آرشیو
انتخاب نشریه


اروپا برجام را تغيير مي دهد!
تضمين‌هاي پوشالي در ازاي تعهدات قطعي

بخش سياسي خارجي: شواهد و مستندات موجود نشان مي دهد که کشورهاي اروپايي نه تنها تضميني در خصوص اجرايي شدن توافق هسته اي به کشورمان نمي دهند، بلکه در صدد اضافه کردن بندهايي جنجالي به برجام هستند! به عبارت بهتر، تروئيکاي اروپايي در صدد "تغيير برجام" 
مي باشند.  گزارش يک روزنامه آلماني حاکي است ديپلمات‌هاي اروپايي، چين و روسيه براي نجات توافق هسته‌اي برجام در حال رايزني بر سر طرحي جديد با هدف پيشنهاد کمک‌هاي مالي به ايران در ازاي محدود کردن برنامه موشکي و فعاليت‌هاي منطقه‌اي تهران  هستند.  
روزنامه «ولت ام سونتاگ»، چاپ برلين با استناد به مقام‌هاي ارشد اتحاديه اروپا نوشته مقام‌ها در ديداري که هفته آينده در وين به رياست «هلگا اشميد»، معاون «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا برگزار مي‌شود به رايزني درباره گام‌هاي بعدي براي برجام بعد از تصميم «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا براي خروج از اين توافق خواهند پرداخت.اين روزنامه آلماني نوشته ديپلمات‌هاي آلمان، فرانسه، بريتانيا، روسيه و چين در اين نشست حاضر خواهند بود، اما آمريکا در آن مشارکت نخواهد کرد. هنوز مشخص نيست آيا ايران که قبلاً با جنجال‌سازي‌هاي کشورهاي غربي بر سر برنامه موشکي خود مخالفت کرده در اين نشست شرکت خواهد کرد يا خير.  «برنامه جامع اقدام مشترک» يا «برجام» که سال 2015 ميان ايران و کشورهاي موسوم به گروه 1+5 حاصل شد قرار بود در ازاي ايجاد محدوديت‌هايي در برنامه هسته‌اي ايران تحريم‌هاي يک‌جانبه و بين‌المللي وضع‌شده به بهانه‌هاي هسته‌اي عليه ايران را رفع کند.
دونالد ترامپ که يکي از وعده‌هاي انتخاباتي خود را پاره کردن اين توافق قرار داده بود روز سه‌شنبه 8 ماه مي (18 ارديبهشت‌ماه) اعلام کرد به مشارکت کشورش در اين توافق هسته‌اي پايان مي‌دهد. 
خبرگزاري رويترز به نقل از اين روزنامه آلماني نوشته است: «رسيدن به توافقي جديد که در حين حفظ مفاد هسته‌اي [مندرج در برجام] فعاليت‌هاي ايران در زمينه موشک‌هاي بالستيک را محدود کند مي‌تواند ترامپ را براي رفع تحريم‌ها عليه ايران متقاعد کند.» «ولت ام سونتاگ» همچنين به نقل از يک ديپلمات ارشد اتحاديه اروپا نوشته است: «لازم است ما از نام "توافق هسته‌اي وين" فاصله بگيريم و چند بند اضافي به آن اضافه کنيم. فقط اين کار رئيس‌جمهور ترامپ را مجاب خواهد کرد دوباره با برداشتن تحريم‌ها موافقت کند.» خبرگزاري رويترز مي‌گويد وزارت خارجه آلمان هنوز واکنشي به اين گزارش نشان نداده است.جمهوري اسلامي ايران قبلاً با اضافه شدن هر گونه بند جديد به توافق هسته‌اي مخالفت کرده است.   لازم به ذکر است که طي روزهاي اخير، برخي مقامات آلماني و فرانسوي صراحتا از بازبيني در توافق هسته اي با ايران خبر داده اند.
 امانوئل ماکرون رئيس جمهور فرانسه در اين خصوص عنوان کرده است : " تلاش مي کنيم همه طرف ها به سمت برقراري مذاکراتي براي انعقاد يک توافق گسترده تر حرکت کنند که اين امري اجتناب ناپذير است!اولويت ما در دفاع از برجام تضمين صلح و ثبات در منطقه است. درباره ايران اروپا از آغاز متحد بوده است. ما تنها يک اراده داشته ايم که شامل برقراري صلح و ثبات در منطقه خاورميانه است. من از اين موضع در مجمع عمومي سازمان ملل متحد در سپتامبر گذشته دفاع کردم. توافق هسته اي 2015 يک عنصر بسيار مهم براي ايجاد توازن است و به همين دليل ما از آن حمايت مي کنيم."
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نيز خواستار مذاکره مجدد بر سر برجام ( با هدف تغيير توافق هسته اي ) شده است. 
لازم به ذکر است که کشورهاي اروپايي در صدد اعمال و جلب رضايت دوباره ايالات متحده آمريکا بر سر بازگشت به توافق هسته اي 
با ايران هستند.
 از اين رو آنها در صددند با تغيير برجام، زمينه را براي تحقق اين مسئله آماده کنند. در اين ميان،نه تنها خبري از ارائه تضمينهاي قطعي به کشورمان وجود ندارد، بلکه شاهد عقب نشيني بيشتر اتحاديه اروپا در مقابل ايالات متحده آمريکا هستيم!

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9221/1/20843/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha