آرشیو
انتخاب نشریه


انتقال سفارت آمريکا به قدس
پروژه ناکام مشروعيت‌زايي براي صهيونيسم

رامين حسين آباديان 
  طبق اعلام قبلي، ايالات متحده آمريکا  ۱۴ مِي مصادف با ۲۴ ارديبهشت ماه، سفارت خود در تل آويو را به بيت المقدس منتقل کرد. اين همان تصميمي است که «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا چند ماه پيش اتخاذ و بر لزوم عملياتي شدن آن تأکيد کرد.
«ايوانکا ترامپ» دختر رئيس جمهوري ايالات متحده آمريکا هم در مراسم افتتاح سفارت واشنگتن در بيت المقدس حضور داشت. درهمين ارتباط وي با انتشار عکسي از خود در اينستاگرام که در مقابل ديوار ندبه ايستاده، نوشت: «با خوشحالي بسيار دوباره به اورشليم (قدس) سفر مي‌کنم، مفتخرم در جمع اعضاي هيئتي به نمايندگي از رئيس جمهوري آمريکا و دولت او و همچنين مردم کشورم در اين مراسم بزرگ حضور مي‌يابم». وي ادامه داد: «براي تحقق آينده‌اي بدون مرز براي ائتلاف آمريکا و اسرائيل و روابط مستحکم ميان دو طرف دعا مي‌کنيم، براي برقراري صلح دعا مي‌کنيم!».
تصميم ايالات متحده آمريکا براي عملياتي ساختن طرح خود عليه قدس اشغالي، با واکنش احزاب، جريان ها و گروه هاي مختلف فلسطيني مواجه شده است. «صائب عريقات» دبير کميته اجرايي سازمان آزادي بخش فلسطين، عنوان کرده است که تصميم واشنگتن به انتقال سفارت آمريکا از تل‌آويو به بيت المقدس در سالروز فاجعه اشغال فلسطين احساسات مسلمانان و عرب ها را تحريک مي کند و راه حل دو دولتي را از بين مي برد. دبير کميته اجرايي سازمان آزادي بخش فلسطين در بيانيه اي افزود: «دولت دونالد ترامپ با اتخاذ چنين تصميماتي تبديل به بخشي از مشکل شده است و نمي تواند بخشي از راه حل باشد».
جنبش جهاد اسلامي نيز در بيانيه‌اي ضمن محکوم کردن تصميم آمريکا براي انتقال سفارت خود به قدس اشغالي، تاکيد کرد که انتقال سفارت آمريکا به قدس در هفتادمين سالروز اشغال فلسطين، يعني بي توجهي آمريکا به تجاوزات و جنايات عليه ملت فلسطين و سراسر امت اسلامي و عربي. اين جنبش بيان کرد که اين تصميم غيرقانوني و باطل است و ثابت مي‌کند که آمريکا در تهديد ثبات و امنيت منطقه و حمايت از تروريسم و جنايات اسرائيل عليه ملت فلسطين دست دارد. درهمين حال، جنبش مقاومت اسلامي حماس نيز اعلام کرده که براي هر سناريويي جهت مقابله با تصميم آمريکا عليه قدس آماده است.
بدون شک لابي صهيونيستي قوي‌ترين و ثروتمندترين لابي موجود و تأثيرگذار در فرآيندهاي سياسي از احزاب تا نهادها و تشکيلات سياسي و رسانه‌اي عمده در آمريکا محسوب مي‌شود و به همين جهت جلب حمايت اين اقليت از الزامات موفقيت در طي کردن پله‌هاي ترقي براي سياست‌مداران آمريکايي محسوب مي‌شود. درخواست انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت‌المقدس همواره از سوي لابي‌ها و رهبران صهيونيستي از دهه ۱۹۹۰ به اين سو مطرح شده است اما دولت‌هاي بيل کلينتون، جرج بوش پسر و باراک اوباما به‌دليل تبعات و هزينه‌هاي سياسي زياد آن از انجام اين کار سرباز زدند. بر اين اساس دونالد ترامپ با طرح موضوع اجراي قانونِ بر زمين مانده انتقال سفارت مي‌تواند از افزايش حمايت‌هاي بي‌دريغ اين لابي قدرتمند اطمينان حاصل کند.
يکي ديگر از اهداف رئيس جمهوري آمريکا از تصميمش براي عملياتي ساختن انتقال سفارت تل آويو به قدس اشغالي امتيازگيري از گروه هاي فلسطيني است. در واقع ترامپ قصد دارد از انتقال سفارت آمريکا به قدس اشغالي از اين اقدام به عنوان اهرم فشاري براي امتيازگيري از آنها بهره برداري کند.
ترامپ پيش از هر چيز يک تاجر است، او به خوبي مي‌داند که سرمايه داران بزرگ دنيا عموماً يهودي و صهيونيست هستند، ترامپ با جدي نشان دادن خود به عنوان حامي رژيم صهيونيستي به دنبال ارسال اين پيام به صهيونيست هاي بين المللي است که آمريکا و دولت ترامپ حامي جدي تل آويو است، ترامپ با اين اقدام سرمايه هاي زيادي را به سوي آمريکا جذب خواهد کرد.
هدف ديگر آمريکا از انتقال سفارت خود به بيت المقدس مشروعيت زايي براي رژيم صهيونيستي است. صهيونيستها با وجود گذشت بيش از هفتاد سال يعني از سال ۱۹۴۸ تاکنون همچنان نتوانسته اند براي خود مشروعيت کسب کنند و مشروعيت‌شان با وجود گذشت اين مدت طولاني همچنان زير سؤال قرار دارد. ايالات متحده آمريکا و متحدان غربي ـ عربي آن در طول اين مدت زمان طولاني نتوانسته اند به اسرائيل مشروعيت عمومي و همگاني اعطاء کنند.
بنابراين، تلاش هايي که باهدف مشروعيت زايي براي رژيم صهيونيستي از رهگذر انتقال سفارت آمريکا به قدس انجام مي‌شود، همچون تلاش هاي هفتاد سال گذشته است که به نتيجه مورد نظر نخواهد رسيد. اظهارات قلدرمآبانه مقامات آمريکايي در سازمان ملل و شوراي امنيت اين سازمان نيز که مي گويند هيچ‌کس نمي تواند با اسرائيل درگير شود هم نمي تواند براي اسرائيل مشروعيت به ارمغان آورد.
اين اقدامات آمريکا جهت مشروعيت زايي براي رژيم صهيونيستي نه تنها نتيجه مطلوبي را به دنبال نداشته است بلکه نتيجه عکس نيز داده است. امروز حتي ملت هاي اروپايي و ديگر ملت ها نيز نسبت به صهيونيستها بيش از پيش متنفر شده اند. ما مي بينيم زماني که يک مسافر به عنوان مثال در کشور کانادا به زبان عبري سخن مي گويد، يک راننده تاکسي خشمگين مي شود و او را پياده مي کند. لذا موج تنفر و انزجار از صهيونيستها در نزد ملت ها بيش از پيش فراگير شده است. همين حمايت‌هاي تمام قد آمريکايي ها از رژيم صهيونيستي و تحريک اين رژيم به انجام اقدامات هنجارشکنانه موجب شده تا موج تنفر اروپايي ها از صهيونيستها افزايش پيدا کند.
در اين ميان، موضع سست کشورهاي جهان عرب و کشورهاي جهان اسلام نيز نقش مهمي در تصميم گيري آمريکايي ها براي انتقال سفارتشان به بيت المقدس داشته است. اگر جهان اسلام و جهان عرب به صورت متحد، يکپارچه و يکصدا موضع واحدي را عليه آمريکايي ها اتخاذ مي کردند امروز شاهد عبور واشنگتن از خطوط قرمز نبوديم. حتي کشورهاي اروپايي هم کاري براي جلوگيري از عملياتي شدن تصميم آمريکايي ها نکردند و تنها به انجام اقدامات نمادين همچون تهديد به عدم حضور سفراي اروپايي در مراسم افتتاح سفارت اسرائيل در
 بيت المقدس بسنده کردند.
با تمامي اين ها نمي توان از پيامدهاي وخيم انتقال سفارت آمريکا به بيت المقدس غافل شد. از سال ۲۰۰۰ تا کنون بيش از ۱۰۰ جلسه گفتگوي سازش بين طرفين فلسطيني و صهيونيستي در قالب ۱۸ طرح صلح برگزار شده است، اولين آن مربوط به سال ۲۰۰۰ تحت عنوان کمپ ديويد دو و آخرين آن گفتگوهاي صلحي است که مقدمات آن از سوي ژنرال سيسي از اواخر ۲۰۱۶ تاکنون در حال شکل گيري است. آمريکا يکي از کشورهايي است که همواره موضع حمايت از مذاکرات، البته با جانبداري از رژيم اشغالگر قدس را اتخاذ کرده است. انتقال سفارت از تل آويو به بيت المقدس به منزله شليک تير خلاص به مذاکرات سازش است.
علاوه بر جنگ هاي متعدد بين اشغالگران و گره هاي مقاومت، تاريخ فلسطين سه انتفاضه را تجربه کرده است، انتفاضه اول از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴، انتفاضه دوم از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ و انتفاضه سوم که از اواخر ۲۰۱۵ شکل گرفته و تاکنون ادامه دارد. انتقال سفارت به بيت المقدس بي ترديد انتفاضه سوم را شعله ورتر از گذشته مي کند.
رژيم صهيونيستي سالانه هزينه هنگفتي را جهت انجام ديپلماسي عمومي و رسانه اي به منظور ترميم چهره خود در عرصه بين‌الملل خرج مي کند. با اين وجود ازسال ۱۹۶۷ تاکنون فشارهاي
 بين المللي به اين رژيم شدت يافته و پس از هر تهاجم از سوي ارتش صهيونيستي به مردم فلسطين، فشارهاي 
بين المللي و سياسي به سران يهودي سرزمين هاي اشغالي بيشتر شده است. اگر آمريکا سفارت خود را به بيت المقدس منتقل کند، اين موضوع نيز به موضوعات گذشته به منظور فشار به رژيم صهيونيستي اضافه مي شود و انتقاد گسترده و دائمي بين المللي را به همراه خواهد داشت. 
از سوي ديگر، فلسطين به خودي خود پس از اشغال از سوي صهيونيست ها همواره يکي از کانون هاي بحران و تنش در منطقه بوده است، انتقال سفارت به بيت المقدس مي‌تواند دامنه اين بحران را گسترده تر نمايد، يک روزنامه آلماني نوشته است«انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس نه تنها ناآرامي هاي جديد در مناطق فلسطيني را به دنبال خواهد آورد بلکه شورش هاي ضد آمريکايي را هم در جهان عرب به راه مي اندازد». دولت اردن چنين اقدامي را هديه اي براي افراط‌گرايان ناميده و همچنين محافل امنيتي مصر هم در اين باره هشدار داده اند.
اين در حالي است که به نظر مي رسد که صرف نظر از مواضع بسيار سست کشورهاي عربي مانند مصر، عربستان و برخي کشورهاي حاشيه خليج فارس در قبال رژيم صهيونيستي، از اين پس شاهد موج عظيمي از عمليات هاي شهادت طلبانه توسط گروه هاي مقاومت فلسطين عليه نظاميان و شهرک نشينان صهيونيست باشيم. برهمين اساس، عمليات هاي شهادت طلبانه مي تواند موفقيت دوچنداني را براي محور مقاومت در فلسطين محقق سازد؛ به ويژه اينکه زمان انتقال سفارت واشنگتن از 
تل آويو به بيت المقدس نيز خود يک عامل تحريک کننده بزرگ خواهد بود و صهيونيستها از انتخاب اين زمان بسيار متضرر خواهند شد و خسارت خواهند ديد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9217/1/20439/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha