آرشیو
انتخاب نشریه


واشنگتن و تل آويو متوجه عواقب بازي خود نيستند
خودکشي همزمان ترامپ و نتانياهو

حنيف غفاري
 آنچه امروز در نظام بين الملل مي گذرد، از ابعاد و جوانب مختلفي قابل تامل است. خروج ايالات متحده آمريکا از برجام و زمين‌گير شدن رژيم اشغالگر قدس در سوريه و جولان حکايت از تحولات تازه اي دارد که مسلما استمرار آن به سود واشنگتن و تل آويو نخواهد بود. به عبارت بهتر، ايالات متحده آمريکا و رژيم صهيونيستي طي هفته هاي اخير، به صورت ناخواسته به کاتاليزورها و عوامل تسريع کننده اي براي نابودي خود تبديل شده اند. بديهي است که با استمرار اين روند، نه تنها بر ضريب آسيب پذيري منطقه اي و بين المللي واشنگتن و تل آويو افزوده مي شود، بلکه متعاقبا شاهد افزايش قدرت مانور ايران و جبهه مقاومت در منطقه غرب آسيا خواهيم بود. در اين خصوص نکاتي وجود دارد که لازم است نسبت به آنها اشاره کنيم :
1 - خروج ايالات متحده آمريکا از برجام، مولد بحران‌هاي داخلي و بين المللي متعددي براي رئيس جمهور اين کشور و همراهانش خواهد بود. خروج واشنگتن از برجام در حالي صورت گرفت که مطابق آخرين و رسمي ترين نظرسنجي ها، 66 درصد از شهروندان آمريکايي مخالف خروج اين کشور از برجام و در مقابل، حدود يک چهارم آنها مدافع اين تصميم بودند. با اين حال ترامپ تحت تاثير افرادي مانند جان بولتون و مايک پمپئو  تصميم به خروج از توافق هسته اي با ايران گرفت. بديهي است که آثار و تبعات اين موضوع در حوزه سياسي داخلي به زودي گريبانگير حزب جمهوري‌خواه و شخص ترامپ خواهد شد. مقامات کاخ سفيد قبل از خروج از برجام نيز نسبت به نتايج انتخابات ميان‌دوره اي کنگره ( نوامبر سال 2018) ابراز نگراني کرده بودند. اين نگراني طي روزهاي اخير تشديد شده است. نظرسنجي ها نشان مي دهد که حزب دموکرات آمريکا شانس بيشتري براي پيروزي در انتخابات کنگره ( مجلس نمايندگان و سنا) دارد. دونالد ترامپ به مقامات آمريکايي هشدار داده است که پيروزي دموکرات‌هاي در انتخابات کنگره و تسلط آنها بر هر دو مجلس نمايندگان و سناي آمريکا منجر به استيضاح وي خواهد شد. ترامپ از طرفداران خود خواسته است تا با حضور در انتخابات ميان‌دوره‌اي ، مانع از شکست جمهوري‌خواهان در انتخابات مجلس نمايندگان و سنا شوند. با اين حال، بسياري از دموکرات‌ها و مخالفان ترامپ ( که حتي در انتخابات رياست جمهوري سال 2016 شرکت نکرده بودند) در حال حاضر عزم و اراده بيشتري براي حضور در انتخابات ميان دوره اي کنگره دارند. 
2 - تصميم دونالد ترامپ مبني بر خروج از توافق هسته‌اي، نه تنها با استقبال جامعه جهاني مواجه نشد، بلکه شاهد محکوميت گسترده تصميم واشنگتن در اين خصوص هستيم. حتي تروئيکاي اروپايي به عنوان اصلي ترين شرکاي ايالات متحده آمريکا اين اقدام را محکوم کرده و مدعي شده اند که از چنين اقدامي تبعيت نخواهند کرد.در اين ميان، تنها رژيم اشغالگر قدس و  برخي کشورهاي مرتجع عربي( بحرين، عربستان و امارات ) از تصميم ترامپ مبني بر خروج از برجام استقبال کرده اند. انزواي بين المللي ايالات متحده آمريکا در حال حاضر به بيشترين ميزان طي سال‌هاي گذشته رسيده است. بديهي است که اين روند همچنان استمرار خواهد داشت. رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا هم اکنون متهم به نقض يک توافقنامه بين المللي ، بي اعتنايي نسبت به قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد و ناديده انگاشتن اعتبار و نقش آژانس بين المللي انرژي اتمي مي باشد. اينها اتهاماتي است که ترامپ، جان بولتون و مايک پمپئو پاسخي در قبال آنها ندارند. رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا در حال حاضر با عواقب و تبعات داخلي و بين المللي خروج از توافق هسته اي دست و پنجه نرم مي کند. بسياري از تحليلگران و کارشناسان مسائل بين المللي بر اين باورند که حتي اين موضوع، بر روند مذاکرات هسته اي و موشکي ايالات متحده و کره شمالي نيز تاثيرگذار خواهد بود. 
3 - در آن سوي ميدان، بنيامين نتانياهو نقش موثري در تحريک ترامپ براي خروج فوري از توافق هسته اي 
داشته است. شکست سنگين جريان 14 مارس
( جريان وابسته به واشنگتن، تل آويو و آل سعود) در انتخابات سراسري لبنان اين روند را تقويت کرد، تا آنجا که ترامپ براي کاهش فشارهاي رواني ناشي از شکست در انتخابات سراسري لبنان، ناچار شد 
4 روز زودتر از موعد مقرر( 22 ارديبهشت ماه) خروج رسمي واشنگتن از برجام را اعلام کند. واقعيت امر اين است که يکي از اهداف مشترک واشنگتن و رژيم صهيونيستي از اعلام خروج از توافق هسته اي و زدودن تمرکز افکار عمومي دنيا نسبت به تحولاتي است که در منطقه غرب آسيا رخ مي دهد. همان گونه که اشاره شد، تل آويو و واشنگتن به همراه رياض ، سرمايه‌گذاري زيادي بر روي شکست جريان مقاومت در انتخابات لبنان صورت داده بودند. با اين حال حزب‌الله و متحدانش توانستند اکثريت کرسي هاي پارلمان را در دست گرفته و به قدرتمندترين بازيگران عرصه سياسي لبنان تبديل شوند. پاسخ کوبنده اي که اخيرا به حملات رژيم صهيونيستي در منطقه جولان داده شد نيز نتانياهو و آويگدور ليبرمن وزير جنگ رژيم اشغالگر قدس را به شدت آشفته ساخته است. نخست وزير و ديگر اعضاي کابينه رژيم صهيونيستي در حال حاضر قدرت تحليل حداقلي شرايط جاري در سوريه، لبنان و منطقه غرب آسيا را از دست داده‌اند. حملات مکرر نتانياهو به خاک سوريه، به مثابه خودکشي و انتحار سياسي نخست وزير رژيم اشغالگر قدس محسوب مي شود. بديهي است که استمرار اين روند نه تنها منجر به هلاکت سياسي ( خروج از قدرت ) نتانياهو خواهد شد، بلکه ديگر سران رژيم صهيونيستي را نيز با معضلات مزمن و جبران ناپذيري مواجه خواهد ساخت. از سوي ديگر، ادامه راهپيمايي هاي بازگشت از سوي فلسطينيان نيز رژيم صهيونيستي را بيش از هر زمان ديگري در بن بست قرار داده است. در چنين شرايطي صهيونيست‌ها خود را در هر سه جبهه سوريه، لبنان و فلسطين ناتوان و شکست خورده ديده و در مقابل محاصره اي همه جانبه از سوي بازيگران جبهه مقاومت قرار گرفته اند. 
در نهايت اينکه خروج دونالد ترامپ از توافق هسته اي با ايران و حملات نتانياهو به سوريه، نه تنها کمکي به خروج ايالات متحده آمريکا و رژيم اشغالگر قدس از بن بست موجود نخواهد کرد، بلکه اين دو را با شکست و تباهي مواجه خواهد ساخت. بي دليل نيست که بسياري از تحليلگران مسائل داخلي و بين المللي آمريکا و غرب به واشنگتن و تل آويو در خصوص اتخاذ تصميمات راديکال و غير منطقي(مانند خروج از برجام) هشدار داده اند.هر اندازه زمان مي گذرد، بر ضريب آسيب پذيري صهيونيستها و ايالات متحده در منطقه و نظام بين الملل افزوده مي شود. در چنين شرايطي خروج آمريکا از برجام، اين روند را به صورت تصاعدي تسريع کرده است. موضوعي که دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا و نتانياهو نخست‌وزير رژيم اشغالگر قدس و همراهان و متحدان آنها بسيار دير متوجه آن خواهند شد!

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9214/1/20197/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha