آرشیو
انتخاب نشریه


رژيم صهيونيستي زير آتش انتقام مقاومت
نقطه اوج استيصال تل آويو

فرزان شهيدي
 در نيمه ‌شب ۱۹ ارديبهشت، مواضع رژيم صهيونيستي در مناطق اشغالي جولان، هدف موشک هاي ارتش سوريه قرار گرفت. جولان منطقه ‌اي است که از سال 1967 تاکنون تحت اشغال رژيم اسرائيل است و البته اين اشغالگري هيچ گاه از سوي نهادهاي بين ‌المللي به رسيمت شناخته نشده است. يعني نهادهاي بين المللي اين منطقه را همچنان جزء خاک سوريه مي دانند. رژيم اشغالگر جولان را به خاک خود ضميمه کرده و بيش از ۳۰ شهرک مسکوني در اين مناطق احداث کرده است. 
بلندي‌ هاي جولان از نظر نظامي يک منطقه‌‌اي راهبردي محسوب مي شود، لذا سوريه در اولين واکنش به حملات مکرر صهيونيست ها به پايگاه‌هاي سوري، اين منطقه را هدف قرار داد. حملات سوريه با بيش از ۵۰ موشک انجام شد که گفته مي‌شود بيش از 20 فروند آن با عبور از سامانه دفاع موشکي رژيم اسرائيل (گنبد آهنين) به هدف برخورد کرده است. 
پس از اين حملات، آژير خطر در بلندي ‌هاي جولان به صدا درآمد و جوّي از رعب و وحشت صهيونيست ها را در بر گرفت و سران صهيونيست از شهرک نشينان خواستند به پناهگاه بروند.
هدف حملات موشکي، چهار مرکز مهم شامل مقرهاي نظامي اصلي اسرائيل بوده است. مهمترين اين مقرها عبارت است از: ايستگاه‌ هاي مخابراتي و ارتباطي، مرکز عمليات پارازيت اينترنتي،‌ مرکز نظامي اصلي استراق ‌سمع از شبکه ‌هاي مخابراتي، محل فرود بالگردهاي نظامي، ديده‌ باني يگان سلاح‌ هاي با دقت ‌بالا، مقر فرماندهي نظامي منطقه ‌اي تيپ ۸۱۰ و‌ مقر فرماندهي گردان‌هاي نظامي در حرمون.
پس از حمله به جولان، ارتش اسرائيل ادعا کرد اين حملات کار نيروي قدس سپاه پاسداران ايران بوده و سردار قاسم سليماني از داخل خاک سوريه فرماندهي مستقيم اين عمليات را برعهده داشته است. منابع سوري ادعاهاي رژيم صهيونيستي مبني بر دخالت ايران در حمله موشکي را رد کرده و تاکيد کردند نيروهاي دولتي سوريه در واکنش به حملات رژيم اسرائيل اقدام به عمليات کرده و به حملات هفته‌ هاي اخير اين رژيم پاسخ داده‌ اند.
صهيونيست ها در واکنش به اين حملات، حمله هوايي گسترده اي را عليه سوريه انجام دادند و مدعي شدند مراکز ايران در سوريه را بمباران کرده اند. آويگدور ليبرمن، وزير دفاع رژيم غاصب ادعا کرد که ارتش اين رژيم تقريبا تمام تاسيسات ايران در سوريه را هدف قرار داده است. در عين حال، وزير دفاع اسرائيل ابراز اميدواري کرد که اين تبادل آتش و درگيري ميان دو طرف پايان يابد.
کشورهاي غربي که معمولا در برابر حملات رژيم صهيونيستي به سوريه سکوت مي کنند، به حملات سوريه واکنش نشان داده و هم نوا با اسرائيل، آن را کار ايران قلمداد کردند. سخنگوي کاخ سفيد آمريکا گفت: حملات جولان نشان مي ‌دهد که رژيم ايران قابل اعتماد نيست و رئيس‌ جمهور تصميم درستي براي خروج آمريکا از توافق هسته‌‌اي (برجام) گرفته است. 
دولت انگليس نيز اين حملات را کار ايران دانست و آن را محکوم کرد و از روسيه خواست تا با استفاده از نفوذ خود در سوريه از حملات احتمالي آينده جلوگيري کند. دولت آلمان هم با اين تصور که حملات کار ايران بوده است، اعلام کرد اقدامات تحريک ‌آميز و خطرناک را از خاک سوريه به مواضع اسرائيل در بلندي‌هاي جولان محکوم 
مي کند. رئيس جمهور فرانسه هم خواستار کاهش تنش در منطقه شد.
شايان ذکر است کشورهاي غربي شامل آمريکا، انگليس و فرانسه حدود يک ماه پيش حملاتي را عليه سوريه سامان دادند؛ نکته اي که حاکي از همراهي غرب با اسرائيل، هم در بعد سياسي و هم ميداني مي باشد.
در سطح منطقه، ترکيه عليه رژيم اسرائيل 
موضع گيري کرد. رئيس جمهور ترکيه، روايت تل آويو از حملات اخير را زير سوال برد و اسرائيل را به جنگ افروزي در خاورميانه متهم کرد. رجب طيب اردوغان تاکيد کرد اسرائيل به طور پيوسته در حال وحشت آفريني در منطقه است.
اما روسيه موضعي بي طرف اتخاذ کرد و ضمن ابراز نگراني از بالا گرفتن تنش، از هر دو طرف خواست خويشتنداري به خرج دهند. معاون وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد که روسيه با تمام طرف ‌ها در تماس است و تلاش مي کند اوضاع به حالت عادي بازگردد.
به طور طبيعي روسيه که متحد اصلي سوريه محسوب مي شود، مايل به افزايش درگيري ها نيست، زيرا مي داند که ادامه تنش با اسرائيل، سوريه را که در حال خروج از جنگي طاقت فرسا است، بار ديگر گرفتار بحران تازه اي مي کند. در عين حال روسيه هر چند حملات اسرائيل به سوريه را محکوم مي کند، اما معمولا اقدام تدافعي به نفع متحد خود (سوريه) انجام نمي دهد. دليل اين امر ملاحظاتي است که مسکو نسبت به امنيت اسرائيل دارد. دليل بي طرفي و ميانجي گري در ماجراي اخير و دعوت به پايان تنش، ناشي از اين موضع مسکو مي باشد.
دورنماي تنش ميان رژيم اسرائيل و محور مقاومت چگونه خواهد بود؟
رژيم صهيونيستي بارها اعلام کرده است که نسبت به حضور نظامي ايران و نيز حزب الله لبنان در خاک سوريه به شدت نگران است و آن را تهديدي عليه منافع خود مي داند. مروري بر حملاتي که اسرائيل طي سال‌ هاي گذشته در سوريه انجام داده نشان مي ‌دهد هدف او مهار توانمندي هاي ايران و حزب‌ الله در سوريه است.
حملات تجاوزکارانه رژيم صهيونيستي به خاک سوريه پس از پيروزي هاي چشمگير ارتش سوريه و متحدانش و شکست تروريست ها به ويژه داعش، افزايش قابل ملاحظه اي يافته است. مهمترين حمله اسرائيل، هدف قرار دادن پايگاه تيفور در حمص بود که به شهادت هفت تن از مستشاران سپاه پاسداران منجر شد. اين نشان مي دهد پيروزي‌هاي مقاومت در سوريه نگراني شديد صهيونيست‌ها را برانگيخته و هراس سران تل آويو آن است که مقاومت که اينک در نزديکي مرزهاي آنان خيمه زده است و هر لحظه ممکن است تهديدي جدي عليه رژيم غاصب ايجاد کنند.
حمله به جولان در واقع انتقام جبهه مقاومت (اعم از سوريه، حزب الله و جمهوري اسلامي ايران) از حملات پي در پي رژيم صهيونيستي محسوب 
مي شود. اين حمله هر چند مقطعي و محدود بود، اما توازن قدرت را دچار تغيير کرد و باعث شد اسرائيل از اين پس در محاسبات خود بازنگري کند.
با اين وصف، وقوع جنگ فراگير ميان دو طرف بعيد است؛ اما امکان تداوم حملات پراکنده همچنان وجود دارد و البته حمله به جولان نشان داد، مقاومت همانند گذشته خويشتنداري نمي کند و پاسخ لازم و مناسب را به تجاوزات رژيم صهيونيستي خواهد داد.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9216/1/20380/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha