آرشیو
انتخاب نشریه


اعتراض کره شمالي به مانور مشترک آمريکا و کره جنوبي
عهدشکني زودهنگام آمريکايي‌ها در شبه جزيره کره

بخش سياسي خارجي: اوضاع در شبه جزيره کره کماکان بحراني به نظر مي رسد. برگزاري مانور مشترک ايالات متحده آمريکا و کره جنوبي ،
آن هم با هدف تمرين جنگ نظامي عليه کره شمالي، خشم پيونگ يانگ را برانگيخته است. مقامات آمريکايي در حالي که از صلح با کره شمالي ! سخن به ميان آورده اند هم اکنون مشغول تمرين نابودي پيونگ يانگ هستند و نکته تاسف‌بار اينکه کره جنوبي نيز آمريکا را در اين مسير همراهي مي کند. اين عهد شکني زودهنگام، نشان داد که اساسا 
نمي توان نسبت به برقراري روابط عادي ميان آمريکا و کره شمالي و حتي کره جنوبي و کره شمالي دل بست! «ري سون-گون»، مذاکره کننده ارشد کره شمالي، رزمايش هوايي سالانه «ماکس تاندر» را که نيرو‌هاي آمريکايي و کره جنوبي برگزار مي‌کنند، محکوم کرد.اين مقام کره شمالي همچنين گفت : 
پارلمان کره جنوبي «با زباله ها» مذاکره مي کند؛ اما اشاره نکرد منظور از اين سخن چيست.مقامات کره شمالي از مذاکراتي که براي روز چهارشنبه در سئول پيش بيني شده بود، به علت رزمايش‌هاي نظامي آمريکا - کره جنوبي امتناع و اين رزمايش‌ها را تحريک آميز تلقي کردند. اين ديدار قرار بود در زمينه تدابيري که براي رسيدن به يک توافق درباره خلع سلاح هسته‌اي کامل در شبه جزيره کره بايد اتخاذ شود، صورت بگيرد. 
همچنين آمريکا در ادامه فشار به پيونگ يانگ، خواستار انتقال کلاهک‌هاي اتمي و موشک هاي بالستيک قاره‌پيماي کره شمالي به خارج از کشور شد.'آساهي شيمبون' روزنامه مشهور ژاپني به نقل از منابع آگاه نوشت: اين درخواست توسط 'مايک پمپئو' وزير امور خارجه آمريکا در سفر هفته گذشته او به کره شمالي به 'کيم جونگ اون' رهبر اين کشور ابلاغ شده است.
اين روزنامه مي نويسد: واشنگتن نيز قول داده است در اين صورت نام 'پيونگ يانگ' را از ليست کشورهاي حامي تروريسم خارج ‌کند و تحريم هاي اقتصادي عليه اين کشور را بر دارد.در حالي که قرار است مذاکرات سران آمريکا و کره شمالي 22 خرداد در سنگاپور برگزار شود، معاون وزير امور خارجه کره شمالي تهديد کرد چنانچه پيونگ يانگ تحت فشار قرار گيرد تا به صورت 
«يک طرفه» برنامه هسته اي خود را رها کند، در برگزاري اجلاس سران با آمريکا بازنگري خواهد کرد.
پيونگ يانگ مي گويد: 'مذاکراتي که آنها بخواهند در آن به طور يک جانبه ما را مجبور به کنار گذاشتن زراد خانه هسته اي کنند براي ما جذابيت ندارد در اين شرايط لازم است مجددا اين سوال مطرح شود که آيا بايد در نشست با ايالات متحده شرکت کنيم يا خير'.معاون وزير خارجه کره شمالي از واشنگتن خواست با پيونگ يانگ «صادقانه گفتگو کند» تا «پاسخ هاي مناسب» نيز دريافت کند.
از سوي ديگر، ليندسي گراهام، سناتور جمهوري‌خواه آمريکايي، در پيامي در صفحه کاربري توييتر خود مدعي شد در صورتي که کره شمالي به تهديد آمريکا ادامه دهد، حکومت پيونگ يانگ نابود خواهد شد.وي در اين پيام توييتري ادعا کرد: «من آمده‌ام تا به کره شمالي بگويم رئيس جمهور ما خط قرمزي ترسيم کرده است. اگر به تهديد خاک آمريکا با تسليحات اتمي ادامه بدهيد، حکومت شما را نابود خواهيم کرد. به همين سادگي.»
نکته ديگر در اين خصوص، به روابط کره شمالي و ژاپن 
باز مي گردد. رسانه‌هاي وابسته به حکومت کره شمالي، ژاپن را متهم کردند که با مشروط کردن مسئله عادي سازي روابط به مشخص شدن سرنوشت ژاپني‌هاي ربوده شده، "جريان صلح را متوقف مي‌کند." کره شمالي ادعا کرده که مناقشه مربوط به ربوده شدن شهروندان ژاپني از زمان جنگ سرد "حل و فصل" شده است و ژاپن را به تلاش براي خراب کردن پيشرفت‌هاي اخير در فرآيند خلع سلاح هسته‌اي شبه جزيره کره متهم کرد.
خبرگزاري رسمي کره شمالي در مطلبي تاکيد ژاپن بر عدم عادي سازي 
روابط ديپلماتيک با کره شمالي تا زمان حل شدن مسئله مربوط به ربوده شدن دست‌کم 12 تن از شهروندانش در دهه‌هاي 1970 و 1980 را محکوم کرد.اين خبرگزاري عنوان کرد: ژاپني‌ها در حال تنش‌آفريني بر سر "مسئله آدم‌ربايي" که پيش از اين "حل و فصل شده بود" هستند.اين خبرگزاري در مطلب خود نوشت: اين يک رفتار موزيانه و احمقانه است که اين‌گونه به هر قيمتي جريان صلح را در کره شمالي متوقف کنيم در حالي که اين جريان از سوي جامعه بين‌المللي تحسين شده است.اين مطلب خاطر نشان کرده است: با وجود آنکه کل جهان به صورت فعالانه از اجلاس آتي رهبران آمريکا و کره شمالي استقبال و حمايت مي‌کنند و آن را گامي رو به جلو در راستاي تحقق آينده‌اي درخشان براي شبه جزيره کره تلقي مي‌کنند، اين تنها ژاپن است که برخلاف اين جريان حرکت مي‌کند.
در سال 2002 پيونگ يانگ اجازه داد پنج نفر از اين ربوده شدگان که سابقا اقدام به تدريس زبان و فرهنگ ژاپني به ماموران 
کره شمالي کرده بودند، آزاد شده و به همراه خانواده‌هايشان به ژاپن برگردند اما در عين حال تاکيد کرد که هشت نفر ديگر از آنها جان خود را از دست داده‌ و چهار نفر ديگر هم که درباره آنها صحبت شده بود،‌ هرگز وارد اين کشور نشده‌اند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9219/1/20646/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha