آرشیو
انتخاب نشریه


لندن آبستن حوادثي‌ تازه است
خشم مردم از خاندان سلطنتي انگليس

خشم و نارضايتي افکار عمومي انگليس از دربار سلطنتي اين کشور ادامه دارد. اين نارضايتي تحت تاثير برگزاري مراسم 
پرزرق و برق جشن عروسي نوه ملکه انگليس تشديد شده است. 
هزينه مراسم اين جشن عروسي بالغ بر 46 ميليون دلار بوده است که بخش زيادي از آن صرف تأمين امنيت مراسم شده است. 
روزنامه «سان» درباره هزينه‌ اين مراسم در گزارشي نوشت: «اين ماليات‌دهندگان انگليسي هستند که هزينه چنين ازدواج هنگفت سلطنتي را پرداخت مي‌کنند.  هزينه اين جشن از محل بودجه خاندان سلطنتي انگليس پرداخت مي‌شود و بر اساس قانون اين کشور، بخشي از درآمد اين خاندان از ماليات‌هاي مختلف که مردم ملزم به پرداخت آن هستند، تامين مي‌شود، در حالي که در قانون انگليس خاندان سلطنتي از پرداخت ماليات معاف است.»حالا به‌رغم همه اين انتقادات مراسم پرهزينه سلطنتي در ميان مشکلات اقتصادي مردم انگليس برگزار شد و باعث خشم مردم به ويژه اقشار ضعيف جامعه اين کشور گرديد.
 شماري از قشرهاي مختلف مردم و جمهوري‌خواهان در انگليس با ‌اشاره به اين هزينه‌ها خواستار پايان دادن به نظام سلطنتي در اين کشور و صرف هزينه‌هاي آن  براي مردم شده‌اند.آنها اعلام کرده‌اند در شرايطي که مردم با مشکلات فراوان اقتصادي دست و پنجه نرم مي‌کنند برگزاري اينگونه مراسم‌ها بي‌توجهي نظام سلطنتي و حاکمان اين کشور به توده‌هاي مردم را نمايان مي‌کند. موسسات خيريه در انگليس نيز در اعتراض به پخش کامل اين مراسم از سوي شبکه «بي‌بي‌سي» اعلام کرده‌اند: «به‌رغم درخواست‌هاي مکرر، رسانه‌ها آن‌گونه که بايد مشکلات عديده معيشتي آنان را پيگيري و مطرح نمي‌کنند و برخي از آنها نيز به کلي آن را به فراموشي سپرده‌اند.»
روزنامه انگليسي اينديپندنت نيز در يادداشتي با ‌اشاره به اين عروسي پرهزينه نوشته: «وقت آن رسيده است که خاندان سلطنتي منسوخ شود چراکه وجود آن براي هيچ‌کس منصفانه نيست.» 
نويسنده اينديپندنت تصريح کرد، اکنون مفهوم کهن و پر زرق و برق خاندان سلطنتي براي ديگران کاملا پوچ و بي‌معناست و خانواده سلطنتي بريتانيا يک نماد خيره‌کننده از امتيازاتي بادآورده و نابرابر هستند که  بر ريشه‌هاي جامعه بريتانيايي سايه افکنده است.
نويسنده ادامه داد، در بريتانياي سال ۲۰۱۸ در شرايطي که بي‌عدالتي اجتماعي تحميل شده، وجود خاندان سلطنتي مسئله‌اي تاريخ گذشته و از روي بدسليقگي است. نويسنده بيان داشت، شايد اگر براي مثال اموال عمومي در بريتانيا به جاي آراستن کالسکه‌ها و لباس‌هاي جشن، براي حل بحران مسکن خرج مي‌شد، افراد بي‌خانمان کمتري در اين کشور بود تا از خيابان‌هاي اطراف کاخ سلطنتي آن‌ها را جمع‌آوري کنند.
اينديپندنت ادامه داد: خانواده‌اي که بالاترين موقعيت را در بريتانيا دارد، در کاخ‌هاي حکومتي زندگي مي‌کنند و بايد ممنون مبالغي باشند که از سوي رعيت باوفا دريافت نموده‌اند. و همين رعيت شاهد سقوط دائمي درآمد خود از آغاز بحران مالي در اين کشور بوده‌اند و دست کم اين مسئله باعث توزيع گسترده نابرابر ثروت شده است. نويسنده افزود: همين که مسئله ثروت بسيار و قوم‌گرايي را با مسئله دموکراسي که يک فردي در راس حکومت است که منتخب مردم نيست، مسائلي است که ترقي‌خواهان بر اساس آن بايد با پادشاهي در بريتانيا مخالفت کند. 
نويسنده ادامه داد، هزينه تولد سومين فرزند نوه ديگر ملکه، چندي پيش توسط ماليات‌دهندگان پرداخت شد و اکنون عروس جديد ملکه ضمن ملحق شدن به اين خاندان سلطنتي، درآمد ميليون دلاري خود را به عنوان يک بازيگر سرشناس آمريکايي، پنج برابر افزايش خواهد داد. 
نويسنده همچنين خاطر نشان کرد، واقعيت ناراحت‌کننده اين است که نه تنها امتيازات، کلاس و مراتب اجتماعي در مورد خاندان سلطنتي وجود دارد،  به سختي بتوان از وجود خانداني حمايت کرد که از سبک زندگي لذت مي‌برد که مردم فقط مي‌توانند روياي آن را داشته باشند.
تازه‌ترين نظرسنجي موسسه يوگو حاکي از آن است که در حدود نيمي از مردم انگليس حس خاصي نسبت به اين مراسم نداشته و تنها 12درصد مردم انگليس از برگزاري چنين مراسمي ابراز خرسندي کرده‌اند. اين مسئله همچنين در نوع نگاه مردم نسبت به انگليسي نبودن عروس خاندان سلطنتي به‌خوبي نمايان است. بر اساس نظرسنجي صورت گرفته، 82 درصد مردم انگليس گفته‌اند که با ازدواج يک فرد غير انگليسي با خاندان سلطنتي موافق هستند و اين در حالي است که سال گذشته اين ميزان کمتر از 80 درصد بوده است.
اما مهم‌ترين مؤلفه‌اي که مي‌توان از اين نظرسنجي استخراج کرد، روند کاهش علاقه‌مندي مردم انگليس به تداوم نظام سلطنتي در اين کشور طي سال هاي اخير است. بر اساس نظرسنجي موسسه يوگو، ميزان علاقه‌مندي مردم انگليس به‌نظام سلطنتي از سال گذشته ميلادي تاکنون 5 درصد کاهش داشته و افراد بيشتري نسبت به آينده سازوکار سياسي اين کشور ابراز ترديد کرده‌اند.
در همين حال برخي گروه‌هاي طرفدار حقوق بشر و جمهوري خواهان انگليسي نيز پايان نظام سلطنتي اين کشور را خواستار شدند.آنان با اشاره به هزينه دست‌کم 30ميليون پوندي براي اجراي مراسم عروسي اعلام کردند در شرايطي که مردم با مشکلات فراوان اقتصادي 
دست‌ وپنجه نرم مي‌کنند برگزاري اين‌گونه مراسم با هزينه‌هاي هنگفت بي‌توجهي نظام سلطنتي و حاکمان اين کشور به توده‌هاي مردم را نمايان مي‌کند.در نهايت اينکه با توجه به نارضايتي هاي موجود در انگليس، لندن آبستن حوادث تازه اي مي باشد. حوادثي که ممکن است به بروز تحولات اساسي و عميق در انگليس منجر شود.....


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9222/1/20963/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha