آرشیو
انتخاب نشریه


پيام‌ها و پيامد‌هاي خروج آمريکا از برجام

احمد رضا هدايتي
متأسفانه همان‌گونه که پيش‌بيني مي‌شد، به رغم تمام تلاش‌هاي صورت گرفته توسط مسئولين محترم دستگاه ديپلماسي کشور، سرانجام دولت آمريکا در اقدامي نامتعارف و غيرمنطقي و تحت تأثير فشار لابي صهيونيستي و تحليل‌ها و مشاوره‌هاي غلط و خصمانه مشاوران شرور و جنگ‌افروز کابينه ترامپ از جمله؛ جان بولتون، از برجام خارج و سرانجامي نافرجام و بيش از پيش مبهم را براي برجام رقم زد.
البته بايد عوامل ديگري مانند؛ قدرت‌نمايي و توهم کدخدايي جهان، جلب اعتماد حکام عربستان و حفظ وضعيت شيردهي سعودي‌ها، ايجاد بهانه براي تداوم و استمرار آشوب‌هاي منطقه‌اي در جهت حفظ بازار فروش تسليحات آمريکايي، جبران سرخوردگي سياسي آمريکا در برابر قدرت‌نمايي کره شمالي و امثال آن را نيز در اين تصميم‌گيري ابلهانه مؤثر دانست.
اگرچه ترامپ از همان ابتدا، اين اقدام را نوعي پيروزي و موفقيت براي خود قلمداد کرده است،اما بي‌شک اين تصميم رئيس‌جمهور خودشيفته آمريکا مي‌تواند به شکستي به‌مراتب بزرگتر از کوتاه آمدن يانکي‌ها در برابر تهديدات و قدرت دفاعي کره شمالي تبديل شود.
با اين‌که کارشناسان مسائل سياسي به درستي بر اين باورند که با خروج سردسته اشرار از اين تفاهم‌نامه بين‌المللي، شرايط بهتري براي دستيابي به طرح بزرگ اقتصاد مقاومتي فراهم خواهد شد، با اين‌حال به علل مختلف از جمله؛ تأثير اين رفتار استکباري در بي‌ثباتي قوانين بين‌المللي و کاهش تأثيرگذاري نقش نهادهاي بين‌المللي در حل مسائل جهاني و نيز احتمال تشديد بحران‌هاي منطقه‌اي، تقريباً هيچ‌کس از اين رخداد که پيام‌ها و پيامدهاي متفاوتي را در پي دارد، خوشحال نشد.
مهم‌ترين پيامدهاي اين تصميم:
آمريکا سال‌هاست که قدرت سلطه و نفوذ اوليه و موقعيت سياسي خود در سطح جهان را از دست داده است، اما قطعاً اين اقدام يکجانبه آمريکا، به تضعيف بيش از پيش جايگاه اين کشور و در نهايت، انزواي بيشتر اين حکومت ياغي در افکار عمومي جهان منجر خواهد شد.
تصميم اخير ترامپ ثابت کرد که براي آمريکا فقط منافع‌سرمايه‌داران آمريکايي حائز اهميت است و براي منافع ديگران هيچ ارزشي قائل نيستند و همين مسئله سبب خواهد شد تا گسل‌هاي ارتباطي بين اروپا و آمريکا دهان باز نموده و در تعاملات اقتصادي و سياسي آنها با يکديگر خلل و شکاف عميق‌تري را ايجاد نمايد.
برخلاف تصور ترامپ، اين تصميم نه‌تنها متضمن تأمين منافع آمريکا نيست، بلکه عواقب و پيامدهاي احتمالي و ناخواسته آن از جمله؛ گسترش ناامني، جنگ و درگيري در منطقه، ممکن است، منافع فعلي ساير کشورها به‌ويژه اروپا را هم در منطقه و بلکه در سطح جهان در معرض خطر جدي قرار دهد.
همچنين اين تصميم، ماهيت استکباري و خودبزرگ‌بيني و نيز زياده‌خواهي‌هاي آمريکا را بيش از گذشته آشکار ساخته و لذا اين برجام نيست که يک عضو خود را از دست داد، بلکه اين آمريکاست که 5 کشور ديگر و بلکه اعتماد عمومي جهان را در جريان اين تصميم نابخردانه از دست داد.
اگرچه از مدت‌ها پيش به خاطر اِعمال نفوذ آمريکايي‌ها بر ساختار سازمان‌ملل، ناکارآمدي اين سازمان در حل مسائل بين‌المللي، بر کشورهاي جهان ثابت شده است، اما بي‌ترديد تصميم خودسرانه دولت ترامپ براي خروج از اين توافقنامه بين‌المللي، اندک اعتبار باقيمانده اين سازمان را نيز بر باد فنا خواهد داد و سلب‌اعتماد بيشتري را نسبت به تصميمات آتي اين نهاد بين‌المللي در پي خواهد داشت.
موضعگيري سازمان ملل (هرچند ناکارآمد) و ساير کشورهاي جهان در برابر تصميم اخير ترامپ، پيامد منفي ديگري است که اين کشور از هم‌اکنون با آن مواجه شده و به احتمال زياد با بروز عوارض اين تصميم غلط، نظام سياسي جهان در روزها و ماه‌هاي آينده شاهد تشديد اين موضعگيري‌ها خواهد بود.
تاريخ ايران اسلامي نشان داده که مردم مؤمن و غيرتمند اين خطه، همواره در سختي‌ها و شدايد با اتحاد بيشتر و انسجام قوي‌تر به ميدان مقابله با تهديدات وارد مي‌شوند و اين نيز پيامد ديگري است که قطعاً خوشايند دولتمردان آمريکايي نيست، چرا که اين‌گونه واکنش‌هاي عمومي، در اکثر موارد نقشه آنها را خنثي نموده است.
پيام‌‌هاي اين تصميم:
با توجه به اين‌که در جريان اين ماجرا ثابت شد، نظام بين‌المللي و منافع ساير کشورها (حتي اروپا) براي آمريکا پشيزي ارزش و اعتبار ندارد، لذا يکي از پيام‌هاي‌اين تصميم مي‌تواند اين باشد که کشورهاي جهان بايد براي ايجاد ثبات در انجام تعهدات و رعايت قوانين و مقررات بين‌المللي، موضوع بازنگري و اصلاح ساختار نهادهاي بين‌المللي رابا جديت و سرعت بيشتري در دستور کار قرار دهند.
پيام ديگر اين رفتار غيرعقلاني ترامپ، اين است که کشورهاي جهان هرگز نبايد به وعده‌هاي دولتمردان آمريکايي و ساير قدرت‌هاي بزرگ، به‌ويژه غربي‌ها اعتماد کنند و لذا بايد براي ايجاد و حفظ ثبات امنيت جهاني، تضامين مطمئن‌تري را تعبيه و تدابير بازدارنده مؤثرتري را اتخاذ نمايند. اين تصميم همچنين بيانگر پوچ بودن ادعاي آمريکايي‌ها مبني بر دفاع از صلح جهاني و مغاير ادعاي دفاع از حقوق بشر آنها است و نشان مي‌دهد که آمريکايي‌ها همچنان خوي جنگ‌طلبي و شرارت خود را حفظ نموده و داعيه رهبري جهان را در سر دارند و اين همان تهديد بزرگي است که کل جهان را در معرض خطر قرار داده و بايد براي مقابله با آن تدبيري انديشيده شود.
همچنين اين اقدام ترامپ نشان داد که لابي‌هاي صهيونيستي تا چه حد در لايه‌هاي نظام پوسيده حکومتي اين کشور نفوذ يافته و سايه شوم خود را چگونه بر سرنوشت مردم آمريکا گسترانده است.
يکي ديگر از پيام‌هاي اين تصميم اين است که؛ منافع آمريکا و در واقع منافع شخصي سرمايه‌داران آمريکايي، تا چه حد مي‌تواند مسائل انساني را نزد مسئولين و سردمداران طماع اين کشور تحت‌الشعاع خود قرار دهد. 
حال شايد اين سؤال مطرح باشد، که وظيفه مردم و مسئولين ما در قبال اين تصميم کودکانه چيست؟
قبل از هر چيز نبايد فراموش کنيم، با توجه به اين‌که پس از برجام به علت تعلل و سنگ‌اندازي‌هاي آمريکا، ايران عملاً نتوانسته است از مزاياي گفته شده در مورد برجام بهره‌مند شود، لذا خروج يا بود و نبود آمريکا در اين توافقنامه تفاوت چنداني ندارد.
نکته ديگر اين است که، با توجه به رجزخواني‌هاي مطرح نظام سلطه مبني بر جايگزيني نظام‌هاي تنبيهي جديد به بهانه‌هاي واهي مختلف مانند؛ قدرت موشکي، حمايت از تروريست و پولشويي، نبايد فراموش کنيم که دشمني آمريکا با ايران پايان پذير نيست و لذا اصولاً با برجام يا بدون برجام فرقي نمي‌کند که ما با چه بهانه‌اي تحت تحريم‌هاي ظالمانه غربي‌ها باشيم.
موضوع قابل تأمل ديگر اين است که مسئولين ما نبايد اين تجربه تلخ تاريخي را از ياد برده و در جريان تعامل با اروپا براي حفظ باقيمانده برجام، از اخذ ضمانت‌هاي مطمئن غفلت نمايند.
وظيفه ديگر مسئولين نظام، پيگيري جدي حقوق ملت ايران در چارچوب مفاد اين توافقنامه و در صورت لزوم شکايت از دولت آمريکا به مجامع بين‌المللي تا اخذ نتيجه نهايي است، مسئولين محترم بايد توجه داشته باشند که حداقل دستاورد اين پيگيري، ثبت رسمي زورگويي و قانون‌گريزي آمريکا در تاريخ است.
کلام آخر؛ همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامي بارها متذکر شده‌اند، تحريم‌ها مي‌تواند به يک فرصت مطلوب براي خود اتکايي و تحقق اقتصاد مقاومتي تبديل شود و لذا مردم و مسئولين بايد ضمن حفظ هوشياري و انسجام و آمادگي براي مقابله در برابر رفتار هنجارشکنانه افراد فرصت‌طلب براي سوءاستفاده احتمالي از اين شرايط، تمام توان خود را براي دست يافتن به اين هدف بزرگ متمرکز و با سرعت بيشتري در اين مسير گام بردارند.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9215/1/20313/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha