خود همچون بوش و ريگان نخواهد بود و همانند آنها در تاريخ گم خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: البته براساس سنت الهي وظايفي هم بر عهده ما است و اگر اين وظايف را انجام ندهيم، نمي توان درخصوص رسيدن به نتايج مورد نظر، اطمينان داشت.
حضرت آيت الله خامنه اي لازمه انجام وظايف و اتخاذ تصميم صحيح در مقطع فعلي را بهره‌مندي از تجربه هاي گذشته دانستند و بر همين اساس به بيان ۶ تجربه و درس مهم در خصوص آمريكا پرداختند.
ايشان در بيان تجربه اول گفتند: مجموعه برخوردهاي آمريكا از ابتداي مذاکرات هسته اي تاکنون، اين تجربه مهم را به دست مي دهد که جمهوري اسلامي ايران نمي تواند با آمريكا تعامل کند زيرا آمريكا پايبند به تعهدات خود نيست.
رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: برخي نگويند که پايبند نبودن به تعهدات، مربوط به اين رئيس جمهور و به اين دولت آمريكا است، خير؛ دولت قبل هم که با ما مذاکره کرد، تقريباً به همين روش عمل کرد و آنها نيز برجام را نقض و ايران را تحريم کردند.
ايشان با اشاره به سخنان ديپلمات هاي کشور درباره نقض مکرر روح و جسم برجام از جانب آمريكا افزودند: با دولتي که معاهدات بين المللي را به راحتي و همانند آب خوردن، نقض مي‌کند، نمي توان تعامل کرد. تجربه برجام، جواب آن کساني است که بارها مي گفتند چرا با آمريكا، مذاکره و تعامل نمي کنيد. بنابراين همه بايد از اين تجربه درس بياموزند و بدانند که نمي توان با چنين دولتي تعامل و مذاکره کرد.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: تجربه بدعهدي آمريكا فقط مختص ايران نيست بلکه آمريكا حتي با افراد تسليم و نوکر خود همچون محمدرضا پهلوي و حسني مبارک نيز چنين رفتاري داشته و دارد.
ايشان آشکار شدن عمق دشمني آمريكا با جمهوري اسلامي ايران را دومين تجربه برشمردند و گفتند: در مذاکرات سالهاي اخير و بعد از برجام، کاملاً مشخص شد که موضوعاتي همچون هسته‌اي و موشکي، مسئله اصلي نيستند بلکه مخالفت و دشمني عميق آمريكا با اصل نظام اسلامي و ملت ايران به دليل سربلندي اين نظام در منطقه حساس و توسعه روحيه مقاومت و مخالفت بي ملاحظه با ظلم هاي آمريكا و بلند کردن پرچم اسلام است و آنها مي خواهند نظام اسلامي را از مؤلفه هاي قدرت و اقتدار خود تهي کنند.
ايشان به يک تجربه ديگر اشاره کردند و گفتند: هرگونه انعطاف در مقابل آمريكا، به دليل مصلحت سنجي هاي موسمي نه تنها دشمني او را کمتر نخواهد کرد بلکه اين دشمن را گستاخ تر خواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامي به انعطاف هاي دولت ايران در زمان بوش دوم اشاره و خاطرنشان کردند: در آن زمان برغم اين انعطاف ها، بوش، جمهوري اسلامي ايران را محور شرارت ناميد.
حضرت آيت الله خامنه اي به تحريم هاي دولت آمريكا بعد از برجام نيز اشاره کردند و افزودند: در مقابل بسياري از اين تحريم ها اعتراض شد اما هيچ اقدام قوي انجام نگرفت و نتيجه اين شد که رئيس جمهور آمريكا، گستاخ تر و وقيحانه تر سخن مي گويد.
ايشان با تأکيد بر اينکه راه جلوگيري از دشمني آمريكا، انعطاف و کوتاه آمدن نيست، گفتند: اين موضوع فقط مختص آمريكايي‌ها نيست، همه غربي‌ها عمدتاً همين‌گونه هستند و ما فراموش نمي‌کنيم دوره اي را که رئيس جمهور ما طرفدار نرمش با غرب بود اما همين رئيس جمهور بر اساس موضوعاتي بي اساس، از طرف آلمان به دادگاه احضار شد.
رهبر انقلاب اسلامي در تبيين چهارمين تجربه تأکيد کردند: ايستادگي در مقابل غربي ها، امکان بسيار زياد عقب نشاندن آنها را بوجود مي آورد.
حضرت آيت الله خامنه اي براي اين تجربه به قضاياي هسته اي در سالهاي ۸۳ و ۸۴ اشاره کردند و گفتند: در آن سالها، براي آنکه پرونده هسته اي ايران در آژانس عادي شود، پذيرفته شد که تأسيسات هسته اي تعطيل و مهر و موم شوند اما آنها در مقابل نرمش ها و عقب نشيني هاي آن زمان، به هيأت ايراني گفتند که بايد تمام تأسيسات هسته اي ايران، جمع آوري و نابود شوند.
ايشان افزودند: در آن زمان، آنها حتي اجازه راه اندازي دو يا سه سانتريفيوژ را هم نمي دادند اما از زماني که در مقابل زياده خواهي هاي آنها ايستاديم و مهر و موم ها را شکستيم و جوانان مؤمن و انقلابي ما غني سازي بيست درصد را انجام دادند، غربي‌ها به التماس افتادند و ضمن قبول غني سازي ۳.۵ درصد، با ادامه فعاليت پنج تا شش هزار سانتريفيوژ نيز موافقت کردند.
رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: البته منشأ به رسميت شناختن حق غني سازي ايران، مذاکره نيست بلکه پيشرفت دانشمندان جوان ما و دستيابي به غني سازي بيست درصد است وگرنه با مذاکره هيچ گاه حق ما را به رسميت نمي شناختند. حضرت آيت الله خامنه اي در جمع بندي اين تجربه گفتند: بايد در مقابل زياده خواهي طرف مقابل، حرکت شجاعانه انجام داد.
ايشان، پنجمين تجربه درس آموز را، همراهي اروپا با آمريكا در مهمترين موارد برشمردند و افزودند: ما بناي دعوا با اروپا را نداريم اما اين سه کشور اروپايي نشان داده اند که در حساس‌ترين مواقع، با آمريكا همراهي مي کنند.
رهبر انقلاب اسلامي حرکت زشت وزير امور خارجه فرانسه در مذاکرات هسته اي و تقسيم نقش پليس بد و پليس خوب با آمريكا و همچنين مانع تراشي دولت انگليس در قبال حق خريد کيک زرد براساس برجام را نمونه هايي از همراهي اروپا با آمريكا برشمردند و تأکيد کردند: اروپايي ها حرفهايي مي زنند اما تاکنون نديده ايم که به معني واقعي کلمه در مقابل آمريكا ايستاده باشند.
حضرت آيت الله خامنه اي در بيان ششمين تجربه مهم در قضاياي برجام گفتند: در سالهاي اخير، اين درس گرفته شد که گره زدن حل مسائل کشور بخصوص مسائل اقتصادي به برجام و خارج از کشور، يک خطاي بزرگ است.
ايشان افزودند: هنگامي که ما مسائل اقتصادي و کسب و کار را به برجام گره مي زنيم، نتيجه اين مي شود که صاحبان کار و سرمايه چند ماه منتظر امضا شدن يا نشدن برجام مي مانند و بعد از آن هم منتظر اجرا شدن و يا اجرا نشدن آن هستند و سپس نيز منتظر اينکه آيا آمريكا در برجام مي‌ماند يا نمي ماند و در نهايت دستگاه فعال اقتصادي کشور هميشه معطل خارجي ها است. رهبر انقلاب اسلامي در جمع بندي مباحث مربوط به تجربه هاي برجام تأکيد کردند: بايد در قضاياي بعدي مراقب بود تا اين تجربه ها تکرار نشوند و از يک سوراخ، دو بار گزيده نشويم.
رهبر انقلاب دل خوش کردن به مسائلي نظير بي آبرو شدن آمريكا و يا بروز اختلاف ظاهري ميان آمريكا و اروپا در ماجراي اخير را نافي استفاده از تجربيات خواندند و افزودند: اينها واقعيات است اما مگر ما براي اين چيزها مذاکره کرديم که حالا به آنها دلخوش کنيم.
ايشان خاطرنشان کردند: هدف از مذاکرات هسته اي برداشته شدن تحريم ها بود که بسياري از آنها برداشته نشد، ضمن اينکه اخيراً تهديد مي کنند تحريم ها را با وجود تأکيد قطعنامه سازمان ملل باز مي گردانند.
رهبر انقلاب همچنين در نکته اي مهم و اساسي با پرهيز دادن «عناصر سياسي، مديريتي و مطبوعاتي» از سرزنش يکديگر درباره برجام تأکيد کردند: نقد صحيح، منصفانه و عاقلانه ايراد ندارد و مسئولان هم بايد به آنها توجه کنند اما اهانت، هتک حرمت، اتهام و ايجاد دو قطبي بر سر برجام نبايد صورت گيرد و وحدت و همزباني نبايد نقض شود.
حضرت آيت الله خامنه اي سپس به طرح يک سؤال اساسي پرداختند: نحوه صحيح مواجهه با برجام بعد از خروج آمريكا چيست؟ ايشان با بيان چند نکته در پاسخ به اين سوال گفتند: نکته اول اين است که بايد مسائل را واقع بينانه ببينيم و بدون دلخوش کردن به احتمالات، آنها را صريح و واقع بينانه با مردم در ميان بگذاريم.
رهبر انقلاب در همين زمينه به تصور باطل ورود ۱۰۰ ميليارد دلار به کشور پس از انعقاد برجام اشاره کردند و افزودند: متأسفانه برخي اين تصور واهي را به مردم هم منتقل کردند.
دومين نکته اي که رهبر انقلاب درباره «نحوه مواجهه صحيح با برجام در شرايط فعلي» بيان کردند اين واقعيت بود که اقتصاد کشور را از راه «برجام اروپايي» نمي توان درست کرد.
ايشان افزودند: برجام اروپايي البته مسئله اي است اما قرائن فراوان از جمله انصراف و ترديد شرکت هاي بزرگ اروپايي و نيز سخنان مسئولان سه کشور اروپايي نشان مي دهد اقتصاد کشور را از راه برجام اروپايي نمي توان به جلو برد.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به بدعهدي و بي صداقتي ۳ کشور اروپايي در اوايل دهه ۸۰ بر سر مسئله هسته اي افزودند: اروپايي ها بايد ثابت کنند که اين بار قصد تکرار آن بدعهدي را ندارند.
رهبر انقلاب اعتراض نکردن ۳ کشور اروپايي به آمريكا در نقض مکرر روح و جسم برجام را مورد انتقاد قرار دادند و افزودند: اگر آنها به آمريكا اعتراض مي کردند ممکن بود کار به اينجا نرسد، اروپايي ها بايد اين غفلت را جبران کنند.
حضرت آيت الله خامنه اي خروج آمريكا از برجام را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل خواندند و افزودند: اروپايي ها بايد قطعنامه اي عليه آمريكا به شوراي امنيت ببرند و به اين حرکت آمريكا اعتراض کنند.
رهبر انقلاب اسلامي در تبيين شرايط لازم براي ادامه برجام با اروپايي ها تأکيد کردند: سران ۳ کشور بايد متعهد شوند و قول دهند که بحث موشک و حضور منطقه اي ايران را مطلقاً مطرح نخواهند کرد.
حضرت آيت الله خامنه اي مقابله صريح اروپايي ها با هرگونه تحريم آمريكا عليه ايران را از ديگر شرايط ضروري برشمردند و خاطرنشان کردند: همه بدانند جمهوري اسلامي از مؤلفه هاي قدرت خود از جمله دفاع از راه دور قطعاً دست نمي کشد.
ايشان عمق راهبردي را از ديگر مؤلفه هاي اقتدار ايران خواندند و افزودند: حضور در منطقه و طرفداري ملتها از جمهوري اسلامي، عمق راهبردي ماست و هيچ دولت عاقلي از اين مؤلفه هاي قدرت بخش صرف نظر نمي کند.
حضرت آيت الله خامنه اي همچنين اتحاد و اجتماع مردم زير پرچم اسلام و افتخار نظام به شعارهاي اسلامي را مايه قوام و استحکام کشور دانستند.
رهبر انقلاب اسلامي در باب تضمين هاي لازم اروپايي ها براي ادامه برجام افزودند: اگر آمريكايي ها توانستند در فروش نفت ايران خلل وارد کنند اروپايي ها بايد خريد نفت از ايران به مقدار مورد نياز ما را تضمين کنند.
تضمين بانکهاي اروپايي درباره دريافت و پرداخت وجوه تجارت دولتي و خصوصي با جمهوري اسلامي از ديگر نکاتي بود که حضرت آيت الله خامنه اي در همين زمينه بيان کردند. ايشان خاطرنشان کردند: ايران با ۳ کشور اروپايي دعوا ندارد بلکه با توجه به سابقه اروپايي ها، ما به آنها اعتماد نداريم و به همين علت آنها بايد تضمين هاي واقعي بدهند. رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: اگر اروپايي ها در پاسخ به مطالبات ما تعلل کردند حق ايران براي آغاز فعاليتهاي تعطيل شده هسته اي محفوظ است.
ايشان مسئولان سازمان انرژي اتمي را به آمادگي براي شروع احتمالي اينگونه فعاليتها فراخواندند و افزودند: الان غني سازي ۲۰ درصد را آغاز نمي کنيم ولي بايد آماده باشيد که اگر لازم شد و ديديم برجام فايده ندارد فعاليتهاي تعطيل شده بواسطه برجام از سرگرفته شود.
بخش دوم سخنان رهبر انقلاب در ديدار مسئولان نظام به مسائل داخلي اختصاص داشت.
ايشان مسئله اول کشور را مسئله اقتصادي خواندند و افزودند: فعاليتهاي دولت بايد با گسترش خدمات ادامه پيدا کند اما با همه تلاشها وضع اقتصادي کشور تعريفي ندارد و بسياري از مردم در فشار شديد گراني و مشکلات هستند.
حضرت آيت الله خامنه اي حل مشکلات اقتصادي را در درجه اول در گرو اعتقاد قلبي مسئولان به چند مسئله دانستند و افزودند: بايد عميقاً باور کنيم که مشکلات اقتصادي با تکيه بر ظرفيتهاي فراوان داخل کشور قابل حل است و نسخه هاي غربي نه در زمينه اقتصاد و نه در عرصه هاي ديگر نظير جمعيت، حلّال مسائل و دشواريهاي کشور نيستند. ايشان به مسئولان خاطرنشان کردند: سپردن کارها به خارجي ها با توجه به بدقولي هاي آنها بايد فقط در حد اضطرار باشد و فقط وقتي از امکانات داخلي مأيوس شديم سراغ ديگران برويم.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به منابع و ذخاير طبيعي و معدني، ظرفيتهاي سرزميني، نيروي انساني جوان و تحصيلکرده، دسترسي به آبهاي بين المللي و ديگر نقاط قوت کشور تأکيد کردند: کارشناسان معتقدند اگر ايران از اين ظرفيتها بدرستي استفاده کند جزو اقتصادهاي پيشرفته خواهد شد. ايشان افزودند: بايد با توجه به اين واقعيتها برنامه ريزي و تدبير کرد و به پيش رفت. رهبر انقلاب با اشاره به جلسه چند هفته پيش با مسئولان کشور درباره مسائل اقتصادي افزودند: تصميمات آن جلسه بايد با جديت پيگيري شود. حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اينکه آمريكايي ها وزارت خزانه داري خود را به اتاق جنگ عليه ايران تبديل کرده اند افزودند: بايد ستاد مقابله با اين شرارت دشمن در مرکز اقتصادي دولت تشکيل شود و وزارت خارجه نيز به اين مسئله کمک کند.
رهبر انقلاب افزودند: اقتصاد مقاومتي علاج همه مشکلات کشور است و امروز با توجه به اقدامات دشمن، بايد بخشهايي از اقتصاد مقاومتي در اولويت قرار گيرد.
حضرت آيت الله خامنه اي، «اقتصاد مردمي» و ورود واقعي مردم به عرصه اقتصاد را کاملاً ضروري خواندند و افزودند: اقتصاد دولتي جواب نمي دهد و همانگونه که بارها گفته ام بايد سياستهاي اصل ۴۴ جدي گرفته شود و بخش خصوصي را وارد ميدان کنيم. رهبر انقلاب فلسفه تشکيل صندوق توسعه ملي را کمک به بخش خصوصي برشمردند و خاطرنشان کردند: اين صندوق کاملاً در اختيار دولت است اما منابع صندوق بايد در اختيار فعالان بخش خصوصي قرار گيرد و نبايد صرف مصارف جاري شود.
حضرت آيت الله خامنه اي اقتصاد نفتي را از عيوب اساسي اقتصاد ايران خواندند و خاطرنشان کردند: ۲۰ سال پيش گفتيم بايد به جايي برسيم که هر وقت اراده کرديم درِ چاههاي نفت را ببنديم و اين ممکن است.
رهبر انقلاب افزودند: امروز ما اسير نفت هستيم چرا که قيمت گذاري و خريد يا عدم خريد آن دست ديگران است اين وضع بايد تغيير کند و نفت به عنوان سرمايه ملي، واقعاً در اختيار ما باشد و وابستگي به آن را روز به روز کم کنيم.
اهميت دادن به اقتصاد دانش بنيان، توجه به جوانان کارآفرين در رسانه ها، تقويت توليد داخل، اهميت فراوان به کالاي ايراني و خودداري مطلق همه دستگاهها از خريد محصولات غير ايراني از ديگر نکاتي بود که رهبر انقلاب مورد تأکيد قرار دادند.
ايشان در نکته پاياني اين بخش از سخنانشان تأکيد کردند: مسائل اقتصاد را نبايد به برجام و امثال آن گره بزنيم، ديديد با برجام هم مشکل اقتصاد درست نشد بنابراين اقتصاد به عوامل ديگري نياز دارد.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در ادامه به سياست خصمانه آمريكايي‌ها در القاي بن‌بست و تزريق نااميدي و ناتواني در جامعه اشاره کردند و گفتند: ملت ايران امروز به استقلال، ايستادگي، آبروي بين‌المللي و نفوذ منطقه‌اي خود افتخار مي‌کند اما دشمن به دنبال آن است که با شايعه، دروغ و برجسته‌سازي ضعف‌ها، اين احساس افتخار را از ملت سلب کند و با شکست جلوه دادن پيروزي‌ها و پيشرفت‌ها، حرکت اميدوارانه را که حلال مشکلات کشور است، از بين ببرد.
ايشان هدف جمهوري اسلامي را سربلند کردن اسلام وتحقق شريعت اسلامي در جامعه خواندند و در جمع‌بندي اين بخش از سخنانشان تأکيد کردند: ما با شناخت ظرفيت‌ها و توجه به تجربه‌ها و از همه مهمتر با استمداد از خداوند متعال،بدون ترديد توانايي غلبه بر همه مشکلات اقتصادي را خواهيم داشت.
بخش پاياني سخنان رهبر انقلاب اسلامي به ارزيابي عملکرد سازمان ملل و تأکيد بر لزوم پيگيري چند پرونده مهم از جنايات حقوق بشري آمريكا اختصاص داشت.
ايشان عملکرد سازمان ملل را نامناسب و تحت نفوذ آمريكا دانستند و گفتند: چندي قبل دبيرکل سازمان ملل يک روز پس از محکوم کردن جنايات سعودي‌ها عليه مردم يمن، حرف خود را پس گرفت. اين نمونه‌ها نشان مي‌دهد سازمان ملل تحت فشار آمريكا و قارون‌هاي منطقه خليج فارس است. رهبر انقلاب اسلامي در برشمردن جنايات و پرونده‌هاي حقوق بشري آمريكا به مواردي همچون «سوزاندن اعضاي فرقه داودي‌ها در آمريكا در زمان کلينتون»، «نگهداري و شکنجه فجيع زندانيان در زندان هاي گوانتانامو، ابوغريب عراق و يک زندان آمريكايي در افغانستان»، «آزادي فروش سلاح در آمريكا به دليل منافع کمپانيهاي اسلحه‌سازي»، «رفتار وحشيانه پليس آمريكا با سياهپوستان»، «نقش مؤثر آمريكا در ايجاد و حمايت از داعش»، «کمک به رژيم صهيونيستي در کشتار مردم از جمله در کشتار اخير غزه» و «کمک و حمايت از سعودي‌ها در کشتار مردم يمن و سرکوب مردم بحرين» اشاره و تأکيد کردند: سازمان ملل اگر سازمان ملل است و وابسته به رژيم آمريكا نيست بايد اين پرونده‌ها را به‌طور جدي پيگيري و کوتاهي‌هاي گذشته خود را جبران کند.
حضرت آيت الله خامنه‌اي در پايان، سخنان جمهوري اسلامي را در مسائل مختلف سخناني متين، مستدل و قابل اثبات خواندند و افزودند: جمهوري اسلامي در اين سالها روزبروز قوي‌تر شده است و حرکت به سمت اقتدار بيشتر را در پرتو استحکام ساخت داخلي و رفتار صحيح مسئولان با مردم همچنان به پيش خواهد برد.
پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، رئيس‌جمهور ماه رمضان را ماه رحمت الهي و ماه مقاومت خواند و افزود: در طول ۴۰ سال گذشته مردم آزمايش خود را به‌خوبي پس داده‌اند و در همه فراز و نشيب‌ها از نظام، انقلاب، کشور و منافع ملي حراست کردند.
آقاي روحاني با اشاره به مقاومت مردم در برابر فشارهاي خارجي در ساليان اخير، گفت: آنچه امروز سردمداران رژيم آمريکامي‌گويند براي مردم ايران تازگي ندارد چرا که اين حرف‌ها کهنه و متعلق به چهل سال پيش است.
رئيس‌جمهور افزود: در برابر اقدام آمريکا در خروج از برجام به استثناي يک رژيم نامشروع و چند کشور کوچک، همه کشورهاي جهان مخالفت کردند که اين به معناي پيروزي ايران در صحنه سياسي و حقوقي است.
رئيس‌جمهور با بيان اينکه در همه تصميمات، رهبر انقلاب راهنما و هادي دولت بوده اند، خاطرنشان کرد: امروز در حال مذاکره با پنج کشور ديگر برجام هستيم و اگر چه آنها در زبان و اعلاميه‌هاي سياسي، خود را متعهد به برجام مي‌دانند اما بايد در مقام عمل ببينيم که چگونه عمل خواهند کرد. آقاي روحاني از ديدار خود با رهبران دو کشور چين و روسيه و تماس با سه کشور ديگر اروپايي در هفته‌هاي آينده خبر داد و افزود: اگر اين پنج کشور بتوانند منافع کشورمان بويژه منافع اقتصادي ما را در برجام تامين کنند برجام را بدون آمريکا ادامه خواهيم داد وگرنه تصميم لازم را مي‌گيريم و کشور با برجام يا بدون برجام به‌خوبي اداره خواهد شد.
رئيس‌جمهور دستاورد بزرگ حاصل از اقدامات اخير آمريکا را هم‌صداتر شدن و متحدتر شدن ملت بزرگ ايران خواند و تصريح کرد: ترديدي نداريم که در شرايطي که ملت متحد ايران پشت سر رهبر انقلاب قرار گرفته، هيچ قدرتي نمي‌تواند اين ملت بزرگ را به زانو در آورد.
آقاي روحاني با اشاره به تحريم‌هاي آمريکا عليه کشورمان در سال‌هاي ۹۰ و ۹۱، شرايط امروز کشور را با آن زمان متفاوت دانست و گفت: امروز شرايط بين‌المللي نيز متفاوت شده و آمريکا در انزوا قرار گرفته است و جمهوري اسلامي ايران به عنوان کشور قانون و صلح و کشوري که به عهد خود وفا مي‌کند، مورد تجليل افکار عمومي جهانيان است.
رئيس‌جمهور در تشريح اوضاع اقتصادي کشور گفت: در حال حاضر اتکا به نفت کمتر شده است، ضمن اينکه در دو ماه اول سال ۹۷ درآمدهاي ارزي غيرنفتي نسبت به دو ماه مشابه سال گذشته ۲۸ و نيم درصد افزايش پيدا کرده که اين به معناي آن است که ملت و بنگاه‌هاي اقتصادي مسير خود را در راستاي اقتصاد مقاومتي به‌خوبي طي کرده‌اند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9224/1/21234/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha