آرشیو
انتخاب نشریه


پاسخ وزارت خارجه به توهمات پمپئو :
فهرست آرزوهاي برباد رفته آمريكا

سخنراني اخير "مايک پمپئو " وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا از ابعاد و زواياي مختلفي مورد توجه قرار گرفته است. وزير خارجه آمريکا در انديشکده «هريتيج» حاضر شد تا از راهبرد اين کشور در قبال ايران پس از خروج از توافق هسته‌اي رونمايي کند.روز ۱۸ ارديبهشت رئيس‌جمهور آمريکا رسما خروج اين کشور از توافق هسته‌اي ايران و گروه ۱+۵ را اعلام کرده بود و حالا «مايک پمپئو» از استراتژي جديد اين کشور در قبال ايران سخن گفت.
وزير خارجه آمريکا مدعي شد که اين کشور آماده «اقدامات و گام‌هاي تازه» با ايران است البته تنها در صورتي که «ايران آماده تغييرات اساسي باشد».وي مدعي شد که آمريکا آماده «يک توافق نو» با ايران به جاي برجام است اما توافق جديد، «هدف» واشنگتن نيست بلکه به ادعاي او، هدف دولت آمريکا حفاظت از مردم آمريکا است.پمپئو با اين ادعا که دولت کنوني آمريکا، اشتباهات دولت قبلي آن را تکرار نخواهد کرد، گفت که «ما درباره خود برجام ديگر مذاکره نخواهيم کرد».وي مدعي شد که موضوع هسته‌اي ايران را نمي‌توان جدا از ديگر موضوعات امنيتي منطقه درنظر گرفت.
توافق  خيالي جديد مورد نظر آمريکا با ايران که پمپئو آن را اعلام کرد شامل درخواستها و بندهاي زير است:
۱. ايران بايد به آژانس گزارش کاملي از ابعاد نظامي برنامه هسته‌اي ارائه کند و از اين اقدامات دست بکشد و به شکلي که قابل راستي آزمايي باشد براي هميشه برنامه نظامي هسته اي 
خود را کنار بگذارد.
۲. ايران بايد غني سازي اورانيوم را متوقف کند و هرگز به دنبال بازفرآوري پلوتونيوم نرود و تاسيسات آب سنگين خود را ببندد.
۳. ايران بايد به بازرسان آژانس اجازه بازديد از همه سايتهاي خود در سرتاسر کشور را بدهد.
۴. ايران بايد به برنامه موشکهاي بالستيک خود پايان دهد و پرتاب يا توسعه موشکهاي با قابليت حمل کلاهک هسته‌اي را متوقف کند.
۵. ايران بايد همه شهروندان آمريکايي و همچنين شهروندان متحدان و شرکاي ما که در ايران زنداني، مفقود يا در بازداشت هستند را آزاد کند.
۶. ايران بايد به حمايت از گروههاي تروريستي خاورميانه از جمله حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامي فلسطين پايان بدهد. 
۷. ايران به حاکميت عراق احترام بگذارد و به دولت اين کشور اجازه خلع سلاح و غيرنظامي شدن شبه نظاميان شيعه و ادغام شدن آنها در نيروهاي امنيتي عراق را بدهد.
۸. ايران همچنين بايد به حمايت نظامي خود از شبه نظاميان حوثي پايان دهد و در راستاي يک راه حل صلح آميز در يمن گام بردارد.
۹. ايران بايد همه نيروهاي تحت فرماندهي خود را از تمام سوريه خارج کند.
۱۰. ايران بايد به حمايت از طالبان! و ديگر گروههاي تروريستي در افغانستان و منطقه پايان دهد و به ميزباني از اعضاي ارشد القاعده پايان دهد!
۱۱. ايران بايد به حمايت سپاه قدس از گروههاي تروريستي و شرکاي شبه نظامي خود پايان بدهد. 
۱۲. ايران بايد رفتارهاي تهديد کننده عليه همسايگان خود را کاهش بدهد، که بسياري از آنها متحدان آمريکا هستند. اين مسئله شامل تهديدات ايران براي نابودي اسرائيل و شليک موشک به عربستان و امارات متحده عربي نيز مي‌شود. اين موضوع همچنين شامل تهديدات عليه کشتيراني بين‌المللي و حملات سايبري هم مي‌شود.
رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه در واکنش به اظهارات «مايک پمپئو» وزير خارجه آمريکا، کشورهايي که داراي سلاح هسته‌اي هستند را تهديدي براي جهان خواند و از ايالات متحده آمريکا براي خروج از توافق هسته اي سال ۲۰۱۵ با ايران انتقاد کرد.
اردوغان گفت: کساني که بيش از ۱۵ هزار کلاهک هسته اي دارند، تهديدي براي جهان هستند.
گفتني است وزارت خارجه ايران در بيانيه اي در واکنش به اظهارات سخيف وزير خارجه آمريکا اعلام کرد که اين کشور حق ندارد براي سياست‌هاي ايران در منطقه تعيين تکليف کند.
در بيانيه وزارت امور خارجه کشورمان آمده است: "اظهارات سخيف، بي مايه، توهين آميز و مداخله گرانه وزير خارجه جديد آمريکا و نسبت‌هاي ناروا به ملت بزرگ و متمدن ايران نشانه استيصال و درماندگي مقام‌هاي دولت آمريکا در مقابل ملت ايران و تلاش مذبوحانه براي انحراف اذهان جهاني از اقدام غيرقانوني و نقض عهد آمريکا در برجام است که حقوق بين‌الملل و قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل متحد که توسط دولت آمريکا پيشنهاد و به اتفاق آرا تصويب شده بود را زيرپاگذاشته است."
در پايان اين بيانيه همچنين تاکيد شده است که: "جمهوري اسلامي ايران با رد تک تک اتهامات و اکاذيب مطرح شده در اين به اصطلاح راهبرد جديد، اظهارات وقيحانه وزير خارجه آمريکا را مداخله آشکار در امور داخلي خود و تهديد غيرقانوني عليه يک عضو ملل متحد مي‌داند و حق اقدامات قانوني را براي خود محفوظ مي‌دارد.  مسئوليت عواقب هرگونه اقدام ايذايي، غيرقانوني و زورمدارانه عليه ملت ايران بر عهده دولت ايالات متحده آمريکا خواهد بود."

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9223/1/21121/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha