آرشیو
انتخاب نشریه


اروپا در صدد انعقاد توافق ثانويه است
رصد بازي تروئيکاي اروپايي در برجام

سعيد سبحاني 
 تلاش خاص تروئيکاي اروپايي مبني بر انعقاد توافق ثانويه يا مکمل با جمهوري اسلامي ايران همچنان ادامه دارد. علي رغم خروج ايالات متحده آمريکا از برجام و اعلام حمايت تروئيکاي اروپايي و افرادي مانند فدريکا موگريني ، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا از برجام،‌همچنان خواسته‌هاي غير منطقي مقامات اروپايي بر سر شروط چهارگانه ترامپ از جمله " تحديد توان موشکي ايران "،"کنترل فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران "،" اعمال بازرسي از اماکن نظامي ايران " و " اعمال محدوديت‌هاي هسته‌اي براي پس از سال 2025 ميلادي " به قوت خود باقي‌است. از اين رو منظور مقامات اروپايي از حفظ برجام،‌حفظ توافق هسته‌اي به صورت موجود نيست. اين محاسبه بايد در معادلات سياست خارجي کشورمان به صورتي جدي و به دور از 
هر گونه اشتباه، مدنظر قرار داده شود. از سوي ديگر، بازي و مانور رسانه هاي غربي در اين خصوص کاملا قابل تامل است. 
برخي رسانه هاي غربي معتقدندکه برجام بدون حضورايالات متحده آمريکا ديگرازاعتباري برخوردارنيست زيرا با وضع تحريم‌هاي ثانويه، عملا ديگر کشورهاي اروپايي نيز قادر نخواهند بود تعامل اقتصادي موثري با ايران داشته باشند. با اين حال برخي رسانه هاي ديگر، همچنان از امکان حفظ برجام بدون ايالات متحده آمريکا سخن مي گويند. در هر حال، تروئيکاي اروپايي به همراه دو کشور چين و روسيه بايد رسما و به صورت تضمين شده، تعهداتي که مي توانند به ايران بدهند را در اين خصوص اعلام نمايند.
رمزگشايي از مواضع اخير مقامات غربي، مي تواند نقش موثري در ترسيم خواسته هاي تروئيکاي اروپايي در قبال " برجام جديد" داشته باشد.مواضع اخير «بوريس جانسون» وزير خارجه محافظه‌کار انگليس در جريان سفر به ايالات متحده آمريکا، بار ديگر بازي مستقيم لندن در زمين واشنگتن را در مقابل ديد همگان به تصوير کشيد. جانسون ابتدا در يادداشتي در روزنامه «نيويورک‌تايمز» نوشت: «من معتقدم حفظ محدوديت‌هاي موجود در اين توافق عليه برنامه هسته‌اي ايران به مقابله با رفتارهاي تهاجمي تهران در منطقه هم کمک خواهد کرد. من از يک چيز اطمينان دارم: تمام گزينه‌هاي جايگزين، بدتر هستند. عاقلانه‌ترين مسير، ارتقاي دستنبدهاست نه باز کردن آنها».
در ادامه نيز وزير خارجه انگليس پرده از چهره ظاهري ديپلمات‌مآبانه خود برداشت و به جاي تاکيد بر «مهار زياده‌خواهي‌‌هاي هسته‌اي ترامپ» تاکيد کرد: «ما بايد در برابر ايران محکم‌تر بوده و نواقص توافق را برطرف کنيم. اين توافق مي‌تواند مانع مسابقه تسليحاتي هسته‌اي در منطقه شود. ترامپ حق دارد خواستار توجه به موضوع محدوديت‌هاي زماني اعمال شده عليه برنامه هسته‌اي ايران (بندهاي موسوم به غروب آفتاب) شود!»
همان گونه که مشاهده مي شود مقامات اروپايي در صدد هستند تا به قول خود افکار عمومي دنيا را نسبت به اعمال محدوديت‌هاي تازه در قبال توافق هسته اي توجيه کنند. در اين ميان، تحديد توان موشکي ايران، اصلي ترين خواسته غرب را شامل مي شود. 
تابستان سال گذشته و در جريان برگزاري نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک نيز مقامات ارشد انگليسي،فرانسوي و آلماني  در ديدار با سران آمريکا و رژيم صهيونيستي به آنها تعهد دادند نهايت تلاش خود را در راستاي «تغيير توافق هسته‌اي» يا «همکاري براي ابطال برجام» انجام دهند. به عبارت بهتر، مقامات اروپايي  از ابتدا به ترامپ و نتانياهو تعهد داده‌‌اند تابع تصميم نهايي آنها در قبال برجام هستند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، حتي اگر بنا به دلايلي موافق خروج از برجام نباشند.در حال حاضر نيز تروئيکاي اروپايي در صدد است فرمول "برجام بدون آمريکا" را با استناد به "تعهد پذيري بيشتر ايران" و
" تعهد پذيري کمتر غرب " اعمال و اجرا نمايند. 
مقامات دولت  و کنگره آمريکا در ريل‌‌گذاري استراتژيک سال 2015 ميلادي، «برجام» را به عنوان يک «پديده مستقل» در نظر نگرفته و آن را به مثابه قطعه‌اي از پازل «تحديد و کنترل ايران قدرتمند» تعريف کردند. بر اين اساس، قرار بود برجام صرفا حکم يک «پيش‌درآمد» يا «نماد»  را  براي مهار قدرت همه‌جانبه ايران داشته باشد. در مذاکرات ايران و اعضاي 5+1 در  ماه نوامبر سال 2014 ميلادي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، جان کري تلاش کرد اين «پيش‌درآمد»، ماهيتي  «هسته‌اي- موشکي» داشته باشد و صرفا محدود به توان هسته‌اي ايران نشود. حتي کار تا آنجا پيش رفت که طرف آمريکايي حل‌وفصل پرونده هسته‌اي ايران را منوط به گنجاندن موضوع توان موشکي کشورمان در برجام کرد. با اين حال مواضع حکيمانه و قاطعانه رهبر معظم انقلاب اسلامي سبب شد دولت اوباما در نهايت از اين خواسته عقب‌نشيني کند. با اين حال دموکرات‌هاي آمريکا در همان زمان نيز تاکيد داشتند بدون اعمال محدوديت عليه توان موشکي ايران، برجام پروژه‌اي ناقص محسوب مي‌شود.اين فرمولي است که هم اکنون توسط اروپا نيز دنبال مي شود. 
تروئيکاي اروپايي ( انگليس، آلمان و فرانسه) در همان دوران برگزاري مذاکرات هسته‌اي نيز متفق‌القول بودند توان هسته‌اي و موشکي ايران مکمل يکديگر محسوب مي‌شود و مهار يکي از اين دو بدون ديگري، خلل چنداني در قدرت منطقه‌اي ايران ايجاد نخواهد کرد. با اين حال در سال 2015 ميلادي، تروئيکاي اروپايي و دموکرات‌هاي کاخ سفيد به اين نتيجه رسيدند موضوع توان موشکي ايران مي‌تواند به اولويت دوم مذاکرات ايران و اعضاي 5+1 تبديل شود تا در آينده‌اي نزديک بتوانند آن را نيز در همان زمينه «مهار ايران قدرتمند» تعريف کنند. چنانکه از سخنان افرادي مانند بوريس جانسون وزير خارجه انگليس، امانوئل ماکرون رئيس‌جمهور فرانسه و زيگمار گابريل وزير خارجه آلمان برمي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آيد، تروئيکاي اروپايي معتقد است حد يقف مواضع خود در قبال برجام را بايد «تحديد توان موشکي ايران» اعلام کند. اعلام مکرر نگراني مقامات فرانسوي، آلماني و انگليسي از توان موشکي کشورمان در همين راستا قابل ارزيابي است. تروئيکاي اروپايي قصد دارند بر سر «برد موشک‌ها»، «وزن کلاهک‌ها» و «تعداد موشک‌هاي تحت مالکيت ايران» با کشورمان وارد مذاکره شوند.از اين رو بايد نسبت به بازي اتحاديه اروپا و خصوصا سه کشور آلمان،‌فرانسه و انگليس در تقابل با برنامه هسته اي و موشکي ايران رصد هوشمندانه اي داشت. هم اکنون، در حالي که ترامپ از برجام خارج شده است ديگر جايي براي طرح مسائلي مانند " توافق مکمل " و "‌ثانويه" وجود ندارد. در اين ميان،‌تروئيکاي اروپايي بايد تعهد دهند علاوه بر اجراي دقيق برجام ( بدون اضافه كردن کمترين بند و کلمه اي به آن)،‌نسبت به ارائه تضمين‌هاي لازم اقتصادي به ايران متعهد شوند.بديهي است که ملت ايران اجازه تحميل "برجام 2" آن هم با استناد به تاکتيک لبخند مقامات اروپايي را نخواهد داد. موضوعي که بايد از سوي دستگاه ديپلماسي و سياست خارجي کشورمان به طرف‌هاي اروپايي تفهيم شود. 

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9215/1/20304/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha