آرشیو
انتخاب نشریه


دكتر محمدجواد لاريجاني، دبير ستاد حقوق بشر :
برجام مرده،اروپا مشغول مرده خوري است

دبير ستاد حقوق بشر تصريح کرد: به نظرم برجام مرده است و اروپايي‌ها مشغول مرده‌خوري هستند. 
به گزارش فارس، محمد جواد لاريجاني دبير ستاد حقوق بشر کشورمان در برنامه جهان آرا که از شبکه افق با موضوع برجام پخش شد، در پاسخ به سؤالي مبني بر اينکه گفته بوديم که چنانچه آمريکا از برجام خارج شود، برجام براي ما نيز تمام شده است ولي چرا اين کار را نکرده‌ايم، اظهار کرد: ما دولت را دولت خودمان و توفيق آن را توفيق خودمان مي‌دانيم. وي تصريح کرد: روحاني از ابتدا موضوع برجام را به يک موضوع انتخاباتي تبديل کرد.
وي گفت: مي‌گوييم چرا مسئله موشک‌ها را يک جا پا درست کرده ايد که مي‌گفتند از اين بهتر نمي‌شود و وقتي عنوان مي‌کرديم کمي صبر مي‌کرديد عنوان مي‌کردند که مگر نديديد اوضاع کشور قفل است! پس اين سيگنال‌ها به طرف داده شده که بنده اسم آن را بحران استيصال مي‌گذارم.
وي خاطرنشان کرد: اين بحران از ابتداي انقلاب تاکنون سابقه دارد به عنوان مثال جنگ که شروع شد بني صدر همين بحران استيصال را مي‌گفت و مطرح مي‌کرد که زمين بدهيم و زمان بخريم!
 وي بيان داشت: آقاي ترامپ معتقد است که ايران در اثر فشار‌هاي اقتصادي زانو زد و همين برجام را پذيرفت، ما بايد چيز‌هاي ديگري از ايران بخواهيم، راه آن همان فشار‌هاي اقتصادي است پس بايد فشار‌هاي بيشتري به ايران وارد کنيم.
محمدجواد لاريجاني گفت: ترامپ خواسته‌هاي خود را نيز در چهار دسته تنظيم کرده است. او گفته بايد دندان هسته‌اي را از ته بکشيم و ايران نبايد ديگر حق غني سازي داشته باشد. يکي ديگر راجع به موشک‌ها است و بر اساس آن نه تنها ما نبايد خودمان موشک‌هايي با برد‌هاي کامل بسازيم حتي صنعتش را نيز نبايد به کسي ياد بدهيم. مسئله بعدي مسئله منطقه است که چرا ما در منطقه از محور مقاومت دفاع مي‌کنيم و بعد هم مسائل داخلي ايران است که ما بايد ميدان را براي کساني که سکولار و ضد نظام هستند، باز کنيم تا آن‌ها بتوانند فعاليت کنند.
ترامپ در يک عبارتي خيلي کاسبکارانه گفته است که من با شما شرط مي‌بندم که چند ماه ديگر ايران زانو مي‌زند که اين تفکر آن‌ها است.
وي گفت: رئيس جمهور گفته که برجام بين ايران و پنج کشور ديگر باقي است  وقتي که آمريکا از برجام خارج شده است يعني حداقل 10 صفحه از توافق برجام پريده، چون حدود شش هفت بند از توافق درباره آمريکا بوده است. اين بدين معني است که اين توافق ديگر برجام نيست بلکه اصلا چيز ديگري است.
وي خاطر نشان کرد: لازم نيست که ما بگوييم از برجام خارج شديم، اما بهتر آن است که ديگر تعهدات مربوط به برجام را تعليق کنيم و بگوييم فعلا ما تعهدات خود را به صورت تعليق در مي‌آوريم. نبايد اجازه دهيم که توقع آن‌ها بيشتر از اين بالاتر رود. چرا به اروپايي‌ها مي‌گوييم که بايد تضمين بدهيد؛ اين جوک است. در چنين شرايطي اروپا چه کاري مي‌تواند بکند؟
وي گفت: دولت ترامپ معتقد است که ايران به خاطر فشار‌هاي اقتصادي از داخل به هم مي‌ريزد و مجبور مي‌شود پاي ميز مذاکره بيايد و آن وقت است که ما با ايران پشت يک ميز مي‌نشينيم و يک معاهده ديگر مي‌بنديم. ما يک اشتباه بسيار استراتژيک کرديم درحالي که مي توانستيم گام به گام برويم و تعهدات را يکجا عملي نمي کرديم. ضربه اي که به صنعت اتمي ما زده شد بسيار سنگين اما جبران پذير است.
وي گفت: روحاني و ظريف برادران عزيز ما هستند، ژانرمديريت برجامي ديگر کار نمي کند و بايد تحول پيدا کند. آن وقت کليد خيلي چيزها به دست ما مي آيد و خيلي درها به روي ما باز مي شود.
 وي در پاسخ به اينکه آيا سه سال برجام بنا است با اين کليد واژه ادامه پيدا کند، اظهار کرد: آقاي روحاني سرمايه گذاري وسيعي از لحاظ سياسي روي برجام کرد و براي ايشان جوري است که احساس مي کند برجام يعني روحاني و اين اشتباه بزرگ ايشان است.
محمد جواد لاريجاني افزود: آقاي روحاني شما رئيس جمهور عزيز ، محترم و بزرگوار تک تک ملت ايران هستيد چه برجام باشد چه نباشد و همه ملت ايران پشتيبان شما در انجام وظايف قانوني و شرعيتان هستند و دنيا فقط در برجام خلاصه نشده است.
وي گفت: من برجام را از اول کج راهه مي دانستم راجع به آن هم صحبت کردم وبعضي دوستان از من دلگير شدند و اينها نه به خاطر تخطئه دوستان خودمان است ؛ ما برادران را از نزديک مي شناسيم متدين و سخت کوش هستند اين کج راهه است و عاقبت آن کاملا روشن بود.
وي گفت: لذا پاتکي که اکنون بايد در مقابل تحولات آمريکا بزنيم يک تعليق تعهداتمان است تا معلوم شود از برجام چقدر مانده است و اين يک استراتژي است و اينها را به تلاش وادار مي کند و براي اين تعليق مدت بگذاريم دو ماه فرصت تعليقي بگذاريم.
وي با بيان اينکه نکات بسيار ريز مديريتي است که تئوري استيصال را از بيخ و بن دور مي اندازد، گفت: اين تئوري استيصال تئوري خطرناکي است چون افراد خيلي دلسوز وقتي مي شنوند، مي گويند اگر اينگونه قفل مي شود پس يک راهي بايد پيدا کنيم. تئوري استيصال معادل اضمحلال تمام ملت ما است و اين البته يک پيچ بزرگ تاريخي در کشور ما است که من مطمئنم از اين پيچ ما رد مي شويم.
دبير ستاد حقوق بشر کشور بيان کرد: مذاکره با اروپا اشکالي ندارد به شرطي که بدانيم در آن چيزي نيست . من نمي گويم با اروپايي ها صحبت نکنيد اما معطل آنها نباشيد.وي در پاسخ به سؤالي در مورد نحوه برخورد ما با «اف اي تي اف» گفت: لزومي نداشت با وجود برجام، 
ما «اف اي تي اف» را امضا کنيم.
لاريجاني در پايان گفت: ما بايد با مردممان صادق باشيم و درست نتيجه گيري کنيم امروز هيچ چيزي بهتر از اين براي مملکت نيست که ما اميد و انتظار به برجام را کنار بگذاريم و با تفکر اقتصاد مقاومتي و ژانر مديريتي مناسب امور را حل و فصل کنيم.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9223/1/21111/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha