آرشیو
انتخاب نشریه


حاشيه ‌اي بر نشست غير علني مجلس

محمدكاظم انبارلويي
anbarloee.ir
نشست غيرعلني مجلس پيرامون مباحث وصله و پينه ‌کردن برجام با اروپايي‌ها بود. يکي از مباحث در اين نشست اصرار دولت براي تصويب مطالبات «اف.اِي.تي.اف» بود که در قالب اصلاحيه لوايح چهارگانه دولت به ويژه لايحه الحاق ايران به کنوانسيون مقابله يا تامين مالي تروريسم اين روزها نقل محافل دولت و مجلس است. ظريف وزير خارجه ، سيدعباس عراقچي معاون وزير خارجه و مسعود کرباسيان وزير محترم اقتصاد به مجلس رفتند تا نمايندگان را قانع کنند با تصويب قطعي لوايح چهارگانه موانع همکاري بانک‌هاي خارجي برداشته مي‌شود. لذا اگر مجلس تا تيرماه 97 مطالبات «اف.اِي.تي.اف» را برآورده کند، در نشست «اف.اِي.تي.اف» تصميمات براي رفع موانع گرفته خواهد شد. مقررات «اف.اِي.تي.اف» را همان کساني نوشته‌اند که در برجام آن سوي ميز مذاکره در مقابل ما صف‌آرايي کرده بودند. آنها در برجام زيرساخت‌هاي تحريم از بيرون را ساماندهي و تحکيم بخشيدند، حال با مقررات «اف.اِي.تي.اف» درصدد تحريم از درون يا به قول معروف، «خود تحريمي» هستند. بحث هاي سنگيني در مجلس بين نمايندگان دولت و مردم انجام شد که بخشي از آنها به بيرون درز پيدا کرد. 48 الزام «اف.اِي.تي.اف» که در لوايح چهارقلو آمده است دقت شوراي نگهبان را مي‌طلبد تا ما از يک سوراخ 10 بار گزيده نشويم. اين الزامات با قاعده نفي سبيل و اصول 152 و 153 و 154 قانون اساسي مغاير است. اميدواريم شوراي نگهبان راه سلطه خارجي از درون را با رد اين لوايح ببندد.
از مباحث جلسه غير علني روز يک‌شنبه مجلس کاشف به عمل آمد که اجراي تمامي درخواست‌هاي «اف.اِي.تي.اف» پيش شرط موفقيت مذاکره با سه کشور اروپايي است و جزء مطالبات آنها هم هست. مجموعه اين تلاش‌ها نشان مي‌دهد که اميد دولت و مجلس براي نجات جنازه رو به قبله برجام هنوز به خارج است. قرار است فهرست جديدي به تعهدات برجامي اضافه شود که ماهيتاً هسته‌اي نيست و نفوذ منطقه‌اي و فعاليت دفاعي نظام در حوزه پيشرفت‌هاي موشکي را در برمي‌گيرد. اين همان درخواست آمريکايي‌ها و نيز بهانه آنها مبني بر خروج از برجام است.
همه اين قيل و قال‌ها در حالي است که عباس عراقچي رسما در جلسه غيرعلني مجلس اعلام کرد: «نمي‌توان به ادامه برجام از سوي اروپا مطمئن بود.» موگريني هم چند روز پيش آب پاکي را روي دست ديپلمات‌هاي ما در سفر اروپايي‌ ريخت و گفت: «هيچ تضميني نمي‌دهيم.» هر يک از رهبران سه کشور اروپايي هم تاکيد کردند قرار نيست در برابر آمريکا در اجراي برجام بايستيم. مفهوم اين سخن آن است که قرار است محکم در برابر ايران بايستند، نه تضمين بدهند و نه خيال اجراي برجام را دارند!
معناي ديگر اين رويکرد آن است که قرار است اروپا در همراهي رويارويي آمريکا با نظام و ملت ايران، ما را خلع سلاح کنند تا در تهاجم نظامي، اقتصادي، فرهنگي و سياسي کمترين تلفات را بدهند.
 برجام تاکنون خطرات را از سر کشور دور نکرده، تهديدات نظامي و سياسي را افزايش داد، ايران  هراسي را تا نزديک مرزهاي ايران هدايت کرد، سرمايه‌گذاري خارجي را افزايش نداد و پول‌هاي بلوکه شده را به کشور باز نگرداند بلکه آنها را در فهرست مصادره قرار داد. دولت همچنان نگاهش به بيرون است و نمي‌خواهد از ظرفيت‌هاي عظيمي که خداوند متعال در داخل براي مقابله با زياده‌خواهي‌هاي غرب و آمريکا در اختيار ملت قرار داده، بهره ببرد. هنوز فکر مي‌کند کليد ديپلماسي و دادن امتيازهاي سخاوتمندانه مي تواند قفل اين بحران آفريني‌ها را باز کند. دولت به کليد توانايي‌هاي ملت و ظرفيت‌هاي عظيم کشور پهناور ايران نگاهي نمي‌اندازد. اين نگاه فقط در امر مديريت جهادي و تحکيم مواضع انقلابي گري نهفته است. دولت با دور شدن از گفتمان انقلابي، در ورطه‌اي دست و پا مي‌زند که جز بدعهدي و نقض عهد و دستاورد  تقريباً هيچ و خسارت محض، نتيجه‌اي ندارد.
هنوز برخي از تئوريسين‌هاي اقتصادي دولت که از بهره‌گيري ظرفيت‌هاي عظيم ملت و دولت در رونق اقتصادي نااميد و غافل هستند و نگاهشان اول به سرمايه‌گذاري آمريکا و سپس سرمايه‌گذاري اروپا دلگرم است، دنبال راه‌هايي هستند که اين امر تحقق يابد. آنها توتال را با سلام و صلوات آوردند، قرارداد سنگين و ميلياردي بستند. اکنون همين توتال صريحا اعلام کرده؛ اگر آمريکا اجازه ندهد، فعاليت خود را متوقف مي کند. اين دومين بار است که او به بهانه سرمايه‌گذاري مي‌آيد اطلاعات ذي قيمت نفتي را روي کول خود مي گذارد و فرار مي‌کند و مقامات نفتي بدون مجازات و جريمه، او را رها مي‌کنند. توتال همين بازي را سال 88 به نمايش گذاشت و مسئولين وزارت نفت را سر کار گذاشت. همچنين 8 شرکت بزرگ اروپايي هنوز مهلت هاي 90 روزه و 180 روزه ترامپ براي تحکيم زيرساخت‌هاي تحريم‌هاي شکننده، فلج‌کننده و... شروع نشده، اعلام کردند مصمم به خروج از ايران هستيم.
شرکت نروژي ساگا با قرارداد 5/2 ميليارد يورويي، شرکت فولاد ايتاليايي دنيلي با قرارداد 5/1 ميليارد يورويي، ايرباس با قرارداد تحويل 100 فروند هواپيما به ايران، شرکت نفتي ايتاليايي اني، شرکت دانمارکي مرسک، شرکت آلماني آليانتس و ... اعلام کردند نمي‌مانيم و قراردادهايمان نمايشي بوده است و قرار نيست اتفاقي بيفتد.
اکنون «برجام» به «پرجام» تبديل شده و چون گنجشکي از شاخه ديپلماسي خارجي ما پرواز کرده است. وزير خارجه در همين نشست غيرعلني مجلس گفت: «برجام دچار بيماري است و در حال مرگ است و اميدي به اروپا براي حفظ برجام نمي‌رود زيرا سهامداران شرکت‌هاي اروپايي، آمريکايي‌ها هستند.» با اين حال چرا روي ديوار اروپا يادگاري مي‌نويسيم، معلوم نيست! اولين گام براي برخورد با نقض عهد آمريکايي‌ها و نقض عهد احتمالي اروپايي‌ها اين است که تعهدات ايران در برجام تا رسيدن به نتايج روشن در گفتگوها به تعليق درآيد. اين شروع خوبي براي نمايش عزم ما در مقابله به مثل و نشان دادن مديريت جهادي در ديپلماسي انقلابي است. اگر امروز اين موضع را نگيريم، فردا خيلي دير است.
اگر ريشه اميدواري به گفتگو ها اعتماد به دشمن باشد اين يک تهديد است .مولايمان علي (ع) مي فرمايد اعتماد به دشمن مقدمه فريب خوردن است.
پنج سال است در کريدورهاي تو در توي ديپلماسي داريم اعتماد سازي 
مي کنيم، يک ذره هم نتيجه نداده است. بايد با تکيه بر بصيرت انقلابي، به فريب دشمن پاسخ دهيم. قطعا هزينه اين پاسخ به مراتب کمتر از هزينه اي که به آنان اعتماد کرديم نيست.


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9222/1/20962/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha