آرشیو
انتخاب نشریه


انتخابات لبنان؛ پيروزي قاطع جريان مقاومت
طنين مقاومت در سرزمين سروها

فرزان شهيدي
 انتخابات پارلماني لبنان براي نخستين بار بعد از ۹ سال و در پي يک تاخير ۵ ساله، روز يک‌شنبه ۱۶ ارديبهشت برگزار شد. دليل اين تاخير، کشمکش هاي سياسي داخلي، مناقشه بر سر اصلاح قانون انتخابات و نيز بحران در کشور همسايه، سوريه، بود که فضاي سياسي و امنيتي لبنان را تحت تاثير قرار داده بود.
در اين انتخابات حدود ۶۰۰ نامزد از ۷۷ حزب و فهرست مشترک براي کسب ۱۲۸ کرسي پارلمان با يکديگر رقابت کردند. ميزان مشارکت در اين دوره پايين تر از دوره هاي قبل بود و ۳ ميليون و ۸۰۰ هزار نفر از شهروندان واجد شرايط، يعني ۴۹/۲ درصد از آن ها در انتخابات شرکت کردند. در مناطق شيعه ‌نشين لبنان برخلاف بقيه نقاط، شمار راي دهندگان لبنان بيشتر بوده است. شايان ذکر است در انتخابات پيشين (سال ۲۰۰۹) نسبت مشارکت ۵۴ درصد بود.
پيروزي جريان مقاومت و شکست حريري
حزب‌الله و متحدان سياسي‌اش شامل «جنبش امل» به رهبري نبيه بري، رئيس پارلمان و «جريان ملي آزاد» به رهبري ميشل عون، رئيس‌ جمهور لبنان، توانستند با کسب 67 کرسي در انتخابات پارلماني اين کشور، بيش از نيمي از کرسي‌ هاي پارلمان را کسب کنند و به اکثريت نسبي دست يابند.
ائتلاف شيعه با ۲۶ کرسي (۱۲ حزب الله و ۱۴ جنبش امل) پيروز اصلي در انتخابات پارلماني است، زيرا موفق شد کل کرسي ‌هاي شيعيان را به استثناي يک کرسي در منطقه جبيل به دست آورد. اما فراکسيون «المستقبل» وابسته به سعد حريري، تعداد نمايندگانش از ۳۳ به ۲۱ نماينده کاهش يافته است. به اين ترتيب حزب المستقبل در اين انتخابات حدود يک سوم کرسي‌هاي خود را از دست داد.
در واقع بازنده انتخابات لبنان، سعد حريري، نخست وزير اين کشور، و سياستمداران اهل سنت هستند که زير چتر الحريري قرار دارند. مشارکت پايين اهل سنت و عدم راي بسياري از سني ها به حريري حاکي از بحران مشروعيتي است که حريري در ميان طرفداران خود گرفتار آن شده است. حتي در غرب بيروت که حوزه انتخابي حريري است، تعداد برگه هاي رأي که براي او به صندوق ريخته شد، کمتر از برگه هاي يکي از نامزدهاي مورد حمايت حزب الله و جنبش امل بود.
سعد حريري پس از آشکار شدن نتيجه انتخابات ميان خبرنگاران حاضر شد و نتيجه انتخابات را پذيرفت، اما در عين حال گفت اين شکست ناشي از يک دسيسه اي 
بوده که هدف از آن بيرون راندن او و پيروانش از حيات سياسي و سلب مشروعيت از آنان بوده است. به زعم حريري تغيير قانون انتخابات که با ابتکار عمل جريان ملي آزاد صورت گرفت، بخشي از اين دسيسه بوده است، زيرا بر اساس قانون جديد ممکن است نامزدي به مجلس راه پيدا کند که از رقيب خود، راي کمتري آورده است.واقعيت اين است که سعد حريري مقبوليت و محبوبيت خود را در لبنان، حتي در ميان اهل سنت از دست داده است و در مقابل، جريان مقاومت از محبوبيت بيشتري برخوردار شده است.
دلايل پيروزي مقاومت
نتايج انتخابات اخير نشان داد حزب الله لبنان به عنوان نماينده مقاومت در اين کشور همچنان از پايگاه و محبوبيت بالايي برخوردار است و بلکه جايگاه آن ارتقا يافته است. دليل عمده اين محبوبيت را مي توان در دستاوردهاي امنيتي حزب الله در سوريه و خصوصا در مناطقي از لبنان جستجو کرد که در دست گروه هاي تروريستي همچون داعش و جبهه النصره قرار داشت.
مناطق شرقي لبنان همچون «عرسال» چندين سال در سيطره تروريست هاي تکفيري بود و از آنجا ساير مناطق لبنان را مورد حملات و انفجارات قرار مي دادند. رأي مردم لبنان به حزب الله در واقع قدرداني از اين جنبش انقلابي بود که با مجاهدت و جانفشاني خود، خاک لبنان را از لوث تروريست ها پاک کرد و امنيت و آرامش را به اين کشور بازگرداند.
در مقابل، سعد حريري به عنوان بازنده انتخابات، به هيچ وجه وضعيت خوبي نداشت. نخست وزير لبنان حدود پنج ماه پيش قرباني بحراني شد که توسط عربستان سعودي رقم خورد و هدف آن بيرون راندن حزب الله از صحنه سياسي لبنان بود. اين بحران با سفر ناگهاني سعد حريري به عربستان سعودي و اعلام استعفاي غيرمنتظره او از رياض، کليد خورد. بر اساس گزارش هايي که محافل عربي و غربي منتشر کردند حريري را در رياض به زور وادار کرده بودند در شبکه سعودي العربيه استعفاي خود را اعلام و دخالت جمهوري اسلامي ايران در لبنان را انگيزه کناره گيري از نخست وزيري مطرح کند. سرانجام با تلاش هاي ديپلماتيک برخي کشورها به ويژه فرانسه، اين بحران خاتمه يافت و حريري به بيروت بازگشت و کار خود را در منصب نخست وزيري ادامه داد.
اما نقشه سعودي ها نتيجه عکس داد و به جاي آن که حزب الله را از ميدان به در کند، باعث انزوا و فقدان محبوبيت حريري و ساير عناصر سياسي وابسته به عربستان در لبنان شد. با اين وصف، نتايج انتخابات پارلماني لبنان دور از انتظار نبود.
پيامدها
به طور طبيعي، با کسب پيروزي سياسي در انتخابات، جايگاه و اقتدار داخلي و خارجي حزب ‌الله افزايش خواهد يافت. حزب الله طي سال هاي گذشته تحت فشار تبليغاتي شديدي از سوي رقباي خود بود و همواره متهم به دخالت و حضور در سوريه مي شد. وابستگي به جمهوري اسلامي ايران نيز از ديگر مواردي بود که مخالفان حزب الله روي آن مانور مي دادند، اما راي مثبت مردم لبنان به حزب الله نشان داد تبليغات منفي عليه حزب الله بي اثر بوده و لبناني ها با هوشمندي، واقعيت ها را رصد مي کنند.
 ارتباط حزب الله با ايران و نيز حضور در سوريه، نه تنها نمره منفي در کارنامه حزب الله محسوب نمي شود، بلکه  نقطه مثبتي است که براي لبنان دستاوردهاي ارزشمندي به دنبال داشته است؛ موضوعي که در سخنراني روز دوشنبه دبير کل حزب الله سيد حسن نصراله مورد اشاره قرار گرفت.
در بعد منطقه اي، نتيجه انتخابات لبنان، پيروزي محور مقاومت به رهبري ايران در برابر جبهه سازش ايران با محوريت عربستان سعودي به شمار مي رود. از اين پس از نفوذ سعودي ها در لبنان کاسته شده و جايگاه ايران در اين کشور بيش از گذشته تحکيم خواهد شد.
غرب خصوصا آمريکا نيز همانند گذشته قادر به دخالت در لبنان نخواهد بود، زيرا معادله و ساختار قدرت در اين کشور به گونه‌اي رقم خواهد خورد که دست برتر متعلق به مقاومت است.رژيم صهيونيستي نيز که همواره براي حزب الله خط و نشان مي کشد، دچار سردرگمي و سرخوردگي شده است. از اين پس، تهديد عليه حزب الله و نيز جمهوري اسلامي ايراني، براي سران اسرائيل کار ساده اي نخواهد بود، زيرا حزب الله در روند دموکرسي به پيروزي دست يافته و متکي به آراي اکثريت مردم لبنان مي باشد. نتايج انتخابات اخير در واقع اقتدار و قدرت بازدارندگي حزب الله را افزايش داده است.
دولت آينده
به احتمال زياد حزب المستقبل به رهبري سعد حريري، با وجود از دست دادن حدود يک سوم کرسي هاي خود، همچنان دولت جديد لبنان را تشکيل خواهد داد. بر اساس توافق تقسيم قدرت در اين کشور، نخست ‌وزير لبنان که با رأي مجلس برگزيده مي شود، بايد از اهل سنت‌ باشد.
نظام سياسي در لبنان، نظام پارلماني و مبتني بر دموکراسي توافقي در يک جامعه‌ ناهمگون است. بر اساس اين توافق، طبق درصد جمعيتي، هر قوم  يا گروهي تعداد کرسي ها را در کابينه و مجلس احراز 
مي‌ کند. هرچند چنين تقسيم بندي در پارلمان لبنان ديده نمي ‌شود، اما در سطح کلان عموما رياست مجلس در لبنان به شيعيان، نخست وزير به گروه‌هاي اهل سنت و رئيس جمهور به نماينده مسيحيان تعلق دارد.
بي ترديد اين توافق و ترکيب قدرت در شرايط کنوني همچنان حفظ خواهد شد؛ اما اگر در نظر بگيريم که در انتخابات يک‌شنبه اکثريت کرسي ها نصيب جريان مقاومت شده است و از طرفي، رياست جمهوري لبنان هم اکنون در اختيار ميشل عون است که از همه رهبران تاريخ اين کشور به جريان مقاومت نزديک تر است؛ دولت جديدي که روي کار مي آيد حتي اگر رياستش بار ديگر به سعد حريري سپرده شود، آرايش و رويکردي همسو با مقاومت خواهد داشت.

آدرس مطلب http://www.resalat-news.com/newspaper/page/9213/1/20078/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha