آرشیو
انتخاب نشریه


اعتراض جامعه جهاني به ترامپ :
روز خفت واشنگتن و تل‌آويو

بخش سياسي خارجي: ديروز، روز خفت واشنگتن و تل آويو بود.مخالفت جامعه جهاني با تصميم دونالد ترامپ مبني بر انتقال سفارت ايالات متحده آمريکا در سرزمين‌هاي اشغالي به 
بيت المقدس، نشان داد که دنيا امروز دشمنان واقعي خود را شناخته است. اين دشمنان واقعي، ايالات متحده، رژيم اشغالگر قدس و متحدان و مهره هاي آن دو هستند. شماري از سفرا و نمايندگان کشورهاي اروپايي در سرزمين‌هاي اشغالي مراسم افتتاحيه سفارت آمريکا در شهر قدس اشغالي را که  ديروز برگزار شد، تحريم کردند.وزارت خارجه رژيم صهيونيستي حدود 80 دعوتنامه براي ديپلمات‌ها و سرکنسول‌هاي حاضر در اسرائيل براي مشارکت در مراسم افتتاحيه سفارت آمريکا ارسال کرده بود  و اين در حالي است که نيمي از افرادي که به اين مراسم دعوت شده‌ بودند، در آن حضور نيافتند.بر اساس اين گزارش، نمايندگان آلمان، انگليس، فرانسه و ايتاليا از جمله کشورهايي بودند  که عدم تمايل خود براي حضور در مراسم افتتاحيه سفارت آمريکا در قدس را اعلام کردند. استراليا، آلمان، ايرلند، مالت، پرتغال، لهستان، سوئد، انگليس و فرانسه و همچنين بيشتر کشورهاي اروپايي و همچنين نمايندگان روسيه، مصر و مکزيک نيز در اين مراسم حضور پيدا نکرده  و مراسم افتتاحيه سفارت آمريکا در قدس را تحريم کردند. يک هيئت آمريکايي براي حضور در اين مراسم به اسرائيل سفر کردند. ايوانکا ترامپ دختر رئيس جمهور آمريکا به همراه همسرش جرد کوشنر در راس اين هيئت بودند  و استيو منوچين، وزير خزانه داري آمريکا و 12 عضو کنگره نيز اين هيئت را همراهي کردند. 
قشرهاي مختلف مردم فلسطين همزمان با مراسم انتقال سفارت آمريکا به قدس اشغالي به‌سمت مناطق مرزي نوار غزه و سرزمين‌هاي اشغالي رفتند تا بر حق مشروع خود مبني بر بازگشت به سرزميني که از آن رانده شدهاند و مخالفت با تصميم ترامپ تأکيد کنند. «تسيون نانوس» تحليلگر صهيونيست  تأکيد کرده است غزه به بمبي تبديل خواهد شد که در برابر اشغالگران منفجر خواهد شد.وي گفته است: اين جشن‌ها (جشن سالگرد اشغال سرزمين فلسطين و تشکيل رژيم جعلي صهيونيستي) و پديده‌هاي شادي که ما در آن به‌سر مي‌بريم، هرگز به ما سودي نخواهد رساند، تا زماني که با غزه به اين شکل رفتار مي‌کنيم، اين منطقه به بمبي در برابر ما تبديل و منفجر خواهد شد.شوراي ملي راهپيمايي بازگشت و درهم شکستن محاصره اعلام کرده بود که در روز خيزش ملي،  همه ملت فلسطين از جمله در نوار غزه، کرانه باختري، آوارگان داخل و خارج و مناطق اشغالي 1948 مخالفت خود را با انتقال سفارت آمريکا به قدس اشغالي و معامله قرن اعلام خواهند کرد.شبکه ماهوارهاي فلسطين اليوم هم گزارش داد شهرک‌نشينان شعارهاي نژادپرستانه عليه فلسطيني‌ها روي ديوارها و خودروها در شهرک صهيونيست‌نشين شعفاط در شمال قدس  اشغالي نوشته اند.همزمان با اين اتفاق، مردم فلسطين در قدس، کرانه باختري و غزه، اعتراض خود را آغاز کرده‌اند. اهالي نوار غزه از ساعات اوليه صبح ديروز به سمت مرز شرقي غزه با فلسطين اشغالي رفته‌اند تا در اعتراض به اين رويداد و به مناسبت هفتادمين سالروز اشغال کشورشان (يوم‌ النکبه) تظاهرات کنند. گزارش‌ها حاکي است که ده‌ها هزار فلسطيني به اين منظور در مرز غزه تجمع کردند. ديروز وزارت بهداشت فلسطين از افزايش شمار مجروحان به بيش از 500 نفر خبر داد. اهالي نوار غزه از پارازيت‌ بر روي خطوط ارتباطي از جمله تلفن همراه خبر داد و اعلام کردند برقراري تماس، مشکل شده است.تعداد  تلفات در ميان فلسطينيان همچنان رو به افزايش است و تا زمان درج اين مطلب به دست کم 50 شهيد و 2000 زخمي رسيده بود.صهيونيست ها ۷۰ سال با طرح هاي رنگارنگ اشغال، فلسطين را تبديل به زندان فلسطينيان کرده اند. اما امروز زبان مقاومت دمار آنها را درآورده است و دير نيست زماني که طومارشان را مقاومت به هم بپيچد.روز 15 مي در تاريخ فلسطين با نام «يوم النکبة» يا روز نکبت شناخته مي شود. اين تاريخ، روزي است که در سال 1948 صهيونيست ها رسما تأسيس دولت مجعول «اسرائيل» را در آن اعلام کردند. به وجود آمدن اين غده سرطاني يک حادثه اتفاقي نبود بلکه از نيم قرن پيش از اين اتفاق، براي آن برنامه ريزي شده، مقدمات به وجود آمدن آن توسط استعمارگران قرن19 و 20 فراهم شده بود.در نهايت اينکه رژيم اشغالگر قدس و ايالات متحده آمريکا، آثار و تبعات اقدام اخير خود در انتقال سفارت آمريکا به بيت المقدس را به زودي مشاهده خواهند کرد. بدون شک در آينده اي نزديک،  شعله خشم ملت فلسطين و ساير ملت‌هاي منطقه و دنيا، چشمان ترامپ و نتانياهو را کور خواهد ساخت. بدون شک آن زمان ديگر براي ابراز پشيماني بسيار دير خواهد بود.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9216/1/20385/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha