آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

ابراز تعجب از اطلاع رهبري از نامه محرمانه ترامپ
به گزارش خبرگزاري صدا و سيما، آدام تيلور خبرنگار اختصاصي سياست خارجي روزنامه 
واشنگتن پست در پيامي در صفحه توئيتر خود درباره اطلاع رهبر معظم انقلاب از نامه محرمانه دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا به کشورهاي عرب خليج فارس ابراز تعجب کرد. وي در توييتر خود نوشت: رهبر عالي ايران روز چهارشنبه از نامه محرمانه دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا به متحدان اين کشور در خليج (فارس) خبر داد. مشخص نيست چه طور او از اين موضوع اطلاع داشته است؟!
***
ادامه برجام، غير قانوني است
اعلام رسمي ترامپ رئيس جمهور آمريکا مبني بر خروج اين کشور از برجام واکنش‌هايي را در ايران و جهان به دنبال داشت و رئيس جمهور نيز در واکنش به اين مسئله، مذاکره با سه کشور اروپايي را بعد از خروج آمريکا مطرح کرد و تصميم‌گيري نهايي را به بعد از اين مذاکرات موکول کرد. محمد دهقان عضو کميسيون حقوقي و قضائي مجلس در نامه سرگشاده‌ به روحاني به اظهارات اخير رئيس جمهور مبني بر ادامه برجام با خروج آمريکا و حضور اروپا واکنش نشان داد و گفت: ادامه برجام مطابق قانون و شروط رهبري، غير قانوني است. به گزارش فارس، وي نوشت: آقاي روحاني! بعيد است با سابقه امنيتي متوجه تقسيم کار آمريکا و اروپا نشده باشيد. ادامه برجام، مطابق قانون و شروط رهبري، غير قانوني است.
***
چه کساني از نهاد رياست جمهوري کمک بلاعوض گرفتند؟
به گزارش تسنيم، چندي قبل رئيس جمهور با هشتگ‌هاي جريان آزاد اطلاعات و شفافيت در صفحه شخصي‌اش در فضاي مجازي نوشت: «دنياي امروز، دنياي سرعت و ارتباطات است، اگر مي‌خواهيم در کشور فساد از بين برود، راه آن اطلاع داشتن مردم و جوانان از امور است، چراکه بدون اطلاع مردم، شفافيت و حضور جوانان و تنها با دادگاه و نيروي امنيتي نمي‌توانيم با فساد مقابله کنيم.» به ‌نظر مي‌رسد رئيس جمهور به نکته درستي اشاره کرده است و راه مبارزه با فساد، ايجاد شفافيت بخصوص در مباحث اقتصادي است. تأکيد رئيس جمهور در خصوص شفافيت در حالي است که هنوز بسياري از عناوين و رديف هاي بودجه غير شفاف بوده و تعريف دقيقي براي آنها انجام نشده است، به‌عبارت ديگر هنوز مشخص نشده است چه مبالغي به چه افرادي و تحت چه عنواني پرداخت شده است؟ اين موضوع چه در لايحه بودجه 97 و چه در گزارشي که اخيراً خزانه‌داري کل از پرداخت‌هاي فروردين ماه منتشر کرد نمود دارد. در فروردين ماه حدود 4 ميليارد تومان به عنوان حقوق و مزاياي کارکنان نهاد رياست جمهوري و حدود 3 ميليارد تومان نيز بابت هزينه‌هاي اجتناب ناپذير پرداخت شده بود.نهاد رياست جمهوري، سازمان برنامه و بودجه و يا خزانه داري کل کشور در خصوص سوالات و ابهامات مربوط به اين پرداخت‌ها هيچ گونه واکنشي نشان نداد‌ه‌اند.
***
اينستاگرام، صفحه منتسب به سردار سليماني را بست
صفحه اينستاگرام سردار سليماني پس از واکنش وي به عمليات تلافي جويانه سوريه به مواضع رژيم صهيونيستي، بسته شد! به گزارش باشگاه خبرنگاران، منابع خبري صهيونيستي از شليک بيش از 50 فروند موشک از خاک سوريه به سمت ۴ مقر مهم نظامي رژيم صهيونيستي در جولان اشغالي خبر دادند. در پي اين حملات، آژيرهاي هشدار در جولان اشغالي به صدا درآمد. صفحه منتسب به سردار سليماني پس از اين حملات، تصويري را به اشتراک گذاشت که نابودي رژيم اشغالگر قدس را نشان مي‌داد. پس از گذشت يک روز از انتشار اين تصوير و به جهت مضمون 
ضد اسرائيلي آن، صفحه منتسب به سردار سليماني توسط اينستاگرام غيرفعال شد. پيش از اين نيز اين صفحه چندين بار به دليل انتشار تصاوير و فيلم‌هايي با چنين مضاميني بسته شده بود.
***
اولين نقض اروپايي برجام
مدير شرکت «اني» ايتاليا در نشست سالانه اين شرکت به سهامدارانش گفت اين شرکت تمام طلب هاي معوق خود از ايران بابت سرمايه گذاري هاي سال هاي گذشته در اين کشور را از تهران گرفته و قصدي براي اجراي پروژه جديد در ايران ندارد. به گزارش رويترز، «کلوديو دسکالزي» اين اظهارات را پس از آن بيان کرده که واشنگتن تصميم گرفته ضمن خروج از برجام، 
تحريم هاي جديدي عليه ايران به اجرا بگذارد. دسکالزي افزود: تنها فعاليت باقي مانده «اني» در ايران خريد ماهانه 2 ميليون بشکه نفت از اين کشور در قالب قراردادي است که در پايان سال جاري ميلادي منقضي مي شود. مدير اين شرکت همچنين گفت: برقراري هرگونه تحريم جديد عليه ايران 6 ماه طول خواهد کشيد. به گفته دسکالزي، نفت مورد نياز اين شرکت ممکن است از اين پس به جاي ايران از کشوري ديگر تامين شود.
عامل اختلال در پيام رسان سروش، دولت است
پس از اختلال اخير در پيام‌رسان سروش،  سيد ميثم سيد صالحي مدير اين پيام ‌رسان پرمخاطب داخلي در صفحه شخصي خود در توئيتر به بيان علت اين مشکلات پرداخت. مدير پيام ‌رسان سروش نوشت: اختلال اخير در زيرساخت ارتباطي کشور، اپراتورها و سروش، ناشي از چالش‌هاي نرم‌افزاري ما، کم‌لطفي اپراتورهاي همراه و عدم اختصاص حداقل‌هاي زيرساختي از سوي دولت است. ما ۲۴ ساعته علاوه بر تلاش براي حل چالش‌هاي نرم‌افزاري، پيگير تأمين نيازهاي فني از سوي اپراتورها و دولت هستيم که ظاهرا بدون کمک آقاي آذري جهرمي، اين مشکلات برطرف نمي‌شود. هفته گذشته با پيش‌بيني اين روند، نامه‌اي براي ايشان و مسئولين مرتبط ارسال کرد‌م که منتظر مساعدت دولت هستم.
***
اعتراف تلخ وزارت راه
مشاور وزير راه و شهرسازي در امور بين‌الملل با بيان اينکه کمپاني ايرباس تا هفته آينده موضع خود را درباره قرارداد ايرباس‌ها اعلام مي‌کند، گفت: «موضوع خروج از برجام در قراردادها پيش‌بيني نشده بود و قرار نبود که اينچنين پيش‌بيني اي داشته باشيم. به گزارش خبرگزاري دانشجو، اصغر فخريه ‌کاشان اظهار داشت: بايد صبر کنيم تا مشخص شود عکس‌العمل اروپايي‌ها با اين تصميم ترامپ در برجام چه خواهد بود.» ‌قرار بود دو فروند ايرباس ديگر تا پايان سال ميلادي جاري وارد کشور و ناوگان هما شود که به نظر مي‌رسد در شرايط کنوني و با خروج آمريکا از برجام ورود اين دو ايرباس با مشکل مواجه شود. از سوي ديگر به نظر مي‌رسد با اين تصميم ترامپ مبني بر خروج آمريکا از برجام، خريد هواپيماها از کمپاني بوئينگ با چالش جدي مواجه شود؛ پيش‌بيني مي‌شود که قرارداد هما با کمپاني بوئينگ لغو شود. همچنين تفاهم‌نامه‌هاي ديگر شرکت‌هاي هواپيمايي داخلي نظير آسمان و اير‌تور با بوئينگ نيز براي خريد هواپيماهاي نو، کان لم يکن شود.
***
حسام الدين هم به اروپايي‌ها بي اعتماد است
مشاور رئيس جمهور با اشاره به بيانات اخير مقام معظم رهبري درباره اخذ تضمين از اروپا به منظور ادامه اجراي برجام اظهار کرد: معاون بين المللي وزير نفت چهار شرط اصلي ايران را در معادلات نفتي مطرح کرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران، حسام الدين آشنا افزود: اخذ تضمين از سوي کشورهاي اروپايي بحث نظري نيست و وزارت نفت در اين باره بيان رسمي کرده است. آشنا با اشاره به خروج آمريکا از برجام و اينکه ايران چطور بايد اين توافق را اجرا کند، گفت: ما اجراي اين توافق را ادامه نمي‌دهيم، اروپايي‌ها بايد آن را ادامه دهند. مشاور رئيس جمهور خاطرنشان کرد: حداکثر در دو هفته آينده مشخص مي‌شود که اروپا اجراي اين توافق را ادامه مي‌دهد يا خير. زماني نيا معاون بين المللي وزير نفت پيش از اين در گفتگو با رسانه ها اعلام کرد برجام در صنعت نفت تا زماني که نفت مان را بفروشيم و بازارمان را حفظ کنيم، عوايد حاصل از فروش نفت را بدون مشکل دريافت کنيم، تجهيزات نفتي مورد نياز صنعت نفت را خريداري کنيم و بتوانيم براي پروژه‎هاي که تعريف کرديم تامين مالي کنيم، معتبر است. به گفته وي اگر اين چهار شرط براي ايران عملياتي باشد برجام براي صنعت نفت ايران معتبر است، در غير اين صورت برجام معنايي ندارد.
***
در هر ساعت 50 نفر به زندان مي روند
رئيس انجمن مددکاري اجتماعي با اشاره به اينکه در هر ساعت ۵۰ نفر وارد زندان‌ها مي‌شوند بر استفاده از مجازات‌هاي جايگزين براي کاهش پيامدهاي افزايش حضور مجرمان در زندان تاکيد کرد. سيد حسن موسوي چلک در گفتگو با ايسنا، با اشاره به ورود سالانه ۴۲۰ تا ۴۳۰ هزار مجرم به زندان‌ها افزود: بر اساس بازنگري‌هايي که در قانون مجازات اسلامي انجام شده، ظرفيت‌هايي براي استفاده از مجازات‌هاي جايگزين در قانون تعبيه شده و در بندهاي متعددي در استفاده از مددکاري اجتماعي تاکيد شده است. وي با اشاره به اينکه در ماده ۶۴ قانون مجازات اسلامي 
بر اساس مجازات‌هاي جايگزين حبس، استفاده از ظرفيت ارائه خدمات عمومي رايگان به مردم، جزاي نقدي، غيرنقدي و محروميت از حقوق اجتماعي پيش بيني شده است، اظهار کرد: اين موارد در صورت گذشت فرد شاکي و برقرار بودن شرايط تخفيف بر اساس نوع جرم مي‌تواند اجرا شود.
***
اروپا تجارت بزرگ تر خود با آمريکا را فداي ايران نخواهد کرد
عضو شوراي مرکزي حزب موتلفه اسلامي با اشاره به خروج آمريکا از برجام گفت: پذيرش اشتباه در اميد بستن به آمريکا، مسير وحدت و انسجام ملي را براي پيمودن بهتر مسير آينده هموار 
مي سازد. محمد مهدي اسلامي در گفتگو با فارس تصريح کرد: بهانه تراشي‌هايي همچون تفکيک ترامپ از آمريکا، ناشي از چشم بستن بر واقعيات نظام حاکم بر ايالات متحده است؛ در حالي که توجيه اشتباهي که بر همگان آشکار شده تنها بر خطاکاري توجيه‌گر مي افزايد. وي خاطر نشان کرد: کساني که روزي مدعي بودند راه پيشبرد مذاکره با اروپا، جلب نظر آمريکا در نقش کدخداي آنهاست و پس از برجام هم گمان کردند تحريم‌ها برداشته شده و ديگر باز نخواهد گشت، اگر به اشتباه راهبردي خود اذعان نکنند سکاندار خوبي براي ادامه مسير اداره کشور نخواهند بود و براي توجيه اعمال گذشته خود، بار ديگر ما را به بيراهه هايي همچون اميد بستن به اروپا بدون آمريکا خواهند برد. وي با تأکيد بر اينکه نبايد از هيچ فرصتي چشم پوشي کرد و اين رويکرد متفاوت از دل بستن کامل به اروپاست، افزود: در مواضع گذشته مدافعان برجام، نسبت تبعيت اروپا از آمريکا مشخص شده است و تجربه نيز نشان داده اگرچه اروپا گاهي در باغ سبز نشان مي‌دهد، اما حتي اگر صرفا از منظر اقتصادي هم بنگرد، تجارت بزرگتر خود با آمريکا را فداي ايران نخواهد کرد. وي همچنين گفت: غبارزدايي از خاطرات تلخ بدعهدي‌هاي تجاري اروپا به بهانه تحريم‌هاي آمريکا، مانع از شکل گيري قراردادهايي خواهد شد که تنها نتيجه آن خسارت باشد.
***
پوست بز
روزنامه کيهان در ستون گفت و شنود نوشت : يکي از نمايندگان مجلس که خود را اصولگراي معتدل! مي‌نامد، در يادداشتي مخالفان برجام را «نيهيليست» و پوچ ‌گرا ناميده است! گفتم: کدام اظهار ‌نظر و تحليل مخالفان برجام به نيهيليسم و پوچ‌گرايي شبيه است؟! گفت: ايشان مي‌نويسد چون مخالفان برجام، آن را بي‌فايده و پوچ مي‌دانند، پس نيهيليست هستند! گفتم: ظاهرا ايشان چيزهايي در‌باره نيهيليسم شنيده است ولي نمي‌داند که مفهوم آن چيست! نيهيليسم به طرفداران يک جريان فلسفي گفته مي‌شود که جهان هستي را بي‌معني و بدون ارزش مي‌دانند نه اينکه محتواي چيزي را پوچ و بدون فايده بدانند! گفت: با تعريف من درآوردي ايشان درباره نيهيليسم، اگر گردويي را بشکنيد و ببينيد مغز ندارد و بگوييد پوچ است، نيهيليست هستيد! و... گفتم: يارو زنگ زد به مطب يک پزشک و پرسيد؛ شما متخصص پوست هستيد؟ دکتر جواب داد، بله بفرماييد و يارو گفت؛ چندتا پوست بز داشتم مي‌خواستم ببينم مظنه‌ اش چنده؟!

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9214/1/20202/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha