آرشیو
انتخاب نشریه


بيانيه بروکسل صرفا يادآوري تعهدات اروپاست
تعهد يا تضمين؟!

در پي اعلام ايالات متحده آمريکا مبني بر خروج آن کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، نماينده عالي اتحاديه اروپا در امور امنيتي و سياست خارجي و وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران، فرانسه، آلمان و انگليس در تاريخ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ در بروکسل ديدار کردند. شرکت کنندگان در اين نشست:
-تعهد خود در اجراي کامل و موثر برجام را که به اتفاق آراء توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت به عنوان عنصري کليدي در ساختار نظام عدم اشاعه هسته اي جهاني و يک دستاورد ديپلماتيک قابل توجه مورد تاکيد قرار گرفته است، يادآوري کردند.
-با اظهار تاسف از خروج آمريکا از برجام، بر اينکه رفع تحريم هاي مرتبط هسته اي و عادي سازي تجارت و روابط اقتصادي با ايران بخش هاي اساسي توافق [برجام] را تشکيل مي دهد، صحه گذاردند. آنها [همچنين] بر تعهد خود به ايجاد اطمينان نسبت به ادامه تحقق اهداف تاکيد کرده و موافقت کردند که گفتگوهاي خود را در راستاي اين هدف تعميق بخشند.
-به طور ويژه متعهد شدند که مباحث کارشناسي فشرده اي را با ايران در خصوص مسائل زير، با هدف رسيدن به راه حل هاي عملي [ظرف مدت چند هفته آينده] آغاز نمايند: حفظ و تعميق روابط اقتصادي با ايران،تداوم فروش نفت، گاز، ميعانات گازي و فرآورده هاي نفتي و پتروشيمي ايران و تعاملات مالي مربوطه،تعاملات موثر بانکي با ايران،ادامه روابط 
حمل و نقل موثر دريايي، زميني و هوايي و خط آهن با ايران،تامين بيشتر اعتبارات صادراتي اتحاديه اروپا و ايجاد مسيرهاي ويژه در حوزه هاي مالي، بانکي، بيمه اي و تجاري با هدف تسهيل همکاري هاي اقتصادي و مالي شامل ارائه حمايت هاي عملي از تجارت و سرمايه گذاري،تکميل و اجراي بيشتر يادداشت تفاهم و قراردادهاي منعقده بين شرکت هاي اروپايي و طرف هاي ايراني،سرمايه گذاري بيشتر در ايران،حمايت از فعالان اقتصادي اتحاديه اروپا و تامين فضاي اطمينان بخش حقوقي،ايجاد هر چه بيشتر فضاي شفاف و قانونمند اقتصادي.
يک بار ديگر عزم و اراده خود را براي اجراي برجام در تمامي بخش هاي آن همراه با حسن نيت و در فضايي سازنده مورد تاکيد قرار داده و موافقت کردند به مشورت‌هاي فشرده خود در تمامي سطوح و با ساير اعضاي برجام ادامه دهند.
بدون شک، اينها تعهداتي هستند که اتحاديه اروپا مطابق سند توافق هسته اي از ابتدا بايد نسبت به آنها پايبند مي مانده است. با اين حال طي دو سال اخير شاهد اين موضوع ( پايبندي کامل اعضاي غربي 1+5 به برجام ) نبوده است. نکته مهم تر اينکه "بيانيه بروکسل"، صرفا ياد آوري تعهدات برجام محسوب شده و يک نقشه راه را ترسيم کرده است. به عبارت بهتر، نمي توان از بيانيه بروکسل به عنوان يک "تضمين " ياد کرد، بلکه اين بيانيه صرفا تکرار تعهدات طرف اروپايي در برجام است. بدون شک طرف اروپايي تا دادن تضمين‌هاي عيني، ملموس و قابل سنجش در خصوص حفظ برجام فاصله زيادي دارد.
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان  نيز در  اظهاراتي به خروج يکجانبه آمريکا از برجام واکنش نشان داد.صدر اعظم آلمان در اين باره گفت: کشورهاي اروپايي در روابط خود با آمريکا در ارتباط با خروج اين کشور از برجام اختلاف نظرهايي دارند.
همچنين به گزارش رجانيوز «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در پاسخ به اين سوال که  آيا اتحاديه اروپا «مي‌تواند حفظ همين سطح فعلي از تجارت با ايران در ماه‌ها و سال‌هاي پيش رو را تضمين کند اعلام کرد:  «اين اتحاديه قادر نيست ضمانت‌هاي حقوقي و اقتصادي به ايران بدهد اما براي يافتن راهي به منظور حفظ سرمايه‌گذاري‌هاي پسابرجام اروپايي‌ها در ايران جدي است.»
 اما در حالي که موگريني در سخنان خود ارائه تضمين‌هاي واقعي و عملياتي به ايران براي بهره بردن از منافع برجام را رد کرد،  جواد ظريف  در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: ما- به سه کشور اروپايي و مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا- گفتيم بايد حقوق ايران تضمين شود آن‌ها هم گفتند که تلاش خودشان را خواهند کرد!   وزير خارجه کشورمان در صفحه توئيتر خود نيز نوشت: همه اتفاق نظر داشتند که در هفته هاي آينده بايد کارهاي زيادي انجام شود تا منافع اقتصادي مردم ايران به صورت عملي تضمين شود.  با اين وجود سخنان موگريني نشان مي‌دهد که کشورهاي اروپايي قصدي براي ارائه تضمين‌هاي عملياتي به ايران را ندارند. 


آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9218/1/20546/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha